برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1150 100 1

سوره غافر

سوره غافر در دانشنامه اسلامی

سوره غافر
سوره غافر (یا سوره مؤمن، یا سوره حم المؤمن) چهلمین سوره قرآن کریم می باشد.از آن در باب صلات سخن گفته اند.
از امام باقر علیه السّلام نقل شده است: «هر کس سوره غافر را در هر شب تلاوت کند، خداوند گناهان گذشته و آینده اش را می بخشد و کلمه تقوا (توحید و ولایت) را ملازم او قرار می دهد - که از او جدا نشود - و آخرت او را بهتر از دنیا می گرداند».
استحباب
غافر از حوامیم و تلاوت آن در نمازهای نافله مستحب است.
معنای غافر
«غافر» از ماده « غفران » به معنای خطاپوش و بخشنده است. غافر یکی از صفات خداوند می باشد که در آیه سوم این سوره آمده است: (غافر الذنب وقابل التوب…)؛ «خداوندی که آمرزنده گناه و پذیرنده توبه است». بدین جهت، سوره غافر نام گرفته است.
موضوع سوره
...
سوره غافر
سوره غافر چهلمین سوره قرآن به ترتیب کتابت و شصتمین سوره به ترتیب نزول و از سوره های مکی است. موضوع اصلی این سوره با ۸۵ آیه، ابطال جدال کفار برای از بین بردن حق است. این سوره سه نام دیگر «مؤمن»، «ذی الطول» و «حم اولی» هم دارد که به ترتیب به دلیل حکایت داستان «مؤمن آل فرعون»، آمدن صفت «ذی الطول» در آیه سوم برای خداوند و اولین سوره از سوره های آغازشده با حروف مقطعه، به این نام ها معروف شده است. بهره مندی از نعمت های بهشتی از پاداش های قرائت این سوره بیان شده است.
این سوره را غافر نامیده اند؛ زیرا این واژه در آیه سوم آن آمده است. غافر از نام های خداوند و به معنای آمرزنده گناه است. سوره غافر را سوره مؤمن هم گفته اند؛ زیرا به داستان مؤمن آل فرعون می پردازد. دو نام دیگر نیز برای این سوره ذکر شده است: «حم اولی» و «طَول».
سوره غافر از سوره های مکی قرآن و در ترتیب نزول، شصتمین سوره ای است که بر پیامبر(ص) نازل شده است. این سوره در چینش کنونی مُصحَف چهلمین سوره است و در جزء ۲۴ قرآن قرار دارد.
سوره غافر
سوره غافر چهلمین سوره از قرآن است و دارای 85 آیه است.
«ابن عباس» و «قتاده» گفته اند که این سوره تماما به غیر از دو آیه از «إِنَّ الَّذِینَ یُجادِلُونَ فِی آیاتِ ...


ارتباط محتوایی با سوره غافر

سوره غافر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره غافر   • مفهوم سوره غافر   • تعریف سوره غافر   • معرفی سوره غافر   • سوره غافر چیست   • سوره غافر یعنی چی   • سوره غافر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره غافر
کلمه : سوره غافر
اشتباه تایپی : s,vi yhtv
عکس سوره غافر : در گوگل

آیا معنی سوره غافر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )