انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1058 100 1

سوره فصلت

سوره فصلت در دانشنامه اسلامی

سوره فصلت
فُصِّلَت، چهل و یکمین سوره قرآن کریم می باشد.
از آن در باب صلات سخن گفته اند.
سوره فصلت از سور عزائم
سوره فصّلت از عزائم است که آیه سجده دارد و با تلاوت یا شنیدن آن سجده واجب می شود. قرائت این سوره ها در نمازهای واجب جایز نیست.
اهمیت تلاوت فصلت در نمازهای مستحب
همچنین سوره یاد شده از حوامیم است و خواندن آن در نمازهای مستحب ، بویژه رکعت پنجم نماز شب در شب جمعه و نیز تلاوت آن در شب جمعه و نخستین رکعت از دو رکعتی که در داخل کعبه بین دو ستون بر سنگ سرخ خوانده می شود، استحباب دارد.
معنای فصلت
...
سوره فصلت
سوره فُصِّلَت ْ، چهل و یکمین سوره و از سوره های مکی قرآن که در جزء ۲۴ و ۲۵ قرآن جای گرفته است. «فصلت» به معنی شرح و تفصیل دادن و جدا کردن و روشن ساختن مطالب از هم است. واژه فصلت در آیه سوم آمده و به همین جهت این سوره به این نام شهرت یافته است . موضوع اِعراض کفار از قرآن، وحدانیت خدا، نبوت خاتم الانبیاء(ص)، معاد و اشاره به سرگذشت قوم عاد و ثمود از موضوعات مطرح شده در آن است. در فضیلت تلاوت این سوره از پیامبر(ص) آمده هر کس سوره فصلت را قرائت کند، به تعداد تمامی حروف تشکیل دهنده این سوره، ده حسنه به او داده می شود. آیه ۳۷ این سوره دارای سجده واجب است.
این سوره پیرامون اِعراض (کناره گیری) کفار از کتابی است (قرآن) که بر آنان نازل شده. سوره فصلت از اولین آیه تا آیه ششم مسأله انکار کتاب را دنبال می کند، سپس در آیه۲۶ مجدداً همین مطلب را متذکر شده و برای بار سوم در آیه۴۰ آن را تکرار می کند و در اواخر سوره باز سخن از خدایی بودن قرآن می کند. مسأله وحدانیت خدا، نبوت خاتم الانبیاء(ص) و معاد از دیگر موضوعات مطرح شده در آن است.
مهم ترین مطالب این سوره عبارتند از:
سوره فصلت
سوره فصلت چهل و یکیمین سوره از قرآن است و دارای 54 آیه است.
این سوره از سوره های مکی قرآن است که پس از سوره مؤمن نازل شده است. این سوره در ترتیب مصحف چهل و یکیمین سوره و در ترتیب نزول شصت و یکمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره غافر و پس از آن سوره شوری نازل شده است.
آیاتش پنجاه و چهار عدد است. یک آیه کوفی، سه آیه حجازی، دو آیه بصری و شامی است و بعضی اختلاف کرده گفته اند دو آیه «حم-آیه 1» کوفی، و آیه «عادٍ وَ ثمودَ - آیه13 » حجازی است.
ابی بن کعب از پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله روایت می کند: هر کس سوره حم سجده را بخواند به تعداد هر حرفی از آن ده حسنه به او داده خواهد شد.
و نیز ذریح محاربی از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که فرمودند: (هر کس سوره حم سجده را بخواند روز قیامت به اندازه دید چشمش نور و سروری خواهد داشت و در این دنیا هم مورد ستایش و غبطه دیگران خواهد بود).
این سوره پیرامون اعراض کفار از کتابی که بر آنان نازل شده، یعنی از قرآن کریم، سخن می گوید. غرض اصلی سوره این است و به همین جهت ملاحظه می کنید که یک قسمت از این سوره در باره همین مساله است، از همان ابتدای سوره این معنا را خاطرنشان میسازد، و بعد از هر چند آیه یک بار همان را متعرض میشود. برای اینکه اولین آیه آن آیه" تَنْزِیلٌ مِنَ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ ..." است، که تا شش آیه مساله انکار کتاب را دنبال می کند، سپس در آیه" 26" مجددا همین مطلب را متذکر شده می فرماید:" وَ قالَ الَّذِینَ کَفَرُوا لا تَسْمَعُوا لِهذَا الْقُرْآنِ ..." و برای نوبت سوم در آیه" 40" همین مطلب را از سر گرفته، می فرماید:" إِنَّ الَّذِینَ یُلْحِدُونَ فِی آیاتِنا لا یَخْفَوْنَ عَلَیْنا ..." و دنبالش می فرماید:" إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا بِالذِّکْرِ لَمَّا جاءَهُمْ ..." و در اواخر سوره باز سخن از خدایی بودن قرآن نموده، می فرماید:" قُلْ أَ رَأَیْتُمْ إِنْ کانَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ ثُمَّ کَفَرْتُمْ بِهِ ...".
لازمه اعراض مشرکین از کتاب خدا انکار اصول سه گانه دین است که اساس دعوت حقه اسلام را تشکیل می دهد، و آن عبارت است از وحدانیت خدا، نبوت خاتم الانبیاء (ص)، و معاد، و چون چنین لازمه ای در کار بود، لذا در باره این سه اصل مفصل سخن میگوید، و در ضمن بشارت و انذار می دهد
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خدای بخشاینده مهربان
تَنزِیلٌ مِّنَ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
کتابی است که از جانب آن، بخشاینده مهربان نازل شده است
کِتَابٌ فُصِّلَتْ آیَاتُهُ قُرْآنًا عَرَبِیًّا لِّقَوْمٍ یَعْلَمُونَ
کتابی است که آیه هایش به وضوح بیان شده ، قرآنی است به زبان عربی
بَشِیرًا وَنَذِیرًا فَأَعْرَضَ أَکْثَرُهُمْ فَهُمْ لَا یَسْمَعُونَ
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ حم
حم (رمز رسالت است یا قسم به خدای حمید مجید)
وَجَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ مِنْ فَوْقِهَا وَبَارَکَ فِیهَا وَقَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا فِی أَرْبَعَةِ أَیَّامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِینَ
و او روی زمین کوهها برافراشت و انواع برکات (و منابع از معادن و چشمه ها و درختان) بسیار در آن قرار داد و قوت و ارزاق اهل زمین را در چهار روز (برای هر شهر و دیاری) مقدّر و معیّن فرمود و روزی طلبان را یکسان در کسب روزی خود گردانید (تا همه روزی خورند).
و در روی زمین کوه های استواری پدید آورد، و در آن منافع فراوانی آفرید و رزق را در آن به مدت چهار دوره تقدیر کرد یکسان و به اندازه برای خواهندگان.
و در ، از فراز آن کوهها نهاد و در آن خیر فراوان پدید آورد، و مواد خوراکی آن را در چهار روز اندازه گیری کرد برای خواهندگان، درست است.
بر روی زمین کوه ها پدید آورد و آن را پر برکت ساخت و رزق همه را معین کرد، در چهار روز یکسان برای همه سائلان.
او در زمین کوه های استواری قرار داد و برکاتی در آن آفرید و موادّ غذایی آن را مقدّر فرمود، - اینها همه در چهار روز بود - درست به اندازه نیاز تقاضا کنندگان!
And He placed on the earth firmly set mountains over its surface, and He blessed it and determined therein its sustenance in four days without distinction - for of those who ask.
He set on the (earth), mountains standing firm, high above it, and bestowed blessings on the earth, and measure therein all things to give them nourishment in due proportion, in four Days, in accordance with (the needs of) those who seek (Sustenance).
ثُمَّ اسْتَوَیٰ إِلَی السَّمَاءِ وَهِیَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ ائْتِیَا طَوْعًا أَوْ کَرْهًا قَالَتَا أَتَیْنَا طَائِعِینَ
و آن گاه به خلقت آسمانها توجه کامل فرمود که آسمانها دودی بود، پس (به امر نافذ تکوینی) به آسمان و زمین فرمود که همه (به سوی خدا و اطاعت فرمان حق) به شوق و رغبت یا به جبر و کراهت بشتابید. آنها عرضه داشتند: ما با کمال شوق و میل می شتابیم.
آن گاه آهنگ آفرینش آسمان کرد، در حالی که به صورت دود بود، پس به آن و به زمین گفت: خواه یا ناخواه بیایید. آن دو گفتند: فرمانبردار آمدیم.
سپس آهنگ آسمان کرد، و آن بخاری بود. پس به آن و به زمین فرمود: «خواه یا ناخواه بیایید.» آن دو گفتند: «فرمان پذیر آمدیم.»
سپس به آسمان پرداخت و آن دودی بود. پس به آسمان و زمین گفت: خواه یا ناخواه بیایید. گفتند: فرمانبردار آمدیم.
سپس به آفرینش آسمان پرداخت، در حالی که بصورت دود بود؛ به آن و به زمین دستور داد: «به وجود آیید (و شکل گیرید)، خواه از روی اطاعت و خواه اکراه!» آنها گفتند: «ما از روی طاعت می آییم (و شکل می گیریم)!»
Then He directed Himself to the heaven while it was smoke and said to it and to the earth, "Come , willingly or by compulsion." They said, "We have come willingly."
Moreover He comprehended in His design the sky, and it had been (as) smoke: He said to it and to the earth: "Come ye together, willingly or unwillingly." They said: "We do come (together), in willing obedience."
فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِی یَوْمَیْنِ وَأَوْحَیٰ فِی کُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا ۚ وَزَیَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ وَحِفْظًا ۚ ذَٰلِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ
آن گاه نظم هفت آسمان را در دو روز استوار فرمود و در هر آسمانی (نظم) امرش را وحی فرمود، و آسمان (محسوس) دنیا را به چراغهای رخشنده (مهر و ماه و انجم) زیب و زیور دادیم و آن را (از ورود شیاطین) حفظ کردیم. این (نظام آسمان و زمین) تقدیر خدای مقتدر داناست.
پس آنها را در دو روز به صورت هفت آسمان به انجام رسانید ، و در هر آسمانی کار آن را وحی کرد، و آسمان دنیا را با چراغ هایی آرایش دادیم و حفظ کردیم، این است اندازه گیری توانای شکست ناپذیر و دانا.
پس آنها را هفت آسمان، در دو هنگام مقرّر داشت و در هر آسمانی کار آن را وحی فرمود، و آسمان دنیا را به چراغها آذین کردیم و نگاه داشتیم؛ این است اندازه گیری آن نیرومند دانا.
آنگاه هفت آسمان را در دو روز پدید آورد. و در هر آسمانی کارش را به آن وحی کرد. و آسمان فرودین را به چراغهایی بیاراستیم و محفوظش داشتیم. این است تدبیر آن پیروزمند دانا.
در این هنگام آنها را بصورت هفت آسمان در دو روز آفرید، و در هر آسمانی کار آن (آسمان) را وحی (و مقرّر) فرمود، و آسمان پایین را با چراغهایی زینت بخشیدیم، و (با شهابها از رخنه شیاطین) حفظ کردیم، این است تقدیر خداوند توانا و دانا!
And He completed them as seven heavens within two days and inspired in each heaven its command. And We adorned the nearest heaven with lamps and as protection. That is the determination of the Exalted in Might, the Knowing.
So He completed them as seven firmaments in two Days, and He assigned to each heaven its duty and command. And We adorned the lower heaven with lights, and (provided it) with guard. Such is the Decree of (Him) the Exalted in Might, Full of Knowledge.
فَإِنْ أَعْرَضُوا فَقُلْ أَنْذَرْتُکُمْ صَاعِقَةً مِثْلَ صَاعِقَةِ عَادٍ وَثَمُودَ
پس اگر کافران (پس از این ادلّه و آیات الهی از خدا) اعراض کردند به آنها بگو: من شما را از صاعقه ای مانند صاعقه هلاک عاد و ثمود ترسانیدم.
اگر روی گرداندند، بگو: من شما را از صاعقه ای چون صاعقه عاد و ثمود بیم می دهم.
پس اگر روی برتافتند بگو: «شما را از آذرخشی چون آذرخش عاد و ثمود بر حذر داشتم.»
پس اگر اعراض کردند، بگو: شما را از صاعقه ای همانند صاعقه ای که بر عاد و ثمود فرود آمد می ترسانم.
اگر آنها روی گردان شوند، بگو: من شما را از صاعقه ای همانند صاعقه عاد و ثمود می ترسانم!
But if they turn away, then say, "I have warned you of a thunderbolt like the thunderbolt 'Aad and Thamud.
But if they turn away, say thou: "I have warned you of a stunning Punishment (as of thunder and lightning) like that which (overtook) the 'Ad and the Thamud!"سوره فصلت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

وحید طاهری > المان
پریسا > financial transaction
رضا > hip hop
پارسا > واج ارایی
احسان > Dire consequences
اروشا > آروشا
امین جهانگرد > is that so
رامین سعیدی > رامین

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره فصلت   • مفهوم سوره فصلت   • تعریف سوره فصلت   • معرفی سوره فصلت   • سوره فصلت چیست   • سوره فصلت یعنی چی   • سوره فصلت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره فصلت
کلمه : سوره فصلت
اشتباه تایپی : s,vi twgj
عکس سوره فصلت : در گوگل


آیا معنی سوره فصلت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )