برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1148 100 1

سوره فصلت

سوره فصلت در دانشنامه اسلامی

سوره فصلت
فُصِّلَت، چهل و یکمین سوره قرآن کریم می باشد.
از آن در باب صلات سخن گفته اند.
سوره فصلت از سور عزائم
سوره فصّلت از عزائم است که آیه سجده دارد و با تلاوت یا شنیدن آن سجده واجب می شود. قرائت این سوره ها در نمازهای واجب جایز نیست.
اهمیت تلاوت فصلت در نمازهای مستحب
همچنین سوره یاد شده از حوامیم است و خواندن آن در نمازهای مستحب ، بویژه رکعت پنجم نماز شب در شب جمعه و نیز تلاوت آن در شب جمعه و نخستین رکعت از دو رکعتی که در داخل کعبه بین دو ستون بر سنگ سرخ خوانده می شود، استحباب دارد.
معنای فصلت
...
سوره فصلت
سوره فُصِّلَت ْ، چهل و یکمین سوره و از سوره های مکی قرآن که در جزء ۲۴ و ۲۵ قرآن جای گرفته است. «فصلت» به معنی شرح و تفصیل دادن و جدا کردن و روشن ساختن مطالب از هم است. واژه فصلت در آیه سوم آمده و به همین جهت این سوره به این نام شهرت یافته است . موضوع اِعراض کفار از قرآن، وحدانیت خدا، نبوت خاتم الانبیاء(ص)، معاد و اشاره به سرگذشت قوم عاد و ثمود از موضوعات مطرح شده در آن است. در فضیلت تلاوت این سوره از پیامبر(ص) آمده هر کس سوره فصلت را قرائت کند، به تعداد تمامی حروف تشکیل دهنده این سوره، ده حسنه به او داده می شود. آیه ۳۷ این سوره دارای سجده واجب است.
این سوره پیرامون اِعراض (کناره گیری) کفار از کتابی است (قرآن) که بر آنان نازل شده. سوره فصلت از اولین آیه تا آیه ششم مسأله انکار کتاب را دنبال می کند، سپس در آیه۲۶ مجدداً همین مطلب را متذکر شده و برای بار سوم در آیه۴۰ آن را تکرار می کند و در اواخر سوره باز سخن از خدایی بودن قرآن می کند. مسأله وحدانیت خدا، نبوت خاتم الانبیاء(ص) و معاد از دیگر موضوعات مطرح شده در آن است.
مهم ترین مطالب این سوره عبارتند از:
سوره فصلت
سوره فصلت چهل و یکیمین سوره از قرآن است و دارای 54 آیه است.
این سوره از سوره های مکی قرآن است که پس از سوره مؤمن نازل شده است. این سوره در ترتیب مصحف چهل و یکیمین سوره و در ترتیب نزول شصت و یکمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره غافر و پس از آن ...


ارتباط محتوایی با سوره فصلت

سوره فصلت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره فصلت   • مفهوم سوره فصلت   • تعریف سوره فصلت   • معرفی سوره فصلت   • سوره فصلت چیست   • سوره فصلت یعنی چی   • سوره فصلت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره فصلت
کلمه : سوره فصلت
اشتباه تایپی : s,vi twgj
عکس سوره فصلت : در گوگل

آیا معنی سوره فصلت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )