برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1310 100 1

سوره مسد

سوره مسد در دانشنامه اسلامی

سوره مسد
سوره مَسَد یا تَبَّت صد و یازدهمین سوره و از سوره های مکی قرآن که در جزء سی ام جای گرفته است. مسد (ریسمانی از لیف خرما) از کلمه آخر سوره و تَبَّت از آیه اول این سوره گرفته شده است. سوره مسد درباره ابولهب و همسرش، دشمنان سرسخت پیامبر(ص)، نازل شده است و آن دو را گرفتار آتش جهنم می خواند. در این سوره خداوند، همسر ابولهب را «حمالة الحطب: حمل کننده هیزم» می خواند که برخی از تفاسیر گفته اند زیرا او برای آزاردادن پیامبر، جلوی پای پیامبر خار می ریخت. در روایات آمده است پیامبر(ص) دعا کرد هرکس که این سوره را می خواند، خداوند او و ابولهب را در یک خانه جای ندهد.
این سوره را به جهت آخرین کلمه آن، مَسَد (ریسمان بافته شده از لیف خرما) نامیده اند؛ همچنین به آن تَبَّت می گویند که اولین کلمه این سوره است و از آنجا که سوره درباره ابولهب سخن می گوید، به آن سورهٔ ابولهب نیز گفته می شود.
سوره مسد در اوایل دعوت آشکار پیامبر(ص)، نازل شده است؛ بنابراین جزو سوره های مکی است. این سوره در ترتیب نزول، ششمین و در چینش کنونی مُصحَف، صدو یازدهمین سوره است و در جزء سی ام قرآن جای دارد.
سوره مسد
سوره مسد صد و یازدهمین سوره از قرآن است و دارای 5 آیه است.
سوره مسد مکی است.این سوره در ترتیب مصحف صدو یازدهمین سوره و در ترتیب نزول ششمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره حمد و پس از آن سوره تکویر نازل شده است.
سوره مسد، سوره «تبّت» و نیز سوره ابی لهب هم نامیده می شود.
سوره مسد به اتّفاق شامل پنج آیه است.
در حدیث ابی بن کعب است که هر کس آن را قرائت کند امید دارم که خدا میان او و ابی لهب در یک خانه جمع نکند.
از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمود هر گاه سوره «تبّت» را خواندید بر ابو لهب نفرین و لعن نمائید چون او از تکذیب کنندگان پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و قرآنی که از نزد خدا آمده است بود.
این سوره تهدید شدیدی است به ابو لهب، تهدیدی است به هلاکت خودش و عملش، تهدیدی است به آتش جهنم برای خودش و همسرش.
سوره مسد متن و ترجمه ...

ارتباط محتوایی با سوره مسد

سوره مسد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره مسد   • مفهوم سوره مسد   • تعریف سوره مسد   • معرفی سوره مسد   • سوره مسد چیست   • سوره مسد یعنی چی   • سوره مسد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره مسد
کلمه : سوره مسد
اشتباه تایپی : s,vi lsn
عکس سوره مسد : در گوگل

آیا معنی سوره مسد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )