برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1320 100 1

سوره ملک

سوره ملک در دانشنامه اسلامی

سوره ملک
سوره ملک، شصت و هفتمین سوره قرآن کریم است.
«فرمانروایی و حکومت در دست خدای توانا است». سوره ملک با این فراز شروع می شود و از خدا، توحید، خلقت زمین و آسمان و حیوانات، روز قیامت، پاداش و کیفر، و نعمت و نقمت خدا سخن می گوید. به مناسبت وجود واژه «ملک» در آیه اول، سوره را «ملک» نامیده اند.
غرض سوره
غرض این سوره بیان عمومیت ربوبیت خدای تعالی برای تمامی عالم است، در مقابل مسلک وثنی ها که معتقدند برای هر یک از نواحی عالم ربی جداگانه است که یا از خیل فرشتگان است، و یا از مخلوقات دیگر، و خدای عزوجل رب همه عالم نیست، بلکه تنها رب آن ارباب است و بس و به همین جهت در این سوره بسیاری از نعمت های الهی از خلقت و تدبیر را نام می برد، چون در حقیقت ذکر این نعمت ها استدلالی است بر ربوبیت عامه الهی.
تبارک
به همین مناسبت است که سخن را با کلمه تبارک آغاز کرده، چون این کلمه به معنای کثرت صدور برکات از ناحیه خدای عزوجل است، و نیز مکرر جناب ربوبی را به صفت رحمان که مبالغه در رحمت است، می ستاید؛ چون رحمت همان عطیه در قبال استدعای حاجتمند است، و در این سوره سخنی هم از انذار و تهدید آمده، و در آخر به مساله حشر و قیامت منتهی می گردد.
مضامین
...
سوره ملک
سوره مُلْک یا تَبارَ ک شصت و هفتمین سوره و از سوره های مَکّی قرآن که در جزء ۲۹ قرآن جای گرفته است. این سوره به این مناسبت که در آیه اول آن کلمه « ملک » آمده است ملک نامگذاری شده است. و نام های مختلف دیگری دارد و علت نام گذاری این سوره با عناوین مختلف این است که این سوره قاریان و عاملان به آن را از عذاب جهنم نجات داده و از رسیدن آتش به بدن آنان جلوگیری می کند. این سوره با تبریک و تحسین خداوند در مورد فرمانروایی و حاکمیت و قدرت مطلقه او آغاز می شود و در آیات بعدی، آفرینش و مرگ و حیات را در جهت آزمایش الهی و انتخاب اصلح، ذکر می کند.
در فضیلت تلاوت این سوره از پیامبر(ص) نقل شده است هر کس در شب سوره ملک را قرائت کند، اجری مانند احیای شب قدر را خواهد داشت.
این سوره را « مُلک » می نامند، به این مناسبت که در آیه اول آن آمده است: بزرگا خداوندی که ملک (فرمانروایی) به دست اوست.
...


ارتباط محتوایی با سوره ملک

سوره ملک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره ملک   • مفهوم سوره ملک   • تعریف سوره ملک   • معرفی سوره ملک   • سوره ملک چیست   • سوره ملک یعنی چی   • سوره ملک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره ملک
کلمه : سوره ملک
اشتباه تایپی : s,vi lg;
عکس سوره ملک : در گوگل

آیا معنی سوره ملک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )