انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1059 100 1

سوره کوثر

سوره کوثر در دانشنامه اسلامی

سوره کوثر
سوره کوثر، یکصد و هشتمین سوره قرآن کریم می باشد و در مکه نازل شده است.
«کوثر» صیغه مبالغه از ماده «کثر» است و با ماده و هیئت بر کثرت دلالت می کند و منظور، نعمت های بی شمار خداوند به پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم است که مصداق کامل آن، وجود مبارک حضرت فاطمه سلام الله علیهم است. اقامه نماز و قربانی در ازای نعمت ها دستور خداوند به پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم در این سوره است.
محتوای سوره
خداوند در این سوره بسیار کوتاه که خود معجزه ای است، منتی بر رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم نهاده به این که به آن جناب کوثر داده، و این بدان منظور است که آن جناب را دلخوش سازد و بفهماند که آن کس که به وی زخم زبان می زند که اولاد ذکور ندارد و اجاق کور است، خودش اجاق کور است، و این سوره کوتاه ترین سوره قرآن است.
محل نزول
روایات در این که آیا این سوره در مکه نازل شده و یا در مدینه مختلف است، گفته شده: ظاهرش این است که در مکه نازل شده؛ بعضی از مفسران به منظور جمع بین دو دسته روایات گفته اند: ممکن است دو نوبت نازل شده باشد یکی در مکه و بار دیگر در مدینه.
خیر کثیر
...
سوره کوثر
سوره کوثر کوچک ترین سوره قرآن. دیدگاه مشهور آن است که سوره کوثر مکی است. این سوره را از آن رو کوثر نامیده اند که آیه نخست آن، از نعمتی به نام «کوثر» سخن گفته است که خدا به پیامبر(ص) داده است. کوثر به معنای خیر فراوان است. در نوشته های تفسیری مصداق های فراوانی چون: حوض کوثر، رودی در بهشت، خیر فراوان، نبوت، قرآن و شفاعت برای کوثر بیان شده است.
سوره کوثر در پاسخ به سخن عاص بن وائل نازل شد که پیامبر را ابتر(بدون دنباله) نامید. خداوند با این سوره، به پیامبر دلداری داد که به او خیر فراوان عطا شده است. همچنین به او بشارت داد که دشمنان او ابتر خواهند بود.
این سوره مانند سوره های ضحی و انشراح، در همه آیاتش پیامبر(ص) را خطاب قرار داده است. در آیه نخست این سوره، آمده است که نعمت کوثر به پیامبر عطا شده است. مفسران گفته اند: کوثر به معنای خیر فراوان است. آیه دوم از پیامبر خواسته است تا در برابر این نعمت بزرگ، نماز بخواند و قربانی کند. آیه پایانی سوره نیز دشمنان پیامبر را ابتر(بی دنباله) نامیده است.
سوره کوثر
سوره کوثر صد و هشتمین سوره از قرآن است و دارای 3 آیه است.
سوره کوثر مکی است از نظر ابن عبّاس و کلبی و از نظر عکرمه و ضحاک مدنی است.
این سوره در ترتیب مصحف صدو هشتمین سوره و در ترتیب نزول پانزدهمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره عادیات و پس از آن سوره تکاثر نازل شده است.
سوره کوثر به اتفاق شامل سه آیه است.
در حدیث ابی بن کعب است کسی که آن را بخواند خداوند او را از نهرهای بهشت سیراب، و به او عطا فرماید از پاداش به عدد هر قربانی که بندگان آن را در روز عید قربانی نموده و هر قربانی که اهل کتاب و مشرکین می نمایند.
ابو بصیر از امام صادق علیه السلام روایت نموده که فرمود: کسی که «انا اعطیناک الکوثر» را در نمازهای واجبی و مستحبی بخواند خدا او را در روز قیامت از کوثر سقایت فرماید و جایگاهش در نزد محمد صلّی اللَّه علیه و آله خواهد بود.
در این سوره منتی بر رسول خدا (ص) نهاده به اینکه به آن جناب کوثر داده، و این بدان منظور است که آن جناب را دلخوش سازد و بفهماند که آن کس که به وی زخم زبان میزند که اولاد ذکور ندارد و اجاق کور است، خودش اجاق کور است، و این سوره کوتاه ترین سوره قرآن است
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خدای بخشاینده مهربان
إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ
ما کوثر را به تو عطا کردیم.
فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ
پس برای، پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن.
إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ
سوره کوثر مکی است و سه آیه دارد: بسم الله الرحمن الرحیم انا اعطیناک الکوثر (۱) فصل لربک و انحر (۲) ان شانئک هو الابتر (۳)
به نام الله که به نیک و بد بخشنده، و به نیکان مهربان است. محققا ما به تو خیر کثیر (فاطمه ع) دادیم (۳).پس به شکرانه اش برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن (۲).وبدان که محققا شماتت گوی و دشمن تو ابتر و بلا عقب است (۳).
بیان آیات
در این سوره منتی بر رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم نهاده به اینکه به آن جناب کوثر داده، و این بدان منظور است که آن جناب را دلخوش سازد و بفهماند که آن کس که به وی زخم زبان می زند که اولاد ذکور ندارد و اجاق کور است، خودش اجاق کور است، و این سوره کوتاه ترین سوره قرآن است، و روایات در اینکه آیا این سوره در مکه نازل شده و یا در مدینه مختلف است، و ظاهرش این است که در مکه نازل شده باشد. و بعضی از مفسرین به منظور جمع بین دو دسته روایات گفته اند: ممکن است دو نوبت نازل شده باشد یکی در مکه و بار دیگر در مدینه.
اقوال درباره کوثر
اقوال مختلف در باره مراد از کوثر و بیان شواهد دال بر اینکه مراد از آن ذریه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم یعنی فرزندان فاطمه علیهاالسّلام است انا اعطیناک الکوثر در مجمع البیان می گوید: کلمه کوثر بر وزن فوعل به معنای چیزی است که شانش آن است که کثیر باشد، و کوثر به معنای خیر کثیر است. ولی مفسرین در تفسیر کوثر و اینکه کوثر چیست اختلافی عجیب کرده اند: بعضی گفته اند: خیر کثیر است. و بعضی معانی دیگری کرده اند که فهرست وار از نظر خواننده می گذرد: ۱ - نهری است در بهشت . ۲- حوض خاص رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم در بهشت و یا در محشر است. ۳ - اولاد رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم است. ۴ - اصحاب و پیروان آن جناب تا روز قیامت است. ۵ - علمای امت او است. ۶ - قرآن و فضائل بسیار آن. ۷ - مقام نبوت است. ۸ - تیسیر قرآن و تخفیف شرایع و احکام است. ۹ - اسلام است. ۱۰ - توحید است. ۱۱ - علم و حکمت است. ۱۲ - فضائل رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم است. و از این قبیل اقوالی دیگر که به طوری که از بعضی از مفسرین نقل شده بالغ بر بیست و شش قول است.
ادله اقوال
...
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ
ما تو را کوثر (یعنی عطای بسیار چون کثرت فرزند) بخشیدیم.
بی تردید ما به تو خیر فراوان عطا کردیم.
ما کوثر را به تو عطا کردیم.
Indeed, We have granted you, , al-Kawthar.
To thee have We granted the Fount (of Abundance).
فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ
پس تو هم برای خدایت به نماز (و طاعت) و قربانی (و مناسک حج) بپرداز.
پس برای پروردگارت نماز بخوان و شتر قربانی کن.
پس برای پروردگارت نماز گزار و قربانی کن.
پس برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن
پس برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن!
So pray to your Lord and sacrifice .
Therefore to thy Lord turn in Prayer and Sacrifice.
إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ
که محققا دشمن بدگوی تو (عاص بن وائل) مقطوع النسل است (و نسل تو تا قیامت به کثرت و برکت و عزت باقی است).
یقیناً دشمن تو خود بدون تبار و نسل است.
دشمنت خود بی تبار خواهد بود.
که بدخواه تو خود اَبتر است.
(و بدان) دشمن تو قطعاً بریده نسل و بی عقب است!
Indeed, your enemy is the one cut off.
For he who hateth thee, he will be cut off (from Future Hope).

سوره کوثر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره کوثر   • مفهوم سوره کوثر   • تعریف سوره کوثر   • معرفی سوره کوثر   • سوره کوثر چیست   • سوره کوثر یعنی چی   • سوره کوثر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره کوثر
کلمه : سوره کوثر
اشتباه تایپی : s,vi ;,ev
عکس سوره کوثر : در گوگل


آیا معنی سوره کوثر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )