انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1016 100 1

سوریه

/suriyye/

معنی سوریه در لغت نامه دهخدا

سوریه. [ ری ی َ ] (اِخ ) سوریه ٔ بزرگ که در انجیل «آرام » نامیده شده ناحیه ای است در آسیای غربی. در مشرق بحرالروم (از مدیترانه ) که در شمال بواسطه ٔ کوههای «تروس » محدود میشود و در مشرق آن نهر فرات قرار دارد، و از جنوب و جنوب شرقی بعربستان محدود میگردد. سوریه ٔ بزرگ شامل جمهوری لبنان ، کشورهای اردن و جمهوری اسرائیل میباشد. (فرهنگ فارسی معین ).

سوریه. [ ری ی َ ] (اِخ ) شام کشوری است جمهوری از جمله ٔ کشورهای آسیای غربی که در کنار شرقی بحرالروم قرار دارد و کشورهای لبنان ، عراق ، ترکیه از جنوب و مشرق و شمال آنرا محدود میسازند. قریب 194364 کیلومتر مربع مساحت دارد و 3/970/000 تن جمعیت دارد. پایتخت آن دمشق است و شهرهای عمده ٔ آن حلب ، حمص ، انطاکیه و طرابلس (شام ) میباشد. اکثر مردم مسلمان سنی مذهبند. سوریه سرزمینی زراعتی است. شغل اهالی کشت زمین و تربیت مواشی است. محصول عمده گندم ، جو، ذرت ، زیتون ، پنبه و کنجد است. تربیت کرم ابریشم نیز بی اهمیت نیست. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی سوریه به فارسی

سوریه
یا شام کشوریست جمهوری از جمله کشورهای آسیای غربی که در کنار شرقی بحرالروم قرار دارد و کشورهای لبنان عراق ترکیه از جنوب و مشرق و شمال آنرا محدود میسازند قریب ۱۸۴۴۸٠ کیلومتر مربع مساحت و ۸۱٠٠٠٠٠ تن جمعیت دارد. پایتخت آن دمشق است و شهر های عمده آن حلب حمص حماه انطاکیه و طرابلس ( شام ) میباشد. اکثر مردم مسلمان سنی مذهبند . سوریه سرزمینی است زراعتی و شغل اهالی کشت زمین و تربیت مواشی است . محصول عمده گندم جو ذرت زیتون پنبه و کنجد است.تربیت کرم ابریشم نیز بی اهمیت نیست .
یا شام کشوری است جمهوری از جمله کشورهای آسیای غربی که در کنار شرقی بحر الروم قرار دارد و کشورهای لبنان - عراق - ترکیه از جنوب و مشرق و شمال آنرا محدود میسازند
( جامعه السوریه ) دانشگاه دولتی دمشق که در سال ۱۹۲۴ م .تاسیس شده و شامل دانشکده های ادبیات حقوق پزشکی و علوم است و دانشکده فنی حلب از شعب آن میباشد.

سوریه در دانشنامه اسلامی

سوریه
سوریه یکی از کشورهای اسلامی و در همسایگی کشورهای ترکیه در شمال، عراق در شرق و جنوب شرقی، اردن در جنوب، فلسطین در جنوب غربی و لبنان در غرب واقع شده است.
سوریه با کیلومتر مربع وسعت، هشتاد و هفتمین کشور جهان است که در جنوب غربی قاره آسیا، کنار دریای مدیترانه و در همسایگی کشورهای ترکیه در شمال، عراق در شرق و جنوب شرقی، اردن در جنوب، فلسطین در جنوب غربی و لبنان در غرب واقع شده است. آب و هوای آن در کناره ها و نواحی جنوب غربی معتدل و مرطوب (مدیترانه ای)، و در سایر نقاط گرم و خشک است. بلندترین نقطه آن از دریا، جبل شیخ با متر ارتفاع است. از رودهای مهم آن می توان به فرات، خابور، عاصی، عفرین، قوین و دجله اشاره داشت که رود فرات، با/ کیلومتر طولانی ترین آنها و حدود نیمی از آن در ترکیه و عراق جاری است. بندرهای مهم سوریه عبارت اند از لاذقیه، طرطوس و بانیاس که در کنار دریای مدیترانه واقع شده اند.
وجه تسمیه شام و سوریه
سوریه کنونی در گذشته بخش عمده ای از شام بوده است. سرزمین شام، کشورهای کنونی سوریه، لبنان، فلسطین و اردن را در بر می گرفته است و در حقیقت (الشام و الشام) نامی بوده که جغرافی دانان عرب بر منطقه ای که از طرفی به دریای روم و بیابان ممتد از ایله تا فرات و از طرفی دیگر از فرات تا مرز روم محدود می شود نهاده اند؛ فضائل فراوانی در مورد شام ذکر کرده اند و بعضی از مورخان نیز احادیثی از پیامبر اسلام در مورد فضائل آن ارائه کرده اند که به نظر می رسد این احادیث را وابستگان و محدثان اموی ساخته اند تا به نحوی سرزمین شام را در مقابل شهر پیامبر اسلام یعنی مدینة النبی، مطرح نمایند؛ زیرا این سرزمین، مقر حکومتی بنی امیه بوده است. نام کنونی سوریه را فرانسویان پس از فروپاشی عثمانی و مستعمره نمودن این کشور از روی تاریخ کهن این بخش از جهان و آشوریان باستانی بر این سرزمین نهادند.
تاریخ سوریه
سوریه کنونی که در گذشته همراه با کشورهای اردن، لبنان و فلسطین، بخشی از سرزمین شام محسوب می شد، سابقه ای بس دراز در تاریخ دارد که مورخان، این قدمت را به حدود پنج هزار سال پیش می رسانند. از آنجا که این سرزمین در طول مدت یاد شده، از فرهنگ و تمدن درخشانی برخوردار بوده، آثار و نشانه هایی از این تمدن بر جای مانده است. قبل از تسلط مسلمانان بر این کشور، اقوام مختلفی از جمله اقوام سامی، آموری، آرامی، مصری، آشوری، بابلی، یونانی، رومی و ایرانی که هر از چند گاهی این کشور را سکونت گاه خویش نموده و یا آن را در معرض تاخت و تاز قرار داده اند، نشانه هایی از تمدن خاص خویش را برای اعصار بعدی به یادگار گذاشته اند. با تصرف شام در سال سیزده یا شانزده هجری به وسیله سپاه اسلام، فرهنگ این دین جدید بر تمدن های چندین سده اقوام مذکور غلبه یافت. در قرن های پنجم و ششم هجری که مقارن با جنگ های صلیبی بود، حکام بسیار مقتدر و دینداری در این کشور بر اریکه سلطنت نشسته و پرچم جهاد علیه صلیبی ها و رومیان را برافراشتند. کسانی چون نورالدین محمود زنگی شهید، سلطان صلاح الدین ایوبی، ملک عادل ایوبی، ملک ظاهر بیبرس البندقداری، سیف الدوله حمدانی و... که نه تنها امور جنگی و نظامی را در راس اقدامات خود قرار داده و به ایجاد پایگاه های نظامی، ساخت قلعه ها، حفر خندق ها و... پرداختند که امروزه وجود صدها اثر تاریخی از آن دوران بیانگر این مدعاست. در قرون بعدی، ممالیک و سرانجام ترکان عثمانی پس از استیلا بر این سرزمین، سیاست پیشگامان خود را تداوم بخشیده و ضمن حفاظت و بازسازی آن آثار اسلامی، به احداث بناهای دیگری نیز پرداختند.
← پیش از اسلام
...
سوریه
سوریه کشوری است در خاورمیانه و پایتخت آن شهر تاریخی دمشق است. این کشور بخشی از سرزمین تاریخی شام است.
سوریه در جنوب غربی قاره آسیا، کنار دریای مدیترانه و در همسایگی کشورهای ترکیه در شمال، عراق در شرق و جنوب شرقی، اردن در جنوب، فلسطین در جنوب غربی و لبنان در غرب واقع شده است. آب و هوای آن در کناره ها و نواحی جنوب غربی معتدل و مرطوب (مدیترانه ای)و در سایر نقاط گرم و خشک است.
سوریه کنونی در گذشته بخش عمده ای از شام بوده است. سرزمین شام، کشورهای کنونی سوریه، لبنان، فلسطین و اردن را در بر می گرفته است و در حقیقت (الشام والشام) نامی بوده که جغرافیدانان عرب بر منطقه ای که از طرفی به دریای روم و بیابان ممتد- از ایله تا فرات - و از طرفی دیگر - از فرات تا مرز روم - محدود می شود نهاده اند.
سوریه
کلید واژه: شام، شهرهای اسلامی، سوریه، فلسطین، تاریخ سوریه، اماکن زیارتی سوریه، استان های سوریه،
سوریه یکی از کشورهای قدیمی خاورمیانه با جاذبه های دیدنی و گردشگری متعدد است. این کشور با پیشینه تاریخی عمیق و مناطق زیبا و چشم اندازهای دل انگیز سالیانه باعث جذب گردشگران فراوانی می گردد که از نقاط مختلف جهان به دیدن این کشور می شتابند و این امر منبع درآمد بسیار مهمی برای سوریه به شمار می رود. از سوی دیگر علاوه بر مناطق تاریخی و باستانی، این کشور دربرگیرنده برخی از اماکن مذهبی و زیارتی مسلمانان و مسیحیان می باشد. از این رو سالیانه تعداد زیادی به منظور زیارت عازم سوریه می شوند. نامی که معمولاً بر سوریه اطلاق می گردد «شام» است که در حقیقت منظور از این نام در گذشته سرزمین وسیعی بود که شامل فلسطین، اردن، لبنان و سوریه امروزی می شد. امروزه این نام فقط بر شهر دمشق اطلاق می شود و اگر در سوریه کسی اهل دمشق باشد به وی «شامی» می گویند.
در دوران گذشته، سوریه کنونی بخش عمده ای از شام بوده و در واقع سرزمین شام، شامل کشورهای کنونیِ سوریه، لبنان، فلسطین و اردن می شده است. «الشأْم والشَأم والشآم» در واقع نامی بوده که جغرافی دانان عرب بر این منطقه نهاده اند.
منطقه ای که از یک سو به دریای روم و بیابان ممتد ـ از ایله تا فرات ـ و از سوی دیگر ـ از فرات تا مرز روم ـ منتهی می شود. بدین صورت، سرزمین های روم در شمال، مرز مصر و بیابان بنی اسرائیل در جنوب آن واقع شده و آخرین محدوده آن ـ در سمت مصر «رَفَحْ» و سمت روم «الثغور» است.
در دوران های گذشته به سرزمین شام، سوریه نیز می گفتند. بکری گوید: «سوریه» (به ضم اول و کسر الراء و تخفیف الیاء) نامی برای شام است.
ارنست هرتز فیلد گوید: سوریه نامی «آشوری» است که هنگام غلبه آشوریان بر این کشور اطلاق می شده و سین و شین در زبان سامی، به طور یکسان به کار می رفته است. نام سوریه برای نخستین بار در اثر «هرودوت» به شکل «shryn»، در خط «میخی» و «siryon» در زبان «عبری» استعمال می شده که بر لبنان شرقی اطلاق می شده است.
در دوران یونانی ها و بعد از آن، استعمال این نام گسترش یافت و بر همه منطقه نهاده شد و تا پایان جنگ جهانی اول به همین معنا به کار می رفت بنابراین، سوریه نامی است برگرفته از قوم آسوری یا آشوری.
در اثر هرودوت، فلسطین قسمتی از سوریه بوده و مورخان جنگ های صلیبی، فلسطین را جزئی از سوریه دانسته اند. اصطلاح «syrian» ـ در زبان انگلیسی ـ در عصر حاضر، برای این کشور استفاده می شود که البته منظور کشور جمهوری عربیِ سوریه است و گاهی به پیروان کنیسه قدیم سوریه یا کنیسه سریانیه کاتولیک نیز گفته شده است.
اماکن زیارتی سیاحتی سوریه، کتابی است به زبان فارسی، نوشته دکتر اصغر قائدان از تاریخ نویسان و جغرافیانویسان معاصر که به معرفی اماکن زیارتی و سیاحتی کشور سوریه می پردازد.
این کتاب در سال 1381ه.ش. نگارش شده است.
انگیزه مولف از نگارش این اثر، جبران کاستی و نقصی بوده است که در آثار نگاشته شده درباره اماکن تاریخی و اسلامی این کشور به چشم می خورده است. وی با نگارش این اثر در صدد برآمده که تمام نواحی تاریخی و اسلامی این کشور را معرفی نماید تا دانش پژوهان و علاقمندان به مسائل تاریخی و هنری، از تمامی ابعاد و جوانب مورد نظر بهره مند گردند و سیاحان، به ویژه زائران مرقد منوّر زینب کبری(س) و رقیه بنت الحسین(س) با بینشی کافی و وافی به این کشور گام نهند.
کتاب؛ مشتمل بر دو مقدمه به قلم مولف و یازده فصل می باشد.
در فصل اول کتاب حاضر، نگارنده به توصیف موقعیت جغرافیایی، تاریخی و مذهبی سوریه می پردازد. در این فصل از وجه تسمیه شام و سوریه، موقعیت تاریخی و سیاسی شام و سوریه در قبل و پس از اسلام و نیز دوران معاصر و همچنین مذاهب و گروه های مذهبی در سوریه سخن گفته شده است.
کشورهای اسلامی
اماکن تاریخی و مذهبی جهان اسلامسوریه در دانشنامه ویکی پدیا

سوریه
عکس سوریه
سوریه یکی از استان های روم بود. این منطقه در سال ۶۴ پیش از میلاد توسط پومپه، سیاست مدار و جنگ سالار رومی و در پی پیروزی در سومین نبرد از جنگ های مهردادی به خاک روم ضمیمه شد و برای هفت سده تحت حکومت روم و سپس بیزانس قرار داشت تا آنکه در سال ۶۳۶ میلادی به دست فاتحان مسلمان افتاد.
لبنان
سوریه
ترکیه
←  ←
مختصات: ۳۶°۱۲′ شمالی ۳۶°۰۹′ شرقی / ۳۶٫۲۰۰°شمالی ۳۶٫۱۵۰°شرقی / 36.200; 36.150
ارتش سوریه در نخستین دورهٔ پس از تشکیل امپراتوری روم موسوم به «پرینسیپاتو»، سه لژیون از ارتش امپراتوری را تشکیل می داد که وظیفهٔ پاسداری از مرزهای بین روم و امپراتوری اشکانیان را برعهده داشت. همچنین با حمایت این ارتش بود که وسپاسیان در نخستین سدهٔ میلادی دست به کودتا زد و در بحران سدهٔ سوم نیز استان سوریه از اهمیتی حیاتی و استراتژیک برخوردار بود.
سوریه از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ در بازی های تابستانی المپیک در ریو دو ژانیرو برزیل شرکت داشت.
جنگ داخلی سوریه
سوریه ورزشکاران تا کنون دست استانداردهای مقدماتی در زیر دو و میدانی حوادث (تا حداکثر ۳ ورزشکاران در هر رویداد):
نتیجه
L 000-110
سوریه عثمانی یا سوریه در زمان عثمانی (به عربی: سوريا العثمانية/سوريا في العهد العثماني) اصطلاحی است که به سوریه (شام)، در زمانی که جزء امپراتوری عثمانی بود اشاره می کند، مدت قرار داشتن سوریه زیر نظر عثمانی چهار قرن به طول انجامید، شروعش هنگامی بود که سلیم یکم ارتش سلطنت مملوک مصر را در نبرد مرج دابق شمال حلب روز ۲۴ اوت ۱۵۱۶م درهم کوبید، پس از آن عثمانی به سوریه به صورت صلح آمیز حکومت کرد و مرکز سوریه را هم در ۲۶ سپتامبر ۱۵۱۶م دمشق قرار داد. پایان حکومت عثمانی بر سوریه پس از انقلاب بزرگ عربی و جنگ جهانی اول است در این هنگام عثمانی از این سرزمین در اکتبر ۱۹۱۸م عقب نشینی می کند و بجای آن پادشاهی عربی سوریه تشکیل می شود.
تاریخ سوریه
سوریه (استان روم)
موافقت نامه سایکس–پیکو
پادشاهی عربی سوریه
قیمومت فرانسه بر سوریه و لبنان
سوریه فلسطین (به لاتین: Syria Palaestina) یکی از استان ها در امپراتوری روم، بین سال های ۱۳۵ و ۳۹۰ بود.
اسرائیل
اردن
لبنان
فلسطین
سوریه
ترکیه
←  ←
۷ روز در سوریه (انگلیسی: 7 Days in Syria) یک فیلم مستند با موضوع جنگ داخلی سوریه محصول ایالات متحدهٔ آمریکاست که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جانین دی جیوانجی اشاره کرد.
۲۰۱۵ (۲۰۱۵)
ائتلاف ملی برای انقلاب و نیروهای مخالفین سوریه (به عربی: الائتلاف الوطني لقوى الثورة والمعارضة السورية) که معمولاً ائتلاف ملی سوریه نیز نامیده می شود، بزرگترین ائتلاف از گروه های مخالف در جنگ داخلی سوریه است که در تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۱۲ در شهر دوحه قطر بنیان نهاده شده است. امام جماعت مسجد اموی دمشق، «معاذ الخطیب» به رهبری این ائتلاف انتخاب شده است. حدود ۶۳ گروه مخالف سوری در این ائتلاف عضو هستند.
سوریه
جنگ داخلی
این ائتلاف به وسیله ۱۸ کشور زیر به عنوان تنها دولت رسمی کشور سوریه شناخته می شود:
بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، فرانسه، ترکیه، ایتالیا، بریتانیا، اسپانیا، دانمارک، نروژ، هلند، آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ، ایالات متحده آمریکا
همچنین ۱۳۰ کشور دیگر تلویحاً این ائتلاف را به رسمیت می شناسند.
ابنه (به عربی: ابنه) یک روستا در سوریه است که در ناحیه مرکزی اریحا واقع شده است. ابنه ۱٬۰۹۷ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای سوریه
ابو تالها، سوریه در سوریه است که در idlib governorate واقع شده است.
فهرست شهرهای سوریه
ابو تالها ۱٬۰۸۷ نفر جمعیت دارد.
سوریه هماهنگ کننده انقلاب اتحاد یا (SYRCU) (عربی: اتحاد تنسیقیات الثورة السوریة‎) یک سازمان با اعضای گروه هماهنگی اعتراض های مختلف از سراسر سوریه است. اعضای آن نشان دهنده مناطق و شهرستانها خود را برای فعالیت های قیام سوریه که در سال ۲۰۱۱ علیه رژیم توتالیتر خانواده اسد آغاز شد. هماهنگ کننده انقلاب سوریه اتحادیه های فعال پس از آغاز انقلاب در مقاومت مسالمت آمیز بوده است
اتحادیه شامل بیش از ۲۱۶ گروه هماهنگی، شورای محلی و گروهی از فعالان از تظاهرات در سوریه است. هدف آن پایان دادن به حکم ۴۰ ساله توتالیتر خانواده اسد رژیم حاکم سوریه، به ویژه پس از آن رژیم شروع به استفاده از نیروی مرگبار علیه تظاهرات مسالمت آمیز درخواست برای اصلاحات و آزادی در ماه مه ۲۰۱۱ در شهر سوری در جنوب درعا است. SRCU قصد دارد برای ساخت سوریه به عنوان کشور از دموکراسی و حاکمیت قانون، که در آن حقوق مدنی و انسانی شهروندان و مقامات اطاعت.
اخوان المسلمین سوریه شاخه ای از جنبش اسلام گرای سنی اخوان المسلمین به شمار می رود. اخوان سوریه بسیار به اخوان المسلمین مصر وابسته است.
یزدانی، عنایت الله (۱۳۹۱). «بازتاب انقلاب اسلامی برجنبش اخوان المسلمین سوریه» (PDF). فصلنامه مطالعات انقلاب اسلامی (۲۸): ۲۷۴ تا ۲۵۳.
در سال ۱۹۳۵، در شهر حلب، اخوان المسلمین سوریه به پیروی از اخوان مصر به وسیله مصطفی السیاعی تشکیل شد. هدف از تشکیل این گروه مبارزه با اشغال سوریه توسط فرانسه، بهبود اوضاع اقتصادی سوریه و احیای اسلام در جهان عرب بود.
در سال ۱۹۳۷ گروهی از جوانان سوری، متشکل از دانشجویان و طلاب دینی مسولیت اخوان سوریه را به عهده گرفتند. آنان به دلیل خشونت موجود در رژیم اشغالگر فرانسه با نام هایی مختلف و متفاوت از اخوان المسلمین، انجمن هایی در حلب، دیرالزور، لازقیه، بیروت و ... تأسیس کردند. این جوانان خود را با نام شباب محمد (جوانان محمد) می خواندند. ۲ سازمان شبهه نظامی سرایا و فتوه توسط این گروه تشکیل شد.
در سال ۱۹۴۴، در کنفرانسی قرار بر این شد که دفتر مرکزی حزب در حلب منحل و کمیته مرکزی عالی به ریاست مصطفی السیاعی در دمشق آغاز به کار کند. در این کنفرانس تصمیم گرفته شد که تمام انجمن هایی که در خط اخوان هستند با نام و آیین نامه واحد متحد شوند. بداین منظور خانه چاپ و نشر عرب را در حلب تشکیل داده، روزنامه المنار را منتشر کرده و نیز یک کارخانه نساجی را دایر کردند.
ارتش آزاد سوریه (به عربی: الجیش السوری الحر) اصلی ترین گروه مبارز مسلح در سوریه است که بر ضد وفاداران به اسد می جنگد. این ارتش متشکل از افسران و سربازان جدا شده از ارتش سوریه است و از مهم ترین بازیگران خیزش سوریه به شمار می رود.
Late 2012 – present (gradual reduction of central organization, ad hoc use of the FSA identity)
پیشین:
هفت یا هشت افسر جداشده از ارتش سوریه بیانیه اعلام موجودیت ارتش آزاد را در ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۱ منتشر کرد . این گروه «هر نیروی امنیتی که به غیرنظامیان حمله می کند» را دشمن خود اعلام کرده و هدف خود را نابودی نظام حاکم اعلام کرده است. حدود ۹۰ درصد اعضای ارتش آزاد از مسلمانان سنی هستند و اقلیتی از علویان و تعدادی از دروزها نیز در صفوف آن قرار دارند. ۱۵ درصد یگان های ارتش آزاد کرد و بقیه عرب هستند. یک گروه فلسطینی مستقر در اردوگاه آوارگان یرموک نیز خود را بخشی از ارتش آزاد خوانده است.
ریاست ستاد مشترک ارتش آزاد از فوریه ۲۰۱۴ به عهده عبدالله البشیر است. ارتش آزاد در شورای عالی نظامی سوریه با تعدادی از گروه های اسلام گرای میانه رو همکاری می کند و یگان های آن در مناطق کردنشین با همکاری یگان های مدافع خلق کرد و شورای نظامی سریانی با داعش می جنگند. در ابتدای جنگ داخلی سوریه ارتش آزاد در مناطق مختلف کشور حضور داشت اما در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ درگیر جنگ با گروه های اسلامگرا شده و در مناطق شمالی کشور نیروهای اسلامگرا قدرت بیشتری پیدا کردند. در فوریه ۲۰۱۴ جبهه جنوبی ارتش آزاد با اتحاد ۵۸ یگان در جنوب کشور را تشکیل دادند و بر بیشتر مناطق استان درعا در جنوب دمشق مسلط شدند. علاوه بر پایگاه اصلی ارتش آزاد در جنوب، نیروهای ارتش آزاد در منطقه حما و حمص، حلب و ادلب نیز فعال هستند و همراه با یگان های مدافع خلق کرد در جنگ های ادامه دار کوبانی و تل ابیض علیه داعش شرکت کرده اند.
ارمنی های سوریه (ارمنی: Հայերը Սիրիայում) شهروندان سوری با اصلیت کاملاً یا نیمه ارمنی هستند. سوریه و فضای اطراف آن اغلب به عنوان پناهگاهی برای ارمنیانی که از جنگ ها و آزار و اذیتها نظیر نسل کشی ارامنه فرار کرده اند عمل نموده است.
انجمن فرهنگی گرتاسیراتس (دانش دوستان) ۱۹۲۴
انجمن فرهنگی گرمانیک – واسپوراکان ۱۹۲۸
انجمن آموزشی و فرهنگی هامازگائین ۱۹۳۰
انجمن جوانان ارمنی ۱۹۳۲
انجمن فرهنگی ارمنی تکیان
انجمن ملی فرهنگی ۱۹۵۵
انجمن فرهنگی احیای اورفا ۱۹۵۷
انجمن فرهنگی نور سروند ۱۹۵۸
انجمن فرهنگی کیلیکیه ۱۹۶۴
بر طبق آمار نهادهای جماعت ارمنیان پراکنده تخمین زده می شود که در سوریه ۱۵۰۰۰۰ ارمنی وجود دارد که اکثرشان در آلپو زندگی می کنند اما در حقیقت، جمعیت ارمنی در سوریه در طی سال های پایانی قرن بیستم کاهش یافته و روی هم امروزه به ۱۰۰۰۰۰ نفر رسیده است. شهرستان کسب همچنان در سوریه، دارای اکثریت ارمنی است.
ارمنستان تحت فرمان تیگران بزرگ، سوریه را تحت سلطه خود در آورده و آنتیوک (انطاکیه) را به عنوان یکی از چهار پایتخت امپراتوری ارمنی انتخاب نمود. در طی روزگار باستان حضور ارمنیان در شمال سوریه تا حدی وجود داشت اما این حضور، چندان قابل توجه نبود.
در سال ۳۰۱ میلادی، مسیحیت به پاس خدمات گریگور روشنگر، مذهب رسمی ارمنستان گشت. از این زمان به بعد تجار و مسافرین ارمنی مرتباً به آنتیوک که یکی از قدیمی ترین محله های تعلیم و تربیت مسیحی بود و دارای روابط نزدیکی حتی با مسیحیان رها و نصیبین که همه آن ها در سوریه بزرگتر بودند و مسیحیت در زمان رسولان در آن ها رشد کرد رفت آمد می نمودند.
ارکستر سمفونیک ملی سوریه (عربی: الفرقة السیمفونیة الوطنیة السوریة‎) در سال ۱۹۹۳ توسط صلحی الوادی، که اولین رهبر آن نیز بود، تأسیس شد. در ۴ سپتامبر ۱۹۹۸ اولین کنسرت خود را در مرکز هنرهای نمایشی اورنج کانتی در ایالات متحده برگزار کرد. محل دائمی آن خانه اپرای دمشق است. در حال حاضر رهبر آن میساک باغبوداریان می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سوریه در دانشنامه آزاد پارسی

سوریِه (Syria)
مسجد بنی امیه در دمشق
مسجد بنی امیه در دمشق
مسجد بنی امیه در دمشق
موقعیت. جمهوری سوریه در آسیای غربی و در ساحل شرقی دریای مدیترانه جای دارد. از شمال به ترکیه، از شرق و جنوب شرقی به عراق، از جنوب به اردن، و از غرب به رژیم اشغالگر قدس و لبنان و دریای مدیترانه محدود شده است. مساحت این کشور ۱۸۵,۱۸۰ کیلومتر مربع و شهر دمشق پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور سوریه عمدتاً از پهن دشت ها و بیابان های وسیع تشکیل شده و رودخانۀ فرات چشمگیرترین عارضۀ آن است. صحرای سوریه (بادیةالشام) نواحی جنوبی آن را فراگرفته است و ارتفاعات نه چندان بلند جبل النصیریه، استان های ساحلی لاذقیه و طرطوس را از دیگر نواحی این کشور جدا می کند. مرزهای شمالی آن به کوه پایه های جنوبی کشور ترکیه منتهی می شود و کوه های جبل الشرقی، در جنوب غربی کشور، لبنان را از سوریه جدا می سازد. بلندترین نقطۀ کشور، جبل الشیخ با ارتفاع ۲,۸۱۴ متر، در همین ارتفاعات و در ۴۵کیلومتری جنوب غربی دمشق جا دارد. از ارتفاع کوه های جبل الشرقی رو به خاک سوریه رفته رفته کاسته می شود و به تپه هایی با نام ارتفاعات جولان ختم می شود. رودخانۀ فرات، طولانی ترین و مهم ترین رود سوریه که از کوه های مرکزی و شرقی ترکیه سرچشمه می گیرد، در شهرک مرزی جرابولوس به خاک سوریه وارد می شود و ضمن عبور از دریاچۀ سد حافظ اسد به سوی جنوب شرقی جریان می یابد. این رودخانه در شمال شهرک میادین با نهر خابور درمی آمیزد و در شهر مرزی ابوکمال به خاک عراق وارد می شود. اراضی شمالی رود فرات را الجزیره می نامند. رودخانۀ اورونتس (نهرالعاصی) در غرب سوریه، با طول ۵۷۱ کیلومتر، دومین رود بزرگ این کشور است که از درّۀ بقاع واقع در کشور لبنان و نزدیک شهر بعلبک سرچشمه می گیرد و به سوی شمال جریان می یابد. این رود پس از عبور از شهرهای حُمْص و حَماه به خاک ترکیه وارد می شود و در شهر ساحلی صمان طاغ به دریای مدیترانه می ریزد. سوریه به چهارده استان یا محافظه تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از دمشق، حَلَب، حُمص، حَماة، دِیراَلزور، و اِدلِب. لاذقیه و طَرطوس نیز بندرهای مهم این کشورند. اقلیم سوریه مدیترانه ای خشک است. تابستان های آن بسیار گرم و زمستان هایش ملایم و نسبتاً مرطوب است. بیشترین بارندگی در نواحی ساحلی و غرب جبل النصیریه روی می دهد و ماه های شهریور تا اردیبهشت فصل بارندگی آن است که مقدار آن هر سال متغیّر است. میانگین دمای شهر دمشق در دی ماه۳.۴ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۲۵.۲ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۲۱۷میلی متر است. خار بیابان، آن هم به صورت پراکنده و تُنُک، پوشش صحراهای سوریه و دشت های شرقی است و پوشش نواحی غربی گیاهان خاص نواحی خشک مدیترانه ای است. ارتفاعات این کشور را نیز جنگل هایی نه چندان انبوه پوشانده اند. آهو، موش دوپا (جربوع)، بُزمَجه، مارمولک و خزندگانی چون مار حیات وحش نواحی دور دست شرقی را تشکیل می دهد و ارتفاعات غربی پناهگاه خوک وحشی، گرگ، گورکن، جوجه تیغی، روباه، شغال، انواع پرندگان آوازخوان و امثال آن است.
اقتصاد. با این که بعد از جنگ جهانی دوم، برنامه های سوریه بر توسعۀ صنعت استوار شده است مع الوصف کشاورزی هنوز رکن اصلی اقتصاد آن را تشکیل می دهد. کشاورزی در این کشور عمدتاً به نواحی ساحلی مدیترانه، کرانه های فرات و نهر العاصی، و نهر خابور منحصر است و کشاورزی دیم نیز اعتبار و اهمیت دیرین خود را همچنان حفظ کرده است. پنبه عمده ترین محصول صادراتی سوریه محسوب می شود و چغندرقند، عدس، زیتون، مرکبات، غلات، توتون و تنباکو از دیگر فرآورده های کشاورزی آن به شمار می آیند. گوسفند، بز، شتر و چهارپایان دیگر در چراگاه هایی پرورش می یابند که به طور مصنوعی و با جمع آوری آب باران به شیوۀ سنتی آبیاری می شوند. منابع زیرزمینی سوریه متنوع است و الکتریسیته آن به شیوۀ برقابی و با استفاده از آب رودخانه های فرات و نهرا لعاصی تأمین می شود. برقِ بخشی از نیروگاه های حرارتی آن نیز با سوخت نفت و گاز وارداتی تولید می شود. موتورهای الکتریکی، کنتور آب، یخچال، فرش، منسوجات، مواد غذایی، و لوازم مهندسی بخشی از فعالیت های صنعتی سوریه را تشکیل می دهند. میزان تولید الکتریسیتۀ سوریه ۱۷.۵میلیارد کیلووات ساعت، و سرانۀ مصرفی آن ۸۳۸ کیلووات ساعت است. ذخایر نفتی این کشور ۲,۵۰۰میلیون بشکه و ذخیرۀ گاز آن ۲۳۵میلیارد متر مکعب است. تولید و بهره برداری از نفت آن به ۲۲۰میلیون بشکه نفت می رسد. فسفات، نمک، ژیپس، سرب، مس، آنتیموان، نیکل، و کرم از کانی های این کشورند. مساحت جنگل های سوریه ۲۱۹هزار هکتار (۱.۲ درصد از مساحت کل کشور)، و تولید چوب آن ۵۰هزار متر مکعب است.
حکومت و سیاست. نوع حکومت سوریه جمهوری چندحزبی با یک نهاد قانون گذاری با نام مجلس الشعب است. این نهاد ۲۵۰ نماینده دارد که برای مدت چهار سال انتخاب می شوند. رئیس جمهور کشور با آرای مجلس، برای مدت هفت سال و با تأیید مردم، از راه همه پرسی، انتخاب می شود. در انتخابات دهم ژوئیه سال ۲۰۰۰، بشار اسد به سمت ریاست جمهوری سوریه انتخاب شد.
مردم و تاریخ. جمعیت سوریه۲۳,۶۹۵,۰۰۰ نفر (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن۱۲۸ نفر در کیلومتر مربع است. رشد سالانۀ جمعیت این کشور۲.۳ درصد است و ۹۰ درصد از جمعیت آن را اعراب تشکیل می دهند. ۸۶ درصد از مردم این کشور مسلمان و۵۲.۲ درصد از آنان شهرنشین اند و زبان رسمی آنان عربی است. سوریه از روزگار باستان سر راه بازرگانی و نظامی مدیترانه و بین النهرین قرار داشت و مدت ها بخشی از امپراتوری بابل و آشور بود. در روزگار هخامنشیان جزئی از امپراتوری ایران شد و سپس به تصرف اسکندر مقدونی درآمد و در قلمرو جانشینان او قرار گرفت. در ۶۴پ م به یکی از استان های روم باستان مبدل شد و در ۳۹۵م به امپراتوری روم شرقی پیوست. در ۶۳۴م/۱۳ق به تصرف اعراب مسلمان درآمد. در روزگار اُمویان اسلام به آن جا راه یافت و شهر دمشق به مرکز سیاسی و فرهنگی جهان اسلام مبدل شد. در قرن ۱۱م/۵ق در تملک ترکان سلجوقی قرار گرفت و به یکی از صحنه های جنگ های صلیبی میان مسلمانان و مسیحیان تبدیل شد. در ۱۱۸۷م/۵۸۳ق به اشغال صلاح الدین ایّوبی درآمد و ایوبیان تا ۱۵۱۶م/۹۲۳ق بر آن فرمانروایی کردند و سپس ترکان عثمانی بر آن استیلا یافتند. پس از جنگ جهانی اول (۱۹۲۰) تحت قیمومت فرانسه و در جنگ جهانی دوم تحت کنترل دولت ویشی فرانسه قرار گرفت؛ پس از آن به اشغال نیروهای مشترک فرانسه و انگلستان درآمد. در ۱۹۴۶، پس از جنگ جهانی دوم، به استقلال رسید. تا ۱۹۵۸ دولت های کودتا یکی پس از دیگری بر آن فرمان راندند. از ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۱ به مصر پیوست و جمهوری متحدۀ عربی را تشکیل داد. در ۱۹۶۱ حزب سوسیالیستی بعث زمام امور را در دست گرفت و طی جنگ اعراب و رژیم اشغالگر قدس (۱۹۶۷) آسیب بسیار دید و رژیم اشغالگر قدس تپه های جولان را اشغال کرد. در نوامبر ۱۹۷۰، حافظ اسد، از حزب بعث، زمام امور کشور را دردست گرفت و تا زمان مرگش، (ژوئن سال ۲۰۰۰) بر سوریه حکومت کرد. پس از او فرزندش، بشار اسد، به ریاست جمهوری سوریه انتخاب شد.

نقل قول های سوریه

سوریه کشوری است در خاورمیانه و پایتخت آن شهر تاریخی دمشق است.مسلمانان به سرزمین سوریه ،شام می گفتند.
• «برکت در شام است و مهربانی در روم.» -> سخن قدیمی
• «سوریه جای خوبی بود، اما برای دشمن!.» -> قیصر روم
• «روابط سوریه و لبنان تاریخی است و من هنگامی که به این کشور سفر می کنم حس می کنم وارد یک کشور دوست و برادر شده ام.»
• «جمهوری عربی سوریه یک دولت دموکراتیک‏، مردمی‏، سوسیالیست و دارای حاکمیت با سرزمین غیرقابل تجزیه است‏. جمهوری سوریه عضو دولت جمهوریهای متحد عرب است‏. ۲ - کشور عربی سوریه بخشی از وطن عربی است‏. ۳ - ملت سوریه جزیی از امت عرب است و در تحقق وحدت کامل آن کوشش می نماید.» -> اصل ۱ قانون اساسی جمهوری عربی سوریه
• «این میهن برای همه سوری ها است؛ نه من و نه هیچ کس دیگری حق ندارد بخشی از کشور را به کشور ثالثی بسپارد.» -> بشار جعفری
• «کشور متمدن سوریه، با داشتن ثروت های فرهنگی وافر و موقعیت استراتژیک و سرزمین جغرافیایی بسیار مهم بیش از پیش مورد توجه و طمع استعمارگران بوده اما ملت سوریه به دفاع از میهن خود پرداخته و سرانجام استعمارگران ناامید بازگشتند.» -> سلیم برکات
• «سوریه مهد تمدن و فرهنگ است و همچنین اولین الفبای در سرزمین سوریه اختراع شده است.» -> سلیم برکات
• «آه ای مام وطن!
• «پرچم: در زمان اتحاد دو کشور مصر و سوریه و تشکیل جمهوری متحده عرب، این دو کشور از یک پرچم استفاده می کردند. در حال حاضر پرچم سوریه شامل رنگ های رایج در بین کشورهای عربی است. در قسمت بالای آن نوار قرمز، در وسط سفید و در پایین نوار سیاه قرار دارد. در وسط رنگ سفید نیز تصویر عقابی با رنگ طلایی مشاهده می شود.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با سوریه

سوریه در جدول کلمات

سوریه
دمشق
سوریه قدیم
شام
سومین فرزند حضرت فاطمه (س) و علی بنابیطالب (ع) که مقبره و بارگاه ایشان در دمشق سوریه واقع شده است
زینب کبری

معنی کلمه سوریه به عربی

الدولة الشقيقة سوريا

سوریه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی سوریه

کشور آشوریان ١٣:٥٨ - ١٣٩٦/٠٦/٢٦
کشور آشوریان
|

سس ١٦:٣٩ - ١٣٩٧/٠٧/٢٣
کشور آشوریان
|

پیشنهاد شما درباره معنی سوریهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سوریه داعش   • حلب سوریه   • نقشه سوریه   • تحولات سوریه لحظه به لحظه   • لاذقیه سوریه   • سوریه مقصدها   • سوریه دمشق   • تحولات سوریه امروز   • معنی سوریه   • مفهوم سوریه   • تعریف سوریه   • معرفی سوریه   • سوریه چیست   • سوریه یعنی چی   • سوریه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوریه
کلمه : سوریه
اشتباه تایپی : s,vdi
آوا : suriyye
نقش : اسم خاص مکان
عکس سوریه : در گوگل


آیا معنی سوریه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )