انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 934 100 1

سوسیالیسم تخیلی

معنی سوسیالیسم تخیلی به فارسی

سوسیالیسم تخیلی
[utopian socialism] [جامعه شناسی] نوعی سوسیالیسم مبتنی بر این باور که جامعۀ سوسیالیستی ازطریق صلح آمیز تحقق پذیر است

سوسیالیسم تخیلی در دانشنامه ویکی پدیا

سوسیالیسم تخیلی
«سوسیالیسم تخیلی» برابر واژه «Utopian Socialism» (در فارسی به «سوسیالیسم پنداری» و «سوسیالیسم ایده آلیست» نیز برگردانده شده است) واژه ای است که اولین بار توسط کارل مارکس (از بانفوذترین سوسیالیست ها که با جمع آوری نظرات سوسیالیست های قبل از خود و تحلیل وضع اقتصادی موجود در زمان خود و پیش از آن، با همکاری فرد دیگری به نام فردریش انگلس آثار مهمی را به رشته تحریر در آوردند) به سوسیالیست های پیش از وی اطلاق شده است. وی عقیده داشت که بیشتر سوسیالیست های اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم انسان گرایانی هستند که نسبت به بهره کشی شدیدی که با سرمایه داری ابتدایی همراه بود اعتراضی بجا داشتند. وی با وجود تحسین بسیار آن ها، این لقب کنایه آمیز را در مورد آن ها به کار برد و معتقد بود بیش تر آنان خیال پردازانی در جستجوی مدینه فاضله اند که امیدوارند با اتکای به خرد و شعور اخلاقی طبقه تحصیل کرده، جامعه را تحول بخشند. به نظر وی بیش تر افراد تحصیل کرده اغلب اعضای طبقات بالا هستند و بدین جهت پایگاه اجتماعی، رفاه، دانش و آموزش برتر خود را مدیون امتیازات موجود در نظام سرمایه داری بوده و در حفظ آن کوشش می کنند و وجود تعداد محدودی افراد انسان گرا در میان آنان به تحقیق نمی تواند پایگاه قدرتی برای تغییر محسوب شود و برای آن هایی که به تحقق چنین تغییری عقیده داشتند واژه سوسیالیست های تخیلی را به کار برد.
قدیمی ترین عضو سوسیالیسم تخیلی افلاطون فیلسوف نامی یونان باستان می باشد او مدینه فاضله را جامعه ای ایده آلی معرفی می کند که مرکز ثقل آن عدالت اجتماعی است.
در واقع سوسیالیسم تخیلی مبتنی بر احساسات است و بدون تحلیل علمی از پدیدهای اقتصادی و اجتماعی و بدون ارائه راهکارهایی مبتنی بر تحقیقات علمی برای رفع مشکلات اقتصادی و یا پیاده شدن نظام اقتصادی مورد نظر است.
همچنین توماس ماروس(۱۴۷۸-۱۵۳۵)سوسیالیست انگلیسی در اثر معروف خود «اوتوپیا» جامعه ای را مطلوب تصور می کند که در آن مالکیت فردی وجود ندارد.
اگرچه سوسیالیسم تخیلی سهم چندانی در ارائه راه حل برای مشکلات اقتصادی ندارد و راه عملی پیاده کردن نظام اقتصادی سوسیالیستی را نمی نمایاند با این وجود با انتقاد خود از نظام اقتصادی حاکم و طرح نظام اقتصادی مبتنی بر مساوات و عدالت اجتماعی و به دور از مشکلات توزیع در نظام حاکم در نشان دادن ضعف نظام سرمایه داری و ایجاد واکنش در برابر این نظام بی تاثیر نبوده است.
توماس کامپانلا که از سوسیالیست های ایتالیائی است جامعه اشتراکی مد نظر خود را در کتابش به نام((کشور آفتاب)) به تصویر می کشد که در عین حال حکومت مسیحی بر آن حاکم است و اداره آن بر عهده کشیشان می باشد.
سیمون دو سیسموندی(۱۷۷۳-۱۸۴۲) نیز سوسیالیست فرانسوی می باشد که هدف اقتصاد کلاسیک یعنی حداکثر کردن سود را مورد انتقاد قرار می دهد و اقتصاد رقابتی را مخصوصا در زمینه توزیع نامناسب می داند. زیرا سیستم توزیع در این اقتصاد موجب فقر عمومی و مازاد تولید می شود. او معتقد است ریشه بحران ها در استثمار کارگران و پیشرفت تکنولوژی است و وسیع ترین قشر جامعه یعنی کارگران از قدرت خرید کمی برخوردارند.
سن سیمون (۱۷۶۰-۱۸۲۵)سوسیالیست فرانسوی سوسیالیم دولتی را در قالب مذهبی پیشنهاد می کند. این سوسیالیسم بر پایه اخوت مذهبی و بدون دخالت روحانیت می باشد. مشکل اصلی اجتماع مسئله کارگری عنوان می شود و ریشه تمام بحران های اجتماعی و اقتصادی در این است که جامعه فقط دو طبقه دارد. یکی تولید کننده است و دیگری بدون انجام کار از دسترنج دیگران بهرمند می شود. سیمون در کتابش «کندوی عسل» این دو طبقه کارگر و کارفرما را به زنبور عسل و خرمگس تشبیه می کند که یکی با زحمت کار می کند و عسل تولید می کند و دیگری مانند خرمگسی بدون تحمل سختی از دسترنج وی بهره می برد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سوسیالیسم تخیلی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سوسیالیسم تخیلینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سوسیالیزم   • سوسیالیسم به زبان ساده   • سوسیالیسم چیست   • معنی سوسیالیسم تخیلی   • مفهوم سوسیالیسم تخیلی   • تعریف سوسیالیسم تخیلی   • معرفی سوسیالیسم تخیلی   • سوسیالیسم تخیلی چیست   • سوسیالیسم تخیلی یعنی چی   • سوسیالیسم تخیلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوسیالیسم تخیلی
کلمه : سوسیالیسم تخیلی
اشتباه تایپی : s,sdhgdsl jodgd
عکس سوسیالیسم تخیلی : در گوگل


آیا معنی سوسیالیسم تخیلی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )