برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1306 100 1

سولفونامید

سولفونامید در دانشنامه ویکی پدیا

سولفونامید
سولفونامید ترکیبی است که شامل گروه عاملی NS(=O)۲ باشد.سنتز آزمایشگاهی این ترکیبات به دلیل گستردگی آن ها از راه های گوناگونی امکان پذیر است. مثال معمول سنتز یک سولفونامید ساده افزودن سولفونیل کلراید به آمین هاست که تشکیل سولفونیل متیلامید میدهد.
سولفونامیدها به خاطر داشتن خواص ضد باکتری و ضد انگلی در داروسازی کاربرد قابل ملاحظه ای دارند.سولفانامیدها متوقف کننده رشد باکتری هستند. آن ها با اسیدپاراآمینوبنزوئیک (PABA)شباهت ساختمانی داشته و بطور رقابتی یک آنزیم باکتریایی بنام دی هیدروپتروات سنتتاز را که مسئول داخل کردن PABA در ساختمان اسید دی هیدروفولیک است، مهار می کنند. این عمل ساخت اسید دی هیدروفولیک را که از نظر متابولیک کوفاکتور در ساخت پورین ها، تیمیدین و DNA می باشد را کاهش می دهد.
سولفونامید (دارو)
ویکی پدیای انگلیسی
عکس سولفونامید
سولفونامید ترکیبی است که شامل گروه عاملی NS(=O)۲ باشد.سنتز آزمایشگاهی این ترکیبات به دلیل گستردگی آن ها از راه های گوناگونی امکان پذیر است. مثال معمول سنتز یک سولفونامید ساده افزودن سولفونیل کلراید به آمین هاست که تشکیل سولفونیل متیلامید می دهد.
سولفونامیدها به خاطر داشتن خواص ضد باکتری و ضد انگلی در داروسازی کاربرد قابل ملاحظه ای دارند.
داروهایی که دارای این بنیان در ساختار مولکولی خود باشند به سولفا داروها(به انگلیسی: Sulfa Drug) معروفند مانند سولفاستامید و سولفامتوکسازول.
این داروها در درمان بسیاری از بیماری های عفونی وانگلی (مانند مالاریا) کاربرد دارند و مکانیسم اثر آن ها مهار سنتز اسیدنوکلئیک است. سولفونامیدها به دلیل شباهت ساختمانی با پاراآمینوبنزوئیک اسید (PABA) به صورت رقابتی آنزیم دی هیدروپتروآت سنتتاز (DHPS) باکتری را که مسئول تبدیل کردن PABA به اسیددی هیدروفولیک است، مهار می کنند در نتیجه اسید فولیک ساخته نمی شود. اسید فولیک (ویتامین B9) در سنتز اسیدهای نوکلئیک نقش مهمی دارد و به همین جهت عدم سنتز آن به توقف رشد سلول منجر می گردد. سولفونامید ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سولفونامید در دانشنامه آزاد پارسی

سولْفونامید (sulphonamide)
گروهی از ترکیبات دارای گروه سولفونامید (SO۲NH۲) یا مشتقات آن. از قدیم، این مواد را، برای درمان برخی عفونت ها مصرف می کرده اند. سولفادیازین (C۱۰H۱۰N۴O۲S) نمونه ای از این ترکیبات است. سولفونامید اولین دارو از این گروه، و طلایه دار داروهای مشابه ضد باکتری بود که به صورت تجاری تهیه شدند و در دسترس قرار گرفتند. مسمومیت ناشی از این گروه داروها و افزایش مقاومت باکتری ها نسبت به آن ها باعث شده است مصرف این داروها محدود به درمان عفونت های دستگاه ادراری شود.

سولفونامید را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سولفونامید   • مفهوم سولفونامید   • تعریف سولفونامید   • معرفی سولفونامید   • سولفونامید چیست   • سولفونامید یعنی چی   • سولفونامید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سولفونامید
کلمه : سولفونامید
اشتباه تایپی : s,gt,khldn
عکس سولفونامید : در گوگل

آیا معنی سولفونامید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )