انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 896 100 1

معنی سونات به فارسی

سونات
قطعه ایست از موسیقی و خاص آلات موسیقی مرکب از سه تا چهار بند دارای خصایص مختلف . دیگر موسیقی سمفنیک مثل سمفونی و کنسرتو و غیره .
[sonata] [موسیقی] 1. قطعه ای سازی برای یک یا چند تکنواز، معمولاً در چند پویه، که در دوران باروک شکل گرفت 2. شاخص ترین فرم موسیقی غرب از دوران کلاسیک به بعد که دارای سه بخش گشایش و گسترش و بازگشایش است

معنی سونات در فرهنگ معین

سونات
[ فر. ] (اِ.) قطعه ای از موسیقی که برای یک یا دو ساز ساخته شود.

معنی سونات در فرهنگ فارسی عمید

سونات
قطعۀ موسیقی برای ساز مرکب از سه و گاهی چهار بند که برای یک یا دو نوازنده ساخته شده باشد.

سونات در دانشنامه ویکی پدیا

سونات
سونات (ایتالیایی: Sonata) ساخته موسیقایی است که معمولا برای ساز تک نواز و یا گروه کوچکی از سازها نوشته شده باشد. معمولا یک سونات در دو یا چهار موومان که همه در یک کلید ولی از لحاظ درونمایه متفاوت اند تصنیف می گردد. سونات چه از لحاظ لغوی و چه از لحاظ اجرا در تقابل با فرم کانتاتا می باشد. واژه کانتاتا به معنای آواز خواندن است و این فرم هم توسط افراد گروه کر یا تک خوان اجرا می گردد، اما سونات که به معنای به صدا در آوردن است فقط برای اجرا به وسیله ساز تصنیف می گردد. این فرم به صورت فزاینده در طول تاریخ موسیقی کلاسیک اهمیت یافته است و از آن برای تفهیم اصول و قواعد آهنگسازی در مقیاس های بزرگ (نظیر سمفونی) استفاده شد. همچنین برای بیشتر سازهای موسیقی در فرم سونات موسیقی تصنیف شده است.
سونات شمارهٔ ۱۲، قطعهٔ بیست وششم که بیشتر با نام مارش مراسم دفن (به انگلیسی: Funeral March) شناخته می شود، نام سوناتی در پیانو ساختهٔ لودویگ وان بتهوون بین سال های ۱۷۹۸ تا ۱۸۰۱ میلادی است. این سونات در گام لا بمل ماژور نوشته شده و شامل ۴ موومان با نام های آندانته کون واریاتزیونی (موومان یکم - ۷٫۵ دقیقه)، شرزو: آلگرو مولتو (موومان دوم - ۳ دقیقه)، مارش تشییع (موومان سوم - ۶ دقیقه) و آلگرو (موومان چهارم - ۳ دقیقه) است. بتهوون این سونات را هنگامی در وین پایتخت اتریش منتشر ساخت که همزمان سمفونی یکمش و را نیز نوشته بود. او این سونات را به کارل آلوئیس اهدا کرد.
سونات مهتاب (سونات پیانو شمارهٔ ۱۴، در دو دیِز مینور، اُپوس ۲۷ شمارهٔ ۲، یکی از سونات های بتهوون است که در سال ۱۸۰۱ نوشته شده و تا امروز به عنوان یکی از مشهورترین قطعات پیانو در تاریخ موسیقی مطرح بوده است.
سونات شمارهٔ ۱۵، قطعهٔ بیست وهشتم که بیشتر با نام سونات چوپان (به ایتالیایی: Pastorale) شناخته می شود، نام سوناتی در پیانو ساختهٔ لودویگ وان بتهوون در ۱۸۰۱ میلادی پس از سونات مهتاب است. این سونات در گام ر ماژور نوشته شده و شامل ۴ موومان با نام های آلگرو (موومان یکم - ۶٫۵ دقیقه)، آندانته (موومان دوم - ۷ دقیقه)، شرزو: آلگرو ویواتسه (موومان سوم - ۲ دقیقه) و روندو: آلگرو ما مون تروپو (موومان چهارم - ۵ دقیقه) است. بتهوون این سونات را در وین پایتخت اتریش پس از سونات مهتاب منتشر کرد. او این سونات را به ژوزف وان سانن فلز اهدا کرد.
موومان سوم از سونات پیانویی شماره ۲ اپوس ۳۵ (به فرانسوی: La Sonate pour piano no 2 en si bémol mineur, op. 35) هم چنین در فرهنگ عامه معروف به مارش عزا (به فرانسوی: Marche funèbre) یکی از مشهورترین آثار فردریک شوپن، موسیقی دان برجسته لهستانی است.
سونات پیانو شمارهٔ ۲۱ در دو ماژور که با نام والدشتاین (به آلمانی: Waldstein) نیز شناخته می شود، یکی از بزرگترین سونات های پیانوی ساخته شده توسط لودویگ وان بتهوون و یکی از سه سونات بزرگ بتهوون در دوران میانی زندگی اوست (دو سونات دیگر آپاسیوناتا (قطعهٔ ۵۷) و سونات وداع هستند). ساخت این سونات در تابستان ۱۸۰۴ میلادی به پایان رسید.
این سونات به کنت فردیناند ارنست گابریل فون والدشتاین از وین اهدا شد و نامش را از او گرفت که حامی و دوست نزدیک بتهوون بود. این سونات در زبان ایتالیایی L'Aurora نامیده می شود که به معنی «طلوع» است و این نامگذاری به خاطر حالت پرصداییِ کوردهای آغازین از موومان سوم است که سپیده دم را یادآور می کند.
سونات پیانو شماره ۲۳ لودویگ وان بتهوون اپوس ۵۷ در فا مینور بزرگ ترین سونات بتهوون در دوره دوم سونات های اوست. کرانس یکی از ناشران آثار بتهوون در هامبورگ در ۱۸۳۸ نام آپاسیوناتا را برای این سونات انتخاب کرد و از این جهت به این نام مشهور شده است. این اثر در طی سال های ۱۸۰۴، ۱۸۰۵ نوشته و اولین بار در ۱۸۰۷ در وین منتشر شده است. از حیث قدرت و هیجان، آپاسیوناتا شبیه سونات پاتتیک است، ولی از لحاظ فنی به مراتب بیش از آن ارزش دارد. یک بار شیندلر منظور بتهوون را از جملات هیجان آور این سونات سؤال کرد، بتهوون گفت: طوفان شکسپیر را در این قطعه بیابید. یک اجرای معمولی از کل سه موومان این سونات ۲۳ دقیقه طول می کشد.
سونات هامرکلاویر (به انگلیسی: Hammerklavier) نام دیگر سونات شماره ۲۹ اپوس ۱۰۶، در بی فلات ماژور طولانی ترین و مشکل ترین اثر در میان سوناتهای پیانوی بتهوون می باشد. این اثر عظیم ترین اثر پیانویی بتهوون می باشد که داری چهار موومان است و گاهی از آن با عنوان سونات بزرگ یاد می شود. بتهوون این سونات را در اول تابستان سال ۱۸۱۷ تا اواخر پائیز ۱۸۱۸ نوشته بود و بعد از پایان، این اثر را به حامی بزرگ خودش آرشیدوک رودولف تقدیم کرد. ترکیب اسم این اثر میان دو زبان آلمانی و ایتالیائی توسط بتهوون بسیار جالب است، او واژه Hammerklavier را که به معنای «چکش صفحه کلید» می باشد برای این اثر برگزید که بعدها کوتاه تر شد و واژه «داس» برای آن انتخاب گردید. مدت زمان اجرای این سونات در زمان خودش یک رکورد جالب در برداشت، اجرای سونات که جزو ساخته های انفرادی محسوب می شد زمانی حدود ۴۷ تا ۵۰ دقیقه را در بر می گرفت در حالی که بسیاری از آثار آن زمان از جمله سمفونی ها و سایر سونات ها مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای را به خود اختصاص می دادند. موومان اول با فورتیسمو «صدای بلند» و در فُرم بی فلات ماژور اجرا می گردد که همراه با یک آکورد می باشد که به آرامی توسعه می یابد، این آکورد تا پایان اثر خودنمائی می کند، جالب ترین بخش، یک ویژگی نادر دیگر از بتهوون می باشد که در انتهای این موومان مجدداً از واژه (fortississimo) استفاده می کند که در دسنوشته نت ها به این شکل علامت زده می شود (ƒƒƒ) استفاده می کند بعد از لحظاتی چند که از آکورد اولیه می گذرد مجدداً، آکورد آغازین حالت فورتیسمو پیدا می کند اما این بار با ریتمی توسعه نیافته به فرم «دی ماژور» بسط پیدا می کند، کل اثر در پایان مجدداً به فرم «بی فلات ماژور» که اثر با آن آغاز شده بود باز می گردد.
سونات شمارهٔ ۴، قطعهٔ هفتم که بیشتر با نام سونات بزرگ (به انگلیسی: Grand Sonata) شناخته می شود، نام سوناتی در پیانو ساختهٔ لودویگ وان بتهوون در سال های ۱۷۹۶ و ۱۷۹۷ میلادی است. این سونات در گام می بمل ماژور نوشته شده و شامل ۴ موومان با نام های آلگرو دی مولتو اِ چون بریو (موومان یکم - ۳ دقیقه)، لارگو کان گران اسپرسیونه (موومان دوم - ۲٫۵ دقیقه)، آلگرو (موومان سوم - ۵ دقیقه) و روندو (موومان چهارم - ۶٫۵ دقیقه) است. بتهوون این سونات را حدود ۴ سال پس از شروع اقامتش در وین پایتخت اتریش و در زمانی که ۲۶ ساله بود نوشت و سپس به همسایه اش بابته دکگلویکس اهدا کرد.
سونات شمارهٔ ۸، قطعهٔ سیزدهم که بیشتر با نام سونات پاتتیک (حزن آور) شناخته می شود، نام سوناتی در پیانو ساختهٔ لودویگ وان بتهوون در سال های ۱۷۹۷ و ۱۷۹۸ میلادی است. این سونات در گام دو مینور نوشته شده و شامل ۳ موومان با نام های آلگرو دی مولتو - یا «گراوه» (موومان یکم - ۸ دقیقه)، آداجیو کانتابیله (موومان دوم - ۵ دقیقه) و روندو (موومان سوم - ۵ دقیقه) است. بتهوون این سونات را ۵ سال پس از شروع اقامتش در وین پایتخت اتریش و در زمانی که ۲۷ سال داشت نوشت و سپس در ۱۷۹۹ میلادی با اهدا به کارل آلوئیس عرضه کرد.
سونات پاییزی (به سوئدی: Höstsonaten) فیلمی ساختۀ اینگمار برگمان کارگردان سوئدی محصول سال ۱۹۷۸ و با بازی اینگرید برگمن است. فیلم داستان زن پیانیست مشهوری است که پس از سال ها به دیدار دخترش که با او رابطه نداشته می رود.
به دلیل مشکلات مالیاتی برگمان با دولت سوئد فیلم در نروژ فیلمبرداری شده است و برنده جایزه گلدن گلاب برای بهترین فیلم خارجی زبان در سال ۱۹۷۹ و نامزد جایزه اسکار برای بهترین بازیگر زن در نقش اصلی (اینگرید برگمان) و بهترین فیلمنامه شده است.
سونات پیانو نام کلی قطعه های ساخته شده برای پیانو در موسیقی کلاسیک است که دارای سه یا چهار موومان باشند. تاریخچهٔ ساخت قطعاتی شبیه به سونات های پیانو به دههٔ اول قرن هجدهم و ساخت پیانو بازمی گردد. اولین و معروف ترین نویسندگان سونات برای پیانو در این دوره، هایدن وموتزارت هستند. در دورهٔ رومانتیک نیز سونات ها بسیار گسترده تر شدند و معروف ترین نویسندهٔ سونات برای پیانو در دوران رمانتیک، لودویگ وان بتهوون است و سونات مهتاب او نیز به همراه مارش تشییع جنازه ساختهٔ شوپن از شناخته شده ترین ها هستند.
سونات مهتاب (سونات ۱۴ پیانو) یکی از سونات های بتهوون است که در سال ۱۸۰۱ نوشته شده و تا امروز به عنوان یکی از مشهورترین قطعات پیانو در تاریخ موسیقی مطرح بوده است.
گروه کر سونات ساری به رهبری محسن بافنده از دی ماه سال ۱۳۸۸ فعالیت های خود را آغاز کرد. این گروه چهار دوره متوالی در جشنواره بین المللی موسیقی فجر از سال ۸۹ تا ۹۲ حضور داشته است که در بیست و نهمین دوره جشنواره (بهمن۹۱)عنوان سوم و در جشنواره سی ام (بهمن۹۲) در بخش رقابتی آواز جمعی عنوان نخست را کسب کرد. همچنین این گروه عنوان نخست پنجمین دوره جشنواره بین المللی موسیقی مقاومت دربخش رقابتی آواز جمعی (مرداد۹۲) را در کارنامه خود دارد.
برگزاری کنسرت های گوناگون با همراهی ارکستر فیلارمونیک سونات و همکاری مشترک با خوانندگانی چون وحید تاج، اجرا در دانشگاه های استان مازندران از جمله دانشگاه علوم پزشکی بابل، دانشگاه آزاد قائم شهر، دانشگاه فرهنگ وهنر ساری، اجرا در اختتامیه جشنواره تئاتر تیرنگ حوزه هنری و اختتامیه جشنواره تئاتر مازندران از دیگر فعالیت های این گروه می باشد.
ارکستر و گروه کر فیلارمونیک سونات در کنسرت موسیقی مازندران و بعد از اجرای آثار محمدرضا درویشی (دی ۹۵) به پیشنهاد ایشان به ارکستر و گروه کر فیلارمونیک مازندران تغییر نام می دهد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سونات در جدول کلمات

پادشاه موسیقی جهان و خالق سونات مهتاب
بتهوون

سونات را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی سونات

امیرمحمد ١٩:٥٩ - ١٣٩٥/١١/٢٥
قطعه ای از موسیقی و خاص آلات موسیقی، مرکب از سه تا چهار بند دارای خصایص مختلف، شکل سونات زمینه ای است برای قالب های دیگر موسیقی سمفونیک مثل سمفونی و کنسرتو و غیره
|

شهریار آریابد ٠٩:٠٥ - ١٣٩٧/١٢/٢٩
در پهلوی " نواک " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
|

پیشنهاد شما درباره معنی سوناتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Bahar > of course
محمد > hostile verbal
ℳ.ც > Northen
Qumars > کیومرث
گمشو دیوونه > located
مهسا خسروی > get even
هانا خصم کوب > درپی
آرام > prize possission

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سونات مهتاب دانلود   • سونات بتهوون   • سونات های بتهوون   • کنسرتو   • موومان چیست؟   • نت سونات مهتاب بتهون   • شیرینی سونات   • دانلود سونات مهتاب بتهوون mp3   • معنی سونات   • مفهوم سونات   • تعریف سونات   • معرفی سونات   • سونات چیست   • سونات یعنی چی   • سونات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سونات
کلمه : سونات
اشتباه تایپی : s,khj
آوا : sonAt
نقش : اسم
عکس سونات : در گوگل


آیا معنی سونات مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )