انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 965 100 1

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دانشنامه اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
این صفحه مدخلی از فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی است
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر نهادهای برخاسته از دل انقلاب اسلامی است که اندکی پس از پیروزی انقلاب ضرورت تأسیس و تشکیل آن احساس شد و پس از انجام مقدماتی، در ۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ و بر اساس فرمان امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی تأسیس این نهاد اعلام شد و به دنبال آن شورای انقلاب با تأسیس شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گام اساسی را در جهت سازماندهی این نهاد برداشت. (روزها و رویدادها، ۱/۲۱۵)
کمی عقب تر از اعلام رسمی تأسیس این نهاد، با توجه به اوضاع و شرایط بحرانی کشور، ضرورت تشکیل نهادی با هدف حفظ نظم و امنیت عمومی احساس شده بود و چهار گروه مسلح و مستقل با هدفی یکسان، یعنی حراست از انقلاب اسلامی و با خط مشی تقریباً مشابه به وجود آمده بودند و در گوشه و کنار، فعالیت هایی را جهت برقراری امنیت انجام می دادند. در عین حال این چهارگروه به دلیل هدف یکسان، در تداخل کاری سختی گرفتار بودند.
تشکیلاتی با نام «گارد ملی» بود که دولت موقت آن را به عنوان ابزاری برای اعمال حاکمیت بر کشور ایجاد کرد؛ چون پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش توان و تمرکز خودش را از دست داده بود و دولت موقت ابزار و نیروی نظامی لازم را برای برقراری امنیت در اختیار نداشت، لذا با نظر حضرت امام خمینی، دولت موقت به حجت الاسلام حسن لاهوتی مأموریت تشکیل آن را داد و ابراهیم یزدی نیز به عنوان معاونت نخست وزیر در امور انقلاب با لاهوتی به همکاری پرداخت. (همان، ۲۱۵٫۱، ۲۱۶؛ روزشمار جنگ ایران و عراق، ۱/۸۸۱)
این گروه ساختمان ساواک را در خیابان سلطنت آباد، نگارستان هشتم، مقر اصلی قرار داد و به جلب همکاری عده ای از اعضای اتحادیه ی انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی در آمریکا و کانادا پرداخت و در مراکزی چون هنگ نوجوانان و پادگان سعدآباد به جذب و آموزش سیاسی، عقیدتی و نظامی داوطلبان پرداخت.
از این گروه می توان به: محمد غرضی، علی محمد بشارتی، محسن رفیق دوست، محسن سازگارا، صباغیان و حسن عابدی جعفری اشاره کرد. گروه مزبور به دلیل گرایش های فکری حزب اللهی اکثر اعضای آن تقریباً به طور کامل جذب جریان کلی تحت عنوان رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. (روزشمار جنگ ایران و عراق، ۱/۸۸۱)
شامل عده ای از عناصر مسلمان و انقلابی از جمله عده ای از زندانیان سیاسی پیش از انقلاب بود که با هدف حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و مقابله با توطئه های مسلحانه ی احتمالی عناصر رژیم سلطنتی و نیز به منظور خنثی کردن تهدیدهای مسلحانه ی سازمان های معاند نظام تشکیل شد (همان) که در پادگان جمشیدیه مستقر شدند و برای اعضای خودشان برنامه های آموزشی به اجرا گذاشتند. (رفیق دوست، ۱۷۶)
از اعضای این گروه می توان: جواد منصوری، عباس آقا زمانی (ابوشریف)، عباس دوزدوزانی، ابراهیم حاج محمدزاده و بعدها محمد منتظری و یوسف کلاهدوز را نام برد که با کمک آیت الله موسوی اردبیلی (از اعضای شورای انقلاب) و با نظر مساعد شورای انقلاب به فعالیت پرداختند. (روزشمار جنگ ایران و عراق، ۱/۸۸۱ و ۸۸۲)

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دانشنامه ویکی پدیا

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
عکس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
درجه های ارتش ایران
درجه های نیروی انتظامی
درجه های نظامی قدیم ایران
درجه های ارتش افغانستان
ترتیب و تطبیق درجات میان نیروهای پنج گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صورت زیر است:
البته شایان ذکر است که پس از تغییراتی که سرلشکر جعفری در ساختار سپاه دادند درجات بر اساس شایستگی به افراد واگذار می شوند و بر اساس نظام حاکم بر ارتشها انتصاب صورت نمی گیرد. این مطلب از آنجا آغاز گردید که نیروی های قدیمی سپاه محکوم به بازنشستگی شده و فاصله سنی میان افراد جدید الورود و جایگاه های خدمتی نبود به همین دلیل این مدل انتصاب درجه بعنوان روشی جدید در سپاه گنجانده شد.
رسته های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به هر یک از واحدهای تخصصی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته می شود که اعضای آن در یک زمینه خاص فعالیت می کنند. معمولاً نشانی بر روی یقه همه نظامی ها (کارکنان نیروی انتظامی، ارتش، سپاه و ...) دوخته می شود که نشانگر رسته محل فعالیت آن فرد است. ابعاد، ساختار ظاهری، میزان ارزش، مفاهیم و فلسفه های وجودی آرم ها، علایم، نشان ها و درفش های نظامی با میزان روحیه و اعتماد به نفس نظامیان رابطهٔ مستقیمی دارد.
رسته های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
رسته های نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
جنگ های نوین
سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک سازمان وابسته به سپاه پاسداران است که پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ایران از تجمیع معاونت اطلاعات سپاه و چند واحد اطلاعاتی دیگر تشکیل گردید. ریاست این سازمان از ابتدا بر عهده حسین طائب بود. با تصمیم حسین سلامی فرمانده کل سپاه، سازمان اطلاعات سپاه با معاونت اطلاعات راهبردی سپاه ادغام شده و در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ طائب مسئول اطلاعات سپاه معرفی شد.
علی محمد بشارتی جهرمی (اردیبهشت ۱۳۵۸ – خرداد ۱۳۵۸)
از مهمترین فعالیتهای این سازمان می توان به مقابله با جنگ نرم، براندازی و مقابله با فعالیتهای غیرمجاز سایبری نام برد. یکی از واحدهای زیر مجموعه سازمان اطلاعات سپاه که وظیفه برخورد با جرایم سایبری را داردمرکز بررسی جرایم سازمان یافته است؛ که تحت عنوان سایت گرداب شناخته شده است.
این فهرست تنها شامل مسئولان شناخته شده از این سازمان است که نام و مشخصات آنها در رسانه های رسمی درج شده است:
مسئول اداره تحقیقات و اطلاعات
این مقاله شامل فهرست فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ابتدا تاکنون است. درجات فرماندهان زیر در ابتدای تصدی مسئولیت هایشان است.
رضا سیف اللهی (۱۳۶۲ – ۱۳۶۳)
یوسف فروتن (۱۳۶۳)
رئیس ستاد مرکزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

ستاد مرکزی سپاه از سال ۱۳۶۳ زیر نظر فرمانده کل سپاه شکل گرفت. در خرداد ۱۳۶۵ به منظور اداره نیروهای سه گانه، «ستاد مرکزی» تبدیل به «ستاد کل» شد.
نیروی دریایی سپاه (ندسا) به پیشنهاد سرلشکر پاسدار محسن رضایی و فرمان سید روح الله خمینی و به فرماندهی حسین علایی در سال ۱۳۶۴ تشکیل شد.
منطقه یکم صاحب الزمان در بندرعباس
منطقه دوم نوح نبی در بوشهر
منطقه سوم امام حسین در ماهشهر
منطقه چهارم ثارالله در عسلویه
منطقه پنجم امام محمد باقر در بندرلنگه
سازمان جهاد خودکفایی سپاه
جنگ ایران و عراق
این نیرو به سرعت با استراتژی قایقهای تندرو در عملیات های مختلف جنگ از جمله والفجر ۸ فتح اسکله الامیه درگیری با نیروی دریایی آمریکا توسط نادر مهدوی در مهر ۱۳۶۶ و همچنین گشتهای پراکنده در خلیج فارس و تنگه هرمز به تجربه اندوزی پرداخت و آرام آرام به یک نیروی تأثیرگذار تبدیل گشت.
نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام مستعار نزسا یکی از پنج نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به طور رسمی فعالیت خود را از شهریور ۱۳۶۴ به فرماندهی سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی آغاز کرد. زبده ترین یگان عملیاتی سپاه پاسداران، تیپ نیرومخصوص صابرین است که هم رده تیپ نیرومخصوص ۶۵ نوهد ارتش و نوپو ناجا می باشد. این یگان به صورت گردان ها و گروهانی کوچکتر در کل رده های نیروی زمینی سپاه آمایش و توزیع سرزمینی شده است و هر لشکر یا تیپ سپاه حداقل یک گردان صابرین در اختیار دارد. ستاد فرماندهی صابرین در پادگان حیدر کرار دماوند در شرق تهران قرار دارد و فرمانده فعلی آن نیز سرتیپ گرشاسبی می باشد. آموزش اولیه این یگان نیز توسط مربیان نوهد ارتش و بسیاری از فدارسیون های ورزشی کشور صورت گرفت و پس از چند دوره این آموزش ها به صورت داخلی سپاه در آمد. اولین تجربه جنگی تیپ صابرین در تابستان ۱۳۹۰ و کوه های سردشت علیه پژاک بود که در شهریور همان سال با فتح قله مرزی جاسوسان خاتمه یافت. با آغاز جنگ سوریه تعدادی از نیروهای صابرین اعزام شدند. این نیرو که می توان گفت بدنه اصلی و اولیه سپاه در آغاز تأسیس سپاه در اردیبهشت ۱۳۵۸ شالوده اصلی آن را تشکیل می دهد. در ابتدا با سرکوب شورش های بلوچستان و کردستان و ترکمن صحرا و واقعه ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ کار خود را آغاز کرد و با آغاز جنگ ایران و عراق با گسیل نیروهای خود به مرزهای جنوب و غرب نقش فعالی را به عهده گرفت.
سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۵
دریادار علی شمخانی ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷
سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی (سرپرست) ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸
سرلشکر پاسدار مصطفی ایزدی ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۱
سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۴
سرتیپ پاسدار شهید احمد کاظمی ۱۳۸۴
سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷
سرتیپ پاسدار محمدجعفر اسدی از تیر ۱۳۸۷ تا اردیبهشت ۱۳۸۸
سرتیپ پاسدار محمد پاکپور از اردیبهشت ۱۳۸۸ تا کنون
لشکرها و تیپ های این نیرو به موازات ارتش در استان های مختلف تشکیل شده است.
از سال ۱۳۸۷ طرح تحول در نیروی زمینی سپاه با ایجاد ۳۱ سپاه استانی با هدف کاهش تمرکزگرایی پس از تصویب توسط فرماندهی کل قوا اجرا شد.
بر اساس تقسیم بندی جدید در مدیریت نیرو و امکانات نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با توجه به تقسیمات کشوری، مدیریت تقریبی کلیه نیروی انسانی و امکانات موجود مربوط به نیروی زمینی و همچنین نیروی مقاومت بسیج در آن استان، به طور متمرکز و با افزایش اختیارت در درون همان استان و با یک ستاد فرماندهی انجام می شود.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دانشنامه آزاد پارسی

ارتش انقلابی جمهوری اسلامی ایران، تأسیس شده در ۱۳۵۸ش به دستور امام خمینی (ره) و توسط شورای انقلاب اسلامی. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تضعیف و فروپاشی اغلب قسمت های ارتش شاهنشاهی، نیاز به نیروهای نظامی جدیدی بود. در ابتدا بخشی از نیروهای انقلابی در پادگان ها و مراکز دیگر توسط گروهی از معتمدین انقلابی سازمان دهی و آموزش داده می شدند، امّا این گروه ها با یکدیگر هماهنگ نبودند. پس از شروع بحران های منطقه ای و قومی علیه انقلاب اسلامی، به ویژه در کردستان، نیاز بیشتری به ایجاد یک نیروی قدرتمند رزمی برای حفاظت از انقلاب احساس شد. به همین سبب شورای انقلاب اسلامی در ۵ اردیبهشت ۱۳۵۸، دستور تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صادر و اساسنامۀ آن را تصویب و ابلاغ کرد. نخستین رهبران سپاه پاسداران و سازمان دهندگان آن، همان کسانی بودند که همراه با جمعی از ارتشیان و مبارزان انقلابی این ارتش جدید را پدید آوردند. این گروه شورای مرکزی سپاه را تشکیل دادند و در ابتدا بنا بود به صورت شورایی اداره شود، امّا مشکلات بعدی نظامِ فرماندهی و ارتشی را به آنان تحمیل کرد. شورای مرکزی سپاه پاسداران، به محض ابلاغ اساسنامه از سوی شورای انقلاب اسلامی کار خود را آغاز کرد. شورای مرکزی سپاه در ۱۶ اردیبهشت همان سال اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی زیر نظارت دولت موقت یا دیگر نهادها نیست و نخواهد بود و یگانه سپاه پذیرفته شدۀ قانونی که شورای فرماندهان آن منتخب و مورد تأیید شورای انقلاب است، فقط از این شورا و امام خمینی (ره) دستور می گیرد. بدین ترتیب، هسته های سپاه در تهران و سراسر کشور تشکیل شد و نخستین فعالیت های آنان آموزش نیروهای انقلابی و مبارزه با ضد انقلاب بود. البته در آیین نامۀ سپاه هم هدف از تشکیل آن پاسداری از انقلاب اسلامی ایران و گسترش جهانی آن اعلام شده است. با شروع جنگ عراق علیه ایران، رفته رفته وظیفۀ حراست از کشور و نظام بر دوش سپاه افتاد و با انضمام نیروهای شبه نظامی مردمی به نام بسیج به سپاه پاسداران، بر مسئولیت های آن افزوده شد. نخستین فرماندۀ سپاه پاسداران که از سوی امام خمینی (ره) رسماً منصوب شد، محسن رضایی و دومین و سومین فرمانده که از سوی آیت الله خامنه ای به این مقام رسیدند، سیّدیحیی رحیم صفوی و سردار جعفری بودند. البته قبل از محسن رضایی افرادی دیگر ازجمله ابوشریف و مرتضی رضایی هم برای مدتی کوتاه فرمانده سپاه بودند که ظاهراً فرمان رسمی از امام نداشتند.

نقل قول های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شاخه ای از نیروی های نظامی ایران، پس از انقلاب ۱۳۵۷، تأسیس شد.
• «من تا آخر پشتیبان ارتش و سپاه و بسیج خواهم بود و تضعیف آنان را حرام می دانم. من به عنوان فرمانده کل قوا به مسئولین و تصمیم گیرندگان نیز دستور می دهم که در هیچ شرایطی از تقویت نیروهای مسلح و بالابردن آموزشهای عقیدتی و نظامی و توسعه تخصصهای لازم و خصوصا حرکت به طرف خودکفایی نظامی غفلت نکنند.» -> سید روح الله خمینی
• «نه خدا راضى است، نه احکام اسلام اجازه میدهد که ما بگوئیم ارتش ما، یا نیروهاى مسلح ما، یا عناصر ما، براى خاطر فلان آدم بمیرند؛ نه. بله، براى خاطر اسلام، همه بمیرند؛ فلان آدم هم براى خاطر اسلام بمیرد. براى برافراشته نگهداشتن پرچم استقلال کشور - که کشور اسلامى است - همه آماده باشند براى مردن در این راه؛ که این مردن، اسمش شهادت است.» -> سید علی خامنه ای
• «حملاتی که گاه در قالب دلسوزی با برچسب سهم خواهی و منفعت طلبی علیه سپاه مطرح می شود، در صدد تبدیل سپاه به یک نیروی مسلح غیرانقلابی و عادی است.» -> رمضان شریف
• «نهاد مقدس و نیروی رزمنده، مجاهد و مردم محور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اصلی ترین عامل شکست سناریوها و نقشه های ضد انقلاب داخلی و خارجی علیه ملت ایران است.» -> رمضان شریف
• «بزرگی هر نهادی به ابعاد سازمانی آن نیست بلکه به قدرت تأثیرگذاری آن است .» -> رمضان شریف
• «سپاه برای پاسداری از انقلاب تشکیل شده بود، مأموریت اولیه دفاع از تمامیت ارضی کشور الان هم بر عهده ارتش است، ما ارتش مکتبی را داریم، بنابراین سپاه برای این بوجود نیامد که از مرزها دفاع کند، سپاه برای پاسداری از انقلاب در همه ابعاد ایجاد شد.» -> محمود محمدی عراقی
• «یکی از برکات جنگ این بود که سازمان سپاه مستحکم شد و با مردم پیوند خورد و شجره مبارکه بسیج بوجود آمد و انقلاب را از نظر دفاعی قوی کرد، البته همواره چیزهای خوب آفت دارد، امام خطاب به پاسداران می فرمودند که از خود و سپاه قبل از هر چیز پاسداری کنید.» -> محمود محمدی عراقی
• «بعد از جنگ فلسفه وجودی سپاه همچنان برقرار بود و امروز هم برقرار است و تا زمانی که انقلاب و نهضت امام زنده است، نیروی دفاع کننده و حافظ انقلاب هم باید باشد.» -> محمود محمدی عراقی

ارتباط محتوایی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

amin > nanometer
آرزو > ciudad
پریسا > خیش ارات
هادی > thick skinned
اسماعیل بخشی > vertebrate
Mohammad Mahdi > rolled
Ss > Sit
gf > office

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   • مفهوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   • تعریف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   • معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چیست   • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یعنی چی   • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
کلمه : سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
اشتباه تایپی : s~hi ~hsnhvhk hkrghf hsghld
عکس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی : در گوگل


آیا معنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )