انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 876 100 1

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دانشنامه اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
این صفحه مدخلی از فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی است
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر نهادهای برخاسته از دل انقلاب اسلامی است که اندکی پس از پیروزی انقلاب ضرورت تأسیس و تشکیل آن احساس شد و پس از انجام مقدماتی، در ۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ و بر اساس فرمان امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی تأسیس این نهاد اعلام شد و به دنبال آن شورای انقلاب با تأسیس شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گام اساسی را در جهت سازماندهی این نهاد برداشت. (روزها و رویدادها، ۱/۲۱۵)
کمی عقب تر از اعلام رسمی تأسیس این نهاد، با توجه به اوضاع و شرایط بحرانی کشور، ضرورت تشکیل نهادی با هدف حفظ نظم و امنیت عمومی احساس شده بود و چهار گروه مسلح و مستقل با هدفی یکسان، یعنی حراست از انقلاب اسلامی و با خط مشی تقریباً مشابه به وجود آمده بودند و در گوشه و کنار، فعالیت هایی را جهت برقراری امنیت انجام می دادند. در عین حال این چهارگروه به دلیل هدف یکسان، در تداخل کاری سختی گرفتار بودند.
تشکیلاتی با نام «گارد ملی» بود که دولت موقت آن را به عنوان ابزاری برای اعمال حاکمیت بر کشور ایجاد کرد؛ چون پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش توان و تمرکز خودش را از دست داده بود و دولت موقت ابزار و نیروی نظامی لازم را برای برقراری امنیت در اختیار نداشت، لذا با نظر حضرت امام خمینی، دولت موقت به حجت الاسلام حسن لاهوتی مأموریت تشکیل آن را داد و ابراهیم یزدی نیز به عنوان معاونت نخست وزیر در امور انقلاب با لاهوتی به همکاری پرداخت. (همان، ۲۱۵٫۱، ۲۱۶؛ روزشمار جنگ ایران و عراق، ۱/۸۸۱)
این گروه ساختمان ساواک را در خیابان سلطنت آباد، نگارستان هشتم، مقر اصلی قرار داد و به جلب همکاری عده ای از اعضای اتحادیه ی انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی در آمریکا و کانادا پرداخت و در مراکزی چون هنگ نوجوانان و پادگان سعدآباد به جذب و آموزش سیاسی، عقیدتی و نظامی داوطلبان پرداخت.
از این گروه می توان به: محمد غرضی، علی محمد بشارتی، محسن رفیق دوست، محسن سازگارا، صباغیان و حسن عابدی جعفری اشاره کرد. گروه مزبور به دلیل گرایش های فکری حزب اللهی اکثر اعضای آن تقریباً به طور کامل جذب جریان کلی تحت عنوان رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. (روزشمار جنگ ایران و عراق، ۱/۸۸۱)
شامل عده ای از عناصر مسلمان و انقلابی از جمله عده ای از زندانیان سیاسی پیش از انقلاب بود که با هدف حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و مقابله با توطئه های مسلحانه ی احتمالی عناصر رژیم سلطنتی و نیز به منظور خنثی کردن تهدیدهای مسلحانه ی سازمان های معاند نظام تشکیل شد (همان) که در پادگان جمشیدیه مستقر شدند و برای اعضای خودشان برنامه های آموزشی به اجرا گذاشتند. (رفیق دوست، ۱۷۶)
از اعضای این گروه می توان: جواد منصوری، عباس آقا زمانی (ابوشریف)، عباس دوزدوزانی، ابراهیم حاج محمدزاده و بعدها محمد منتظری و یوسف کلاهدوز را نام برد که با کمک آیت الله موسوی اردبیلی (از اعضای شورای انقلاب) و با نظر مساعد شورای انقلاب به فعالیت پرداختند. (روزشمار جنگ ایران و عراق، ۱/۸۸۱ و ۸۸۲)

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دانشنامه ویکی پدیا

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک سازمان وابسته به سپاه پاسداران است که پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ایران از تجمیع معاونت اطلاعات سپاه و چند واحد اطلاعاتی دیگر تشکیل گردید. هم اکنون ریاست این سازمان بر عهده حسین طائب است. از مهمترین فعالیتهای این سازمان می توان به مقابله با جنگ نرم ،براندازی و مقابله با فعالیتهای غیر مجاز سایبری نام برد. یکی از واحد های زیر مجموعه سازمان اطلاعات سپاه که وظیفه برخورد با جرایم سایبری را داردمرکز بررسی جرایم سازمان یافته است.که تحت عنوان سایت گرداب شناخته شده است.
این مقاله دربارهٔ فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
مهدی باکری
حمید باکری
عزیز جعفری
محمدباقر قالیباف
غلامرضا باغبانی
علی فضلی
حمید رضا جعفری (کیانی)
محمد کوثری
غلامعلی رشید
رحیم صفوی (سید یحیی رحیم صفوی)
قاسم سلیمانی
قاسم میرحسینى
محمد حسین باقری
مرتضی قربانی
سعید محمدیان (
کریم آزاد
نور علی شوشتری
میرفیصل باقرزاده
حسین همدانی
جانمحمد علیمرادی
امیرعلی حاجی زاده
عیسی شریفی
جمال آبرومند
حسین سلامی
حسن باقری
اسماعیل قاانی
محمد ابراهیم همت
حسین خرازی
مصطفی ردانی پور
مهدی زین الدین
شهیدمهدی صبوری در ده۶۰
مجتبی غنمی در ده۶۰
نیروی دریایی سپاه با نام مستعار ندسا به پیشنهاد سرلشکر پاسدار محسن رضایی و فرمان سید روح الله خمینی و به فرماندهی حسین علایی در سال ۱۳۶۴ تشکیل شد.
این نیرو به سرعت با استراتژی قایقهای تندرو در عملیات های مختلف جنگ از جمله والفجر ۸ فتح اسکله الامیه درگیری با نیروی دریایی آمریکا توسط نادر مهدوی در مهر ۱۳۶۶ وهمچنین گشتهای پراکنده در خلیج فارس و تنگه هرمز به تجربه اندوزی پرداخت و آرام آرام به یک نیروی تاثیرگذار تبدیل گشت.
در سال ۶۹ علی شمخانی به فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه منصوب شد و برای بازسازی توان تحلیل رفته آنها تلاش کرد. در این زمان تسلیحاتی چون شناور تندرو هودونگ، موشکهای دریایی سی-۸۰۲ و c۷۰۱ و کرم ابریشمFL۱۰، قایق های تندرو تهاجمی و... به سازمان رزم نیروی دریایی پیوست.
در دوران فرماندهی سرلشکر صفوی بر سپاه و دریادار صفاری این نیرو بهتر شد
ستاد فرماندهی نیروی دریایی سپاه در سرخه حصار تهران می باشد.
لازم به ذکر است به دلیل شراط خاص جزیره ابوموسی و مشکلات موجود با امارات بر سر مالکیت آن حفاظت از آن توسط سپاه به شدت انجام می شود و اطراف آن به یک دژ موشکی هدایت شونده خودکار و پدافندی سنگین مجهز شده است.
این نیرو هم اکنور دارای بیش از ۱۰۰۰ قایق فوق سریع کلاس عاشورا، طارق، ذوالجناح می باشد. کنترل دریایی خزر و عمان نیز به ارتش واگذار شده است.
فرماندهی این نیرو هم اکنون بر عهده سردار دریادار پاسدار علی فدوی و فرمانده منطقه یکم بندرعباس که مجهزترین مقر آن است بر عهده دریادار تنگسیری می باشد.
نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام مستعار نزسا بخشی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به طور رسمی فعالیت خود را از شهریور ۱۳۶۴ به فرماندهی یحیی رحیم صفوی آغاز کرد.
این نیرو که می توان گفت بدنه اصلی و اولیه سپاه در آغاز تأسیس سپاه در اردیبهشت ۱۳۵۸ شالوده اصلی آن را تشکیل می دهد. در ابتدا با سرکوب شورش های بلوچستان و کردستان و ترکمن صحرا و واقعه ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ کار خود را آغاز کرد و با آغاز جنگ ایران و عراق با گسیل نیروهای خود به مرزهای جنوب و غرب نقش فعالی را به عهده گرفت.
لشکرها و تیپ های این نیرو به موازات ارتش در استان های مختلف تشکیل شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شاخه ای از نیروی های نظامی ایران، پس از انقلاب ۱۳۵۷، تأسیس شد.
• «من تا آخر پشتیبان ارتش و سپاه و بسیج خواهم بود و تضعیف آنان را حرام می دانم. من به عنوان فرمانده کل قوا به مسئولین و تصمیم گیرندگان نیز دستور می دهم که در هیچ شرایطی از تقویت نیروهای مسلح و بالابردن آموزشهای عقیدتی و نظامی و توسعه تخصصهای لازم و خصوصا حرکت به طرف خودکفایی نظامی غفلت نکنند.» -> سید روح الله خمینی
• «نه خدا راضى است، نه احکام اسلام اجازه میدهد که ما بگوئیم ارتش ما، یا نیروهاى مسلح ما، یا عناصر ما، براى خاطر فلان آدم بمیرند؛ نه. بله، براى خاطر اسلام، همه بمیرند؛ فلان آدم هم براى خاطر اسلام بمیرد. براى برافراشته نگهداشتن پرچم استقلال کشور - که کشور اسلامى است - همه آماده باشند براى مردن در این راه؛ که این مردن، اسمش شهادت است.» -> سید علی خامنه ای
• «حملاتی که گاه در قالب دلسوزی با برچسب سهم خواهی و منفعت طلبی علیه سپاه مطرح می شود، در صدد تبدیل سپاه به یک نیروی مسلح غیرانقلابی و عادی است.» -> رمضان شریف
• «نهاد مقدس و نیروی رزمنده، مجاهد و مردم محور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اصلی ترین عامل شکست سناریوها و نقشه های ضد انقلاب داخلی و خارجی علیه ملت ایران است.» -> رمضان شریف
• «بزرگی هر نهادی به ابعاد سازمانی آن نیست بلکه به قدرت تأثیرگذاری آن است .» -> رمضان شریف
• «سپاه برای پاسداری از انقلاب تشکیل شده بود، مأموریت اولیه دفاع از تمامیت ارضی کشور الان هم بر عهده ارتش است، ما ارتش مکتبی را داریم، بنابراین سپاه برای این بوجود نیامد که از مرزها دفاع کند، سپاه برای پاسداری از انقلاب در همه ابعاد ایجاد شد.» -> محمود محمدی عراقی
• «یکی از برکات جنگ این بود که سازمان سپاه مستحکم شد و با مردم پیوند خورد و شجره مبارکه بسیج بوجود آمد و انقلاب را از نظر دفاعی قوی کرد، البته همواره چیزهای خوب آفت دارد، امام خطاب به پاسداران می فرمودند که از خود و سپاه قبل از هر چیز پاسداری کنید.» -> محمود محمدی عراقی
• «بعد از جنگ فلسفه وجودی سپاه همچنان برقرار بود و امروز هم برقرار است و تا زمانی که انقلاب و نهضت امام زنده است، نیروی دفاع کننده و حافظ انقلاب هم باید باشد.» -> محمود محمدی عراقی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فاضل لیاقتی > refers
Sunmi > Tuna
Sunmi > House sit
توحید > کپه اقلی
Sunmi > Laundry Basket
Aynaz > Organiz
حسین صناعی > get on well with
Sunmi > Cushions

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   • مفهوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   • تعریف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   • معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چیست   • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یعنی چی   • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
کلمه : سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
اشتباه تایپی : s~hi ~hsnhvhk hkrghf hsghld
عکس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی : در گوگل


آیا معنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )