انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1068 100 1

سپاه

/sepAh/

مترادف سپاه: ارتش، جند، جیش، خیل، رژیمان، فوج، قشون، گند، لشکر، هنگ

معنی سپاه در لغت نامه دهخدا

سپاه. [س ِ ] (اِ) از پارسی باستان «تَخمه سپاد» ، اوستا «سپاذه » (قشون )، ارمنی عاریتی و دخیل «سپه » ، استی «افساد» و «افساد» (مقدار بسیار، سپاه ، فوج )، پهلوی «سپاه » (مجموعه ٔ لشکریان ). رجوع شود به اسپاه ، اسبه ، سپه. (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). فوج و لشکر. (آنندراج ). لشکر گشن و انبوه. اسپاه و اسپه از این لغت است. (شرفنامه ٔ منیری ). جند. (ترجمان القرآن ). جیش. (دهار). عسکر. قشون. لشکر. خیل. (دهار) :
خوبان همه سپاهند اوشان خدایگان است
مر نیک بختیم را بر روی او نشان است.
رودکی.
سپاه اندک و رای و دانش فزون
به از لشکر گشن بی رهنمون.
ابوشکور.
سپاهی که نوروز گرد آورد
همه نیست گردش ز ناگه شجام.
دقیقی.
پیاده بدانند و پیل و سپاه
رخ و اسب و رفتار فرزین و شاه.
فردوسی.
رده برکشیده سپاهش دو میل
بدست چپش هفتصد ژنده پیل.
فردوسی.
نباید که بیکار باشدسپاه
نه آسوده از رنج و تدبیر شاه.
اسدی.
با لشکر زمانه و با تیغ تیز دهر
دین و خرد بس است سپاه و سپر مرا.
ناصرخسرو.
تنها یکی سپاه بود دانا
نادانْت با سپاه بود تنها.
ناصرخسرو.
سپاه زنگ بغیبت او [ شاه ستارگان ] بر لشکر روم چیره گشت. (کلیله و دمنه ). || درشت. (آنندراج ).

معنی سپاه به فارسی

سپاه
سپه، لشکر، قشون، اسپه، قسمتی ازارتش، اسپاه
( اسم ) ۱ - واحدی از لشکریان ( قدیم ) لشکر قشون جیش . ۲ - واحدی نظامی شامل چند ( و معمولا سه ) لشکر هر ارتش شامل چند سپاه است .
سپه آرا آراینده سپاه آنکه سپاه تهیه ببیند آنکه سپاه آماده کند
( صفت ) آنکه آرایش سپاه کند فرمانده قشون سالار سپاه . یا سپاه آرای ( معرکه ) سخنوری . ۱ - سخنور . ۲ - قصه گوی .
۱ - آرایش سپاه . ۲ - فرماندهی قشون سالاری سپاه .
کنایه از روشنی آفتاب
سپاه خیزنده لشکر خیز آنجا که لشکریان فراوان از آن خیزد مجازا پر جمعیت
نام قاضی لشکر که درزمان ساسانیان قوه قضائی باو محول بوده است
لقب یزد جرد ابن بهرام گور محب الجیش لقب یزد گرد بن بهرام گور ساسانی
کنایه از مو بود که گرد صورت بر آید
( مصدر ) جمع آمدن مجتمع شدن .
[peace corps] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] سازمانی دولتی متشکل از جوانان داوطلب امریکایی که جان. اف. کندی، رئیس جمهور وقت امریکا، در مارس 1961 برای کمک به کشورهای جهان سوم تأسیس کرد
پادشاهی یا امیری که سپاه برد بجنگی یکی از امرائ شاهی که کارش کشیدن سپاه باشد
۱ - حرکت دادن سپاه . ۲ - سالاری سپاه فرماندهی قشون .
( صفت ) امیر یا پادشاهی که لشکر بسیار دارد .
در مدح ملوک استعمال کنند و از این جهت افزونی سپاه و فیروزی بود ٠
سپاه توران . نیروی جنگی توران .
دفتری که نام افراد سپاهی در آن نویسند . ومنصور او را بنواخت و نام او را و آن سپاه که با او بودند بجریده سپاه فرمود تا ثبت کردند .
از صفات ملوک از القاب پادشاهان
که سپاه از ملایک دارد . آنکه لشکر از فرشتگان داشته باشد : ذات اعظم خدایگانی که در اهبت جهان گشایی وابهت فلک فرسایی تاج بخش جباران و باج ستان جهانداران است جمشید وار بر سریر سعادت و سوادت سیادت عدل سگال او امت پناه پیمبر خصال ملایک سپاه ....

معنی سپاه در فرهنگ معین

سپاه
(س ) [ په . ] (اِ.) لشکر، قشون .
( ~ .) (حامص .) فرماندهی قشون .
( ~ . شُ دَ) (مص ل .) جمع آمدن .
( ~ . کِ یا کَ) (حامص .) حرکت دادن سپاه .

معنی سپاه در فرهنگ فارسی عمید

سپاه
۱. قسمتی از ارتش که شامل چند لشکر باشد.
۲. نیروی نظامی ثابتی در ایران که بعد از انقلاب اسلامی تشکیل شد.
۳. [قدیمی] لشکر، قشون: سپاه اندک و رای و دانش فزون / به از لشکر گشن بی رهنمون (ابوشکور: شاعران بی دیوان: ۱۰۵).
دارندۀ سپاه، فرماندهِ سپاه.
= سپهسالار

سپاه در دانشنامه اسلامی

جیش اسامه نام آخرین سپاه فراهم شده به دستور پیامبراسلام برای دفاع در برابر حملات امپراطوری روم. این سپاه که با توجه به نام فرمانده آن اسامه بن زید به جیش اسامه معروف شد، به دلیل نافرمانی برخی از بزرگان صحابه، در زمان حیات پیامبر حرکت نکرد. به عقیده شیعیان، پیامبر(ص) اهداف دیگری نیز از اعزام این سپاه داشته که به رویدادهای پس از رحلت و خلافت مرتبط است.
زمانی که پیامبر دستور تشکیل و حرکت سپاه اسامه را داد، جامعه اسلامی در شرایط خاصی قرار داشت به گونه ای که تحلیل و بررسی این دستور، بدون لحاظ کردن این شرایط و بسترها ممکن نیست:
شاید نخستین هدف پیامبر(ص) از اعزام جیش اسامه، جبران شکست جنگ موته بوده است زیرا در این جنگ سه تن از یاران پیامبر(ص) به نام های جعفر بن ابی طالب، عبدالله بن رواحه و زید بن حارثه(پدر اسامه) به شهادت رسیدند. می توان گفت انتخاب اسامه نیز مرتبط با شهادت پدرش بوده است.
سپاه اسلام در غزوه بدر از گروه های مختلفی تشکیل شده بود.
سپاه اسلام در جنگ بدر ، متشکل از سه گروه مؤمنان و منافقان و گروهی سست ایمان و بیماردل بوده است.اذ یقول المنـفقون والذین فی قلوبهم مرض غر هـؤلآء دینهم ومن یتوکل علی الله فان الله عزیز حکیم.آنگاه که منافقان و کسانی که در دلهایشان بیماری بود می گفتند اینان(=مؤمنان) را دینشان فریفته است و هر کس بر خدا توکل کند(بداند که) در حقیقت خدا شکست ناپذیر حکیم است ( مقصود از «فی قلوبهم مرض»، افراد ضعیف الایمان اند. ) ( آیه شاهدی است بر اینکه عده ای از منافقان و افراد ضعیف الایمان در غزوه بدر در سپاه اسلام حضور داشتند.) .سخن منافقین و بیمار دلانی که در میان اصحاب بدر بودند، درباره مسلمان مجاهد:إِذْ یَقُولُ الْمُنَفِقُونَ وَ الَّذِینَ فی قُلُوبِهِم مَّرَضٌ غَرَّ هَؤُلاءِ دِینُهُمْ ...منافقین یعنی آنان که ایمان را اظهار و کفر را در دل پنهان می داشتند و آن کسانی که در دلهایشان مرض بود سست ایمانهایی که دلهایشان خالی از شک و تردید نبود - در حالی که به مؤ منین اشاره می کردند و آنان را ذلیل و حقیر می شمردند - گفتند: دین اینان مغرورشان کرده ، چون اگر غرور دینیشان نبود به چنین خطر واضحی اقدام ننموده ، و با اینکه عده کمی هستند و قوا و نفراتی ندارند هرگز حاضر نمی شدند با قریش نیرومند و دارای قوت و شوکت مصاف شوند.
← وجود افراد ناخرسند و ترسو
 ۱. ↑ طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۹، ص۹۹.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶، ص۱۵۹، برگرفته از مقاله «سپاه اسلام در غزوه بدر».    
...
این صفحه مدخلی از فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی است
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر نهادهای برخاسته از دل انقلاب اسلامی است که اندکی پس از پیروزی انقلاب ضرورت تأسیس و تشکیل آن احساس شد و پس از انجام مقدماتی، در ۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ و بر اساس فرمان امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی تأسیس این نهاد اعلام شد و به دنبال آن شورای انقلاب با تأسیس شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گام اساسی را در جهت سازماندهی این نهاد برداشت. (روزها و رویدادها، ۱/۲۱۵)
کمی عقب تر از اعلام رسمی تأسیس این نهاد، با توجه به اوضاع و شرایط بحرانی کشور، ضرورت تشکیل نهادی با هدف حفظ نظم و امنیت عمومی احساس شده بود و چهار گروه مسلح و مستقل با هدفی یکسان، یعنی حراست از انقلاب اسلامی و با خط مشی تقریباً مشابه به وجود آمده بودند و در گوشه و کنار، فعالیت هایی را جهت برقراری امنیت انجام می دادند. در عین حال این چهارگروه به دلیل هدف یکسان، در تداخل کاری سختی گرفتار بودند.
تشکیلاتی با نام «گارد ملی» بود که دولت موقت آن را به عنوان ابزاری برای اعمال حاکمیت بر کشور ایجاد کرد؛ چون پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش توان و تمرکز خودش را از دست داده بود و دولت موقت ابزار و نیروی نظامی لازم را برای برقراری امنیت در اختیار نداشت، لذا با نظر حضرت امام خمینی، دولت موقت به حجت الاسلام حسن لاهوتی مأموریت تشکیل آن را داد و ابراهیم یزدی نیز به عنوان معاونت نخست وزیر در امور انقلاب با لاهوتی به همکاری پرداخت. (همان، ۲۱۵٫۱، ۲۱۶؛ روزشمار جنگ ایران و عراق، ۱/۸۸۱)
این گروه ساختمان ساواک را در خیابان سلطنت آباد، نگارستان هشتم، مقر اصلی قرار داد و به جلب همکاری عده ای از اعضای اتحادیه ی انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی در آمریکا و کانادا پرداخت و در مراکزی چون هنگ نوجوانان و پادگان سعدآباد به جذب و آموزش سیاسی، عقیدتی و نظامی داوطلبان پرداخت.
از این گروه می توان به: محمد غرضی، علی محمد بشارتی، محسن رفیق دوست، محسن سازگارا، صباغیان و حسن عابدی جعفری اشاره کرد. گروه مزبور به دلیل گرایش های فکری حزب اللهی اکثر اعضای آن تقریباً به طور کامل جذب جریان کلی تحت عنوان رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. (روزشمار جنگ ایران و عراق، ۱/۸۸۱)
شامل عده ای از عناصر مسلمان و انقلابی از جمله عده ای از زندانیان سیاسی پیش از انقلاب بود که با هدف حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و مقابله با توطئه های مسلحانه ی احتمالی عناصر رژیم سلطنتی و نیز به منظور خنثی کردن تهدیدهای مسلحانه ی سازمان های معاند نظام تشکیل شد (همان) که در پادگان جمشیدیه مستقر شدند و برای اعضای خودشان برنامه های آموزشی به اجرا گذاشتند. (رفیق دوست، ۱۷۶)
از اعضای این گروه می توان: جواد منصوری، عباس آقا زمانی (ابوشریف)، عباس دوزدوزانی، ابراهیم حاج محمدزاده و بعدها محمد منتظری و یوسف کلاهدوز را نام برد که با کمک آیت الله موسوی اردبیلی (از اعضای شورای انقلاب) و با نظر مساعد شورای انقلاب به فعالیت پرداختند. (روزشمار جنگ ایران و عراق، ۱/۸۸۱ و ۸۸۲)
جالوت سپاه عظیم و مجهزی داشت که بیشتر قدرت سپاهیانش به خود جالوت بود که کسی یارای مقابله با او را نداشت.
جالوت، دارای سپاهی عظیم و قدرتمند بود.فلما فصل طالوت بالجنود... قالوا لا طاقة لنا الیوم بجالوت وجنوده..(و چون طالوت با لشکریان (خود) بیرون شد گفت خداوند شما را به وسیله رودخانه ای خواهد آزمود پس هر کس از آن بنوشد از پیروان من نیست و هر کس از آن نخورد قطعا او از (پیروان) من است مگر کسی که با دستش کفی برگیرد پس (همگی) جز اندکی از آنها از آن نوشیدند و هنگامی که (طالوت) با کسانی که همراه وی ایمان آورده بودند از آن نهر گذشتند گفتند امروز ما را یارای (مقابله با) جالوت و سپاهیانش نیست کسانی که به دیدار خداوند یقین داشتند گفتند بسا گروهی اندک که بر گروهی بسیار به اذن خدا پیروز شدند و خداوند با شکیبایان است.) (اظهار عجز برخی همراهان طالوت از پیکار با سپاه جالوت ، بیانگر مطلب مزبور است.)«کلمه فصل به معنای جدائی مکانی است ، همچنانکه در آیه : ((و لما فصلت العیر)) به همین معنا است ، و چه بسا که در معنای قطع یعنی ایجاد جدائی دو چیز استعمال شود مانند آیه و هو خیر الفاصلین و بنابراین کلمه نامبرده هم متعدی استعمال می شود...کلمه ((جند)) به معنای مجتمعی انبوه است ، چه از انسان و چه از هر چیز دیگر، و اگر لشگر را جند نامیده اند به خاطر همین است که جمعیتی متراکم هستند و اگر در آیه مورد بحث ، کلمه را به صیغه جمع جنود آورده ، برای این بوده که بفهماند جمعیت بنی اسرائیل کثرت قابل ملاحظه ای داشتند، با اینکه به حکم جملات بعدی همین آیه ، مؤ منین واقعی آنان ، بعد از عبور از نهر اندک بودند، (و این ملاکی دست می دهد که در سختیها همیشه پایدار می مانند) و نظیر این نکته در آیه بعد هم که می فرماید: ((و لما برزوا لجالوت و جنوده ))، از کلمه جنود استفاده می شود.»
ایجاد تردید و ترس
هیبت سپاه جالوت، باعث ایجاد تردید و سستی برخی همراهان طالوت برای پیکار با آنان شد.فلما فصل طالوت بالجنود... قالوا لا طاقة لنا الیوم بجالوت وجنوده..(و چون طالوت با لشکریان (خود) بیرون شد...گفتند امروز ما را یارای (مقابله با) جالوت و سپاهیانش نیست....) «پس از آن می افزاید: «هنگامی که او (طالوت) و افرادی که به وی ایمان آورده بودند (و از بوته آزمایش سالم به در آمدند)، از آن نهر گذشتند، گفتند:امروز ما (با این جمعیت اندک) توانائی مقابله با جالوت و سپاهیان او را نداریم» «فلما جاوزه هو و الذین آمنوا معه قالوا لا طاقة لنا الیوم بجالوت و جنوده».این جمله به خوبی نشان می دهد: همان گروه اندک که از آزمایش تشنگی سالم به در آمدند همراه او حرکت کردند، ولی همانها نیز وقتی فکر کردند که به زودی در برابر ارتش عظیم و نیرومند «جالوت» قرار می گیرند فریادشان از کمی نفرات بلند شد، و این سومین مرحله آزمایش بود؛ زیرا تنها گروه کوچک تری از این گروه اندک، اعلام آمادگی و وفاداری کامل کردند.»
انتظارات امام از سپاه که نام کامل آن «انتظارات حضرت امام (قدس سره) از سپاه» می باشد، توسط مرکز تحقیقات اسلامی نمایندگی ولی فقیه در سپاه تهیه و منتشر شده است.
این جزوه در سه فصل: «پاسداری از خود»، «پاسداری از اسلام» و «پاسداری از انقلاب و کشور» بر اساس بیانات حضرت امام تنظیم گردیده است.
در این نوشتار، فقط بیانات امام(ره) به صورت منظم ارائه و از شرح و بسط و دخل و تصرف در جمله های ایشان، خودداری شده است ....
فصل اول که به عنوان «پاسداری از خود» آمده است در این بخش علاوه بر مطالبی در باب ارتباط خود با خدا، مباحث مرتبط با اخلاق شخصی مانند اجتناب از غرور، اعتقاد به امدادهای غیبی و نیز مباحث مرتبط با اخلاق اجتماعی و گروهی مانند مردمی بودن نیز ذکر شده است.
فصل دوم کتاب با عنوان «پاسداری از اسلام» آمده است. در این فصل به لوازم پاسداری از اسلام اشاره شده است و لوازم پاسداری را در پنج عنوان می شمارد و برای هرکدام نیز توضیحاتی می دهد. یکی از لوازم پاسداری، ارتباط دائمی با روحانیت است. با ذکر جایگاه این ارتباط و اهمیت ویژه آن، به گونه ای که شناخت و اخذ اسلام تنها از طریق روحانیت صورت بگیرد، به پاسداران چنین توصیه شده است که: «سعی کنید اسلامتان از روحانیت جدا نشود و با آنان که اسلامشان با روحانیت مخالف است، مخالفت کنید» ....البته با این شرط که: «افرادی که با آنها آشنا هستید در این امر مهم وارد کنید و همان طورکه گفتید حوزه علمیّه نظارت نماید تا دچار مشکل و اشتباه نشوید» ....
در فصل سوم کتاب به یکی دیگر از وظایف پاسداران اشاره شده و آن «پاسداری از انقلاب و مملکت اسلامی» است. در این بخش به چند توصیه حیاتی برمی خوریم؛ توصیه هایی همچون، «عدم دخالت در سیاست»، «حفظ نظم و اطاعت از فرماندهی»، «وحدت و همکاری با ارگان ها و نهادهای مختلف کشور»، «همکاری و هماهنگی با قوای نظامی و انتظامی» و «همکاری با مراجع اطلاعاتی».سپاه در دانشنامه ویکی پدیا

سپاه
سپاه — یگانی راه کنشی که دارای تجهیزات و تسلیحات لازم برای اجرای عملیات رزمی است و از دو یا سه لشکر تشکیل می شود.
Tsouras, P.G. Changing Orders: The evolution of the World's Armies, 1945 to the Present Facts On File, Inc, 1994. ISBN 0-8160-3122-3
در تقسیمات نظامی، سپاه (به ترکی و فارسی افغانی: قول اردو؛ به ترکی استانبولی: Kolordu) نام یگانی است که از لشکر بزرگتر و از ارتش کوچکتر باشد. این یگان یک آرایش نظامی بزرگ یا گروه مدیریتیِ نظامی است که غالباً وظایف معمول نظیر توپخانه را بر عهده دارد. ممکن است سپاه برای نامیدن یگان های خاص یا یک رستهٔ خاص استفاده شود که برای نمونه می توان به سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده و سپاه تفنگداران دریایی پادشاهی بریتانیا اشاره کرد.
از این واژه بعدها برای نامیدن سازمان های ارائه دهندهٔ خدمات عمومی نیز استفاده شد که دارای ساختارهای شبه نظامی بودند. برای نمونه: سپاه صلح و انواع سپاه های آمبولانس در ایالات متحدهٔ آمریکا و برخی از سازمان های مردم نهاد. در ایران نیز از این نام برای اطلاق به نهادهایی نظیر سپاه دانش، سپاه ترویج و آبادانی و سپاه بهداشت استفاده شده است.
امروزه در ایران از واژهٔ سپاه به طور اختصاری و اصطلاحی برای اشاره به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره می شود. در حال حاضر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نیروی شبه نظامی مستقل است که دارای تقسیمات سازمانی گستره، در حد یک ارتش کلاسیک است. این سازمان در حال حاضر قدرتمندترین نیروی شبه نظامی در خاورمیانه و صرفاً به لحاظ انضباطی، تحت امر فرماندهی نیروهای مسلح ایران است و فعالیت های بین المللی گوناگونی را با همکاری دیگر گروه های شبه نظامی منطقه ای انجام می دهد. در سال های گذشته از سوی برخی دولت ها و سازمان های بین المللی، اتهاماتی متوجه این سازمان بوده این که جمهوری اسلامی همواره آن ها را رد کرده است.
عکس سپاه
سپاه (آبدانان)، روستایی از توابع بخش زرنه شهرستان ایوان در استان ایلام ایران است.
این روستا در دهستان کلان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
در تقسیمات نظامی، سپاه (یا به فارسی افغانی: قول اردو؛ به ترکی استانبولی: Kolordu) نام یگانی است که از لشکر بزرگتر و از ارتش کوچکتر باشد. این یگان یک آرایش نظامی بزرگ یا گروه مدیریتیِ نظامی است که غالباً وظایف معمول نظیر توپخانه را بر عهده دارد. ممکن است سپاه برای نامیدن یگان های خاص یا یک رستهٔ خاص استفاده شود که برای نمونه می توان به سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده و سپاه تفنگداران دریایی پادشاهی بریتانیا اشاره کرد.
از این واژه بعدها برای نامیدن سازمان های ارائه دهندهٔ خدمات عمومی نیز استفاده شد که دارای ساختارهای شبه نظامی بودند. برای نمونه: سپاه صلح و انواع سپاه های آمبولانس در ایالات متحدهٔ آمریکا و برخی از سازمان های مردم نهاد. در ایران نیز از این نام برای اطلاق به نهادهایی نظیر سپاه دانش، سپاه ترویج و آبادانی و سپاه بهداشت استفاده شده است.
امروزه در ایران از واژهٔ سپاه به طور اختصاری و اصطلاحی برای اشاره به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره می شود. در حال حاضر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نیروی نظامی مستقل است که دارای تقسیمات نظامی در حد یک ارتش کلاسیک است.
سپاه آسمانی (به زبان عبری: צבאות) نام لشکری بزرگی از فرشتگان نیک است که در داستان های انجیل و در متون یهودی به آن اشاره شده است. در این ارتباط به خدا نیز «خداوند سپاهیان» گفته شده است.
در لوقا ۲:۱۳ آمده است: «ناگهان به همراه آن فرشته، شماری کثیر از سپاه آسمانی نمایان شدند که خدا را حمد و ستایش می کردند و می گفتند: ۱۴ «در عرش برین، جلال بر خدا باد و بر زمین، صلح بر انسان های مورد عنایت او. »
سپاه آفریقا (آلمانی: Deutsches Afrikakorps) با نام خلاصه شدهٔ (D.A.K) یا آفریکا کورپس و همچنین شناخته شده با نام دیگر سپاه آفریقای آلمان، نیروی اعزامی آلمان به آفریقا در طول لشکرکشی شمال آفریقا از جنگ جهانی دوم می باشد. در ابتدا هدف عمده از ایجاد و اعزام این لشکر به جبهه شمال آفریقا در جهت کمک به ایتالیا برای دفاع از مستعمرات آفریقایی اش بود، پس از جنگ عثمانی و ایتالیا که در ۱۹۱۲ روی داد، لیبی که در آن زمان در اختیار عثمانی قرار داشت به دست ایتالیا افتاد. در حدود ۱۹۳۰ مارشال گراتزیانی توانسته بود این سرزمین را آرام سازد، این سرزمین از سه بخش عمده تشکیل شده بود، تریپولیتن ‏(en)‏ در غرب، سیرنائیک در شرق و در میان این دو منطقه بیابان سیرت در حاشیه مدیترانه قرار دارد، تاریخ تشکیل سپاه آفریقا در ماه مارس ۱۹۴۱ بود و تا ماه مه سال ۱۹۴۳ که این ارتش به دلیل کمبود تجهیزات، سوخت و ادوات نظامی تسلیم شد جنگ های سرنوشت سازی را رقم زد که در این جنگ ها گاهی پیروزی با متحدین و گاهی با متفقین بود.
نبرد شمال آفریقا
Sonnenblume
Siege of Tobruk
نبرد غزاله
Battleaxe
نبرد دوم العلمین
این ارتش بخشی از فرماندهی محور نیروهای آلمان و ایتالیا در شمال آفریقا بود. از فرماندهان برجستهٔ این ارتش فیلد مارشال اروین رومل مشهور به روباه صحرا می باشد که این عنوان روباه صحرا را به دلیل فرماندهی بی نقص و تیزهوشی کم نظیرش در این جبهه ها به دست آورد، در حقیقت نام سپاه آفریقا با نام رومل آلمانی عجین شده است
در ارزیابی هیتلر یک لشکر برای تغییر وضع جنگ در آفریقا کافی نبود و به همین دلیل یک لشکر زرهی دیگر نیز به لشکر پنجم موتوریزه سبک آلمان ‏(en)‏ که پیش تر در آنجا می جنگید اضافه شد، در آغاز فوریه، رومل نزد خانواده اش در مرخصی بود که آجودان مقر فرماندهی کل به او مراجعه کرد در جهت ملاقات با مارشال فن برائوخیچ. در ششم فوریه مارشال برائوخیچ، رومل را پذیرفت و در جریان مأموریت جدیدش قرار داد.
رومل می بایست فکر چاره ای برای بهبود بخشیدن به وضع سانحه باری که ایتالیایی ها در آفریقا دچار آن بودند بیندیشد، دو لشکر که یکی از آنها زرهی و دیگری سبک بودند به لیبی فرستاده شد، رومل به عنوان فرماندهٔ نیروی اعزامی جدید برگزیده شد همچنین واحدهای موتوریزهٔ ایتالیایی ‏(en)‏ مستقر در آفریقای شمالی تحت فرماندهی رومل قرار گرفتند
سپاه بلک لنترن (به انگلیسی: Black Lantern Corps) یک سازمان خیالی از گور برخاسته (شبیه به مرده متحرک یا جیانگشی) در سری کتاب های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی سی کامیکس است. این گروه قسمتی از طیف هیجانی به شمار می رود و متشکل از شخصیت های خیالی ابرقهرمان یا ابرشرور و حتی انسان های عادی مرده از نگارش های مختلف به شکل زامبی است که به دنبال از بین بردن تمامی اشکال زندگی در دنیای دی سی هستند. آن ها توسط جسد شخصیت ابرشرور آنتی-مانیتور و با استفاده از ماهیت او خلق شده اند و بوسیلهٔ بلک هند رهبری می شوند.
بلک هند
سپاه بلک لنترن توسط نویسنده جف جانز و طراح ایتن فن سایور خلق شده است و برای نخستین بار در شمارهٔ ۴۳ از سرگذشت نامه دنباله دار گرین لانترن معرفی شد.
اصل هفتم انقلاب سفید ایجاد سپاه بهداشت در کشور بود. فلسفه ایجاد سپاه بهداشت در حقیقت همان فلسفه اعلام اصلاحات ارضی بود که کار خود را در سال۲۰ بهمن ۱۳۴۲ خورشیدی آغاز کرد. در درازای نخست وزیری اسدالله علم اصل هفتم به تحقق پیوست. مردان و زنان سپاهی بهداشت وظیفه توزیع عادلانه پزشک و خدمات پزشکی را در کشور به عهده داشتند.صد ریالی - پشت اسکناس تصویر یادبود سپاه بهداشت (تصویر سمت چپ).
در سیستم ارباب رعیتی کشاورزان و روستاییان نه تنها از دیدگاه انسانی اقتصادی بلکه از جهت سواد بهداشت محروم بودند. روستاییان به سبب کمبود ابتدایی ترین تجهیزات بهداشتی با بسیاری بیماریها دست به گریبان بودند. شمار مرگ و میرها به سبب بدی تغذیه، مسکن، کار و بهداشت بسیار بالا بود. این مشکل تنها از راه ایجاد سپاه بهداشت قابل حل بودو در چهار چوب انقلاب سفید و اعلام اصل هفتم ان که در آن از همه پزشکان دندانپزشکان و دامپزشکان (برای تکمیل کادر درمانی) داروسازان و متخصصان علوم آزمایشگاهی (برای تکمیل کادر دارویی و آزمایشگاهی) لیسانسیه ها (جهت ایجاد کادر اموزش بهداشت در روستاها و دیپلمه ها (جهت ایجاد کادر کمک پزشکی و خدمات پزشکی و بهسازی روستاها) که به خدمت زیر پرچم در نیروهای مسلح شاهنشاهی دعوت شده بودند خواسته شد تا خدمات پزشکی و بهداشتی روستاها را بر عهده بگیرند.
دختران و پسران ایران دیپلمه، لیسانسیه، فوق لیسانس و آنهایی که دارای درجه دکترا چه در رشته های پزشکی یا رشته های دیگر بودند و خدمت زیر پرچم را می بایستی انجام دهند، پس از یک دوره کار آموزی چهار ماهه بین این سه سپاه دانش، سپاه بهداشت و سپاه ترویج و آبادانی تقسیم می شوند. اینها سرمایه های گرانبهای کشور هستند که در چهارچوب منشور انقلاب سفید و امکانات ان، چهره روستا و روستاییان و ایران را تغییر می دهند.
هزینه دوره آموزشی یا هزینه حقوق و مزایای کادر آموزشی از بودجه وزارت جنگ و هزینه وسایل پزشکی و آزمایشگاهی از بودجه عمرانی کشور تأمین می شود. مراکز آموزشی نظامی هر دو از کار این سپاه با ۶۰ گروه پزشکی در سال ۱۳۴۴ آغاز شد و تا ۱۳۵۵ خورشیدی در حدود ۱۲۰۰۰ پسر بیش از ۱۰۰۰۰ دختر دکتر و لیسانسیه و دیپلمه برای انجام دوره سربازی خود در سپاه بهداشت آموزش یافتند.
سپاه بین المللی امداد و نجات (به انگلیسی: International Rescue Corps) سازمانی داوطلبانه جهت امدادرسانی و نجات به هنگام بروز فجایع است که در مقر آن در گرانگموت اسکاتلند واقع می باشد.
Wikipedia contributors, "International Rescue Corps," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=International_Rescue_Corps&oldid=469312373 (accessed June 15, 2012).
این سازمان، یک امدادرسانِ مستقلِ (بدون بودجهٔ دولتی) ثبت شده در سازمان ملل متحد و مورد تأیید شبکهٔ ملی کالج آزاد بریتانیا در زمینهٔ جستجو و امداد و نجات شهری است. سپاه بین المللی امداد و نجات که سازمانی خیریه محسوب می شود، تماماً به کمک اعانه های مردمی و حمایت های صنایع گردانده می شود. اعضای این سازمان، داوطلبانی هستند که هیچ حقوقی دریافت نمی کنند و تمامی خدمات ارائه شده توسط این سازمان رایگان است. تنها هدف این سازمان نجات جان انسان هاست.
تازه آباد سپاه، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ساری در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان رودپی شمالی قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۱۷نفر (۵۵خانوار) بوده است.
هابیت: نبرد پنج ارتش (به انگلیسی: The Hobbit: The Battle of the Five Armies) بخش سوم سه گانهٔ سینمایی هابیت است. تهیه کنندگی، نویسندگی و کارگردانی این اثر توسط پیتر جکسون انجام شده است. این فیلم بر اساس کتابی با همین نام اثر جی آر آر تالکین (۱۹۳۷) ساخته شده است. نام این فیلم در ابتدا هابیت: آنجا و بازگشت دوباره بود ولی پیتر جکسون در ۲۵ آوریل ۲۰۱۴ اعلام کرد نام فیلم به هابیت: نبرد پنج ارتش تغییر کرده است.
هابیت (مجموعه فیلم)
هابیت: یک سفر غیرمنتظره
هابیت: برهوت اسماگ
کتابجی.آر.آر. تالکین
داستان این فیلم در سرزمین میانه و شصت سال قبل از داستان ارباب حلقه ها اتفاق می افتد. قسمتهایی از فیلم نیز از ضمیمه جلد سوم سه گانه ارباب حلقه ها برداشت شده است. داستان این فیلم مربوط به بیلبو بگینز و دوستش گندالف جادوگر و سیزده ارباب دورف، برای گذر از سرزمین میانه و رسیدن به تنها کوه، بیرون کردن اژدهای اسماگ از اره بور، بیرون راندن سائورون از دول گولدور و نهایتاً نبرد پنج سپاه در کوه اره بور است. تقریباً نیمی از فیلم به سکانس نبرد پنج سپاه اختصاص یافته است.
این فیلم به عنوان یکی از پر خرج ترین فیلم های جهان با بودجه۲۵۰ میلیون دلاری به حساب می آید. داستان این فیلم ادامه قسمت قبلی یعنی تباهی اسماگ می باشد بیلبو و گروه دورف ها شروع به گشتن به دنبال یاقوت فرمانروایی می کنند و در پی یافتن آن جواهر تورین هم دیوانه می شود پس از ماجراهای بسیار در نبرد با ارک ها تورین و دو خواهر زاده اش فیلی و کیلی کشته می شوند و این در حالی ایست که کیلی و یک زن الف سخت عاشق هم شده بودند در نهایت بیلبو به شایر بر می گردد و مشاهده می کند اموال و دارایی های خانه اش در حال فروخته شدن است بیلبو علت فروش را جویا می شود و مردم به او می گویند بیلبو بگینز ۱۳ سال پیش رفته و دیگر برنگشته است و در این لحظه بیلبو متوجه می شود ۱۳ سال ماجراجویی را پشت سر گذاشته و پس از اثبات هویتش وارد خانه اش می شود و فیلم به زمان حال بر می گردد و بیلبو که دیگر پیر شده است خاطراتش را مرور می کند و با دیدن گاندلف مشغول صحبت با او می شود و فیلم به پایان می رسد


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سپاه در دانشنامه آزاد پارسی

سپاه (corps)
آرایشی نظامی که از دو تا پنج لشکر تشکیل می شود. استعداد رزمی آن بین ۵۰هزار و ۱۲۰هزار نفر است. همۀ نیروهای سه گانۀ ارتش دارای سپاه اند. فرماندهی یک سپاه به عهدۀ سپهبد و یا در امریکا به عهده یک ژنرال سه ستاره است. دو سپاه یا بیشتر یک ارتش گروه را تشکیل می دهند.

سپاه در جدول کلمات

سپاه
جیش
سپاه شاه اسماعیل صفوی
قزلباش
جنگ شاه اسماعیل با سپاه عثمانی
چالدران
ساخته حمید تمجیدی با بازی فریده سپاه منصور | دانیال حکیمی | محبوبه بیات | کمند امیرسلیمانی و••• که در سال 68 از شبکه دو پخش م یشد
عقیق
سالی که در آن | سپاه ابرهه برای ویران کردن کعبه به سمت مکه آمدند | اما به فرمان خداوند به وسیله پرندگانی هلاک شدند
فیل
فرمانده ســپاه اصحاب فیــل
ابرهه
فرمانده سپاه در دوره قاجار
امیر نظام
فرمانده سپاه قزلباش در زمان شاه اسماعیل
نجم ثانی
نبردی که میان سپاه مسلمانان مدینه به رهبری حضرت محمد (ص) و سپاه مکه به سرکردگی ابوسفیان درگرفت
غزوه احد

معنی سپاه به انگلیسی

army (اسم)
ارتش ، سپاه ، لشکر ، گروه ، جمعیت ، صف ، دسته
host (اسم)
سپاه ، گروه ، دسته ، خواجه ، ازدحام ، خانه دار ، مهمانخانه دار ، میزبان ، صاحبخانه ، مهمان دار ، انگل دار
corps (اسم)
سپاه ، لشکر ، گروه ، دسته ، هیئت

معنی کلمه سپاه به عربی

سپاه
جيش , مضيف
جحفل

سپاه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی دوستی نوگورانی ٠٤:٤١ - ١٣٩٧/٠٢/٢٨
عسکر
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سایت سپاه پاسداران   • سایت سپاه قدس   • سپاه استخدام   • تجهیزات سپاه پاسداران   • گزینش سپاه   • قدرت سپاه پاسداران   • سپاه پاسداران در سوریه   • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی   • معنی سپاه   • مفهوم سپاه   • تعریف سپاه   • معرفی سپاه   • سپاه چیست   • سپاه یعنی چی   • سپاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سپاه
کلمه : سپاه
اشتباه تایپی : s~hi
آوا : sepAh
نقش : اسم
عکس سپاه : در گوگل


آیا معنی سپاه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )