انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1097 100 1

سپنتا

معنی اسم سپنتا

اسم: سپنتا
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: sepantā) (اوستایی) پاک و مقدس - اسپنتا، مقدس قابل ستایش

سپنتا در دانشنامه ویکی پدیا

سپنتا
سپنتا (Spentä / Sepantä) چهارمین صفتِ مهم در مزدیسنا است.
سپنتا به معنیِ افزایندگی و نیز مقدس می باشد و در برابرِ اَنگِرِه به معنای کاهندگی (تبه کاری) می باشد. انگره که برابرِ آن، اهریمن تعریف شده بنا به اشتباه در مقابلِ اهورامزدا گذاشته شده است.
سپنتا در مزدیسنا چهارمین صفت ایزدی ای است که هر انسان باید آن را به دست آورد. سپنتا عشق و محبت است که به آن سپنتا آرمیتی نیز می گویند این صفت را پارسایی و فروتنیِ پاک نیز معنا کرده اند.
بر اساسِ این صفت، انسان باید نسبت به همه عالم عشق بورزد چرا که عشق، کلیدِ یافتنِ سعادت جاودانی است. به بیان دیگر عشق و فروتنی به همنوع و اهورا مزدا عاملِ مؤثر در رستگاری انسان است.
سپنتا به موارد زیر می تواند اشاره داشته باشد.
سپنتا چهارمین صفت مهم اهورامزدا در دین زرتشت است.
سپنتا سمندریان بازیگر سینما و تلویزیون ایرانی است.
از کنار هم می گذریم (فیلم سینمایی، ۱۳۷۹)
خانه ای روی آب (فیلم سینمایی، ۱۳۸۰)
سفر سبز (مجموعه تلویزیونی) (مجموعه تلویزیونی، ویژهٔ محرم ۱۳۸۱)
آیین دلبری (تله فیلم، ۱۳۸۶)
سپنتا مینیو (Spentä Mainyu) یا روحِ سپنتا یا خِرَدِ سپنتا در مزدیسنا و اسطوره شناسیِ ایران باستان نیرویِ زندگی و تجسمِ خوبی و نور است. او همزادِ انگره مینیو (اهریمن)، نیروی تاریکی است و با او در نبردی ابدی است. سپنتا مینیو محافظِ چیزها و موجودات از آسمان، آب، زمین، گیاهان و کودکانِ هنوز به دنیا نیامده است.
یکتاپرستی در دین زرتشت
زروان
فرهنگ ایرانی
اشا
مزدیسنا
در نسخه های قدیمیِ مزدیسنا، هر دو زادهٔ اهورا مزدا هستند. اما پس از آن زروانی(با گویش: Zurvän / Zorvän)، سپنتا مینیو با اورمزد یکی پنداشته شد. در تفکرِ زروانی -که انحرافی در مزدیسناست- اهورا مزدا (سپنتا مینیو) و انگره مینیو، هردو پسرانِ زروان (خدای زمان) پنداشته می شوند. در حالیکه در مزدیسنا و پیش از آن، بهیچ روی بحثِ پدر و فرزندی و مباحثِ اینچنینی مطرح نبوده است. امروزه نیز مزدیسنان زروان و اندیشه های پیرامونِ آن را رد کرده اند و مزدیسنا باز هم به روالِ پیشین و درستِ خود بازگشته است.
خداوند به وسیلهٔ همین سپنتا مینوست که زندگی فراخ و نعمت شادمانی به راهروان راه پاکی و راستی می بخشاید. خداوند خود در واقع پدر سرور و آفریننده و قوام دهندهٔ سپنتا مینوست.
چنانچه از یسنا ۴۴ بندِ هفت، یسنا ۳۱ بندِ سه و یسنا ۵۱ بندِ هفت بر می آید، سپنتامینیو نیروی نیکیِ اهورامزداست و نه خودِ او.
سپنتا نیکنام از اعضای شورای اسلامی شهر یزد و رئیس کمیسیون خدمات شهری این شورا است. نیکنام نخستین بار در سال ۱۳۹۲ به عضویت در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر یزد انتخاب شد. در سال ۱۳۹۶، او با ۲۲ هزار رای به عنوان نفر چهارم، بار دیگر به عضویت در این شورا انتخاب شد. وی تنها عضو زرتشتی این شوراست.
با شکایت علی اصغر باقری، نامزد اصولگرا و شکست خورده انتخابات از نیکنام به دلیل زرتشتی بودن او، شعبه ۴۳ دیوان عدالت اداری در حکمی عضویت او را به دلیل مسلمان نبودن معلق کرد. علی اصغر باقری، در انتخابات سال ۱۳۹۶ شکست خورده بود و با ۷۷۰۷ رأی، نفر چهل و پنجم انتخابات شده بود. نیکنام سر انجام در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۷ رفع تعلیق شد و پس از ماه ها بر کرسی شورا تکیه زد.
این پرونده پس از اظهار نظرهای فراوان، به فقهای شورای نگهبان سپرده شد بود که در نهایت این شورا رای به لغو عضویت نیکنام داد اما با پیگیری و رایزنی های محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جلسه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ مجمع تشخیص، بیش از دو سومِ اعضاء به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد رای دادند. مجمع در این نشست با مصوبه ای زمینه حضور اقلیت ها در شوراهای شهر و روستا را فراهم کرد.
قانون انتخابات شوراها در خرداد سال ۱۳۷۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و حدود سه هفته بعد، از سوی شورای نگهبان تأیید شده و پس از آن نیز اصلاحاتی داشته است. ماده ۲۶ این قانون، شرایط انتخاب شوندگان (کاندیداها) در هنگام ثبت نام را تعیین می کند. بر اساس بند ج ماده ۲۶، «اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه» یکی از شرایط لازم برای انتخاب شوندگان است. بر اساس تبصره ۱ ماده ۲۶، «اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند و…».
رنگین دادفر سپنتا (اسپنتا نیز نوشته می شود)، وزیر خارجهٔ پیشین و مشاور امنیت ملی افغانستان بود.
وزارت خارجه افغانستان
سفارت افغانستان در تهران
اسپنتا سیاست خارجی افغانستان را به کدام سو خواهد برد؟ (تحلیلی از سایت فارسی بی بی سی
رنگین دادفر سپنتا در ۱۵ دسامبر ۱۹۵۳ در ولسوالی کرُخ در ولایت هرات افغانستان زاده شد.
او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهر هرات به پایان رساند و سپس در میانه سال ۱۹۷۰ وارد دانشگاه کابل شد.
سپنتا دارای مدرک دانشگاهی در رشته روابط بین الملل از ترکیه است.
زرشک سپنتا (نام علمی: Berberis ilicifolia) نام یک گونه از سرده زرشک است.
ساسان سپنتا (۱۳۱۳ - ۳ آبان ۱۳۹۳) استاد دانشگاه، پژوهنده و مؤلف در رشته های زبانشناسی، ادبیات و موسیقی ایرانی بود.
سیر و تحول موسیقی ایران، ماهنامه موزیک ایران (۱۴ مقاله) خرداد تا مهر ۱۳۳۷
آواز ایران ماهنامه موزیک ایران (۱۳مقاله) از بهمن ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۰
مکتب های جدید موسیقی معاصر ایران، ماهنامه موزیک ایران، فروررین و اردیبهشت ۱۳۴۲
بررسی فیزیکی واج های زبان فارسی، مقالات سومین کنگره تحقیقات ایرانی، شهریور ۱۳۵۱
ابن سینا و ابتکارات زبان شناسی، ماهنامه آینده، فروردین و خرداد ۱۳۵۸
تجزیه و بازسازی گفتار، (تعیین فرمان های واج های زبان فارسی) مجله زبان شناسی، ۱۳۶۶
تأثیر انگیزی آهنگ حماسی شاه نامه فردوسی، مجله پژوهشی دانشگاه اصفهان ۱۳۶۶
توجیه مواردی از تطور نظم و نثردر سبک شناسی زبان فارسی از دیدگاه زبان شناسی، مقالات دومین کنفرانس زبان شناسی، دانشگاه علامه طباطبایی ۱۳۷۳
بررسی آزمایشگاهی چند گویش مرکزی ایران، فصل نامه فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تابستان ۱۳۷۵
تصحیح و تکمیل جلد سوم کتاب سرگذشت موسیقی ایران، اسفند ۱۳۷۶
بررسی های جدید آزمایشگاهی در مورد گام موسیقی ایران، کتاب ماهور، پائیز ۱۳۷۷
بررسی تحلیلی و تطبیقی رساله موسیقی خیام، فصنامه ماهور، زمستان ۱۳۸۰
خیام و موسیقی، فصل نامه فرهنگ، پائیز و زمستان ۱۳۸۰
تأثیر عناصر نوائی در ادراک گفتار، مقالات پنجمین کنفرانس زبانشناسی، ۱۳۸۲
پژوهشی در مباحث زبان شناسی خواجه نصیرالدین طوسی و مقایسه آن با زبان شناسی جدید، فصل نامه فرهنگ زمستان و بهار ۱۳۶۹
نامه ای از روح الله خالقی به ساسان سپنتا ماهنامه هنر و موسیقی، اردیبهشت ۱۳۸۳
تنها صداست که می ماند فصل نامه ماهور، پائیز ۱۳۸۴
ساسان سپنتا، فرزند عبدالحسین سپنتا کارگردان فیلم دختر لر، نخستین فیلم ناطق تاریخ سینمای ایران بود. وی تحصیلات خود را در دورهٔ کارشناسی زبان و ادبیات فارسی و در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در رشته زبانشناسی در دانشگاه تهران به انجام رسانید. او در سال ۱۳۴۸ از پایان نامه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان «کاربرد دستگاه های الکترونیک در بررسی فیزیکی (آکوستیکی) آواهای زبان و اندازه گیری فرکانس صدای خوانندگان نیم قرن اخیر در ایران» به راهنمایی هرمز میلانیان دفاع کرد و در سال ۱۳۵۱ با دفاع از پایان نامه خود تحت عنوان «بررسی فونتیکی خصوصیات واج های زبان فارسی» به راهنمایی ماهیار نوابی از دوره دکتری فارغ التحصیل شد. او در مدرسه عالی ترجمه، دانشگاه تهران و دانشگاه دورهم (انگلستان) تدریس کرد و سپس تدریس را با مرتبه استادی در دانشگاه اصفهان ادامه داد. علاوه بر زبانشناسی وی در رشته الکترونیک و موسیقی نیز تحصیل کرده و صاحب تألیفاتی نیز است.
وی در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۳ در سن ۸۰ سالگی در خانه اش در اصفهان درگذشت. وی در قطعه هنرمندان باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شده است.
وی نواختن ویلن را نزد آرمیک گورگین (تحصیل کرده موسیقی در روسیه) آغاز کرد و سپس نزد علینقی وزیری، روح الله خالقی، ابوالحسن صبا و محمود تاج بخش ادامه داد.سپنتا در سال ۱۳۳۸ آثار صوتی نفیس استادان موسیقی عصر ناصرالدین شاه را که بر استوانه های مومی دستگاه فنوگراف (حافظ الاصوات) ضبط شده بود و مدتی بیش از شصت سال به علت عدم راه کارهای فنی متروک و بلااستفاده مانده بود کشف و با ساختن و ابداع ادوات دست ساز و تمهیدات فنی بازیابی صوتی نمود و تحلیل و توصیف سبک و ویژگیهای هنری آثار بازیابی شده را در برنامه های رادیو تلویزیونی، تلویزیون ملی ایران (سالهای پیرامون ۱۳۵۰) عرضه کرد. تاکنون در حدود یکصد و بیست مقاله تخصصی در رشته های ادبیات، زبانشناسی و موسیقی در نشریات علمی-پژوهشی از او به چاپ رسیده است. از جمله کتابهای چاپ شده از وی می توان به تاریخ تحول ضبط موسیقی در ایران، چشم انداز موسیقی ایران و آواشناسی فیزیکی زبان فارسی و همچنین تصحیح و تکمیل جلد سوم کتاب ارزشمند سرگذشت موسیقی ایران اشاره کرد.
سینمای ایران از مشروطیت تا سپنتا فیلم مستندی است به کارگردانی و نویسندگی محمد تهامی نژاد پژوهشگر در تاریخ، منتقد و مستندساز معاصر ایرانی تولید شده است. این فیلم بازگوکنندهٔ ورود «فیلم» به ایران و شکل گیری «سینما» از دورهٔ مشروطیت تا فیلمسازی عبدالحسین سپنتا در هندوستان است.
محصول: تلویزیون ملی ایران
نوع فیلم: فیلم ۱۶ میلی متری، سیاه و سفید
این فیلم نخستین کوشش در ثبت چهره های تاریخ سینمای ایران به شمار می رود. این کار با جمع آوری و معرفی فیلم هایی همراه شد که سال ها از دسترس خارج بودند. در فیلم «سینمای ایران؛ از مشروطیت تا سپنتا»، تهامی نژاد کوشیده است مجموعه ای از شیوه های سینمای مستند محض را تجربه کند. از بازسازی واقعیت تا سینمای مستقیم. از این رو این فیلم را یک اثر تجربی می داند.
شاهین سپنتا (۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۵۳، اصفهان) با نام شناسنامه ای علی حیدری دامپزشک ایرانی و فعال محیط زیست و حمایت از حیوانات است که به عنوان نویسنده، روزنامه نگار ، شاعر و فعالِ مدنی، اجتماعی، میراث فرهنگی و محیط زیست ایرانی فعالیت می کند.
ایران نامه، مجموعه ای از سروده های ملی و میهنی، ناشر: شاهین سپنتا، اصفهان، ۱۳۸۲.
وی عضو جبهه ملی و نماینده اصفهان در شورای مرکزیِ جبهه ملی ایران از سال ۱۳۹۰ تاکنون است.
در طی مطلبی در روزنامه صبح نو دکتر شاهین سپنتا در خصوص وضعیت آشفته باغ وحشهای ایران عنوان می کند:"اداره یک باغ وحش نیازمند کادری ورزیده است که روی تغذیه، بهداشت، اصلاح نژاد، رفتارشناسی حیوانات، بیولوژی حیات وحش و غیره تسلط کافی داشته باشند. در حالی که در ایران برای یک فرد آموزش ندیده حکم فعالیت در باغ وحش صادر می شود که این مسأله سبب ورود آسیب به حیوانات و مرگ آنها می شود. وی همچنین با اشاره به عدم استقرار دائم دامپزشک در باغ وحش ها، جیره نویسی ناقص برای حیات وحش را عاملی در راستای بحرانی شدن وضعیت باغ وحش های کشور معرفی می کند." این دامپزشک ادامه می دهد: در ایران به جای آنکه جمعیت مازاد باغ وحش به طبیعت منتقل شود و باغ وحش داری به طبیعت خدمت کند، کفه ترازو به سمتی رفته که گونه های حیوانات قاچاق شده، برای باغ وحش ها خریداری و در نهایت با بدترین شرایط از آنها نگهداری می شود. حیوانات در باغ وحش ها دچار مرگ زودرس می شوند و صاحبان این اماکن، ناگزیرند تعداد دیگری حیوان خریداری کنند.
شاهین سپنتا در حمايت از حيوانات اصفهان در سال 1393 از تاراج حيات وحش به ويژه نابودي قوچ وميش در زيستگاه هاي استان ابراز نگراني كرد و گفت: قوچ و ميش كه در مجامع علمي جهان به نام شهر تاريخي اصفهان شناخته مي شود. اكنون در فهرست گونه هاي آسيب پذير اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت قرار دارد و حالا بخش ديگري از زيستگاه هاي حيات وحش استان اصفهان در منطقه خورو بيابانك عرصه تاخت و تاز شكارچيان غيرمجاز شده است.
عبدالحسین سپنتا (زادهٔ ۴ خرداد ۱۲۷۸ خورشیدی در تهران – درگذشتهٔ ۸ فروردین ۱۳۴۸ در اصفهان) نویسنده ی دختر لر، اولین فیلم ناطق ایرانی بود.
دختر لر ۱۳۱۲ خورشیدی
فردوسی ۱۳۱۳ خورشیدی
شیرین و فرهاد ۱۳۱۴ خورشیدی
چشم های سیاه ۱۳۱۵ خورشیدی
لیلی و مجنون ۱۳۱۶ خورشیدی
عبدالحسین شیرازی مشهور به «سپنتا» نویسنده و بازیگر اولین فیلم ناطق ایرانی دختر لر بود. وی در سال ۱۲۸۶ در تهران متولد شد و به علت علاقه به موضوع تاریخ و فرهنگ پس از طی تحصیل در مدرسه آمریکایی های تهران برای تکمیل تحصیلات به کشور هندوستان عزیمت کرد.
وی در سال ۱۳۰۶ مطالعه و تحصیل در زمینه تاریخ و فرهنگ و ادبیات کهن را در بمبئی آغاز کرد. در ادامه، به علت جذبه ی سینما در فرهنگ هند به سمت سینما گرایش یافت و در نهایت، با همکاری اردشیر ایرانی به ساخت نخستین فیلم ناطق فارسی در سرزمین هند دست زد.
سپنتا در کارنامه ی خود، سابقه انجام اموری از جمله: فیلم نامه نویسی، شاعری، آواز، دکوراتوری، تدوین، بازیگری و مجری گری را علاوه بر کارگردانی دارد. او در تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شده است.
گسترش ارتباطات سپنتا یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی است که در شهرهای تهران، اصفهان، یزد، شیراز، تبریز و قم فعالیت دارد. سپنتا در زمینه های مختلف از جمله اینترنت پرسرعت، پهنای باند اختصاصی، پیامک و مرکز داده فعالیت دارد. در اسناد RIPE شرکت سپنتا یک سرویس دهنده اینترنت با دامنه فعالیت متوسط ذکر شده است. سپنتا در کنار پارس آنلاین، افرانت، ندارایانه و شاتل از بزرگترین شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی محسوب می شوند.
ارائه اینترنت پرسرعت (ADSL)
ارائه پهنای باند اختصاصی اینترنت
ارتباطات درون سازمانی شرکت ها (VPN)
مرکز تماس
اینترنت ویژه مجتمع ها
خدمات دیتا سنتر و میزبانی
مشاوره، طراحی و نگه داری ارتباطات بی سیم
ارائه راه حل های شبکه
شرکت سپنتا در سال ۱۳۷۸ با نام رسمی شرکت مهرگان دانش پژوه و نام تجاری سپنتا به عنوان یکی از از نخستین شرکت های ارائه کننده اینترنت در تهران شروع ارائه خدمات اینترنت اینترنت از طریق شماره گیری (Dial Up) کرد. در سال ۱۳۸۲ هیئت مدیره شرکت مهرگان دانش پژوه، شرکت دیگری با نام رسمی شرکت گسترش ارتباطات سپنتا را در تهران تأسیس کردند. در حال حاضر هر دو شرکت مهرگان دانش پژوه و گسترش ارتباطات سپنتا با نام تجاری سپنتا شناخته می شوند.
مجتمع سینمایی سپنتا یک پردیس سینمایی در حال ساخت در تهران، ایران است.
این پردیس سینمایی که جزئی از مجموعه تجاری و فرهنگی ارم در شهرک غرب است طبق برنامه در سال ۱۳۹۶ افتتاح خواهد شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سپنتا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سوگند ٠٣:٥٧ - ١٣٩٥/٠٩/٠٤
پاک و مقدس
|

سپنتا ٠٣:٠٦ - ١٣٩٧/٠٤/٢٣
عجب اطلاعاتي خوبه كه بعضي اوقات اين سايتارو پخش كرد
|

واژگا ١٧:٥٤ - ١٣٩٧/٠٥/٠٩
سپنتا/سپندا
3/سه پند ها
پندار کردار گفتار
|

شراره ١٠:٥١ - ١٣٩٧/٠٩/٠٢
پاک و مقدس
|

فاطمه ١٨:٤٨ - ١٣٩٧/١٠/٠٦
کسی که لیاقت پرستیدن و داره
|

وحید ٢٣:٤٤ - ١٣٩٨/٠٤/٠٥
نیروی روشنایی ودشمن اهریمن تاریکی
|

كتايون ١١:١٠ - ١٣٩٨/٠٥/٢١
سپنتا به معني پارسايي و عشق پاك❤️❤️❤️
|

فاطمه ١٧:١١ - ١٣٩٨/٠٦/١٣
شیک پوش و چهره زیبا که هرکس میبینتش دوست نداره چشم ازش برداره
|

سپنتا 💕 ٢٣:٥٠ - ١٣٩٨/٠٦/١٦
❤️سپنتا يعني پاك و مقدس ❤️
|

سپیتا ١٤:٥٦ - ١٣٩٨/٠٧/٢١
سپنتا :/sepantā/ سپنتا (اوستايي) پاك و مقدس. اسم سپنتا مورد تایید ثبت احوال کشور برای نامگذاری پسر است .


|

سپنتا ٢٠:٤٠ - ١٣٩٨/٠٨/١٤
سپنتا یکی از اسم های خداست
|

زهرا ٠٠:٤٧ - ١٣٩٨/٠٩/١٢
سپنتا یعنی پاک و مقدس
کسی که پرستیده میشود
از نام های خدا...
|

محمود ١٣:٣٧ - ١٣٩٨/٠٩/١٤
پاک ومقدس.اسمی ایرانی ویکی از اسامی زیبای ایزد یکتا
|

شیدا مامان سپنتا😘 ٠٠:٥٦ - ١٣٩٨/٠٩/٢٠
یکی از افتخارات من در تمام زندگیم انتخاب اسم � سپنتا� برای پسرم هست. نامی زیبا و پر از ابهت. پاک و مقدس. به معنی عشق
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سپنتا   • مفهوم سپنتا   • تعریف سپنتا   • معرفی سپنتا   • سپنتا چیست   • سپنتا یعنی چی   • سپنتا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سپنتا
کلمه : سپنتا
اشتباه تایپی : s~kjh
عکس سپنتا : در گوگل


آیا معنی سپنتا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )