برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1302 100 1

سکه بهار آزادی

سکه بهار آزادی در دانشنامه ویکی پدیا

سکه بهار آزادی
از نظر طراحی: سکه ها در دو نوع «طرح قدیم» (۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰) و «طرح جدید (امامی)» (۱۳۷۰ تاکنون) هستند.
از نظر قطع: سکه ها در انواع «ربع»، «نیم»، «یک» یا «تمام»، «دو و نیم»، و «پنج» بهار آزادی موجود هستند.
سکّهٔ بهار آزادی یکی از طلای ایران">مسکوکات طلای قانونی در جمهوری اسلامی ایران است. از سال ۱۳۵۸ خورشیدی، به مناسبت و یادبود پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران، انواع سکه های بهار آزادی در دو طرح متفاوت و در قطع های مختلف ضرب شده است. عیار طلای این سکه ها (اعم از طرح قدیم و جدید) ۹۰۰ در ۱۰۰۰ است. معمولاً در هر سال ضرابخانهٔ بانک مرکزی ایران، سکه ها را ضرب کرده و از طریق بانک های عامل یا صرافی های مجاز به بازار عرضه می کند. این سکه ها به صورت خرد یا عمده و به قیمت روز خرید و فروش می شوند. سکهٔ بهار آزادی به عنوان هدیه، مهریهٔ ازدواج، عیدی کارمندان دولت و نیز برای سرمایه گذاری و پس انداز مورد استفاده قرار می گیرد.
تاریخ ضرب سکه طلا در ایران به زمان حکومت داریوش اول، پادشاه هخامنشی (در سال های ۵۲۱ الی ۴۸۶ پیش از میلاد) بر می گردد. با ارزش ترین این سکه ها که دریک نام داشته وزنی معادل ۸/۴۱ گرم از جنس طلا داشته است. سکه دیگر سیگل با وزن ۵/۶ گرم نقره بود و ارزشی معادل یک گوسفند را داشت و نرخ تبدیل آن برابر با ۲۰ سکه نقره سیگل در برابر یک سکه طلا دریک بود. ضرب سکه های طلا در طول تاریخ ایران با نام های گوناگون در ادوار مختلف ادامه داشت. (اطلاعات بیشتر: ریال ایران)
ضرب سکه های طلای ایران با استاندارد امروزی (از نظر قطر دایره و وزن سکه) در دورهٔ پهلوی اول و از سال ۱۳۱۰ خورشیدی آغاز شد. این سکه ها در دورهٔ پهلوی به نام سکهٔ پهلوی نامیده می شد که بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به نام سکهٔ بهار آزادی تغییر نام یافت.
عکس سکه بهار آزادی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سکه بهار آزادی

سکه بهار آزادی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سکه بهار آزادی   • مفهوم سکه بهار آزادی   • تعریف سکه بهار آزادی   • معرفی سکه بهار آزادی   • سکه بهار آزادی چیست   • سکه بهار آزادی یعنی چی   • سکه بهار آزادی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سکه بهار آزادی
کلمه : سکه بهار آزادی
اشتباه تایپی : s;i fihv Hchnd
عکس سکه بهار آزادی : در گوگل

آیا معنی سکه بهار آزادی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )