برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1281 100 1

سگ سانان

سگ سانان در دانشنامه ویکی پدیا

سگ سانان
سگ سانان (نام علمی: Canidae) خانواده ای از راستهٔ گوشتخواران پستانداران هستند. این خانواده شامل حیواناتی چون گرگ، روباه و شغال و سگ اهلی می شود. سگ سانان به دو تبار گرگیان (Canini) و روباهیان (Vulpini) تقسیم می شوند. سگ سانان در تمام قاره های دنیا به جز قطب جنوب حضور دارند. یکی از آنها یعنی سگ اهلی که زیرگونه ای از گرگ خاکستری است از حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار سال پیش نخستین حیوان اهلی شد. سگسانان همگی پنجه رو هستند یعنی بر روی انگشتان پا راه می روند.
روباه قطبی
سگ گوش کوتاه
گرگیان
روباه خرچنگ خوار
گرگ یالدار
سگ وحشی آسیایی
سگ قرمز ساردنی †
گرگ جزیره فالکلند †
روباه صحرایی
گرگ خاکستری
سگ وحشی آفریقایی
سگ راکون
کایوت
روباه واره ها
سگ وحشی آمریکای جنوبی
روباه های خاکستری
روباهان
سگ سانان بر خلاف گربه سانان دارای غلاف ناخن نیستند و در رد پای آنان اثر ناخن دیده می شود.
عطری، مرتضی، واژه نامه علوم زیستی، دوجلدی، همدان: اداره انتشارات دانشگاه بوعلی سینا، ۱۳۸۴.
عکس سگ سانان
طاعون سگ سانان یک بیماری ویروسی است که جانوران عضو خانواده های سگ سانان، راسویان، راسوهای آمریکایی، کفتارها، خوکان دریایی، بعضی گربه های زبادی، و گربه سانان (به استثنای گربه اهلی) را آلوده می کند. هاری گربه ها یا پنلوکوپنی ویروسی متفاوت از این ویروس است که تنها گربه ها را آلوده می کند.
این بیماری بیشتر در میان جانورانی اهلی چون سگ و دیگر جانوران چون راسوی اهلی دیده می شود ولی می تواند جانوران وحشی را نیز آلوده کند. ویروس عامل آن یک ویروس آران ای تک ریسمانه از خانواده پارامیکسوویروس ها است که ارتباط نزدیکی با سرخک و طاعون گاوی دارد. با آنکه واکسیناسیون در بسیاری مناطق انجام می شود، این ویروس همچنان تهدیدی جدی برای سگ ها به شمار می رود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سگ سانان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سگ سانان   • مفهوم سگ سانان   • تعریف سگ سانان   • معرفی سگ سانان   • سگ سانان چیست   • سگ سانان یعنی چی   • سگ سانان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سگ سانان
کلمه : سگ سانان
اشتباه تایپی : s' shkhk
عکس سگ سانان : در گوگل

آیا معنی سگ سانان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )