برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1305 100 1

سیاست فناوری

سیاست فناوری در دانشنامه ویکی پدیا

سیاست فناوری
روش های متعددی برای تعریف ماهیت و دامنه سیاست فناوری وجود دارد. بر اساس تعریف ارائه شده توسط دانشمند آمریکایی و مشاور سیاست لوییس برانزکمب؛ «سیاست فناوری» ابزارهای عمومی برای رشد و بهینه سازی کاربردهای آن دسته از توانمندی هایی که در خدمت اهداف و منافع ملّی هستند را هدف قرار می دهد. لوییس برانزکمب فناوری را در زمینه موضوعی سیاست فناوری به عنوان "تجمع از قابلیت های و امکانات و مهارت و دانش و سازمان های مورد نیاز برای خلق موفق یک محصول یا خدمت مفید" تعریف می نماید.
آیا اصولاً دخالت دولت به دلایل تجاری در بخش ها یا فناوری های خاص، مشروع و اثربخش است؟ یا سیاست فناوری، تنها جایی مشروع است که مباحث اجتماعی ملی مورد توجه باشد؟
کدام فناوری ها باید حمایت شوند؟ آیا همواره این چنین است که فناوری پیشرفته و بخش های علم محور باید اولویت داشته باشند؟
و حمایت در کدام مرحله بهتر است؟ آیا بهتر است تنها در مرحله پیش از رقابت اعمال شوند یا در حمایت در مرحله آوردن محصولات جدید به بازار نیز سودمند است؟
چه محدودیت هایی برای حمایت بخش عمومی باید تنظیم شود؟ آیا دخالتها تنها جایی که دولت به عنوان یک مصرف کننده بزرگ بازی می کند باید دنبال شود یا در توسعه فناوری های جدید برای بازار نیز باید با همان شدت مداخله نماید؟
چگونه می توان یک فناوری یا یک بخش را به بهترین شکل ارتقا داد؟
سیاست گذاری فناوری را می توان سیاست گذاری رشد با محوریت فناوری ها و بخش های متفاوت آنها دانست. در ادبیات سیاست فناوری، مفاهیم جدیدی مانند تجاری سازی تحقیق، خدمات فنی و مهندسی و انتشار فناوری به ادبیات ایجاد فناوری اضافه شد. عصر سیاست فناوری آن زمان آغاز شد که رابطه بین فناوری و رشد اقتصادی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و مشخص شد چگونه بعضی از فناوری ها تأثیر بیشتری در فرایند رشد اقتصادی دارند. در ادبیات اولیه، فناوری های صنایع سنگین و به اصطلاح صنایع مادر مانند ذوب فولاد مطابق الگوی صنعتی شدن اتحاد شوروی در کشورهایی مانند هند مورد نظر بوده است.
با نزدیک تر شدن علم به حوزه های کاربردی و گسترده تر شدن کاربرد آن در این حوزه ها، علم جایگاه جدیدی در زندگی بشر یافته و مفهوم فناوری پررنگ تر و از اهمیت بیشتری برخوردار و در نتیجه سیاست گذاری برای فناوری ن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سیاست فناوری

سیاست فناوری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سیاست فناوری   • مفهوم سیاست فناوری   • تعریف سیاست فناوری   • معرفی سیاست فناوری   • سیاست فناوری چیست   • سیاست فناوری یعنی چی   • سیاست فناوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیاست فناوری
کلمه : سیاست فناوری
اشتباه تایپی : sdhsj tkh,vd
عکس سیاست فناوری : در گوگل

آیا معنی سیاست فناوری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )