انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1037 100 1

سیب زمینی

/sibzamini/

معنی سیب زمینی در لغت نامه دهخدا

سیب زمینی. [زَ ] (اِ مرکب ) گیاهی است از تیره ٔ بادنجانیان که دارای برگهای مرکب و بریده و گلهای سفید یا بنفش است. میوه ٔ آن کوچک ، کروی ، قرمز، سته و سمی است ؛ ولی دارای ساقه های زیرزمینی خوراکی است که حاوی اندوخته ٔ نشاسته ٔ فراوان است گلهایش پنج قسمتی (5 گلبرگ بهم چسبیده و 5 کاسبرگ بهم چسبیده است ). تعداد پرچمها نیز 5 است که بهم متصل شده و یک لوله ٔ 5 بساکی را ساخته اند و مادگی از وسط آن خارج شده است. این گیاه دارای رقمهای مختلف است که آنها را به زودرس ، دیررس و میانه رس تقسیم میکند و برحسب استفاده این گیاه به سیب زمینی خوراکی ، علوفه ای و صنعتی (جهت استفاده الکل یا نشاسته و یا قند) منقسم میشود. بطاطه. بطاطس. آلوی ملکم. (فرهنگ فارسی معین ).
- سیب زمینی ترشی ؛ گیاهی است پایا از تیره ٔ مرکبان که گلهایش شبیه گلهای آفتاب گردان است ، ولی طبق گل آن کوچکتر از آفتاب گردان است و بعلاوه دارای غده های زیرزمینی بقطر 4 تا 5 سانتی متر و بدرازی 15 سانتی متر است. غده های زیرزمینی سیب زمینی ترشی دارای اندوخته هایی بنام اینولین است. غده های سیب زمینی ترشی را در ایران جهت ساختن ترشی بکار می برند و بسیار مطبوع است. یرالماسی. قلقاص رومی. بیاض یرالماسی.
- سیب زمینی شیرین ؛ گیاهی است از تیره ٔ نیلوفریان جزو راسته ٔ دو لپه ئیهای پیوسته گلبرگ که دارای ساقه ٔ خزنده و برگهای بنفش یا ارغوانی و یا سفیدرنگ است که دارای آرایش خوشه ای میباشند. اصل آن از آمریکای مرکزی است ، ولی امروزه دراروپا (بخصوص فرانسه ) و شمال آفریقا نیز کشت میشود... بطاطه ٔ حلوه. جصیر. قلقاس هندی.
- سیب زمینی هندی ؛ گیاهی است از راسته تک لپه ئیها جزو تیره ٔ نرگسیها که گاهی آنرا در دسته ٔ جداگانه ای بنام تیره دیوسقوریاها قرار میدهند. گیاهی است پیچنده که دارای ساقه های زیرزمینی بسیار ضخیم با اندوخته نشاسته ٔ فراوان است. در هندوچین ، چین ، ژاپن و هندوستان در اغذیه بجای سیب زمینی معمولی از آن استفاده میشود. بقنقومون. اغنام. پتاته ٔ هندی. دیوسقوریا. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی سیب زمینی به فارسی

سیب زمینی
گیاهی است از تیره بادنجانیان که دارای برگهای مرکب و بریده و گلهای سفید یا بنفش است میوه آن کوچک و کروی و قرمز و سته و سمی است
[seed potato] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] غدۀ سیب زمینی که برای تکثیر غیرجنسی به کار میرود
[potato planter, potato planting machine] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] ماشین یا ابزاری برای قرار دادن سیب زمینی در زیر خاک، در فواصل موردنظر و ردیف های موازی
[potato digger] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] ماشینی برای برداشت غدۀ سیب زمینی
[potato seed] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] بذری که از گل سیب زمینی به دست می آید

معنی سیب زمینی در فرهنگ معین

سیب زمینی
(زَ) (اِمر.) گیاهی است بوته مانند با برگ های بریده ، دارای ساقه های زیرزمینی خوراکی که مانند غلات دارای ارزش غذایی فراوان است .

معنی سیب زمینی در فرهنگ فارسی عمید

سیب زمینی
۱. غده های زیرزمینی گیاه سیب زمینی که خوراکی و سرشار از نشاسته است.
۲. گیاه این غده ها که علفی و پایا با گل های بنفش روشن یا سفید، برگ های مرکب و میوه های سمّی قرمزرنگ و مدور است.
* سیب زمینی ترشی: (زیست شناسی)
۱. غده های زیرزمینی گیاه سیب زمینی ترشی که خوراکی و شبیه سیب زمینی است و اغلب برای تهیۀ ترشی به کار می رود.
۲. گیاه این غده ها که علفی و پایا با ساقۀ راست و خشن منشعب، و ساقۀ کوتاه می باشد.
* سیب زمینی هندی: (زیست شناسی) گیاهی با برگ های بیضی نوک تیز و ساقه های زیرزمینی ضخیم.

سیب زمینی در دانشنامه ویکی پدیا

سیب زمینی
سیب زمینی یا به فارسی افغانستان کَچالو گیاهی است از تیرهٔ سیب زمینیان که دارای برگ های مرکب و بریده و گل های سفید یا بنفش است. میوهٔ آن کوچک، کروی، قرمز، سته و سمی است؛ ولی تجهٔ (ریشهٔ سطحی) خوراکی دارد که حاوی اندوختهٔ نشاستهٔ زیادی است.
سیب زمینی ادرار را زیاد می کند، در نتیجه برای کلیه و مثانه مفید است.
سیب زمینی حاوی آنزیم هایی است که برای التیام زخم های معده بسیار مفید است و برای تسکین مواضع متورم خارجی، پخته آن را گرم بر روی محل آسیب دیده می گذارند که موجب التیام خواهد شد.
ضماد خام آن را روی محل سوختگی و پلک ورم کرده می گذارند (البته باید کاملاً استریل باشد) و بسیار تسکین دهنده است
نزدیک به ۴۰۰۰ نوع سیب زمینی از جمله انواع تجاری معمولی وجود دارد که هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاص کشاورزی یا آشپزی هستند.
سیب زمینی با نام علمی سولانوم تیوبروزوم از نظر گیاه شناسی به خانواده سولاناسه(Solanaceae) تعلق دارد که در این خانواده، گیاهان مهم دیگری نظیر گوجه فرنگی، بادنجان و فلفل نیز وجود دارند. گلهای سیب زمینی پنج قسمتی (۵ گلبرگ بهم چسبیده و ۵ کاسبرگ بهم چسبیده است). تعداد پرچمها نیز ۵ است که بهم متصل شده و یک لولهٔ بساکی را ساخته اند و مادگی از وسط آن خارج شده است. این گیاه دارای رقمهای مختلف است که آن ها را به زودرس، دیررس و میانه رس تقسیم می کند و برحسب استفاده این گیاه به سیب زمینی خوراکی، علوفه ای و صنعتی (جهت استفاده الکل یا نشاسته یا قند) تقسیم می شود.
بر اساس مطالعات انجام شده گونه های مختلف سیب زمینی از شیلی تا جنوب ایالات متحده و از سطح دریا تا ارتفاع ۴۸۰۰ متری پراکنده شده اند اما در این گونه ها از نظر مورفولوژیکی یا به عبارت دیگر تیپ گیاه، برگ، گل و غیره تنوع زیادی مشاهده می شود. در سیب زمینی تعداد کروموزوم پایه درجنس سولانوم، دوازده می باشد. سیب زمینی گیاهی علفی و چندساله است، اما در کشاورزی به عنوان یک گیاه یک ساله مورد کشت و کار قرار می گیرد. این گیاه معمولاً از طریق غده های بذری تکثیر می شود و از جوانه های روی غده بذری انشعابات و اندام های هوایی ایجاد می شود و ریشه ها از پریموردیای روی جوانه ها بوجود می آیند. روی این انشعابات و اندام های هوایی، ساقه، شاخ و برگ، استولون، ریشه، گل آذین و نیز نسل بعدی غده ها شکل می گیرد. البته سیب زمینی از طریق کشت سلول، مریستم، بافت، جوانه، اجزای غده، بذر حقیقی، برگ یا برش های ساقه نیز ممکن است تکثیر شود.
عکس سیب زمینی
سیارک ۸۸۷۰۵ (به انگلیسی: 88705 Potato، نامگذاری:2001SV) هشتاد و هشت هزار و هفتصد و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۱۷ سپتامبر ۲۰۰۱ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
سیب زمینی با پنیر یک غذای فوری بسیار محبوب است که از سیب زمینی سرخ کرده و پنیر آب شده بر رویش تشکیل می شود. این غذا شباهت بسیار زیادی با پوتین کانادایی دارد با این تفاوت که بر روی پوتین پنیر دلمه بسته و آب گوشت میریزند.
سیب زمینی ترش، یرالماسی در ترکی زنجانی به آن موُرچالیق گفته می شود (نام علمی: heliantus tuberosus) گیاهی علفی و دارای ساقه ای به ارتفاع ۱/۵ تا ۳ متر است ساقه این گیاه راست و خشن می باشد. برگ های آن عموماً ساده، منفرد، نوک تیز و دارای کناره های دندانه دار است.
غده سیب زمینی ترش دارای ۱ تا ۱/۵ درصد اینولین و ۳ تا ۵ درصد قندهای مختلف و ۲ درصد مواد ازته می باشد.
به صورت جوشانده مصرف شده و همچنین خام آن پس از قرار دادن در سرکه یا سالاد استفاده می شود. سیب زمینی ترش غذای مناسبی برای مبتلایان به بیماری قند «دیابت» می باشد.
منشأ اصلی آن در آمریکای شمالی بوده و اکنون در ایران هم پرورش می یابد.
سیب زمینی تنوری حاصل پختن سیب زمینی در یک دستگاه پخت دارای سامانه جابه جایی گرمایی همرفت مانند مایکروویو، آون توستر، تنورهای سنتی و فر یا همچنین حاصل تماس مستقیم سیب زمینی با آتش باز می باشد. سیب زمینی پخته را به همراه کره، پنیر، خامه ترش و ژامبون نیز می خورند. بسیاری از رستوران ها دارای تنورهای صنعتی بزرگ برای طبخ تعداد زیادی سیب زمینی هستند تا ضمن گرم نگه داشتن آنها، سیب زمینی ها را برای ارائه به مشتری آماده نگه دارد. سیب زمینی پخته شده دارای سطحی تردو مغزی نرم و پرزدار می باشد.
آشپزی آمریکایی
نان پزی و شیرینی پزی
سیب زمینی خواران (به هلندی: De Aardappeleters) یکی از اولین آثار برجستهٔ نقاش و طراح مشهور هلندی، ونسان ون گوگ است که در سال ۱۸۸۵ خلق شده است.
Wikipedia contributors, "The Potato Eaters," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Potato_Eaters&oldid=192223380 (accessed March 13, 2008),
Louis van Tilborgh, "The Potato Eaters by Vincent van Gogh", The Van Gogh Museum, http://www.vggallery.com/visitors/004.htm، (accessed March 13, 2008).
این اثر به این دلیل دارای اهمیت زیادی می باشد که نخستین تلاش و تجربهٔ ونسانِ سر تا پا شور و شوق بود، تا خود را به دنیای هنری اروپای اواخر قرن نوزدهم میلادی و دوران اوج امپرسیونیسم اثبات کند. تلاشی که پس از پنج سال مطالعه و خلق ده ها طرح و الگو و آثار مشابه، همچون اثر نیمه تمام حفاران سیب زمینی در ۱۸۸۳، این بار به نتیجه رسید.
ون گوگ این اثر را در پاسخ به کمک ها و حمایت های برادرش تئو به عنوان یک شاهکار هنری برای او فرستاد. اما این اثر که تمام امیدها و آرزوهای نقاش جوان در آن نهفته بود، خیلی کمتر از آن چیزی که انتظارش را داشت به موفقیت رسید.
این اثر تا قبل از خودکشی ون گوگ در سال ۱۸۹۰ در هیچ نمایشگاهی در پاریس به نمایش گذاشته نشد و علی رغم درخواست های مکرر وی از برادرش، تئو آن را به دوراند روئل دلال آثار هنری ای که دوست وی بود، نشان نداد.
سیب زمینی سرخ شده خانگی (به انگلیسی: Home Fries) فیلمی محصول سال ۱۹۹۸ و به کارگردانی بروس مک کولوچ است. در این فیلم بازیگرانی همچون درو بریمور، کاترین اوهارا، لوک ویلسون، جیک بیوزی، شلی دووال، درل میچل، لانی فلاهرتی و کریس الیس ایفای نقش کرده اند.
۲۵ نوامبر ۱۹۹۸ (۱۹۹۸-11-۲۵)
سیب زمینی سرخ کرده یا سیب زمینی سرخ شده غذایی است که از خلال های سیب زمینی که به شکل نوارهای باریک درآمده اند درست می شود و در سطح جهان از محبوبیت بالایی برخورددار است. سیب زمینی سرخ کرده می تواند حاوی مقدار زیادی چربی باشد که این امر احتمال ابتلا به سرطان را در پی دارد و می تواند منجر به اضافه وزن و بالا رفتن کلسترول خون شود.
سیب زمینی شیرین (نام علمی: Ipomoea batatas) گیاهی گلدار متعلق به خانواده پیچکیاناست. داشتن، نشاسته بالا، مزه شیرین آن را به یک میوه ریشه ای مهم تبدیل کرده است. برگ های آن گاهی به عنوان سبزی خورده می شود. با اینکه خانواده آن ها دارای ۵۰ سرده و ۱٬۰۰۰ گونه است اما مهمترین و کاربردی ترین گونه آن همین سیب زمینی شیرین است و بقیه گونه ها یا به طور محلی استفاده می شوند یا سمی هستند.
Wikipedia contributors, "Sweet potato," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Sweet_potato&oldid=446683384 (accessed August 27, 2011).
سیب زمینی شیرین رابطه دوری با سیب زمینی دارد.
درصد کاهش ارزش بر اثر پختن : حداکثر کاهش درصدی ارزش های غذایی به دلیل جوشیدن بدون در نظر گرفتن گروه گیاه خواری حاوی شیر و تخم مرغ (ovo-lacto-vegetables group).
سیب زمینی کار، (به انگلیسی: Potato planters) گونه ای از ماشین آلات کشاورزی است، که برای کاشت غده های سیب زمینی استفاده می شود.
ماشین های سیب زمینی کار، از نظر ساختار، از یک یا چند ردیف تشکیل می شوند و از نظر مکانیزم کاشت، به دو نوع نیمه خودکار و خودکار طبقه بندی می شوند. در نوع نیمه خودکار، سیب زمینی توسط دو کارگر، به قیف تقسیم کننده انداخته می شود، ولی در نوع خودکار، این عمل توسط دستگاه متصل به تراکتور، انجام می گیرد.
بوسیله دستگاه های سیب زمینی کار، می توان سیب زمینی ها را به همراه کود، در فاصله معین روی ردیف، در عمق مطلوبی از خاک قرار می دهند و روی بذر و کود را می پوشانند.
بید سیب زمینی با نام (نام علمی: Phthorimaea operculella) از راسته پروانه سانان و از خانواده صنوبرنشینان است. بید سیب زمینی آفت بادنجانیان می باشد. بید سیب زمینی روی غده، ریشه و برگ های گیاه سیب زمینی بعنوان کرم برگ تغذیه می کند.
Gelechia terrella Walker, 1864
Gelechia operculella Zeller, 1873
Gnorimoschema operculella
Gelechia sedata Butler, 1880
Parasia sedata
Bryotropha solanella Boisduval, 1874
Gelechia tabacella Ragonot, 1879
Gelechia piscipellis Howard, 1897
Phthorimaea argentinae Povolný, 1989
بید سیب زمینی یکی از زیان آورترین آفات سیب زمینی در انبار و مزرعه می باشد که خسارت آن در انبار بیشتر از مزرعه است. در تعداد زیادی از سیستم های انبارداری،استفاده از آفت کش های تدخینی به صرفه ترین و متداول ترین روش مدیریّت آفات انباری به شمار می رود، ولی افزایش روزافزون مشکلات زیست محیطی ناشی از کاربرد این آفت کش ها، لزوم تحقیقات برای یافتن روش های کنترل کم خطر را آشکار ساخته است.
لارو بید سیب زمینی برای سیب زمینی و همچنین برای دیگر محصولات خانواده بادنجانیان مانند گوجه فرنگی بسیار آسیب زا است. این بید روی تنباکو هم آسیب وارد می کند و با نام (نام علمی: Tobacco splitworm) نیز خوانده می شود.
بید سیب زمینی روند تخم گذاری منحصر بفرد و نادری دارد. حشره ماده دارای حسگر هایی است که سیگنال های شیمیایی گیاه میزبان را دریافت می کند. برای حشره ماده، تنها کافی است که در همسایگی گیاه میزبان باشد تا تخم گذاری کند.
پارادوکس سیب زمینی یک محاسبه ی ریاضی است که مغایر با شهود عادی انسان هاست. این به اصطلاح پارادوکس از طریق خشک کردن مقداری سیب زمینی قابل بیان است، که نتیجه ی به دست آمده از آن به شدت خارج از حد انتظار است.
این تناقض به شکل زیر توضیح داده می شود:
شما باید ۱۰۰ پوند سیب زمینی که ۹۹ درصد جرم آن آب است داشته باشید. بگذارید آنها آب خود را از دست بدهند تا ۹۸٪ جرم آن متشکل از آب شود. اکنون جرم کل سیب زمینی چقدر است؟
کتاب جهانی ریاضیات این مسئله را به شکل زیر طرح کرده است:.mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite cite{font-size:85%}
کوکو سیب زمینی یک خوراک سبک و ساده است که در اروپای شرقی و مرکزی معمولاً برای صبحانه و با سمتانا، پنیر تازه، شکر، یا پورهٔ سیب نیز سرو می شود. در روسیه، اوکراین، چک، آلمان، سوییس، اتریش و… پنکیک سیب زمینی با نام های دیگر، از جمله درانیکی در بلاروسی یا « گامجا-جئون » در کره ای هم شناخته می شود. در سنّت ِیهودیان ِ اروپای مرکزی به آن «لاتکِه» نیز گفته می شود.
پرونده های رسانه ای مربوط به پنکیک سیب زمینی در ویکی انبار
مواد تشکیل دهنده :سیب زمینی
پوره سیب زمینی غذایی است که از پوره کردن سیب زمینی پخته شده درست می شود. دستور پخت این غذا تا قبل از ۱۷۴۷ وجود نداشت و اولین بار در کتاب هنر آشپزی از هانا گلس دیده شد. پودر پوره سیب زمینی و فریز شدهٔ آن نیز در بازار موجود است.
استفاده از نوع «آردی» سیب زمینی معمولاً پیشنهاد می شود، هر چند سیب زمینی های «مومی» نیز برای بافت متفاوتش استفاده می گردند. کره، روغن گیاهی، شیر یا خامه نیز برای بهتر کردن مزه و بافت اضافه شده و به سیب زمینی ها نیز نمک، فلفل سیاه یا هر ادویه مورد علاقه زده می شود. چاشنی های معمول که در این غذا استفاده می شوند عبارت اند از: سیر، پنیر، تکه های بیکن، خامه ترش، پیاز، خردل، ادویه هایی چون جوز، گیاهان خرد شده ای چون جعفری و رومارن، شلغم سفید و واسابی.
پوست سیب زمینی نوعی پیش غذا یا اسنک است. این پیش غذا درست شده از سیب زمینی های از وسط نصف شده است که یک چهارم درونش تخلیه می شود در حالی که هنوز پوست دارند. روی سیب زمینی موادی چون بیکن، پنیر چدار، پیاز سبز یا هر چیزی که در سیب زمینی تنوری استفاده می شود، ریخته می شود.
به عنوان یک پیش غذا، پوست سیب زمینی تقریباً از دهۀ ۱۹۷۰ در رستوران های زنجیره ای تی.جی.آی فرایدیز فروخته می شد و مدارک آن از سال ۱۹۷۴ موجود است. اگر چه، رستوران های دیگری چون پرایم ریب و آر.جی. گرانت ادعای فروش اولین پوست سیب زمینی را دارند.
تاریخ پیدا شدن سیب زمینی کتابی است که از زبان فرانسه به فارسی ترجمه شده است. میرزا یوسف خان مستشارالسلطنه(۱۲۳۹–۱۳۱۳ق)، از روشنفکران زمانه، این کتاب را در آخرین سال حیات خود، به سال ۱۳۱۳ق/۱۲۷۴ش/۱۸۹۵م در دوره مظفرالدین شاه ترجمه کرد.
از آنجایی که عامه مردم اطلاع دقیقی از نحوه کشت و مصرف این گیاه جدید نداشتند، دولتمردان قاجاری تألیف و ترجمه کتابچه ها و کتاب های راهنما را تشویق می کردند.
دستاوردهای پژوهش مشخص می کند با حمایت ناصرالدین شاه از کاشت گیاه سیب زمینی و استقبال توده مردم از این غذای جدید، در عرض پنجاه سال، سیب زمینی بعد از گندم، به عنوان مهم ترین منبع غذایی ایرانیان مورد استفاده قرار گرفت.
برای حفظ سیب زمینی از مرض، یک سیر کات کبود را در سه من سیب زمینی حل کنند بعد چهل مثقال روی، که فلز معروف است در آن بیندازند. دوازده ساعت بماند. بعد روی را بیرون بیاورند و سیب ها را میان آن بیندازند. پس از ده ساعت سیب ها را بیرون آورده و بلافاصله بکارند؛ و در جای دیگری می نویسد باید دوغاب آهک درست کرد و سیب ها را در آن انداخت تا روی آنها را کاملاً بپوشاند و بعد سیب ها را خشک کرده و انبار کنند.
تخم مرغ سیب زمینی ترکیبی از تخم مرغ پخته و سیب زمینی پخته، یکی از چاشت ها و میان وعده ها و غذاهای خیابانی است.
این میان وعده در تبریز و ارومیه به عنوان یک غذای مقوی برای صبحانه و عصرانه با افزودنی هایی مانند پودر نعناع، پودر گل محمدی، روغن حیوانی یا کره و نمک همراه با نان و پیاز نیز صرف می شود.
جرب معمولی سیب زمینی از بیماری های گیاهی است. بیماری باکتریایی جرب سیب زمینی بیشتر در خاک های خنثی تا کمی قلیایی و با بافتی شنی و سبک بروز نموده و بخصوص در سالهای خشک اهمیت دارد. باکتری عامل بیماری به چغندر، شلغم، کلم، هویج، بادمجان، پیاز، اسفناج و ترب هم آسیب می زند و همچنین می تواند موجب مرگ گیاهچه نیز شود. عامل بیماری در خاک های آلوده به مدت طولانی باقی می ماند و از طریق غده های آلوده از یک منطقه به منطقه ای دیگر انتشار پیدا می کند یا از طریق خاک آلوده، باد، آب آبیاری یا وسایل مکانیکی منتقل می شود. ممکن است از سیستم گوارشی جانوران عبور نموده و همراه با فضولات کودی آنها پراکنده شود.
ماهنامه ترویجی سبزینه - شماره دوم
بیماری با ایجاد زخم های سطحی بر روی غده ها و ریشه ها بیشتر از ارزش محصول می کاهد و باعث کاسته شدن از میزان محصول نمی شود. آلودگی شدید ریشه ها ممکن است باعث تقلیل شده و جرب های عمیق باعث هدر رفتن محصول به دلیل پوست گیری بیشتر شود. آمادگی غده های جوان به آلودگی بیشتر از غده های مسن است. در ایران این بیماری در اصفهان، همدان، کرج، آذربایجان شرقی و غربی مشاهده شده است.
جرب سیب زمینی روی غده ها دیده می شود. در ابتدا لکه های کوچک، قهوه ای و اندکی برجسته هستند، اما این لکه ها وسعت یافته و به هم پیوسته و چوب پنبه ای می شوند. زخم ها به زیر سطح غده توسعه می یابد و هنگامی که بافت چوب پنبه ای برداشته می شود، فرورفتگی هایی به عمق ۱ تا ۵ میلیمتر در غده دیده می شود.
حشرات خاکزی ممکن است با حمله به این زخم ها آنها را بزرگ تر کنند. ارقامی که پوست متمایل به قهوه ای با حالت چوب پنبه ای ناصاف دارند، به بیماری حساس ترند.
چیپس سیب زمینی یا چیپس نوعی اسنک است که از برش سیب زمینی به ورقه های نازک و سرخ کردن آنها در روغن تهیه می شود. بیشتر نمک بعنوان افزودنی برای مزه دار کردن چیپس به کار می رود، اما از ادویه های دیگری مانند فلفل نیز برای مزه دار کردن آن استفاده می شود.
نمکی
فلفلی
سرکه نمکی
تنوری
پنیری
قارچ و خامه
سیر و سبزیجات
کچاپ
پیاز و جعفری
لیمویی
پیتزا
چیپس نخستین بار در سال ۱۸۵۳ توسط یک سرآشپز آمریکایی آفریقایی تبار بنام جورج کرام تهیه شد. یک روز یکی از مشتریان گرام سیب زمینی های سرخ کرده او را به دلیل ضخیم بودن آن نخورد بخاطر همین گرام تصمیم گرفت ورقه های سیب زمینی را طوری نازک کند که نیازی به استفاده از چنگال برای خوردن آن نباشد این ابتکار او به مذاق آن مشتری و دیگر مشتریان اطراف او خوش آمد و از آن پس چیپس در لیست غذاها قرار گرفت.
امروزه چیپس در طعم ها و شکل های گوناگونی تهیه می شود از جمله:
http://www.madehow.com/Volume-3/Potato-Chip.html
روغن ماهی سیب زمینی (نام علمی: Epinephelus tukula) نام یک گونه از تیره هامورماهیان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سیب زمینی در دانشنامه آزاد پارسی

سیب زمینی (potato)
گیاهی چندساله، با نام علمی Solanum tuberusom، متعلق به تیرۀ بادمجان (سولاناسه)، دارای ریشه های غده ای خوراکی و غنی از نشاسته. این گیاه مصرف فراوانی دارد. حداقل ۲هزار سال قبل از استیلای اسپانیا بر امریکای جنوبی، بومیان آند از سیب زمینی استفاده می کردند. در اواسط قرن ۱۶، اسپانیایی ها سیب زمینی را از اکوادور به اروپا آوردند و کاشفی با نام والتر رالی آن را در انگلستان رواج داد. انگلیسی ها سیب زمینی را به ایران وارد کردند و از دوران فتحعلی شاه قاجار در ایران کشت شده است. در ۱۸۴۵، به سبب حملۀ قارچ انگلی در ایرلند قحطی سیب زمینی رخ داد و موجب مرگ هزاران نفر بر اثر گرسنگی و در نهایت مهاجرت عظیم آن ها به ایالات متحده امریکا شد. در ۱۹۹۵، نوعی سیب زمینی ژنتیکی پرورش داده شد که دارای مواد کشنده حشرات بود. محققان ژن تولید توکسین Bt را وارد این نوع سیب زمینی کردند. این ماده آفت کشی طبیعی است که باکتر ی های خاک آن را ایجاد می کنند. این گیاه هم اکنون Bt را در برگ های خود تولید می کند. Bt یکی از ایمن ترین حشره کش هاست، بر بسیاری از حشرات سودمند و بی ضرر بی تأثیر است، و در محیط به سرعت تجزیه می شود. تعدادی از محققان نگران تولید تجاری این سیب زمینی اند، زیرا منجر به افزایش مقاومت در مقابل آفت کش ها خواهد شد. سیب زمینی در مناطق معتدل و نسبتاً خنک با بافت خاکی نیمه درشت به خوبی رشد می کند. هلند با اصلاح نژاد و دورگه گیری، ارقام بسیار ارزنده ای از سیب زمینی را به دنیا عرضه کرده است.

سیب زمینی در جدول کلمات

سیب زمینی شیرازی
الو
گردی سفید که از سیب زمینی گرفته می شود
نشاسته
ورقه نازک سیب زمینی سرخ کرده
چیپس

معنی سیب زمینی به انگلیسی

spud (اسم)
کج بیل ، سیب زمینی ، چاقوی کوتاه ، بیلچه مخصوص کندن علف هرزه
potato (اسم)
سیب زمینی ، انواع سیب زمینی

معنی کلمه سیب زمینی به عربی

سیب زمینی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Sandi ١٢:١٠ - ١٣٩٨/٠٢/١١
یرالماسی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

غزل > cookpit
s.m > Caterpillar
مرتضی بزرگیان > misjudgment
jim potter > set up camp
Mostafa.Z > بزغاله
.. > slowly
حیدر نیک آیین > انتقادی
علی خراسانی > low income

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مضرات سیب زمینی   • سیب زمینی در بدنسازی   • سیب زمینی سرخ شده   • کشت سیب زمینی   • سیب زمینی چاق کننده است   • انواع سیب زمینی   • سیب زمینی آب پز   • سیبزمینی شیرین   • معنی سیب زمینی   • مفهوم سیب زمینی   • تعریف سیب زمینی   • معرفی سیب زمینی   • سیب زمینی چیست   • سیب زمینی یعنی چی   • سیب زمینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیب زمینی
کلمه : سیب زمینی
اشتباه تایپی : sdf cldkd
آوا : sibzamini
نقش : اسم
عکس سیب زمینی : در گوگل


آیا معنی سیب زمینی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )