انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1007 100 1

سیدالشهدا

سیدالشهدا در دانشنامه اسلامی

این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
در دوره هارون الرشید، اطراف قبر امام حسین علیه السلام خانه ها و بناهایی احداث شده بود درخت سدری وجود داشت که هم نشانه ای برای زائران و مسافران بود و هم سایه بانی برایشان.
به دستور هارون آن درخت را قطع کردند. این حادثه پیش از تخریب هایی بود که در عصر متوکل چندین نوبت نسبت به قبر سیدالشهدا علیه السلام انجام گرفت.
نیز نقل شده که موسی بن عبدالملک، دستور به قطع آن درخت داد. در حدیثی هم از پیامبر نقل شده است که سه بار فرمود: «لعن الله قاطع السدرة ».
خداوند لعنت کند قطع کننده درخت سدر را. تا زمان هارون الرشید مردم نمی دانستند معنای این حدیث چیست و به چه جنایتی اشاره دارد. جریر بن عبدالحمید از مردی از اهل عراق که آمده بود، پرسید: چه خبر؟
وقتی او خبر تخریب قبر امام و قطع درخت سدر را گفت، جریر دستانش را بلند کرد و گفت: الله اکبر! حدیثی از پیامبر روایت شده که قطع کننده سدر را لعن نموده است ولی تا امروز معنایش را نمی فهمیدیم. قصد او تغییر موضع قبر امام حسین علیه السلام است تا مردم ندانند قبرش کجاست.
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
پیشوایی، مهدی، مقتل جامع سیدالشهداء، ج۱.
سیر تاریخی مقتل نویسی از ص۴۱-۴۵.مقتل نگاری قرن دوم تا هفتم از ص۴۵-۵۹.توصیف مقتل فضیل بن زبیر از ص۵۹-۶۰.توصیف مقتل ابومخنف از ص۶۰-۶۵.توصیف مقتل هشام بن محمد کلبی ص۶۵.توصیف ترجمة الامام الحسین و مقتله از ص۶۵-۶۷.وقایع کربلا در انساب الاشراف از ص۶۷-۶۸.وقایع کربلا در الاخبار الطوال از ص۶۸-۶۹.وقایع کربلا در تاریخ یعقوبی ص۶۹.وقایع کربلا در تاریخ طبری از ص۷۰-۷۱.وقایع کربلا در الفتوح از ص۷۲-۷۶.وقایع کربلا در العقد الفرید ص۷۶.وقایع کربلا در کتاب المحن ص۷۶.وقایع کربلا در اثبات الوصیة از ص۷۶-۷۸.وقایع کربلا در مروج الذهب ص۷۸.وقایع کربلا در البدء و التاریخ ص۷۸.وقایع کربلا در مقاتل الطالبین از ص۷۹-۸۰.وقایع کربلا در شرح الاخبار فی فضائل الائمة الاطهار از ص۸۰-۸۱.وقایع کربلا در الارشاد از ص۸۱-۸۲.توصیف مقتل الامام الحسین من کتاب تاریخ الخلفا ص۸۲.وقایع کربلا در تجارب الامم و تعاقب الهمم ص۸۳.وقایع کربلا در الاستیعاب ص۸۳.وقایع کربلا در روضة الواعظین از ص۸۳-۸۴.وقایع کربلا در اعلام الوری از ص۸۴-۸۵.توصیف مقتل الحسین خوارزمی از ص۸۵-۸۸.توصیف مقتل الحسین بکری از ص۸۸-۸۹.ترجمة ریحانة رسول الله من تاریخ دمشق از ص۸۹-۹۲.وقایع کربلا در مناقب آل ابی طالب از ص۹۲-۹۴.وقایع کربلا در المنتظم ص۹۴.وقایع کربلا در الکامل فی التاریخ از ص۹۴-۹۵.توصیف مثیر الاحزان از ص۹۵-۹۶.وقایع کربلا در الحدائق الوردیه از ص۹۶-۹۷.وقایع کربلا در تذکرة الخواص از ص۹۷-۹۹.توصیف درر السمط فی خبر السبط از ص۹۹-۱۰۰.وقایع کربلا در ترجمة الامام الحسین ابن عدیم ص۱۰۰.توصیف الملهوف علی قتلی الطفوف از ص۱۰۰-۱۰۲.وقایع کربلا در کشف الغمه از ص۱۰۲-۱۰۳.وقایع کربلا در الکامل فی السقیفة از ص۱۰۴-۱۰۵.مقتل نگاری قرن هشتم تا چهاردهم از ص۱۰۵-۱۱۲.وقایع کربلا در البدایة و النهایة از ص۱۰۶-۱۰۸.وقایع کربلا در تسلیة المجالس از ص۱۰۸-۱۰۹.وقایع کربلا در بحارالانوار از ص۱۰۹-۱۱۱.توصیف مقتل الحسین بحرانی ص۱۱۱.توصیف قمقام زخاز و صمصام بتار از ص۱۱۱-۱۱۲.مطالب نامعتبر تاریخ عاشورا از ص۱۱۲-۱۳۷.نقد روضة الشهداء از ص۱۱۵-۱۱۹.نقد المنتخب فی جمع المراثی و الخطب از ص۱۱۹-۱۲۲.نقد مقتل ابومخنف از ص۱۲۲-۱۲۳.نقد تظلم الزهراء من إهراق دماء آل العباء از ص۱۲۳-۱۲۵.نقد کتاب اسرار الشهادة از ص۱۲۵-۱۲۹.نقد الدمعة الساکیة از ص۱۲۹-۱۳۰.نقد کتاب ناسخ التواریخ از ص۱۳۰-۱۳۲.نقد کتاب تذکرة الشهداء از ص۱۳۲-۱۳۴.نقد کتاب معالی السبطین از ص۱۳۴-۱۳۵.نقد کتاب نورالعین فی مشهد الحسین از ص۱۳۵-۱۳۷.تحریف زبال حال از ص۱۳۷-۱۳۸.مقتل نگاری قرن چهاردهم از ص۱۳۸-۱۴۸.نقد نفس المهموم از ص۱۳۹-۱۴۱.نقد منتهی الآمال از ص۱۴۱-۱۴۳.نقد مقتل الحسین مقرم از ص۱۴۳-۱۴۵.نقد لواعج الاشجان فی مقتل الحسین از ص۱۴۵-۱۴۷.نقد تاریخ الشهداء از ص۱۴۷-۱۴۸.مقتل نگاری قرن پانزدهم از ص۱۴۸-۱۵۰.
از ص ۱۵۵-۱۷۱
زندگانی امام حسین از ص۱۵۵-۱۶۳.امام حسین در زمان پیامبر از ص۱۵۶-۱۵۸.امام حسین در دوره خلفای سه گانه از ص۱۵۷-۱۶۰.امام حسین در دوره امام علی از ص۱۶۰-۱۶۱.امام حسین در دوره امام حسن از ص۱۶۱-۱۶۳.جایگاه امام حسین نزد پیامبر از ص۱۶۳-۱۶۷.جایگاه امام حسین نزد معاصران امام از ص۱۶۷-۱۷۱.
از ص۱۷۵-۱۹۲
پیشگویی های شهادت امام حسین از ص۱۷۵-۱۹۲.
از ص۱۹۳-۲۰۶
...

سیدالشهدا در دانشنامه ویکی پدیا

سیدالشهدا
سید الشهداء لقب امام سوم شیعیان حسین ابن علی است.
سید الشهداء لقب حمزه عموی پیامبر اسلام است.
سید الشهداء لقب امام سوم شیعیان حسین ابن علی است.
سید الشهداء لقب حمزه عموی پیامبر اسلام است.
شهرک سیدالشهدا (داراب)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان داراب در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان بالش قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۹ نفر (۴۹خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سیدالشهدا در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:امام حسین (ع) (مدینه ۴ـ کربلا ۶۱ق)

ارتباط محتوایی با سیدالشهدا

سیدالشهدا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سیدالشهدانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سیدالشهدا   • مفهوم سیدالشهدا   • تعریف سیدالشهدا   • معرفی سیدالشهدا   • سیدالشهدا چیست   • سیدالشهدا یعنی چی   • سیدالشهدا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیدالشهدا
کلمه : سیدالشهدا
اشتباه تایپی : sdnhgainh
عکس سیدالشهدا : در گوگل


آیا معنی سیدالشهدا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )