مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی ، استاد تما"> مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی ، استاد تما" /> مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی ، استاد تما">
انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1077 100 1

سید جعفر شهیدی

سید جعفر شهیدی در دانشنامه اسلامی

سید جعفر شهیدی
سید جعفر شهیدی در سال ۱۲۹۷ در خانواده ای مذهبی در بروجرد به دنیا آمد. وی علاوه بر دروس حوزوی و اخذ اجتهاد در حوزه دارای مدرک دکترای ادبیات فارسی می باشد. ایشان صاحب تالیفات ارزشمند بسیار زیادی است.
سید جعفر شهیدی در سال ۱۲۹۷ در خانواده ای مذهبی در بروجرد به دنیا آمد و تحصیلات عمومی خود را همان جا و در کنار خانواده اش گذراند. در سال ۱۳۲۰ برای تحصیل علوم دینی و فقه و اصول راهی نجف شد؛ اما بعد از هشت سال، به علت بیماری و نیاز به مراقبت دایمی به ایران بازگشت. وی جواز اجتهاد در رشته فقه و اصول خود را هنگام تحصیل در حوزه علمیه نجف اشرف کسب کرد. در سال ۱۳۳۰ به تدریس در دبیرستان های تهران پرداخت و در همان سال انتشار مجله فروغ علم را عهده دار شد. در هنگام تدریس و اشتغال مدرک کارشناسی الهیات را کسب کرد و در سال ۱۳۲۸ با دعوت علی اکبر دهخدا به همکاری با وی پرداخت. شهیدی در سال ۱۳۴۰ مدرک دکتری ادبیات فارسی خود را در رشته تاریخ و ادبیات از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران دریافت کرد و از همان سال به تدریس در دانشگاه پرداخت. در سال ۱۳۴۲ معاونت موسسه دهخدا را بر عهده گرفت و در سال ۱۳۴۶ همکاری با دکتر محمد معین در تهیه فرهنگ فارسی معین نقش داشت. شهیدی در سال ۱۳۷۳ با سفری به چین، استادی افتخاری را از دانشگاه پکن گرفت.
تالیفات
از تالیفات او عبارتند از: کتاب مهدویت در اسلام در سال ۱۳۲۹، جنایات تاریخ، در سه جلد، چراغ روشن در دنیای تاریک یا زندگانی امام سجاد علیه السّلام ، کتاب پس از پنجاه سال (پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین علیه السلام)، و شرح لغات و مشکلات دیوان انوری، تاریخ تحلیلی اسلام تا پایان امویان، زندگانی حضرت فاطمه علیه السّلام و آشنایی با زندگانی امام صادق علیه السّلام ، زندگانی علی بن الحسین علیه السّلام ، ستایش و سوگ امام هشتم در شعر فارسی، عرشیان، شرح مثنوی شریف، جلد چهارم (دنباله کار جلد مرحوم فروزانفر) و جزء و دفتر دوم)، شرح مثنوی دفتر سوم، از دیروز تا امروز (مجموعه مقاله ها) به کوشش هرمز ریاحی و شکوفه شهیدی، علی از زبان علی (شرح زندگانی امیرمومنان)، از تا نیز شرح مثنوی دفتر چهارم، پنجم و ششم. تصحیح آثاری چون تصحیح آتشکده آذر اثر لطفعلی بیک آذر بیگدلی، به همراه مقدمه، فهرست و تعلیقات سید جعفر شهیدی از آثاری تصحیحی او است. او در سال ۱۳۴۱ تصحیح دره نادره اثر میرزا مهدی خان استرآبادی، و در ۱۳۳۷ تصحیح براهین العجم، اثر محمدتقی سپهر را به همراه تهیه حواشی و تعلیقات تصحیح کرد. ابوذر غفاری نخستین انقلابی اسلام، شیر زن کربلا اثر بنت الشاطی، انقلاب بزرگ اثر دکتر طه حسین و نهج البلاغه از آثار ترجمه ای او هستند. محمد خاتم پیامبران، مقاله از ولادت تا بعثت، جاول و از بعثت تا هجرت، جدوم، یادنامه علامه امینی، - محیط ادب (مجموعه سی گفتار به پاس پنجاه سال تحقیقات و مطالعات سید محمد محیط طباطبایی)، با همکاری حبیب یغمایی، محمد ابراهیم باستاتی پاریزی و ایرج افشار، نیز از مقالات منتشر شده استاد سید جعفر شهیدی هستند. کتاب پس از پنجاه سال (قیام امام حسین علیه السّلام او به زبان های عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی، ترکی آذربایجانی، ژاپنی و اردو، ترجمه شد و نیز کتاب زندگانی حضرت فاطمه به زبان ترکی استانبولی و عربی و همچنین تاریخ تحلیلی اسلام به زبان های عربی، یونانی ترجمه شده است. استاد شهیدی همچنین بیش از یکصد مقاله به زبان فارسی و عربی دارد که قسمتی از مقاله های فارسی او در مجموعه ای به نام (از دیروز تا امروز) گردآوری و چاپ شده و مقاله های عربی او نیز در مجله های ایران، الجزیره و عراق چاپ شده اند. او کتاب هایی نیز دارد که به دریافت جایزه نایل شده اند که از جمله آن ها می توان به دره نادره، زندگانی فاطمه زهرا سلام الله علیها ، نهج البلاغه و شرح مثنوی اشاره کرد.
منبع
نرم افزار تا حضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.ورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری


العربیةآخرین مطالب اضافه شده
...
سید جعفر شهیدی
سید جعفر شهیدی (۱۲۹۷ - ۱۳۸۶ ه‍.ش)، تاریخ نگار، مترجم، پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی و استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران که از شاگردان برجسته علی اکبر دهخدا و بدیع الزمان فروزانفر در دانشگاه تهران بود. او در سال ۱۳۴۰ دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی و تاریخ دریافت کرد. پیش از آن در حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف تحصیل کرده بود. او در این دوران از اساتیدی همچون آیت الله بروجردی، و آیت الله خویی بهره برد. گفته شده که شهیدی به درجه اجتهاد رسیده بود.
ترجمه شهیدی از نهج البلاغه، برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در ۱۳۶۹ش شد. این ترجمه و برخی از آثار وی همچون تاریخ تحلیلی اسلام و پس از پنجاه سال (با موضوع چرایی وقوع حادثه عاشورا) بارها تجدید چاپ شده است.
سید جعفر شهیدی فرزند سید محمد، در سال ۱۲۹۷ هجری خورشیدی در شهر بروجرد به دنیا آمد. شهیدی دوران تحصیل ابتدایی و اندکی از متوسطه را در بروجرد گذراند و سپس ادامه آن را در تهران به انجام رساند. او در سال ۱۳۲۰ برای تحصیل علوم دینی و فقه و اصول راهی نجف شد و تحصیلات حوزوی را در آن شهر تا حد رسیدن به درجه اجتهاد ادامه داد.

سید جعفر شهیدی در دانشنامه ویکی پدیا

سید جعفر شهیدی
سید جعفر شهیدی (۱۲۹۷ در بروجرد - ۲۳ دی ۱۳۸۶ در تهران) رئیس لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی">مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی، استاد تمام دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و از پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی، فقه و تاریخ اسلام بود.
معاون مؤسسه لغت نامه دهخدا ۱۳۴۲
رئیس مؤسسه لغت نامه دهخدا
رئیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی ۱۳۶۸
همکاری با دکتر محمد معین در تهیه فرهنگ فارسی معین
شهیدی از شاگردان برجستهٔ علی اکبر دهخدا و بدیع الزمان فروزانفر در دانشگاه تهران بود و در سال ۱۳۴۰ دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی و تاریخ دریافت کرد. او همچنین در حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف زیر نظر سید حسین طباطبائی بروجردی، سید ابوالقاسم خویی تحصیل کرد و درجه اجتهاد داشت.
او به جز همکاری در تدوین فرهنگ معین و لغت نامه دهخدا، ۴ عنوان ترجمه، ۳ عنوان تصحیح و تعداد زیادی تألیف دارد که شماری از کتاب های وی به زبان های بیگانه ترجمه شدند و جایزه دریافت کردند.
سیدجعفر شهیدی فرزند سیدمحمد سجادی که از دانشمندان و مفاخر بزرگ ادبی ایران به شمار می رفت، در سال ۱۲۹۷ هجری خورشیدی در یکی از محلات قدیمی شهر بروجرد به دنیا آمد. وی دوران تحصیل ابتدایی و اندکی از متوسطه را در این شهر و سپس ادامه آن را در تهران به انجام رساند. شهیدی ابتدا به نام سجادی معروف بود که بعدها تغییر شهرت داده و با نام شهیدی در مراکز علمی و دانشگاهی شهرت پیدا کرد.
عکس سید جعفر شهیدی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سید جعفر شهیدی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به: سیدجعفر_شهیدی

نقل قول های سید جعفر شهیدی

سید جعفر شهیدی (۱۲۹۷ / ۱۹۱۹–۱۳۸۶ / ۲۰۰۸م) استادِ زبان و ادبیات فارسی و تاریخ نگارِ اسلام.

ارتباط محتوایی با سید جعفر شهیدی

سید جعفر شهیدی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید جعفر شهیدی   • مفهوم سید جعفر شهیدی   • تعریف سید جعفر شهیدی   • معرفی سید جعفر شهیدی   • سید جعفر شهیدی چیست   • سید جعفر شهیدی یعنی چی   • سید جعفر شهیدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید جعفر شهیدی
کلمه : سید جعفر شهیدی
اشتباه تایپی : sdn [utv aidnd
عکس سید جعفر شهیدی : در گوگل


آیا معنی سید جعفر شهیدی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )