برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1334 100 1

سید حسن امامی

سید حسن امامی در دانشنامه ویکی پدیا

سید حسن امامی
سید حسن امامی (۱۲۸۱ در تهران - ۱۳۵۸ در لوزان، سوئیس) فقیه شیعه، حقوق دان، قاضی و سیاست مدار ایرانی و امام جمعه شهر تهران در زمان محمدرضا پهلوی بود. امامی تحصیلات دینی خود را در نجف و تحصیلات دانشگاهی خود را در سوئیس گذرانده بود. وی پس از فوت عمویش سید محمد امام زاده در سال ۱۳۲۴ منصب امامت جمعه تهران را بر عهده گرفت و تا انقلاب ۱۳۵۷ آن را در اختیار داشت.
سید حسن امین
محمدجعفر جعفری لنگرودی
مهدی شهیدی
سید حسین صفایی
ناصر کاتوزیان
حسن امامی در سال ۱۳۳۱ در انتخابات جنجالی مجلس هفدهم به عنوان مخالف دولت جبهه ملی، وارد مجلس شد. وی برای مدت کوتاهی (‎۱۰–۳۱ تیر) به ریاست مجلس شورای ملی نیز رسید؛ ولی پس از حوادث ۳۰ تیر از ریاست کناره گرفته و در نشستهای مجلس نیز شرکت نمی کرد. پس از آن فعالیت خود را بیشتر در دانشگاه متمرکز کرد و یکی از مهم ترین استادان حقوق ایران به شمار می رفت، ضمن اینکه به عضویت مجلس سنا نیز درآمد.
در آخرین سفر شاه، او برای انجام مراسم دعا در فرودگاه حاضر نشد و خود نیز دو روز بعد از خروج شاه در دی ۱۳۵۷ ایران را به مقصد سوئیس ترک کرد. او در مرداد ماه سال ۱۳۵۸ در سوئیس بر اثر سرطان فوت کرد.
وی فرزند سید میرزا ابوالقاسم تهرانی و نوه سید زین العابدین امام جمعه بود. جدش میرزا ابوالقاسم تهرانی از امامان جمعه تهران بوده است. پس از تحصیلات مقدماتی در مدرسه پروکیمنیاژ که توسط روس ها اداره می شد، برای فراگیری علوم فقهی و دینی، ادبیات عرب، منطق و سایر علوم به حوزه علمیه نجف رفت و به درجه اجتهاد نائل شد. در سال ۱۳۰۷ به منظور فراگیری علم حقوق نوین به سوئیس رفت. پس از پنج سال اقامت و تحصیل در رشته حقوق خصوصی در دانشکده حقوق دانشگاه لوزان، در سال ۱۳۱۲ با ارائه رساله خود با عنوان «اساس قضائی مهر در فقه شیعه اسلامی» موفق به اخذ درجه دکترای حقوق شد. (رابطه خویشاوندی امامی با مرحوم مصدق از طریق همسر مصدق «زهرا ضیا السلطنه نوه دختری ناصرالدین ش ا ه قاجار »که عمه ی ناتنی حسن امامی بوده است)
عکس سید حسن امامی
سید حسن امامی رض ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سید حسن امامی

سید حسن امامی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید حسن امامی   • مفهوم سید حسن امامی   • تعریف سید حسن امامی   • معرفی سید حسن امامی   • سید حسن امامی چیست   • سید حسن امامی یعنی چی   • سید حسن امامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید حسن امامی
کلمه : سید حسن امامی
اشتباه تایپی : sdn psk hlhld
عکس سید حسن امامی : در گوگل

آیا معنی سید حسن امامی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )