برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1334 100 1

سید حسن حسینی

سید حسن حسینی در دانشنامه اسلامی

سید حسن حسینی
سیدحسن حسینی(۱۳۳۵-۱۳۸۳ش)، شاعر و محقق . او از هنرمندان مذهبی و انقلابی محسوب می شود که آثار دینی و انقلابی اش مورد توجه و تحسین مخاطبان و منتقدان قرار گرفته است. حسینی در ۹ فروردین ۱۳۸۳ش، بر اثر سکته قلبی، در تهران درگذشت. در پی درگذشت او آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران پیام تسلیتی صادر کرد.
وی در فروردین ۱۳۳۵ش در تهران در خانواده ای متوسط به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در این شهر گذراند و در ۱۳۵۳ش دیپلم طبیعی گرفت. از همین سال ها اشعارش در برخی نشریات ادبی آن زمان، نظیر مجله فردوسی، منتشر می شد. اشعار سپید عاشورایی او از مشهور ترین آثار معاصر در این حوزه هستند.
در ۱۳۵۸ش، در مقطع کارشناسی رشته تغذیه از دانشگاه فردوسی مشهد فارغ التحصیل شد و در همان سال وارد حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی شد و به همراه قیصر امین پور، محسن مخملباف و چند تن دیگر، فعالیت های هنری و ادبی حوزه را راه اندازی و ساماندهی کرد.
سید حسن حسینی لواسانی مجتهد و متکلم شیعه (۱۳۰۸ق-۱۴۰۰ق). وی دوران حیات علمی خود را در شهرهای نجف، مشهد و تهران گذراند و به مقام اجتهاد رسید. از مهم ترین اقدامات او در طول زندگانی اش، اقامت ۲۲ ساله او در جنوب لبنان و سرپرستی شیعیان در منطقه جبل عامل است. وی سال هایی نیز در مسجد محمودیه تهران به تبلیغ و اقامه نماز جماعت مشغول بود. لواسانی دارای تألیفات مختلفی است که کتاب نور الافهام از جمله آن هاست. او در حرم امام رضا دفن شده است.
سید میرزا حسن فرزند سید محمد ۳ رمضان سال ۱۳۰۸ق در نجف متولد شد. نسبش به امام زین العابدین می رسد. پدرش از اساتید سرشناس نجف و جدش سید ابراهیم حسینی لواسانی از مراجع تقلید وقت به شمار می رفت. جد مادری او سید محمدمهدی خراسانی شهید رابع بود. از او با عنوان لواسانی نجفی نیز یاد می شود.
سید میرزا حسن لواسانی در ۲۵ جمادی الثانی سال ۱۴۰۰ق در تهران درگذشت و طبق وصیت او جنازه اش را به مشهد انتقال دادند و در رواق دارالزهد حرم رضوی به خاک سپردند.
...

سید حسن حسینی در دانشنامه ویکی پدیا

سید حسن حسینی
سید حسن حسینی (زاده ١ فروردین ۱۳۳۵ تهران - درگذشته ۹ فروردین ۱۳۸۳) شاعر، مترجم، نویسنده و پژوهشگر معاصر ایرانی بود.
هم صدا با حلق اسماعیل (شعر، سال ۱۳۶۳ انتشارات سوره مهر): یکی از دفتر شعرهای منتشر شده در دهه شصت که مسوولان صفحات ادبی روزنامه ها و نشریات و شاعران شناخته شده انقلاب، مطالعه آن را به شاعران جوان و نوجوان توصیه می کردند و تأثیر فراوانی نیز براین شاعران و همنسلان شاعر حتی گذاشت.
براده ها (مجموعه ای از تأملات اجتماعی و ادبی، سال ۱۳۶۵ انتشارات سوره مهر)
بیدل، سپهری و سبک هندی (پژوهشی در زمینهٔ سبک شناسی، سال ۱۳۶۷)
گنجشک و جبرئیل (شعر، سال ۱۳۷۰ نشر افق)
مشت در نمای درشت (مقایسهٔ ادبیات و سینما از طریق معانی و بیان، سال ۱۳۷۱ ، انتشارات سروش)
گزیدهٔ شعر جنگ و دفاع مقدس (انتخاب، توضیح و نقد شعر، سال ۱۳۸۷، انتشارات سوره مهر)
نوش داروی طرح ژنریک (شعر طنز، سال ۱۳۸۵، انتشارات سوره مهر)
طلسم سنگ (نثرهای عاشورایی، سال ۱۳۸۵، انتشارات سوره مهر)
شقایق نامه
در ملکوت سکوت (شعر، سال ۱۳۸۸ ، انتشارات انجمن شاعران ایران)
از شرابه های روسری مادرم (شعر، انتشارات انجمن شاعران ایران)
سفرنامهٔ گردباد (شعر، انتشارات انجمن شاعران ایران)
تنها طرف آفتاب را گرفت (شعر، سال ۱۳۸۹ ، انتشارات انجمن شاعران ایران)
بال های بایگانی (شعر، سال ۱۳۹۱، نشر افق): مجموعه اشعار منتشرنشدهٔ سید حسن حسینی در زمان حیاتش که توسط ساعد باقری و سهیل محمودی گردآوری شده است.
سکانس کلمات (مقالات، روایات و خاطرات، سال ۱۳۹۲، نشر نی)
سید حسن حسینی در ١ فروردین ماه سال ۱۳۳۵ در محله سلسبیل تهران به دنیا آمد. وی بعد از دریافت دیپلم طبیعی، لیسانس رشته تغذیه را از دانشگاه مشهد دریافت کرد. فوق لیسانس و دکترای خود را، در رشته ادبیات فارسی گذراند. وی مسلط به زبان عربی بوده و با زبان های ترکی و انگلیسی در حد استفاده از منابع و مآخذ و صحبت کردن و نوشتن آشنا بود.
وی از سال ۱۳۵۲ نوشتن و سرودن را در مطبوعاتِ قبل از انقلاب علی الخصوص مجلهٔ فردوسی آغاز کرد و در سال ۱۳۵۸، حوزهٔ اندیشه و هنر اسلامی را که به همراه محمد رضا حکیمی و رخ صفت، تهرانی و آیت الله امامی کاشانی، راه اندازی کرد که مسئولیت بخش ادبیات و شعر را به همراه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سید حسن حسینی در دانشنامه آزاد پارسی

سید حسن حسینی (تهران، 1 فروردین 1335- تهران، 9 فروردین 1383ش)
شاعر و پژوهشگر ادبیات. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و دبیرستان در تهران، در رشته ی علوم تغذیه ی دانشگاه فردوسی مشهد به تحصیل پرداخت و در سال 1358 با دریافت مدرک کارشناسی از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. حسینی از اولین اشخاصی است که در کنار کسانی چون مرتضی_آوینی، محسن_مخملباف، قیصر امین پور و چندتن دیگر در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به فعالیت های هنری پرداختند. در سال 1369 در مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شد و هم زمان به تدریس در مراکز مختلف علمی پرداخت. از فعالیت های مهم حسینی می توان به تاسیس "دفتر شعر جوان" به همراهی قیصر امین پور و محمدرضا_عبدالملکیان اشاره کرد.سید حسن حسینی شروع فعالیت ادبی اش از اوائل دهه ی 1350 و با نشریات ادبی بوده. او به خاطر شعرهای انقلابی و آیینی اششهرت دارد و از ویژگی های ممتاز شعر او می توان نگاه نو به مضامین و حوادث دینی (خاصه ماجرای عاشورا) را نام برد. زبان آثار او (چه نظم و چه نثر) زبانی فاخر است که گاه به گاه از طنز هم بهره برده. حسینی عمدتا در قالب هایی چون غزل، مثنوی، رباعی، نیمایی و شعر سپید شعر سروده است. او به دنبال سکته ی قلبی، در بیمارستان بوعلی تهران درگذشت. او به زبان عربی تسلط کامل داشت و از افتخارات اوبه مورد تقدیر قرار گرفتنش در چهارمین همایش چهره های ماندگار ( ۱۳۸۳) و همچنین دریافت جایزه ی ادبی نیما_یوشیج در سال 1368 می توان اشاره کرد.
کتاب شناسی
همصدا با حلق اسماعیل (مجموعه شعر- حوزه هنری، 1363)؛ براده ها (مجموعه نثر ادبی- برگ، 1365)؛ بیدل، سپهری و سبک هندی (پژوهش ادبی- سروش، 1367)؛ گنجشک و جبرییل (مجموعه شعر- افق، 1371)؛ مشت در نمای درشت: معانی و بیان در ادبیات و سینما (سروش، 1379)؛ حمام روح (ترجمه ی مجموعه ای از نظم و نثرهای جبران خلیل جبران- سوره مهر، 1364)؛ نگاهی به خویش (مصاحبه با شاعران و نویسندگان معاصر عرب، همراه با موسی بیدج- سروش، 1380)؛ گزیده شعر جنگ و دفاع مقدس (گردآوری- سوره مهر، 1381)؛ نوشداروی طرح ژنریک (شعر طنز- سوره مهر، 1385)؛ طلسم سنگ (نثرهای عاشورایی- سوره مهر، 1385)؛ از شرابه های روسری مادرم (مجموعه شعر- انجمن شاعران ایران، 1386)؛ سفرنامه ی گردباد (مجموعه شعر- انجمن شاعران ایر ...

ارتباط محتوایی با سید حسن حسینی

سید حسن حسینی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید حسن حسینی   • مفهوم سید حسن حسینی   • تعریف سید حسن حسینی   • معرفی سید حسن حسینی   • سید حسن حسینی چیست   • سید حسن حسینی یعنی چی   • سید حسن حسینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید حسن حسینی
کلمه : سید حسن حسینی
اشتباه تایپی : sdn psk psdkd
عکس سید حسن حسینی : در گوگل

آیا معنی سید حسن حسینی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )