انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1018 100 1

سید روح الله خمینی

سید روح الله خمینی در دانشنامه ویکی پدیا

سید روح الله خمینی
عکس سید روح الله خمینی
موضوع اهانت به سید روح الله خمینی-بنیانگذار جمهوری اسلامی- به عنوان یک شخصیت حقوقی و حقیقی چندین بار در ایران جنجال برانگیخته است. قانون مجازات اسلامی ایران اهانت به وی را جرم تلقی کرده و مستوجب شش ماه تا دو سال حبس دانسته است.
اهانت به امام خمینی(ره) اهانت به پدر همه امت استخبرگزاری برنا
اهانت به ساحت امام خمینی(ره)، اهانت به امام زمان(عج) استخبرگزاری فارس
تصاویر راهپیمایی مردم تهران در ۲۷ آذرخبرگزاری تابناک
مهمترین نمونه مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» بود که در ۱۷ دی ۱۳۵۶ با امضای احمد رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات منتشر شد. نویسنده در این مقاله به شدت به اقدامات و شخصیت خمینی به ویژه مخالفت او با اصلاحات ارضی سال ۱۳۴۱ معترض شده بود. این مقاله به طرز غیرمنتظره ای روند اعتراضات مخالفان حکومت پهلوی را شدت بخشید. اعتراضاتی که ۱۳ ماه بعد به سقوط حکومت پهلوی انجامید.
همچنین در ماه های اول پس از پیروزی انقلاب در جریان تظاهرات خیابانی گروه های سیاسی مختلف گاه شعارهایی علیه خمینی داده می شد یا تصاویر وی نابود می شد و این موضوع خشم طرفداران وی را برمی انگیخت. خمینی در آن هنگام چندین بار از حامیان خود خواست به این مسائل توجه نکنند. از جمله در ۱۵ آذر ۱۳۵۸ گفت: «... حرام است تعرض کردن به کسی که به من سب کند، به من فحش بدهد، عکس مرا پاره کند، مرا بزند، هر کاری بکند…»
در همان زمان محمد رضا پهلوی مجوز فعالیت مذهبی سید روح الله خمینی در قم را صادر کرد که منوط به مجوز صادر شده در انقلاب ۵۷ شاه بار دیگر مجوز ورود خمینی را در همین راستا امضا کرد و توسط دولت فرانسه مورد تأیید رسمی قرار گرفت و با همکاری دولت فرانسه خمینی در سال ۱۳۵۷ وارد ایران شد. بازگشت وی به ایران منجر به واکنش های سیاسی شد و در پی این اقدام دولت اسلامی با همبستگی مردم ایران شکل گرفت و بنیان گذار انقلاب سید روح الله خمینی در ۵ بهمن ۱۳۵۷ وارد ایران شود ولی دولت شاپور بختیار فرودگاه ها را بسته اعلام کرد. بسته شدن فرودگاه ها به پردامنه شدن اعتراضات و اعتصابات انجامید. خمینی در پاریس اعلام کرد که به محض باز شدن فرودگاه ها به کشور بازخواهد گشت و مردم را به ادامه اعتراضات دعوت کرد. در ۹ بهمن ۱۳۵۷ به فرمان بختیار فرودگاه مهرآباد بازگشایی شد. بازگشت سید روح الله خمینی به ایران واقعه ای در جریان انقلاب ۱۳۵۷ ایران است که طی آن در ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ خمینی پس از ۱۵ سال تبعید به ایران بازگشت و در تهران مورد استقبال حدود سه میلیون ایرانی قرار گرفت. این روز در تقویم رسمی ایران با عنوان آغازین روز دهه فجر، مشخص شده است. همه ساله مصادف با این روز مراسم ویژه ای در سراسر ایران با حضور مقامات کشوری و لشگری برگزار می شود و زنگ انقلاب در مدارس نواخته می شود و سوت کشتی ها، قطارها و ناقوس کلیساها در ساعت ۹ بامداد این روز به صدا درمی آید.
تبار سید روح الله خمینی اشاره دارد به پیشینه نسبی سید روح الله خمینی، نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران، پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران. سید روح الله خمینی در خانواده ای به دنیا آمد، که سابقهٔ فعالیت های دینی و مذهبی در آن به قرن ها قبل برمی گشت. آن ها «سید موسوی» بودند، به این معنی که نسب شان از طریق موسی کاظم، هفتمین امام شیعیان، به محمد پیامبر اسلام می رسد.
میرحامد حسین موسوی
سید مصطفی موسوی
خاندان خمینی اصالتاً از نیشابور (دزق سر ولایت نیشابور) بودند اما در اواسط قرن یازدهم هجری برای ترویج مذهب و راهنمایی امور دینی جامعهٔ شیعیان هند، راهی شمال این کشور و شهر لکنو، واقع در ناحیهٔ اوده ((به انگلیسی: Awadh) یا 'اَوَد) شدند. در این منطقه قوانین اسلام و شیعهٔ دوازده امامی که از زمان صفویان دین و مذهب رسمی ایران به حساب می آمد، برقرار بود.
در آن جا، آن ها ساکن شهر کوچکی به نام کینتور شده و آغاز به رسیدگی به امور دینی شیعیان آن ناحیه کردند. جد اعلای او یکی از علمای نیشابور، به نام «محمد» بود، که به هندوستان رفت و در دهلی یا کشمیر اقامت گزید. عمادالدین باقی نوشته است:
چون در میان شیعیان، سنت شجره نویسی برای سادات مرسوم بوده و بدین وسیله سلسله نسب سادات تا رسیدن آن ها به یکی از ائمهٔ شیعه کم و بیش ثبت می شده است، سیادت خمینی از این نظر امتیازی محسوب می شد که راه گمانه زنی و شناخت در شجره نامه و خاندان ایشان را هموار می کرد. یکی از روایات مذکور در این مورد چنین است که طبق نظر یکی از نسابیون در سال ۷۶۶ ه‍.ق کاروان کوچکی از طرف میر سید علی همدانی به سرپرستی سیدحیدر موسوی صفوی اردبیلی از ایران که آن زمان در شورش و جنگ و خون گرفتار بود، عازم کشمیر می شوند تا اسلام را تبلیغ کنند. سیدحیدر داماد و خواهرزاده علی همدانی بود که علی همدانی با ۱۷ واسطه از پدر و ۱۶ واسطه از مادر به حسین بن علی می رسد و این سیدحیدر، جد اعلای خمینی است و اما روایتی که بیشتر از همه مشهور شده، این است که سلسله نسب روح الله خمینی به میرحامدحسین می رسد. در زمان شاه سلطان حسین صفوی، یکی از علمای نیشابور به نام «سیدمحمد» به هندوستان رفت و در دهلی اقامت گزید. فرزندان وی در مناصب دولتی درآمدند و کم کم اهمیت پیدا کردند. سیداحمد چندی پس از شهادت پدرش دین علیشاه، از کشمیر به نجف و کربلا عزیمت کرد. شاید این سفر (در حدود سال های ۱۲۴۰ تا ۱۲۵۰ هجری قمری) به این منظور بوده که هم از خصومت ها در امان باشد و بتواند در آتیه، جای خالی پدر را پر کند و هم تعالیم دین را بیاموزد. او به دلیل حافظه نیرومندی که داشته به سرعت به مقامات علمی والایی نائل می شود و از مراجع وقت نجف اجازه اجتهاد دریافت می کند. او در نجف با افراد مهاجر آشنا می شود که یکی از آنها فردی به نام یوسف خان است که اهل روستای «فرفهان» یا «فراهان» از توابع خمین بوده است.
حرم سید روح الله خمینی نامور به مرقد امام بنایی است که در گورستان بهشت زهرای تهران قرار دارد. هم اکنون مجموعه های گسترده دیگری شامل دانشگاه، موزه و شهر آفتاب نیز همراه آن ساخته شده است. کار ساخت این آرامگاه و مجموعه های پیرامون آن، با محوریت جهاد سازندگی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از دفن وی آغاز گردید و همچنان ادامه دارد.
خط یک متروی تهران تا آرامگاه ادامه یافته است.
موزهٔ مقبره به مساحت ۱۵ هزار متر مربع حاوی آثار مربوط به سید روح الله خمینی در حال ساخت است.
دانشگاه های آزاد اسلامی و دانشگاه شاهد در اطراف آرامگاه احداث گردیده اند.
بیمارستان مقبره، در حال احداث است و تا سال ۱۳۸۷ بخش های عمده آن راه اندازی شده است.
پارکینگ
زائرسرا
هتل ۵ ستاره
فروشگاه های زنجیره ای
شهربازی تهران
شهرک سلامت
شهر آفتاب
تجدید بیعت یا تجدید میثاق (نام رسمی: تجدید بیعت/میثاق با آرمان های امام راحل) مراسمی رسمی در ایران است که برای نمایش پایداری در وفاداری به سید روح الله خمینی در آرامگاه او برگزار می شود. مراسم تشییع وی در کتاب رکوردهای گینس با حضور بیش از ده میلیون نفر (از جمعیت ۴۰ میلیونی وقت ایران) به عنوان پرجمعیت ترین تشیع جنازه تاریخ ثبت شده است و کثرت جمعیت تشییع کننده ۸ کشته و ۵۰۰ مجروح بر جای گذاشت. مراسم سالگرد درگذشت وی به همراه برخی مناسبت های مذهبی و انقلابی با حضور هزاران نفر از داخل و خارج از ایران در این مقبره برگزار می شود؛ و زیارت نامه وی نیز به زبان عربی در آن قرار داده شده است. مسئولیت اداره آن بر عهده خانواده وی و در حال حاضر نوه او سید حسن خمینی می باشد. پس از او پسرش احمد خمینی، همسرش خدیجه ثقفی، دامادش محمود بروجردی و نیز برخی از شخصیت های جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی در این مقبره دفن شده اند. دویچه وله این آرامگاه را یکی از گران ترین مقبره جهان توصیف کرده است.
بخش اصلی آرامگاه تاکنون چندین بار تغییر یافته و هنوز طرح اصلی به طور کامل راه اندازی نشده است. پرویز مویدعهد (محمد تهرانی؟) معمار بخش های اصلی مقبره است.
روزنامه جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۷ به نقل از یکی از سازندگان، فضای سرپوشیده آرامگاه را ۶۰ هزار متر مربع عنوان می کند و بخش اصلی آرامگاه را ۱۵هزار متر مربع.
خانه های سید روح الله خمینی:
خانه سید روح الله خمینی (خمین)
خانه سید روح الله خمینی (قم)
خانه سید روح الله خمینی (نجف)
خانه سید روح الله خمینی (جماران)
این نوشتار به رویداد درگذشت سید روح الله خمینی نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران که در ادبیات رسمی ایران با عنوان رحلت امام خمینی شناخته می شود می پردازد.
سید روح الله خمینی در شب ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ در بیمارستان به علت ایست قلبی درگذشت، وی در هنگام مرگ ۸۷ سال داشت. خبر درگذشت نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران صبح ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ از رادیو اعلام شد و پس از یک مراسم وداع در مصلای تهران در ۱۶ خرداد در نزدیکی بهشت زهرا (قبرستان اصلی شهر تهران) به خاک سپرده شد.
دوران مبارزات سیاسی سید روح الله خمینی
کودکی و نوجوانی سید روح الله خمینی در خمین، واقع در استان مرکزی سپری شد. او در روز اول مهر سال ۱۲۸۱ هجری شمسی در خمین به دنیا آمد. در ۵ ماهگی، پدرش را از دست داد و از آن به بعد، مادر و عمه اش عهده دار وظیفهٔ سرپرستی او شدند.
خمین
سید مصطفی موسوی
سید مرتضی پسندیده
بر اساس گفته های اطرافیان او و تاریخ نویسان، خمینی از همان سنین کودکی، شخصیتی برجسته نسبت به هم سن وسالان خود داشت. این موضوع نه تنها در نقاشی ها و اشعار به جای مانده از دوران کودکی او نمود داشت، بلکه در بازی های کودکانهٔ او و هم سن وسالانش نیز دیده می شد.
او در شش سالگی تحصیلات خود را با آموختن قرآن و سایر علوم رایج آن دوران نزد اساتید مختلف، از جمله برادر بزرگترش، آغاز کرد. سپس با پشت سر گذاشتن مکتب و ورود به مدرسه، آمادهٔ آغاز بخش اصلی تحصیلات خود در حوزه شد.
دوران نوجوانی او با سختی های فراوانی همراه بود. در شرایطی که خمینی خود را آمادهٔ هجرت از خمین و ادامهٔ تحصیلات در شهرهای دیگر می کرد، درگذشت عمه و مادرش از یک سو، و شرایط نابه سامان کشور از سوی دیگر، اوضاع نامناسبی برای وی به وجود آورده بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سید روح الله خمینی

سید روح الله مصطفوی موسوی با شهرت خمینی و لقب امام ( تلفظ راهنما·اطلاعات؛۲۴ سپتامبر ۱۹۰۲، خمین – ۳ ژوئن ۱۹۸۹، تهران) فقیه شیعهٔ ایرانی، مدرّس حوزوی، انقلابی، منتقد و کنشگر سلطنت ستیز علیه شاهنشاهی پهلوی، مؤلف و شاعر فارسی زبان بود؛ او نخستین رهبر ایران (۳ دسامبر ۱۹۷۹ – ۳ ژوئن ۱۹۸۹) و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی در ایران شمرده می شود.

ارتباط محتوایی با سید روح الله خمینی

سید روح الله خمینی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Reyhaneh > get to know
جواد طایفی > Eurious
sina > tip over
Mah > Tug of love
محسن نجات حسینی > نظرات
مسعو ذهنیان > انگوری
عباس کاظمی > compresores
reza > providence

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید روح الله خمینی   • مفهوم سید روح الله خمینی   • تعریف سید روح الله خمینی   • معرفی سید روح الله خمینی   • سید روح الله خمینی چیست   • سید روح الله خمینی یعنی چی   • سید روح الله خمینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید روح الله خمینی
کلمه : سید روح الله خمینی
اشتباه تایپی : sdn v,p hggi oldkd
عکس سید روح الله خمینی : در گوگل


آیا معنی سید روح الله خمینی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )