انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 891 100 1

سید روح الله خمینی در دانشنامه ویکی پدیا

سید روح الله خمینی
موضوع اهانت به سید روح الله خمینی-بنیانگذار جمهوری اسلامی- به عنوان یک شخصیت حقوقی و حقیقی چندین بار در ایران جنجال برانگیخته است. قانون مجازات اسلامی ایران اهانت به وی را جرم تلقی کرده و مستوجب شش ماه تا دو سال حبس دانسته است.
سید روح الله خمینی در خانواده ای به دنیا آمد که سابقهٔ فعالیت های دینی و مذهبی در آن به قرن ها قبل برمی گشت. آن ها «سید موسوی» بودند، به این معنی که نسب شان از طریق موسی کاظم، هفتمین امام شیعیان، به محمد پیامبر اسلام می رسد.
حرم سید روح الله خمینی نامور به مرقد امام بنایی است که در گورستان بهشت زهرای تهران قرار دارد. هم اکنون مجموعه های گسترده دیگری شامل دانشگاه، موزه و شهر آفتاب نیز همراه آن ساخته شده است. کار ساخت این آرامگاه و مجموعه های پیرامون آن، با محوریت جهاد سازندگی و سپاه پاسداران پس از دفن وی آغاز گردید و همچنان ادامه دارد.
تجدید بیعت یا تجدید میثاق (نام رسمی: تجدید بیعت/میثاق با آرمان های امام راحل) مراسمی رسمی در ایران است که برای نمایش پایداری در وفاداری به سید روح الله خمینی در آرامگاه او برگزار می شود. مراسم تشییع وی در کتاب رکوردهای گینس با حضور بیش از ده میلیون نفر (ازجمعیت ۴۰ میلیونی وقت ایران) به عنوان پرجمعیت ترین تشیع جنازه تاریخ ثبت شده است و کثرت جمعیت تشییع کننده ۸ کشته و ۵۰۰ مجروح بر جای گذاشت. مراسم سالگرد درگذشت وی به همراه برخی مناسبت های مذهبی و انقلابی با حضور هزاران نفر از داخل و خارج از ایران در این مقبره برگزار می شود؛ و زیارتنامه وی نیز به زبان عربی در آن قرار داده شده است. مسؤلیت اداره آن بر عهده خانواده وی و در حال حاضر نوه او سید حسن خمینی می باشد. پس از او پسرش احمد خمینی، همسرش خدیجه ثقفی، دامادش محمود بروجردی و نیز برخی از شخصیت های جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی در این مقبره دفن شده اند. دویچه وله این آرامگاه را گران ترین مقبره جهان توصیف کرده است.
خانه های سید روح الله خمینی:
خانه سید روح الله خمینی (خمین)
خانه سید روح الله خمینی (قم)
خانه سید روح الله خمینی (نجف)
خانه سید روح الله خمینی (جماران)
این نوشتار به رویداد درگذشت سید روح الله خمینی نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران که در ادبیات رسمی ایران با عنوان رحلت امام خمینی شناخته می شود می پردازد.
سید روح الله خمینی در شب ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ در بیمارستان به علت ایست قلبی درگذشت، وی در هنگام مرگ ۸۷ سال داشت. خبر درگذشت نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران صبح ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ از رادیو اعلام شد و پس از یک مراسم وداع در مصلای تهران در ۱۶ خرداد در نزدیکی بهشت زهرا (قبرستان اصلی شهر تهران) به خاک سپرده شد.
این نوشتار به رویداد درگذشت سید روح الله خمینی نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران که در ادبیات رسمی ایران با عنوان رحلت امام خمینی شناخته می شود می پردازد.
سید روح الله خمینی در شب ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ در بیمارستان به علت ایست قلبی درگذشت، وی در هنگام مرگ ۸۷ سال داشت. خبر درگذشت نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران صبح ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ از رادیو اعلام شد و پس از یک مراسم وداع در مصلای تهران در ۱۶ خرداد در نزدیکی بهشت زهرا (قبرستان اصلی شهر تهران) به خاک سپرده شد.
کودکی و نوجوانی سید روح الله خمینی در خمین، واقع در استان مرکزی سپری شد. او در روز اول مهر سال ۱۲۸۱ هجری شمسی در خمین به دنیا آمد. در ۵ ماهگی، پدرش را از دست داد و از آن به بعد، مادر و عمه اش عهده دار وظیفۀ سرپرستی او شدند.
بر اساس گفته های اطرافیان او و تاریخ نویسان، خمینی از همان سنین کودکی، شخصیتی برجسته نسبت به هم سن وسالان خود داشت. این موضوع نه تنها در نقاشی ها و اشعار به جای مانده از دوران کودکی او نمود داشت، بلکه در بازی های کودکانهٔ او و هم سن وسالانش نیز دیده می شد.
او در شش سالگی تحصیلات خود را با آموختن قرآن و سایر علوم رایج آن دوران نزد اساتید مختلف، از جمله برادر بزرگترش، آغاز کرد. سپس با پشت سر گذاشتن مکتب و ورود به مدرسه، آمادهٔ آغاز بخش اصلی تحصیلات خود در حوزه شد.
دوران نوجوانی او با سختی های فراوانی همراه بود. در شرایطی که خمینی خود را آمادهٔ هجرت از خمین و ادامهٔ تحصیلات در شهرهای دیگر می کرد، درگذشت عمه و مادرش از یک سو، و شرایط نابه سامان کشور از سوی دیگر، اوضاع نامناسبی برای وی به وجود آورده بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سید روح الله خمینی

سید روح الله مصطفوی موسوی با شهرت خمینی و لقب امام ( تلفظ راهنما·اطلاعات؛۲۴ سپتامبر ۱۹۰۲، خمین – ۳ ژوئن ۱۹۸۹، تهران) فقیه شیعهٔ ایرانی، مدرّس حوزوی، انقلابی، منتقد و کنشگر سلطنت ستیز علیه شاهنشاهی پهلوی، مؤلف و شاعر فارسی زبان بود؛ او نخستین رهبر ایران (۳ دسامبر ۱۹۷۹ – ۳ ژوئن ۱۹۸۹) و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی در ایران شمرده می شود.

سید روح الله خمینی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سید روح الله خمینینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ترمه چی > Rushed off your feet
شراره > ققنوس
Neda > Couch
مهدی > ارات
mahdis > Minor
هاله > رادمهر
زهرا > حبیب
ترمه چی > Muddle

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید روح الله خمینی   • مفهوم سید روح الله خمینی   • تعریف سید روح الله خمینی   • معرفی سید روح الله خمینی   • سید روح الله خمینی چیست   • سید روح الله خمینی یعنی چی   • سید روح الله خمینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید روح الله خمینی
کلمه : سید روح الله خمینی
اشتباه تایپی : sdn v,p hggi oldkd
عکس سید روح الله خمینی : در گوگل


آیا معنی سید روح الله خمینی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )