انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1050 100 1

سید محسن حکیم

سید محسن حکیم در دانشنامه اسلامی

سید محسن حکیم
آیت الله حکیم در سال 1306 هجری قمری در شهر نجف و در کانون یک خاندان اصیل به دنیا آمد.
جد اعلای ایشان - حدود چهار قرن پیش - طبیب حاذقی بوده به نام «میر سید علی طبیب» که اثر معروفش کتابی است به نام «مجربات طبیة». وی مورد علاقه خاص شاه عباس صفوی بود.
او به سبب دانش و فضلش مورد احترام همگان بود و در سفری که به آستان مقدس علوی مشرف شده بود، به اصرار مردم نجف اشرف که از داشتن یک طبیب ماهر محروم بودند در آن شهر مقدس رحل اقامت افکند و به «میر سید علی حکیم» معروف گشت و احترام مخصوصی در میان مردم عراق پیدا نمود.
در چهارمین نسل از خاندان او چهره عالم بزرگواری به نام سید مهدی حکیم درخشید و زمانی که خداوند فرزندی به او داد نام او را «سید محسن» گذاشت.
آیت الله سید محسن حکیم در سن 7 سالگی خواندن قرآن را آموخت و در 9 سالگی به تحصیل علوم اسلامی پرداخت. استعداد سرشار و نبوغ و هوش فوق العاده او از آینده درخشانش خبر می داد.
او دروس مقدماتی را نزد برادر بزرگش «سید محمد حکیم» فراگرفت و سطوح عالی را در محضر جمعی از فضلای نجف اشرف آموخت. در سال 1326 هجری قمری، در بحبوحه جوانی به حوزه درس زعیم بزرگ اسلام، آیت الله آخوند خراسانی راه یافت و سه سال از محضر پربرکت آن بزرگوار استفاده نمود.
پس از رحلت آن مرجع عالیقدر، به درس مرحوم آیت الله آقا ضیاءالدین عراقی که به پرورش شاگردان عالیقدر معروف است، قدم گذارد و دو دوره اصول را در محضر درس آن بزرگوار فراگرفت. همزمان، از درس مرحوم آیت الله نائینی و بعضی دیگر از بزرگان نجف نیز بهره های فراوان برد.
او از سال 1338 هجری قمری، حوزه درس خارج فقه و اصول خود را تشکیل داد و جمعی از فضلای جوان نجف از محضرش بهره مند شدند. ایشان در رسیدن به مقامات معنوی و اخلاقی بیشتر مدیون عالم پرهیزگار و ربانی، مرحوم «سید محمدسعید حبوبی» است.
آیت الله سیدمحسن طباطبایی حکیم از فقها و مراجع بزرگ مجاهد شیعه عراق در قرن چهاردهم هجری قمری است.
آیت الله سیدمحسن حکیم در سال 1306 ه . ق در شهر نجف اشرف در خاندانی که در عراق شهرت فراوان داشتند، به دنیا آمد. پدرش، مهدی بن صالح طباطبائی نجفی، مشهور به سیدمهدی حکیم، عالم دینی بود. او در صفر 1270 ق، یعنی 6 سال پس از ولادت سید محسن در «بنت جبیل» لبنان دیده از جهان فروبست.
پس از پدر، سید محمود، برادر بزرگتر سرپرستی او را به عهده گرفت و وی را به حفظ و قرائت قرآن کریم مشتاق ساخت. سید محسن در نه سالگی به درس های حوزه روی آورد و سید محمود، به عنوان نخستین استاد، برادر کوچکش را در آموختن ادبیات، منطق و بخش هایی از فقه و اصول یاری داد.
سید محسن سپس در شمار شاگردان شیخ صادق بن حاج مسعود بهبهانی و شیخ صادق جواهر جای گرفت و توانست سه سال پیش از وفات آخوند خراسانی به درس خارج آن فقیه فرزانه راه یابد. در سال 1287 همزمان با درگذشت آخوند خراسانی در محفل درس آقا ضیاءالدین عراقی حضور یافت و دو دوره اصول آن بزرگوار را درک کرد. آن گاه به درس فقه شیخ علی باقر جواهری شتافته، پنج سال از دریای دانش آن فقیه پارسا کامیاب شد.
سید محسن پس از این دوره در شمار شاگردان میرزا محمدحسین نایینی جای گرفت و سرانجام برای رهایی از چنگال شیطان به درس حکیم و عارف شهره عراق سید محمدسعید حبوبی پناه برد. محمدسعید در چهره سید محسن آینده‎ای تابناک می‎دید، بنابراین در فرصت های گوناگون پشتکارش را می‎ستود، به فردای رخشانش اشاره می‎کرد. و او را از حمایت های معنوی خویش برخوردار می‎ساخت.
سال 1332 برای بیشتر مردم جهان بسیار تلخ و دشوار بود. آتش نخستین نبرد جهانی هر روز شعله‎ورتر می‎شد. هر چند شیعیان همواره از بی‎مهری دولت عثمانی رنج می‎بردند، ولی این مسأله هرگز آنان را از انجام وظیفه بازنداشت. فقیهان بزرگ نجف جهاد با کافران بریتانیایی را واجب خواندند و خود پیش تر از دیگران رهسپار جبهه‎های نبرد شدند.
یکی از پژوهشگران در این باره می‎نویسد: نیروهای مجاهدان در جبهه شعیبیه 18000 تن و در منطقه قرنه 40000 نفر بود. رهبران مردمی مجاهدان را در سه جبهه مستقر کرده بودند: جبهه مرکزی قونه به فرماندهی شیخ الشریعه اصفهانی، مهدی حیدری، مصطفی کاشانی. جبهه راست شعیبیه به رهبری مجتهدانی مانند سید محمدسعید حبوبی، سید محسن حکیم و باقر حیدر؛ جبهه پشت، هویزه به رهبری حضرات آیات مهدی خالصی، محمد خالصی، جعفر شیخ راضی، عبدالکریم جزایری و عیسی کمال الدین.
سید محمدسعید، که به سبب کهولت سن توان اداره چنین سپاهی در خویش نمی‎دید، مهر ویژه خویش به سید محسن حکیم سپرده، او را بدین امر خطیر گماشت و به رزمندگان گفت: آقای حکیم، حفظه الله، امین و مورد اعتماد من است. هر حکمی کند باید انجام گیرد.

سید محسن حکیم در دانشنامه ویکی پدیا

سید محسن حکیم
سید محسن طباطبائی حکیم (۱۳۰۶هـ. ق – ۱۳۹۰ هـ. ق) فقیه، اصولی، مرجع تقلید شیعه امامیه و زعیم حوزه علمیه نجف بود. وی پس از درگذشت حسین بروجردی در سال ۱۳۴۰ مرجعیت عامه شیعیان را به مدت بیش از ۹ سال بر عهده داشت.نبو
سید محسن حکیم فرزند سید مهدی حکیم مرجع تقلید شیعیان بنت جُبَیْل لبنان بود. خانواده حکیم پس از درگذشت او مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را بنیان نهادند. محمدباقر حکیم و عبدالعزیز حکیم (فرزندان محسن حکیم) رؤسای سابق و عمار حکیم (فرزند عبدالعزیز حکیم) رئیس کنونی مجلس اعلا هستند. وی کتابخانه ای در جنب مسجد هندی در ابتدای خیابان شارع الرسول در نجف تأسیس کرده است و مزار او نیز در همان جا می باشد.
پس از درگذشت میرزا محمدحسین نائینی (۱۳۱۵ش)، برخی مقلدان او به سید محسن حکیم رجوع کردند و پس از درگذشت سید ابوالحسن اصفهانی (۱۳۲۵ش)، مرجعیت او تثبیت شد. سید محسن حکیم پس از درگذشت آیت الله بروجردی در سال ۱۳۴۰ش، در جایگاه مؤثرترین مرجع شیعه قرار گرفت.
پس از کودتای عبدالکریم قاسم در عراق و به قدرت رسیدن او در ۱۳۳۷ش/ ۱۹۵۸م و ترویج افکار کمونیستی، حکیم با صدور فتوای معروف خود با عنوان «الشیوعیهٔ کفر و الحاد» (مرام اشتراکی یا کمونیسم، کفر و الحاد است) به مبارزه با کمونیست های عراق پرداخت.
عکس سید محسن حکیم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سید محسن حکیم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید محسن حکیم   • مفهوم سید محسن حکیم   • تعریف سید محسن حکیم   • معرفی سید محسن حکیم   • سید محسن حکیم چیست   • سید محسن حکیم یعنی چی   • سید محسن حکیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید محسن حکیم
کلمه : سید محسن حکیم
اشتباه تایپی : sdn lpsk p;dl
عکس سید محسن حکیم : در گوگل


آیا معنی سید محسن حکیم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )