انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1050 100 1

سید محمدکاظم طباطبایی یزدی

سید محمدکاظم طباطبایی یزدی در دانشنامه اسلامی

سید محمدکاظم طباطبایی یزدی
سید محمدکاظم طباطبائی یزدی (۱۲۴۷-۱۳۳۷ق)، از فقهای شیعه و نویسنده کتاب العروة الوثقی که پس از درگذشت سید محمدحسن شیرازی، به مرجعیت رسید. در جریان مشروطه ایران">مشروطه، از مخالفان بود و میان وی و آخوند خراسانی منازعاتی در این باره در گرفت. سید یزدی در مقابل حمله ایتالیا به لیبی، انگلیس به عراق، و روسیه به ایران حکم به وجوب دفاع مسلمانان از وطن داد.
سید محمدکاظم در سال ۱۲۴۷ یا ۱۲۴۸ق به دنیا آمد. وی از سادات طباطبا است که نسب او از طریق سید کمال الدین حسن -مدفون در زواره- به ابراهیم غمر، نواده امام حسن می رسد.
پدرش سید عبدالعظیم در روستایی از توابع یزد به کشاورزی مشغول بود. بعدها نام روستا به نام سید کاظم یزدی معروف شد. در سه شنبه ۲۸ رجب ۱۳۳۷ق/ ۱۲۹۸ش بر اثر بیماری ذات الریه درگذشت و در حرم امام علی دفن شد.

سید محمدکاظم طباطبایی یزدی در دانشنامه ویکی پدیا

سید محمدکاظم طباطبایی یزدی
سید محمدکاظم طباطبایی یزدی، معروف به صاحب عروه∗ از فقهای نامدار شیعیان در ۲ قرن گذشته است. وی پس از درگذشت آخوند خراسانی، مرجعیت عامه شیعه را بر عهده داشت.
رسالة فی الاستصحاب
بستان نیاز و گلستان راز، مجموعه شعر و نثر ادبی
التعارض
تعلیقة علی المکاسب
حاشیه آداب التجاره
حاشیة المتاجر
حاشیة الخیارات
حاشیه تبصره علامه حلی
حاشیه جامع عباسی شیخ بهایی
حاشیه ذخیرة العباد فاضل شرابیانی
سؤال و جواب (این اثر به تازگی به همت دکتر مصطفی محقق داماد در تهران منتشر شده است)
حاشیه فرائد الاصول
حاشیه مجمع المسائل
حاشیه منتخب الرسائل خوانساری
حاشیه منهج الرشاد
حاشیه نخبه
رساله ذخیرة الصاحلین
رسالة فی ارث الزوجة من الثمن أو العقار
رساله تعادل و تراجیح
رساله جواز اجتماع امر و نهی
الرفاق تحت المجهر
الصحیفة الکاظمیة
العروة الوثقی فیما تعم به البلوی
غرر الغرویة
الکلم الجامعة و الحکم النافعة
مجمع الرسائل
وسیلة النجات
از مواردی که بیشتر مایه شهرت وی شده است یکی تسلطش بر مسائل فقهی و تألیف کتاب «عروة الوثقی» است که بسیار مورد توجه فقها تا عصر حاضر قرار گرفت و دیگری زعامت و رهبری شیعیان در دورهٰ مشروطه در ایران است. وی، که نسبت به جریان مشروطه در ابتدا ابراز نظر نمی کرد، به علت فشار مشروطه خواهان برای گرفتن رأی موافق از او برای همراهی مردم با مشروطه خواهی، در آخر مخالفت خویش را با مشروطه اظهار کرد و به عنوان شخصیت طراز اول ضد مشروطه در میان علما نامدار شد.
سید محمدکاظم یزدی شاگردان زیادی را در حوزه نجف پرورش داد. از آثار وی، «مدرسه سید» در نجف است که تا سالهای اخیر کانون فقها و اصولیان در حوزه نجف بود.
نقش وی در مبارزه با امپراتوری بریتانیا، در منابع تاریخی مربوط به حوادث سال های ۱۹۲۰ و نفوذ نیروهای انگلیسی به عراق، ثبت شده است.
عکس سید محمدکاظم طباطبایی یزدی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سید محمدکاظم طباطبایی یزدی

سید محمدکاظم طباطبایی یزدی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید محمدکاظم طباطبایی یزدی   • مفهوم سید محمدکاظم طباطبایی یزدی   • تعریف سید محمدکاظم طباطبایی یزدی   • معرفی سید محمدکاظم طباطبایی یزدی   • سید محمدکاظم طباطبایی یزدی چیست   • سید محمدکاظم طباطبایی یزدی یعنی چی   • سید محمدکاظم طباطبایی یزدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید محمدکاظم طباطبایی یزدی
کلمه : سید محمدکاظم طباطبایی یزدی
اشتباه تایپی : sdn lpln;hzl xfhxfhdd dcnd
عکس سید محمدکاظم طباطبایی یزدی : در گوگل


آیا معنی سید محمدکاظم طباطبایی یزدی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )