برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1280 100 1

سید محمد مهدی بحرالعلوم

سید محمد مهدی بحرالعلوم در دانشنامه اسلامی

سید محمد مهدی بحرالعلوم
سیدمحمدمهدی بن سیدمرتضی طباطبایی نجفی بحرالعلوم (۱۱۵۵-۱۲۱۲ق/۱۷۴۲-۱۷۹۷م)، فقیه ، محدث ، حکیم ، ادیب و سردودمان آل بحرالعلوم و رئیس حوزه علمیه نجف و مرجع شیعیان در روزگار خود بود. سید مهدی بحرالعلوم، شاگرد بزرگ و بزرگوار وحید بهبهانی است و منظومه ای در فقه دارد که معروف است. بحرالعلوم به علت مقامات معنوی و سیر و سلوکی که طی کرده، فوق العاده مورد احترام علما شیعه است و تالی معصوم به شمار می رود. از او کرامات فراوانی نقل شده است.
سید مرتضی طباطبائی بروجردی که از علما و مراجع کربلا بود، دارای دو فرزند می باشد. یکی سید جواد که جد مرحوم آیت الله العظمی بروجردی است و دیگری، سید محمدمهدی بحرالعلوم هر دو از بزرگان فقها و علمای اسلامی می باشند.
سید محمدمهدی بحرالعلوم، پیش از پگاه عید فطر در سال 1155 هـ.ق در شب جمعه چشم به دنیا گشود پدر ارجمندش می گوید: در آن شب که ولادت فرزندم مهدی بود، در عالم رؤیا امام هشتم علیه السلام را دیدم که شمع بزرگی را به شاگردش محمد بن اسماعیل بن بزیع می دهد محمد آن شمع را بر فراز بام منزل ما برده و روشن می کند ناگهان نور آن شمع تا آسمان بالا رفته و دنیا را فرامی گیرد. آری شمعی که توسط امام رضا علیه السلام افروخته شود، باید نورش جهان را روشن سازد و جهانیان را فرابگیرد.
بحرالعلوم مقدمات نحو و صرف و ادبیات و منطق و فقه و اصول را با کوششی بی نظیر نزد پدر خود (سید مرتضی) و سایر فضلا و دانشمندان، در مدتی کمتر از چهار سال فراگرفت در اوایل بلوغ به درس خارج پدر خود و همچنین درس استاد کل، وحیدبهبهانی و نیز درس شیخ یوسف بحرانی صاحب حدائق راه یافت و از محضر آن بزرگان استفاده شایانی برد و پس از پنج سال درس و بحث فشرده و عمیق و طی مرحله سطح به درجه اجتهاد عالیه نائل آمد و هر سه استاد بزرگ اجتهاد او را امضا کردند.
پس از آن از کربلا به نجف مهاجرت کرد و در مرکز بزرگ دانش های اسلامی به بحث و تحقیق پرداخت و در مدتی کم که هنوز سنش از 30 سال تجاوز نکرده بود، ارشاد و رهبری مسلمانان را بر عهده گرفت و در عین حال که به تدریس و تالیف اشتغال می ورزید به امور فقرا و مستمندان نیز رسیدگی کرده، مسائل و مشکلات اجتماعی مردم را حل و فصل می نمود.
سید بحرالعلوم پس از وفات استادش وحید بهبهانی قدس سره، رهبر ...

ارتباط محتوایی با سید محمد مهدی بحرالعلوم

سید محمد مهدی بحرالعلوم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید محمد مهدی بحرالعلوم   • مفهوم سید محمد مهدی بحرالعلوم   • تعریف سید محمد مهدی بحرالعلوم   • معرفی سید محمد مهدی بحرالعلوم   • سید محمد مهدی بحرالعلوم چیست   • سید محمد مهدی بحرالعلوم یعنی چی   • سید محمد مهدی بحرالعلوم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید محمد مهدی بحرالعلوم
کلمه : سید محمد مهدی بحرالعلوم
اشتباه تایپی : sdn lpln lind fpvhgug,l
عکس سید محمد مهدی بحرالعلوم : در گوگل

آیا معنی سید محمد مهدی بحرالعلوم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )