انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1096 100 1

سیسیل

/sisil/

معنی سیسیل در لغت نامه دهخدا

سیسیل. (اِخ ) صِقِلّیه. نام جزیره ای است بزرگ به ایتالیا که در دریای مدیترانه واقع است. دارای 25740 کیلومتر مربع مساحت و جمعیت آن 4487000 تن سکنه می باشد. زمین آن حاصلخیز و شهرهای عمده آن عبارتند از شهرپالرم کاتان ، مسین ، تراپانی. این جزیره بدواً به استعمار فینیقیان ، سپس یونانیان درآمد و بعد رومیان بسال 241 م. آن را تسخیر کردند. بعد تحت تسلط اسپانیائیها درآمد. و جزیره ٔ صقلیه در قرن 18 میلادی با ناپل متحد گردید و در 1860 م. ضمیمه ایتالیا شد. (از فرهنگ فارسی معین ). رجوع به صقلیه و جزیره ٔ صقلیه شود.

معنی سیسیل به فارسی

سیسیل
صقلیه نام جزیره ای است بزرگ به ایتالیا در دریای مدیترانه .
سرزمینی قدیم که شامل ناپل و سیسیل ( صقلیه ) بود.اصل آن در زمان استقرار نورمانها بسال ۱٠۴۳ م . میرسد. این ناحیه بسال ۱۱۳٠ م.با اتحاد سیسیل و دوک نشین پوی تشکیل گردید. سرزمین مزبور در سال ۱۸۶٠ بکشور ایتالیا منضم شد و پایتخت آن ناپل بود.

سیسیل در دانشنامه ویکی پدیا

سیسیل
سیسیل (به ایتالیایی: Sicilia) نام بزرگ ترین جزیره در دریای مدیترانه است که یک ناحیه خودمختار از کشور ایتالیا را تشکیل می دهد. سیسیل پنج میلیون نفر جمعیت و ۲۵٬۷۱۱ کیلومتر مربع مساحت دارد.
۴۴۴ حمله واندالها.
۴۹۸ حمله گوت های شرق.
۵۳۵ حمله بیزانس.
۸۲۷ حمله اعراب.
۱۰۶۱-۱۰۹۱ حمله نورمانها تحت رهبری راجر اول که بدین وسیله تبدیل به بخشی از قلمرو پادشاهی ناپل شد.
۱۱۹۴ به مالکیت اشتاوفر درآمد.
۱۲۶۸ در تصرف کارل آنژو دوم بود.
۱۲۸۲ پس از اعتراض سرتاسری مردم سیسیل، این جزیره به دست پیتر سوم پادشاه آرگونی افتاد.
۱۴۴۲ آلفونس پنجم پادشاه آرگونی پس از تصرف ناپل، پادشاهی سابق را مجدداً برقرار کرد.
۱۷۱۳ سیسیل به تصرف ساوویها درآمد.
۱۷۲۰ تحت سلطه هابزبورگرهای اطریش قرار گرفت.
۱۷۳۵ به دست بوربونهای اسپانیا افتاد.
۱۸۰۶-۱۸۱۵ در دست فرانسویها بود و آن ها از فردیناند سوم حمایت کردند تا در این جزیره حکومت کند.
۱۸۱۵ سیسیل و ناپل مجدداً متحد شده و از ۱۸۱۶ به نام پادشاهی دو سیسیل بر آن حکومت کردند.
۱۸۲۰-۱۸۲۱ و ۱۸۴۸-۱۸۴۹ مردم سیسیل دست به یک انقلاب لیبرالی جهت دریافت حقوق ویژه حکومتی - سیاسی زدند که ناکام ماند.
۱۸۶۰ جوزپه گاریبالدی با چریکهای تحت فرماندهی خود به جزیره سیسیل حمله کرد و به سلطه بوربونها خاتمه داد.
۱۸۶۱ جزیره سیسیل قسمتی از پادشاهی ایتالیا محسوب شد.
۱۸۹۳-۱۸۹۴ دهقانان تظاهرات سنگینی علیه دولت به راه انداختند.
سیسیل در بخش مرکزی دریای مدیترانه و در جنوب شبه جزیره ایتالیا واقع شده و تنگه باریکی به نام تنگه مسینا آن را از شبه جزیره ایتالیا جدا می کند. معروف ترین شناسه جغرافیایی سیسیل کوه اتنا است. این کوه بلندترین آتشفشان فعال در اروپا است.
سواحل جزیره سیسیل به مرکز امید و آرزوی مهاجرانی تبدیل شده که برای فرار از جنگ و وضعیت دشوار سیاسی راه دریا را پیش می گیرند. این در حالی است که شرایط نابسامان آب و هوایی دریای مدیترانه، گاه وبیگاه باعث قربانی شدن این مهاجران می شود.
قدیمی ترین اقوام ساکن در این جزیره، سیکانر ها* بودند که توسط مهاجرین سیکولر ها* که بخشی از ایتالی کرها* بودند، به غرب رانده شدند. این جزیره به استعمار فنیقیها درآمده و از اواسط قرن هشتم (پیش از میلاد)، یونانیها به این جزیره مهاجرت نموده و با ساختن شهرهای ناکسوس- مسینا- کاتانیا- سیراکوس- گلا- آگریگنت و چندی دیگر، سیسیل را به مرکز فرهنگ و تمدن یونانی در غرب مبدل ساختند. بخش غربی جزیره و شهر پالرمو تحت تسلط کارتاژها قرار داشت که این خود دلیلی بر کشمکشهای آتی این سرزمین بود. پس از جنگ پونی*سیسیل به تصرف رومیها درآمده و نام «انبار غله ایتالیا» بدان تعلق گرفت. دوران تسلط اقوام مختلف بر جزیره سیسیل را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:
عکس سیسیل
سیارک ۱۲۵۸ (به انگلیسی: 1258 Sicilia، نامگذاری:1932PG) هزار و دویست و پنجاه و هشتمین سیارک کشف شده است که در ۸ اوت ۱۹۳۲ و در هایدلبرگ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۵۰ است.
سیسیل آرتور لوئیس (انگلیسی: Cecil Arthur Lewis؛ زاده ۲۹ مارس ۱۸۹۸ درگذشته ) یک نظامی و فیلم نامه نویس اهل بریتانیا بود.
سیسیل آرنولد (انگلیسی: Cecile Arnold؛ ۱۸۹۱ یا ۱۸۹۵ – ۱۹۳۱) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود. وی در ۵۰ فیلم، نقش آفرینی کرده است.
مرد مال دوست (۱۹۱۴)
با صورت بر کف بار (۱۹۱۴)
حرفه تازه او (۱۹۱۴)
قماربازان (۱۹۱۴)
مبدل پوش (۱۹۱۴)
رنج های عشق (۱۹۱۴)
خمیر و دینامیت (۱۹۱۴)
آقای جسور (۱۹۱۴)
پیشه موسیقایی او (۱۹۱۴)
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به آثار زیر اشاره کرد.
سیسیل (به انگلیسی: Cecil) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان فرانکلین، آرکانزاس واقع شده است. سیسیل ۲۶۳٫۹۶ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
سیسیل (به انگلیسی: Cecil) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان مونتگومری، آلاباما واقع شده است. سیسیل ۷۲٫۸۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
سیسیل ئی. بورد (انگلیسی: Cecil E. Boord; – ۰ دسامبر ۱۹۶۹(1969-12-00)) شیمی دان اهل ایالات متحده آمریکا بود. سنتز اولفین بورد در شیمی آلی نخستین بار توسط این شیمیدان در سال ۱۹۳۰ توصیف شد.
سیسیل بلونت دمیل یا سیسیل بی دمیل (به انگلیسی: Cecil B.DeMille) (زادهٔ ۱۲ اوت ۱۸۸۱ – درگذشتهٔ ۲۱ ژانویه ۱۹۵۹) کارگردان و تهیه کننده آمریکایی و برنده جایزه اسکار به خاطر تهیه کنندگی برخی فیلم های برجستهٔ تاریخ سینما بود. وی هم در دوران سینمای صامت و هم در دوران طلایی سینمای هالیوود فعالیت داشت و به خاطر تهیهٔ فیلم های باشکوه و پُر زرق و برق مشهور بود. از جملهٔ بهترین و شناخته شده ترین فیلم های او می توان به: ده فرمان (۱۹۵۶)، کلئوپاترا (۱۹۳۴)، و بزرگترین نمایش روی زمین (۱۹۵۲) اشاره کرد، که موفق به کسب جایزه اسکار به عنوان بهترین فیلم گردید.
۱۹۱۴: مرد سرخپوست (مرد زن صفت).
۱۹۱۵: کارمن
۱۹۱۵: تقلب
۱۹۲۰: چیزی برای فکر کردن.
۱۹۱۵: عرب
۱۹۱۹: مرد و زن
۱۹۲۱: میوه ممنوعه.
۱۹۲۲: قتل شبه عمد
۱۹۲۳: ده فرمان
۱۹۲۳" دنده آدام
۱۹۲۷: شاه شاهان در سال ۱۹۶۱ نیکلاس ری اقدام به یازسازی این فیلم نمود.
۱۹۲۹: دینامیت (فیلم)
۱۹۳۴: کلئوپاترا
۱۹۳۵: جنگ های صلیبی (فیلم)
۱۹۳۶: دشت نشین (مرد دشت).
۱۹۳۸: بوکانیر
۱۹۴۴: سرگذشت (داستان) دکتر واسل.
۱۹۴۷: تسخیرناپذیر. این فیلم که به موضوعاتی پیرامون سرخپوستان و شکل گیری آمریکا می پرداخت، آخرین همکاری دومیل با گری کوپر به حساب می آید.
۱۹۴۹: سامسون و دلیله بر اساس داستانی از کتاب مقدس و کتاب دادرس و ابله از ولادیمیر جابوتینسکی
۱۹۵۲: بزرگترین نمایش روی زمین
۱۹۵۶: ده فرمان (دربارهٔ زندگی حضرت موسی)
در سال ۱۸۸۱ میلادی در ماساچوست آمریکا و در خانواده ای یهودی تبار به دنیا آمد. تحصیلات خود را در مدرسه نظامی پنسیلوانیا آغاز کرد و مدتی مشغول به تحصیل بود، اما به منظور شرکت در جنگ از مدرسه فرار کرد. او را به دلیل سن کم برای شرکت در جنگ نپذیرفتند و این اتفاق برای همیشه در روحیّهٔ او تأثیر نهاد. وی سپس در آکادمی هنرهای نمایشی نیویورک ثبت نام کرد و مشغول به یادگیری شد. او فعالیت هنری را با بازی در تئاتر آغاز کرد و از سال ۱۹۰۰ میلادی به عنوان هنرپیشه مشغول به کار شد.
در سن ۲۱ سالگی پدرش را از دست داد و همراه مادر و برادرش به کار تئاتر در گروه های سیار نمایشی پرداخت.
در فاصله سال های ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۳ وی به اتفاق برادرش ویلیام دومیل چند نمایشنامه نوشت. وی همچنین به عنوان خواننده، رهبر نوازنده ها و کارگردان به کار در اپرا پرداخت. در این زمان وی به همراه جسی لسکی چند اپرت نیز نوشت و آن ها را به صحنه برد.
سیسیل بلونت دومیل یا سیسیل بی دومیل (به انگلیسی: Cecil B.DeMille) (زادهٔ ۱۲ اوت ۱۸۸۱ – درگذشتهٔ ۲۱ ژانویه ۱۹۵۹) کارگردان و تهیه کننده آمریکایی و برنده جایزه اسکار به خاطر تهیه کنندگی برخی فیلم های برجستهٔ تاریخ سینما بود. وی هم در دوران سینمای صامت و هم در دوران طلایی سینمای هالیوود فعالیت داشت و به خاطر تهیهٔ فیلمهای باشکوه و پُر زرق و برق مشهور بود. از جملهٔ بهترین و شناخته شده ترین فیلمهای او می توان به: ده فرمان (۱۹۵۶)، کلئوپاترا (۱۹۳۴)، و بزرگترین نمایش روی زمین (۱۹۵۲) اشاره کرد، که موفق به کسب جایزه اسکار بعنوان بهترین فیلم گردید.
سیسیل-بیشاپ (به انگلیسی: Cecil-Bishop) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در پنسیلوانیا واقع شده است. سیسیل-بیشاپ ۶ کیلومتر مربع مساحت و ۲٬۴۷۶ نفر جمعیت دارد و ۳۴۷ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
امارت سیسیل یا امارت صقلیه به دوران حکومت مسلمانان شیعه در جزیره سیسیل گفته می شود که طی سالهای ۹۶۵ تا ۱۰۷۲ به مرکزیت بلرم (پالرمو) ادامه داشت.
ویکی انگلیسی
پرچم
حضور مسلمانان در جزیره بطور متناوب از قرن ششم میلادی و سالهای اول اسلام آغاز گردید. در دوران خلافت اسماعیل منصور از رهبران اسماعیلی فاطمیان، وی حسن الکلبی را بعنوان امیر منطقه سیسیل منصوب کرد. وی توانست بخوبی شورش های بیزانسی ها را کنترل و سلسله کالبیدها را بنیان نهد.
اصلاحات صورت گرفته توسط مسلمانان در این منطقه به افزایش بهره وری در زمین های زراعی انجامید. آنان همچنین سیستم آبیاری مزارع را بهبود بخشیدند. بهترین توصیف دربارهٔ وضعیت سیسیل در این دوران در آثار ابن حوقل جغرافیدان مسلمان که از جزیره بازدید داشته است، آمده.
انقلاب ۱۸۴۸ سیسیل همزمان با سایر جنبش های ۱۸۴۸ در اروپا رخ داد. این انقلاب در ژانویه آن سال شروع شد و بنابراین یکی از نخستین انقلابات ۱۸۴۸ میلادی به حساب می آید. از سال ۱۸۰۰ میلادی سه انقلاب در سیسیل علیه حکمرانی خاندان بوربون اتفاق افتاده بود: قیام ۱۸۴۸ منجر به استقلال ۱۶ ماهه این جزیره گردید. قانون اساسی سیسیل در این ۱۶ ماه نسبت به اروپای آن زمان، بسیار پیشرفته و دموکراتیک بود و الگویی برای سایر مناطق ایتالیا محسوب می شد. انقلاب ۱۸۴۸ سیسیل تأثیر زیادی بر پایان حکومت بوربون ها در دوسیسیل گذارد که با تصرف جنوب ایتالیا در ۱۸۶۱ میلادی و الحاق آن به حکومت تازه تأسیس پادشاهی ایتالیا کامل گردید.
Sicilian revolution of 1848
پادشاهی دو سیسیل (به ایتالیایی: Kingdom of the Two Sicilies) یک کشور سابق در محدودهٔ کنونی ایتالیا بود که از اتحاد دو حکومت پادشاهی سیسیلی و پادشاهی ناپل طی سال های ۱۸۱۶ تا ۱۸۶۰ میلادی تشکیل شده بود.
فهرست شهرهای ایتالیا
پادشاهی سیسیل (ایتالیایی:Regno di Sicilia،لاتین:Regnum Siciliae،سیسیلی:Regnu di Sicilia) دولتی در جنوب ایتالیا بود که از زمان تأسیس آن در ۱۱۳۰ تا ۱۸۱۶ میلادی به حیات خود ادامه داد.
پالرمو (۱۱۳۰–۱۲۶۶)
ناپل (۱۲۶۶–۱۲۸۲)
کاتانیا (۱۲۸۲–۱۴۰۱)
پالرمو(۱۴۰۱–۱۸۱۶)
این پادشاهی جانشین کنت نشین سیسیل، دولتی در جنوب ایتالیا که در ۱۰۷۱ میلادی پس از هجوم نورمان ها به ایتالیا تأسیس شد، شد. این پادشاهی تا ۱۲۸۲ میلادی نه تنها کل سیسیل را دربر می گرفت بلکه بر بخش بزرگی از جنوب ایتالیا و جزیره مالت تسلط داشت.
در ۱۲۸۲ میلادی، شورش نیایش شامگاهی سبب سقوط تسلط دودمان آنژو بر سیسیل شد و همچنین باعث استقلال سیسیل گشت. در ۱۸۱۶ میلادی، اتحاد سیسیل و پادشاهی ناپل به ایجاد دولتی متحد به نام پادشاهی دو سیسیل انجامید. سرانجام، در ۱۸۶۱ این پادشاهی جزئی از کشور ایتالیا شد.
پرچم سیسیل در ۴ ژانویه ۱۹۰۰ پذیرفته شد.
تانکرد، پادشاه سیسیل (به انگلیسی: Tancred, King of Sicily)، پادشاه سیسل از سال ۱۱۸۹ تا ۱۱۹۴ میلادی بود. وی پسر راجر سوم بود که لچه متولد شد. وی پس از مدتی توانست همانند پدربزرگش، راجر دوم، دوک لچه شود. وی در جریان جنگ صلیبی سوم و سفر ریچارد یکم به سمت شرق، با وی درگیر شد اما بعد از شکستی که از وی خورده، مجبور به قبول معاهده ای با وی شد.
مختصات: ۳۷°۱۲′شمالی ۱۱°۱۲′شرقی / ۳۷٫۲۰°شمالی ۱۱٫۲۰°شرقی / 37.20; 11.20
تنگه سیسیل (به ایتالیایی: Canale di Sicilia یا Stretto di Sicilia) تنگه ای بین سیسیل و تونس است. تنگه حدود ۱۴۰ کیلومتر (۹۰ مایل) عرض دارد. این تنگه دریای تیرنی و دریای مدیترانه غربی را از دریای مدیترانه شرقی جدا می کند. بیشینهٔ عمق آن ۳۱۶ متر است.
در تنگه جریان های عمیق از شرق به غرب، و نزدیکترین جریان به سطح آب از غرب به شرق گردش می کنند. این جریان غیرمعمول آب مورد علاقهٔ اقیانوس نگاران است.
کشتی به طور منظم در تنگه بین سیسیل و تونس حرکت می کند.
تهاجم متفقین به سیسیل (با نام رمز عملیات هاسکی) یا نبرد سیسیل نبردی است در جنگ جهانی دوم که در تاریخ ۹ ژوئیه سال ۱۹۴۳ با حمله ارتش متفقین به جزیره سیسیل در ایتالیا شروع شد و در نهایت به تصرف خاک سیسیل انجامید. این تهاجم به نوعی آغاز نبرد ایتالیا بود.
هارولد الکساندر
فریدولین فون زنگر آوند اترلین هانس والنتین هوبه رودولفو گراتزیانی
توسا، سیسیل (به ایتالیایی: Tusa, Sicily) یک شهرداری در ایتالیا است که در استان مسینا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایتالیا
توسا ۴۱٫۰ کیلومترمربع مساحت و ۳٬۲۴۸ نفر جمعیت دارد و ۶۱۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
جنگ سیسیل، یکی از جنگهای متجاوزانه و کشورگشایانهٔ آتن در عصر باستان، علیه جزیرهٔ سیسیل است که در سال ۴۱۶ قبل از میلاد و به قصد ضمیمه کردن این جزیره به قلمرو تحت سلطه آتن صورت گرفت، امّا نتیجه ای جز شکست و خفّت برای آتن به همراه نداشت. این جنگ، جزئی از سلسله جنگ های خونین و مرگباری است که در سدهٔ پنجم قبل از میلاد، سرتاسر یونان را فراگرفت و در تاریخ یونان باستان به جنگ های پلوپونزی مشهور شد.
اصول حکومت آتن، ارسطو، ترجمه و تحشیه: دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، با مقدمه: دکتر غلامحسین صدیقی، شرکت سهامی کتابهای جیبی، چاپ سوم، ۱۳۷۰، متن و حواشی صفحات: ۱۱۷ و ۱۱۸
در جریان این جنگ، شاه بزرگ (اصطلاحی که در کتابهای یونانی، همواره و همه جا در مورد شاهنشاه ایران به کار رفته است) با تجهیز نمودن مردان اسپارت که متحدان سنتی سیسیل بودند، به یاری اهالی سیسیل شتافت، و با شکست سپاهیان آتن، بدانها درسی به یاد ماندنی داد. به ظن قریب به یقین، شاه بزرگ در دوران بروز جنگ سیسیل (که از سال ۴۱۶ قبل از میلاد آغاز شده و دامنه آن تا سال ۴۱۳ قبل از میلاد کشیده شده است)، داریوش دوم، شاهنشاه هخامنشی ایران بوده، که در قبال یونان، مشی «تفرقه بینداز و حکومت کن» را در پیش گرفته بوده است.
در حدود سال ۴۱۶ قبل از میلاد، آلکیبیادس (آلکی بیاد)سیاستمدار و سردار مشهور اهل آتن، به فکر تسخیر جزیرهٔ سیسیل و ضمیمه کردن این جزیره به قلمرو تحت نفوذ آتن افتاد.
عده ای از مردان آتنی، از جمله به ویژه نیسیاس با عقیدهٔ لشکرکشی به جزیرهٔ سیسیل مخالف بودند. نیسیاس سعی کرد تا شورای عمومی را به مخالفت با این جنگ ترغیب کند، امّا در نهایت الکیبیادس با قدرت بیان بالای خود، شورای عمومی را وادار به موافقت با این جنگ کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سیسیل در دانشنامه آزاد پارسی

سیسیل (Sicily)
آثار برجای مانده از یک سالن تئاتر یونانی، تائورمینا
(به ایتالیایی: سیچیلیا؛ به عربی صِقِلّیه) بزرگ ترین جزیره در مدیترانه و ناحیه ای خودمختار در ایتالیا، با ۲۵,۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۹۷۲,۱۲۴ نفر جمعیت (۲۰۰۲). تنگۀ مسینا آن را از سرزمین اصلی ایتالیا جدا کرده است. این جزیره از نُه استان تشکیل شده، که عبارت اند از آگریجنتو، کالْتانیسِتا، کاتانیا، اِنا، مسینا، پالرمو، راگوزا، سیراکوز، و تراپانی. مرکز آن پالرمو است. شراب، زیتون، مرکبات، نفت پالایش شده، مواد پتروشیمی، دارو، پتاس، آسفالت و مرمر از محصولات صادراتی آن است. این ناحیه جزایر لیپاری، اِگادی، اوستیکا، و پانتلریا را نیز دربر می گیرد. اِتنا، با ارتفاع ۳,۳۲۳ متر، بلندترین کوه آتشفشان اروپا است؛ آخرین فوران مهم آن در ۱۹۹۳ بود. اغلب قدرت های بزرگ دنیای کهن سیسیل را تصرف کردند و از زمان اسکان یونانیان در قرون ۸ تا ۵پ م به شکوفایی رسید. کارتاژها به سیسیل هجوم بردند و بخشی از امپراتوری روم شد (۲۴۱پ م ـ۴۷۶م). در قرون وسطا، به ترتیب مسلمانان ، نورمان ها (۱۰۵۹ـ۱۱۹۴م)، که پادشاهی سیسیل های دوگانه (سیسیل و بخش جنوبی ایتالیا) را تشکیل دادند؛ امپراتوران ژرمن؛ و سپس آنژون ها تا قیام مردمی معروف به نماز شامگاهان سیسیل (۱۲۸۲م)، این شهر را اداره کردند. سلطۀ اسپانیا بر سیسیل به تناوب ادامه داشت تا این که هجوم گاریبالدی (۱۸۶۰) به وحدت سیسیل های دوگانه با ایتالیا انجامید (۱۸۶۱). سیسیل در جنگ جهانی دوم، پایگاه حملۀ متفقین به ایتالیا بود (۱۹۴۳). ۸۰ درصد از جزیره را تپه ها و کوه ها دربر گرفته اند، و میانگین ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۱۵۰ متر است. اتنا، بلندترین نقطۀ آن، هر سه یا چهارسال فوران می کند. کاتانیا، در شرق، طویل ترین جلگۀ آن است. بزرگ ترین رودهای آن عبارت اند از سیمتو، کانتارا۲، پلاتانی، و سالسو، که غیر قابل کشتی رانی اند. آب و هوای سیسیل، به ویژه در سواحل شمالی و شرقی، معتدل و ثابت است. در بیشتر نواحی داخلی سیسیل گندم کشت می شود و پرورش گوسفند و بز در چراگاه های کم آب و علف آن صورت می گیرد. جلگه های ساحلی آن حاصل خیز است و کشت سبزیجات و مرکبات، و تولید شراب رواج بسیار دارد. سایر تولیدات ارزشمند آن عبارت اند از زعفران، عسل، و بادام. صنعتی ترین مناطق پیرامون پالرمو و سیراکوز واقع شده اند. پالرمو، کاتانیا، مسینا، سیراکوز، و مارسالا بندرهای اصلی این جزیره اند. هنر سیسیلی با اقوامی که آن را تصرف کردند، عجین شده است. خرابه های یونانی بسیاری در آگریجنتو، سلینوس، و سِجِسْتا دیده می شود. سالن تئاتر یونانی در سیراکوز از سنگ یکپارچه ساخته شده است، و گاهی نمایش های یونانی در آن برگزار می شود. در تائورمینا، خرابه های رومی، از جمله یک سالن تئاتر به جا مانده است. دورۀ تسلط نورمان ها برخی از زیباترین نمونه های هنر سیسیلی را جلوه گر ساخت. بناهایی در پالرمو، مونرآله، کاتانیا و تراپانی قرار دارند که آمیزه ای از هنر نورمان با نفوذ فرهنگی بیزانسی و عرب است. در پالرمو، کلیسای جامع نورمان از قرن ۱۲م (۱۱۲۹ـ۱۱۴۳م) و در نزدیکی آن کلیسای جامع مونرآله (۱۱۷۴م) قرار دارد.

سیسیل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مافیای سیسیل   • سیسیل ایتالیا مقصدها   • کتاب سیسیل   • سیسیلی ها   • پوشاک سیسیلی   • پالرمو ایتالیا   • سیسیل مقصدها   • اولین جیمز باند سینما   • معنی سیسیل   • مفهوم سیسیل   • تعریف سیسیل   • معرفی سیسیل   • سیسیل چیست   • سیسیل یعنی چی   • سیسیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیسیل
کلمه : سیسیل
اشتباه تایپی : sdsdg
آوا : sisil
نقش : اسم خاص مکان
عکس سیسیل : در گوگل


آیا معنی سیسیل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )