انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1072 100 1

سیش

سیش در دانشنامه ویکی پدیا

سیش
سِیش (به انگلیسی: seiche) موجی ایستاده است که در پهنهٔ آب محصور یا نیمه محصور تشکیل می شود. پدیدهٔ سیش و پدیده های مشابه آن در دریاچه ها، مخازن، استخرهای شنا، خلیج، بندرگاه ها و دریاها مشاهده شده است. اصلی ترین لازمهٔ تشکیل سیش این است که پهنهٔ آب حداقل اندازه ای محصور باشد تا اجازه دهد موج ایستاده شکل گیرد.
سونامی
خیزآب
مهندسی زلزله
پدیده سیش سونامی نیست و در توده های آبی بسته و نیمه بسته رخ می دهد. در این رابطه امواج ایستاده در اثر عوامل مختلف از جمله وزش باد و عوامل هواشناسی ایجاد می شوند که وزش شدید و ناگهانی باد عمود بر ساحل سبب ایجاد شیب در سطح آب دریا شده و با قطع ناگهانی باد نوسانات عمودی سطح آب و امواج سهمگین ایجاد می شوند.
سیش اغلب برای چشم غیرمسلح غیرقابل مشاهده است و شاهدانی که در قایق روی سطح آن هستند ممکن است به دلیل طول موج بسیار بلند متوجه وقوع آن نشوند. این پدیده ناشی از نوسان های ایجاد شده در پهنهٔ آب است که توسط یک یا چند عامل مختل شده است که اغلب پدیده های هواشناسی (باد و تغییرات فشار اتمسفر)، فعالیت های لرزه ای یا سونامی هستند. به دلیل آنکه آب در تعادل هیدرواستاتیک در حالت افقی قرار دارد، نیروی گرانش همیشه سعی دارد سطح پهنهٔ آب مایع را به حالت افقی بازگرداند.
حرکت هماهنگ عمودی باعث ایجاد ضربه ای می شود که با سرعتی که بستگی به عمق آب دارد، طول حوضه را می پیماید. ضربه پس از رسیدن به پایان حوضه بازتافت شده و باعث تداخل امواج می شود. تکرار بازتافت ها منجر به شکل گیری امواج ایستاده ای با یک یا چند گره می شود که هیچ حرکت عمودی ای را تحمل نمی کنند. بسامد نوسان بسته به اندازهٔ حوضه، عمق و خطوط کانتوری آن و و درجه حرارت آب تعیین می شود. این پدیده در پی وزش باد از خشکی به دریا و در مناطق محدود و بسته رخ می دهد و در پی آن بلافاصله با برگشت باد از ساحل به خشکی امواج بلند و قدرتمندی ایجاد می شود که ارتفاع برخی از آنها به بیش از ۳۰ متر نیز می رسد.
عکس سیش


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سیش

سیش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سیش   • مفهوم سیش   • تعریف سیش   • معرفی سیش   • سیش چیست   • سیش یعنی چی   • سیش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیش
کلمه : سیش
اشتباه تایپی : sda
عکس سیش : در گوگل


آیا معنی سیش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )