انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1087 100 1

سیلاخور

معنی سیلاخور در لغت نامه دهخدا

سیلاخور. (اِخ ) از تقسیمات حکومتی ولایت بروجرد، در جنوب و جنوب غربی حد شرقی جاپلق ، شمالی بروجرد و غربی خرم آباد است. ناحیه ای است کوهستانی بدو قسمت سیلاخور علیا و سفلی تقسیم میشود: سیلاخور سفلی ، قسمتی است از ناحیه ٔ سیلاخور در بروجرد دارای 116 قریه و جمعیت آن 10000 تن است و مرکز آن چالان چولان است. سیلاخور علیا، قسمتی است از ناحیه ٔ سیلاخور دارای 100 قریه و جمعیت آن 19000 تن و مرکز آن اشترینان است. (از جغرافیای سیاسی کیهان ). رجوع به دائرة المعارف فارسی شود.

سیلاخور در دانشنامه ویکی پدیا

سیلاخور
دشت سیلاخور بزرگ ترین زمین هموار استان لرستان در غرب ایران است. این دشت وسیع که بیشتر مساحت شهرستان های بروجرد و دورود و شهرستان ازنا و شهرستان نهاوند و بخش هایی از شهرستان ملایر و شهرستان الیگودرز و شهرستان کنگاور را دربرمی گیرد، از قطب های کشاورزی و باغداری منطقه هم به شمار می رود.
ازنا
اشترینان
بروجرد
دورود
چالانچولان
الیگودرز
مومن اباد
نهاوند
فیروزان
گیان
برزول
ملایر
سامن
آثار به دست آمده از مناطقی چون تپه قلا رمیان (قلعه رومیان) در سه کیلومتری جنوب بروجرد و دیگر تپه ها و گورستان های تاریخی، سکونت بشر را از دست کم ۵۰۰۰ سال پیش در این ناحیه مسجل می کند. سیلاخور و بروجرد در طول تاریخ جنگ های زیادی را به خود دیده و بارها مورد هجوم قرار گرفته است. جنگ نهاوند از امثال ان . بنابر آثار موجود اسکندر، اعراب، مغول ها، تیمور و افغان ها هجوم های گسترده و ویرانگری به این ناحیه داشته اند. سربازان سیلاخوری همواره به شجاعت و جنگاوری معروف بوده اند و پادشاهان قدیم حساب مخصوصی روی سپاهیان سیلاخوری خود باز می کرده اند. در زبان لری ((سیلا)) به معنی ((سوراخ)) و ((خور)) به معنی ((خورده شده)) که اهالی دشت سیلاخور به این باورند که زلزله ایی در گذشته در این دشت به وقوع پیوسته که زمین سوراخ و چند روستا بلعیده شدند و نام سیلاخور((سوراخ خور)) بر ان نهاده اند..الگو:با توجه به زلزله خیز بودن این دشت به سوراخ خور ((سیلاخور))نزدیکی بیشتری دارد و نیز عده ایی کلمهٔ سیلاخور کوتاه شدهٔ سیلاب خور است که نشان می دهد از گذشته های دور سیلاب مشکل عمده ای در منطقه بوده است. به دلیل رسوب گذاری و فرسایش های کناره ای ناشی از طغیان رودخانه سیلاخور در سال 1380 با پیگیری مهندس عبدالمحمد نظام الاسلامی رودخانه سیلاخور لایروبی شد. یکی از شدیدترین زلزله های ایران به بزرگای ۷٫۴ ریشتر در سال ۱۲۸۸ قمری در سیلاخور روی داده است.
دشت سیلاخور به دو بخش تقسیم می شود:
سیلاخور بالا از بخش سامن در شهرستان ملایر و بخش خزل در نهاوند شروع شده و تا حوالی شهر بروجرد ادامه می یابد. روستاهای این منطقه همگی آباد و پرجمعیت اند و تفریح گاه های قدیمی مردم بروجرد مانند ییلاق های تاک درخت، دهکده ونایی، و خشتیانک همگی در این بخش هستند. از تفرجگاه های نهاوند میتوان به سراب گاماسیاب و گیان و فارسبان اشاره نمود. محصول عمدهٔ آن انگور و میوه های مختلف است. کوه های مهم منطقه شامل قله های بلند کوه گرین در غرب که کانون دائمی آب منطقهٔ بروجرد و نهاوند است و نیز کوه های کم ارتفاع تر یزدگرد در شرق بروجرد می شود. بیشتر مردم منطقه لری گویش بروجردی دارند، ولی در بعضی از روستاهای غربی گویش مردمان بیشتر لری لکی (لرستانی) است. هوای آن سردتر از سیلاخور سفلی است و میوه هایش دیرتر می رسند. جادهٔ بروجرد ـ ملایر و نیز جادهٔ بروجرد ـ نهاوند و نهاوند - کنگاور از این ناحیه می گذرد. بخشی از سیلاخور بالا با نام چال گودرزی شناخته می شود.
عکس سیلاخور
بخش سیلاخور یکی از بخش های شهرستان دورود در استان لرستان ایران است. این بخش دارای دهستانهای زیر است:
دهستان چالانچولان
دهستان سیلاخور
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش سیلاخور در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۴۹۵۸ نفر بوده است که از این میان ۷۶۶۵ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این بخش ۳۶۸۳ خانوار دارد.
تپه چال سیلاخور مربوط به دوره آل بویه - اوایل دوره سلجوقیان است و در شهرستان دورود، بخش سیلاخور، دهستان چالانچولان، ۲ کیلومتری شمال شرقی روستای زرگران علیا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۱۹۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
سیلاخور، دهستانی است از توابع بخش سیلاخور شهرستان دورود در استان لرستان ایران.
براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۵٬۵۱۴ نفر (۱٬۳۴۷ خانوار) بوده است.
فوج سیلاخور یکی از لشکرهای نظامی ایران در دوره های مختلف تاریخی بوده است. اغلب سربازان این سپاه از قصبه سیلاخور در ولایت بروجرد بوده اند. این لشکر نقش برجسته ای در حوادث دوره قاجار و مشروطه داشته است. شجاعت و نیز قامت بلند سربازان سیلاخوری مشهور بوده است. فوج سیلاخور مورد توجه شاهان ایران بوده و در نبردهای مختلف رشادت زیادی از خود نشان داده اند. . این فوج در جریان انقلاب مشروطه حامی محمدعلی شاه بود و در زمان رضاشاه پهلوی به گارد سپه تغییر نام داد. .
انقلاب مشروطه ایران
نیروهای مسلح ایران
تاریخ بروجرد
حکمرانی بروجرد، لرستان و خوزستان
فوج سیلاخوری از مردمان دشت سیلاخور و تیره های لر گودرزی منطقه تشکیل می شده اند. سربازان سیلاخوری با خاندان زندیه نزدیکی داشته اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سیلاخور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علیرضا خدابنده‌لو ٠١:٥٦ - ١٣٩٧/٠٩/١١
فوج سیلاخور
فوج سیلاخوری.
فوج سیلاخور یکی از لشکرهای نظامی ایران در دوره‌های مختلف تاریخی بوده‌است. اغلب سربازان این سپاه از قصبه سیلاخور در ولایت بروجرد بوده‌اند. این لشکر نقش برجسته ای در حوادث دوره قاجار و مشروطه داشته‌است. شجاعت و نیز قامت بلند سربازان سیلاخوری مشهور بوده‌است. فوج سیلاخور مورد توجه شاهان ایران بوده و در نبردهای مختلف رشادت زیادی از خود نشان داده‌اند. این فوج در جریان انقلاب مشروطه حامی محمدعلی‌شاه بود و در زمان رضاشاه پهلوی به گارد سپه تغییر نام داد.
توی راه یک سیلاخوری جلوم را گرفت، بخیالش من زنم.(حاجی آقا- صادق هدایت ص ۵۱)
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سیلاخور   • مفهوم سیلاخور   • تعریف سیلاخور   • معرفی سیلاخور   • سیلاخور چیست   • سیلاخور یعنی چی   • سیلاخور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیلاخور
کلمه : سیلاخور
اشتباه تایپی : sdgho,v
عکس سیلاخور : در گوگل


آیا معنی سیلاخور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )