انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1093 100 1

سیلیسیم

/silsiyom/

معنی سیلیسیم به فارسی

سیلیسیم
( اسم ) فراوانترین عنصر طبیعت و بعد از اکسیژن و کربن مهمترین عنصر است . وزن اتمی سیلسیم ۲۹ / . ۶ و ظرفیت آن ۴ است . سیلسیم بی شکل گردیست گندم گون که به واسطه ذوب در ۱۵٠٠ درجه تبدیل به بلوری میشود . سیلسیم متبلور خاکستری فولادی و به صورت منشور با قاعده مسدس می باشد . وزن مخصوص آن ۲ / ۵ و کمی از سیلسیم بی شکل تر بیشتر است .
[silicon burning] [نجوم ] مجموعه ای از واکنش های گداخت هسته ای که در هستۀ ستاره های پُرجِرم رخ می دهد و در آن سیلیسیم به آهن و نیکل تبدیل می شود

معنی سیلیسیم در فرهنگ فارسی عمید

سیلیسیم
شبه فلزی که در حالت بی شکل به رنگ قهوه ای و در حالت متبلور به رنگ سربی و بعد از اکسیژن فراوان ترین عنصر است و در طبیعت به شکل سیلیس و انواع سیلیکات وجود دارد.

سیلیسیم در دانشنامه ویکی پدیا

سیلیسیم
سیلیسیم (به فرانسوی: Silicium) یا سیلیکن (به انگلیسی: Silicon) با نماد Si یک عنصر شیمیایی از خانوادهٔ شبه فلزات است که در گروه چهاردهم و دورهٔ سوم جدول تناوبی عنصرها جای دارد. این عنصر یک جامد بلورین ترد و سخت است که رنگی آبی-خاکستری درخشان دارد. عدد اتمی این عنصر ۱۴ است و چهار الکترون در لایهٔ ظرفیت دارد. جرم اتمی سیلیسیم ۲۸٫۰۸۶ است و دارای سه ایزوتوپ پایدار می باشد. واکنش پذیری این عنصر کمتر از کربن نافلز هم گروه و بالاسری خود است ولی واکنش پذیری آن از ژرمانیم شبه فلز پایین دستی اش بیشتر است.نبو
سیلیسیم از دید فراوانی برپایهٔ جرم، هشتمین عنصر فراوان در جهان است. البته به سختی می توان آن را به صورت خالص و آزاد در طبیعت پیدا کرد. سیلیسیم را بیشتر می توان در گرد و غبار، ماسه، سیارک ها و سیاره ها و در قالب سیلیسیم دی اکسید یا سیلیکات ها پیدا کرد. بیش از ۹۰٪ پوستهٔ زمین از کانی های سیلیکات ساخته شده است به همین دلیل سیلیسیم پس از اکسیژن فراوان ترین ماده در پوستهٔ زمین است (نزدیک به ۲۸٪ بر پایهٔ جرم).
بیشتر سیلیسیمی که به صورت تجاری کاربرد دارد بدون هیچ گونه جداسازی مورد بهره برداری قرار می گیرد و خیلی کم بر روی ترکیب طبیعی آن فراوری صورت می گیرد. در بخش صنعت ساختمان و تولید سرامیک هم هنگام کاربرد رس، ماسه و سنگ های سیلیسی همین رویکرد وجود دارد. سیلیکات ها در سیمان پورتلند برای ساخت ملات و اندود گچ و سیمان به کار می روند و با مخلوط کردن با شن و ماسه های سیلیسی، برای ساخت بتُن از آنها استفاده می شود. کاربرد دیگر سیلیکون در ساخت بعضی سرامیکهای سفیدرنگ از قبیل پرسلان، شیشه های سنتی آهک سوددار با پایهٔ کوارتز و… است. سیلیسیم کاربید از ترکیب های امروزی تر سیلیکون یا همان سیلیسیم است که به عنوان ساینده و در ساخت سرامیک های مقاومت-بالا کاربرد دارد. عنصر سیلیکون یا سیلیسیم (با فرم نوشتاری Silicon) پایه ساخت پلیمرهای مصنوعی پرکاربردی به نام سیلیکون (با فرم نوشتاری Silicone)یا پلی سیلوکسان ها می باشد.
بیشتر سیلیسیم آزاد در صنعت های پالایش فولاد، ریخته گری آلومینیم و بسیاری صنعت های حساس شیمی (مانند سیلیس دودی) کاربرد دارد. کمتر از ۱۰ درصد سیلیسیم در ساخت نیمه رساناها به کار می رود. این سیلیسیم که بسیار پالوده شده (درجهٔ خلوص بالا دارد) شاید مهم ترین نقش را در اقتصاد دنیا داشته باشد چون صنعت الکترونیک، ساخت تراشه های مدار و در نتیجه ساخت بیشتر رایانه ها وابسته به آن است.
عکس سیلیسیم
سیلیسیم آمورف یا سیلیسیم بی ریخت (a-Si) یک فرم بدون بلورینگی سیلیسیم است که در سلول های خورشیدی، ترانزیستورهای با لایهٔ بسیار نازک و نمایشگرهای ال سی دی کاربرد دارد.
ویکی پدیای انگلیسی
سیلیسیم آمورف با دیگر دگرشکلی های سیلیسیم مانند سیلیسیم چندبلوری و تک بلوری متفاوت است.
آلیاژ آمورف سیلیسیم و کربن (کاربید سیلیسیم آمورف و همچنین هیدروژنی، a-Si1-xCx:H‎) رفتارهای جالبی دارند. قرار دادن اتم کربن در کنار سیلیسیم آمورف، درجات آزادی بیشتری در کنترل ویژگی های مواد می دهد. این فیلم (لایه) می تواند برای چشم، ناپیدا باشد.
سیلیسیم اوکسی نیترید (به انگلیسی: Silicon oxynitride) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۷۴۳۵۰۰ است. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای بی رنگ است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Silicon nitride oxide dinitride disilicon oxide
سیلیسیم تتراآزیل (به انگلیسی: Silicon tetraazide) با فرمول شیمیایی SiN۱۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۱۹۶٫۱۶۵۹ g/mol می باشد.==N(N==)(N==)N==
==N(N==)(N==)N==
InChI=1S/N12Si/c1-5-9-13(10-6-2,11-7-3)12-8-4Key: SZJFGTWFLXTOHF-UHFFFAOYSA-N
سیلیسیم دی اکسید یا سیلیکا با فرمول شیمیایی SiO2 فراوان ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است. سیلیس در طبیعت به صورت آزاد یا به صورت ترکیب با سایر اکسیدها وجود دارد. خاک رس، آلکالی فلدسپات و سیلیس، مهترین مواد اولیه بدنه سرامیک ها هستند.
اکسید سیلیسیم، کوارتز، ماسه
سیلیس آزاد در طبیعت به صورت بلورین، بلور مخفی و بلور مخفی آبدار وجود دارد.
کوارتز یکی از پلی مورف های سیلیس است. این فاز در فشار و درجه حرارت معمولی پایدار است. به همین دلیل سیلیس آزاد در طبیعت بیشتر به صورت کوارتز یافت می شود. کانی کوارتز از سختی بسیار بالایی برخوردار است.
سیلیسیم مونوکسید (به انگلیسی: Silicon monoxide) با فرمول شیمیایی SiO یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۶۲۴۱ است. که جرم مولی آن 44.08 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد شیشه ای قهوه ای است.#
Silicon monoxide
#
InChI=1S/H3OSi/c1-2/h2H3 NKey: UXMAWJKSGBRJKV-UHFFFAOYSA-N N
سیلیسیم کاربید با فرمول شیمیایی SiC، یکی از مواد دیرگداز است که به صورت خام در طبیعت یافت نمی شود. این ماده به صورت مصنوعی ساخته (اصطلاحاً سنتز) می شود. کاربرد آن در ساخت محصولات دیرگداز و ساینده ها است. این محصولات عمدتاً در کوره بلند، دستگاه های اسیدشویی، کوره قائم مس کاتدی، انواع نازل ها و کوره های ذوب فلزات مورد استفاده قرار می گیرد.#
Silicon carbide
CarborundumMoissanite
#
اکسید سیلیکون ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سیلیسیم دی اکسید، با فرمول شیمیایی SiO2
مونواکسید سیلیسیم، با فرمول شیمیایی SiO
عنصر سیلیسیم دارای ۲۴ ایزوتوپ شناخته شده با جرم اتمی ۲۲ تا ۴۵ است. فراوان ترین ایزوتوپ سیلیسیم ۲۸Si است که فراوانی طبیعی آن ۹۲٫۲۳٪ است. همچنین ناپایدارترین ایزوتوپ این عنصر نیز ۴۳Si است که نیمه عمر آن تنها ۶۰ نانوثانیه است.
Isotope masses from:
تترافلوئورید سیلیسیم (به انگلیسی: Silicon tetrafluoride) با فرمول شیمیایی SiF4 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 24556 است. که جرم مولی آن 104.0791 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، گاز بی رنگ است.FSi(F)(F)F
TetrafluorosilaneSilicon tetrafluoride
Silicon fluorideFluoro acid air
FSi(F)(F)F
تتراکلرید سیلیسیم (به انگلیسی: Silicon tetrachloride) با فرمول شیمیایی SiCl4 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 24816 است. که جرم مولی آن ۶۹۹۹۱۶۹۹۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰♠۱۶۹٫۹۰ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی رنگ است.(Cl)(Cl)(Cl)Cl
Silicon (IV) chloride
Silicon tetrachlorideTetrachlorosilane
(Cl)(Cl)(Cl)Cl
تترایدید سیلیسیم (به انگلیسی: Silicon tetraiodide) با فرمول شیمیایی SiI۴ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۸۳۴۹۸ است. که جرم مولی آن 535.7034 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است.I(I)(I)I
silicon tetraiodideTetraiodosilane
I(I)(I)I
InChI=1S/I4Si/c1-5(2,3)4 YKey: CFTHARXEQHJSEH-UHFFFAOYSA-N Y
ترکیباتی آلی سیلیسیم یا ترکیبات اورگانوسیلیکون(به انگلیسی: Organosilicon)، شامل پیوندهای کربن-سیلیکون هستند. شیمی اورگانوسیلیکون، علمی متناظر است که به جستجوی خواص و واکنش پذیری آنها می پردازد. اکثر ترکیبات اورگانوسیلیکون، شبیه دیگر ترکیبات عادی آلی هستند، یعنی دارای ویژگی های بی رنگ بودن، قابل اشتعال بودن، آب هراس بودن و پایداری هستند. اولین ترکیب اورگانوسیلیکون، تترااتیل سیلان، در سال ۱۸۶۳ میلادی توسط چارلز فریدل و جیمز کرافتس از واکنش پذیری تتراکلرید سیلیسیم و دی اتیل روی کشف شد.
ترکیب کربن-سیلیکون ای سیلیسیم کاربید، ترکیبی غیرآلی است. از ترکیبات اورگانوسیلیکون، می توان در ساخت وسایل درزگیری و بتونه کاری، کالک (نوعی درزگیر]]، چسب ها و روکش های سیلیکونی استفاده می شود.
× برگرفته از ویکی پدیا انگلیسی
فرایند سوختن سیلیسیم(به انگلیسی: Silicon-burning process) مجموعه ای از واکنش های همجوشی هسته ای است که در ستاره های عظیم با حداقل جرم ۸ تا ۱۱ برابر جرم خورشید، به وقوع می پیوندد. این فرایند در رشته اصلی نمودار هرتسپرونگ-راسل، مرحله پایانی فرایندهای هسته ای است که در ستارگان بزرگ که به پایان عمر خود رسیده اند، رخ می دهد.
تکامل ستارگان
فرو سیلیسیم (به انگلیسی: Ferrosilicon) آمیژانی است از آهن و سیلیسیم که در کوره قوس الکتریکی و در گریدهای مختلف ازجمله ۱۰ الی ۹۰ درصد تولید می گردد؛ که منظور از عدد میزان سیلیسیم موجود در آمیژان می باشد، اما گریدهای مورد نیاز صنعت به خصوص صنایع فولاد سازی ۷۰ الی ۷۵ درصد می باشد. از جمله عناصر دیگر که در این آمیژان وجود دارد و جز عناصر ناخواسته می باشد، می توان به تیتانیوم، کرم، کربن، گوگرد، آلومنیوم، فسفر نام برد و معمولاً اکثر فولادسازها با درصد آلومنیوم زیر ۲ درصد در خواست می نمایند. فرو سیلیسیم تولیدی در سه سایز (اندازه) به بازار مصرف ارایه می شود: ۱–۱۰ تا ۶۰ میلی متر ۲–۳ تا ۱۰ میلی متر ۳–۰ تا ۳ میلی متر که هر یک از صنایع با توجه به نوع مصرف از سایز مورد نیاز استفاده می کنند، به عنوان مثال در صنایع فولاد سازی و ریخته گری مداوم بیشتر از اندازه ۱۰ تا ۶۰ میلی متر استفاده می شود.
کوارتزیت
کوارتز
این آمیژان در صنایع فولاد سازی و ریخته گری به عنوان اکسیژن زدا و تنظیم کننده ترکیب شیمیایی با توجه به گرید فولاد و در زمان تخلیه مذاب از کوره به پاتیل یا در حین عملیات متالورژی ثانویه استفاده می شوند. از دیگر موارد استفاده در صنایع چدن سازی به عنوان جوانه زا یا تولید چدن های پر سیلیسیم و به صورت فروسیلیکو منیزیوم به عنوان عامل نشکن ساز در چدن های نشکن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این محصول در کارخانجات تولید فروسیلیکو منیزیوم و فروسیلیکو منگنز نیز استفاده می شود.
در فرایند تولید فروسیلیسیم مواد اولیه متنوعی استفاده می شود ولی به طور کلی می توان این مواد را در سه گروه دسته بندی کرد:
با توجه به این که فرایند تولید فروسیلیسیم یک فرایند بدون سرباره می باشد، تقریباً تمامی عناصر موجود در مواد اولیه را وارد محصول می شوند؛ بنابراین یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در کلیه مواد مشترک می باشند خلوص بالای مواد می باشد. با بالا رفتن ناخالصی های موجود در مواد، درصد ناخالصی های موجود در محصول از جمله آلومنیوم و کلسیم افزایش می یابد. ویژگی مشترک دیگر، یکنواختی ترکیب شیمیایی هر یک از مواد است که باید در کلیه محموله ها رعایت شود.
قرص سیلیسیم یا قرص سیلیکون (به انگلیسی: Silicon wafer) یک برش نازک از یک نیمه رسانا مانند بلورهای سیلسیم است که در ساخت تراشه های الکترونیکی و دیگر ریزابزارها کاربرد دارد. این قرص های سیلیسیمی در ریزابزارهای الکترونیکی به صورت یک لایه کار می کنند به گونه ای که این ریزابزارها درون و روی قرص ها کار می شوند و یا بسیاری فرایندهای زیرساختی مانند آلایش، کاشت یون، لیتوگرافی نوری و... بر روی آن ها انجام می شود.
چندین گونه از سلول های خورشیدی هم از این قرص های سیلیسیمی ساخته شده اند. در قرص های سیلیسیمی خورشیدی، یک سلول خورشیدی که بیشتر چهارگوش است، تمام قرص سیلیسیم را دربر می گیرد.
مونواکسید سیلیسیم (به انگلیسی: Silicon monoxide) با فرمول شیمیایی SiO یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۶۲۴۱ است. که جرم مولی آن 44.08 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد شیشه ای قهوه ای است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سیلیسیم

سیلیسیم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

رها ١٧:٥٣ - ١٣٩٨/٠٩/١٥
فراوانترین عنصر طبیعی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دی اکسید سیلیسیم   • قرص سیلیسیوم   • ژرمانیم   • ژرمانيوم   • سیلیسیم فلزی   • عدد اتمی سیلیسیم   • سیلیسیم کاربید   • نقش سیلیسیم در بدن   • معنی سیلیسیم   • مفهوم سیلیسیم   • تعریف سیلیسیم   • معرفی سیلیسیم   • سیلیسیم چیست   • سیلیسیم یعنی چی   • سیلیسیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیلیسیم
کلمه : سیلیسیم
اشتباه تایپی : sdgdsdl
آوا : silsiyom
نقش : اسم
عکس سیلیسیم : در گوگل


آیا معنی سیلیسیم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )