انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 944 100 1

سینمای هند

سینمای هند در دانشنامه ویکی پدیا

سینمای هند
سینمای هند عبارت است از فیلم هایی که در سراسر شبه قاره هند تولید می شود که شامل فرهنگ سینمایی مناطق آندرا پرادش، آسام، بیهار، گجرات، هاریانا، جامو و کشمیر، جارکند، کارناتاکا، مهاراشترا، کرالا، مانیپور، ادیشا، پنجاب، راجستان، تامیل نادو، اوتار پرادش و بنگال غربی می شود.
فیلم های هندی با ورودشان سرتاسر آسیای جنوبی، خاورمیانه بزرگ، آسیای جنوب شرقی و شوروی سابق را تحت سیطره خویش درآوردند. سینما در هند به عنوان یک رسانه به سرعت محبوبیتی عمومی یافت به شکلی که سالانه بیش از ۱۰۰۰ فیلم به زبان های مختلف هندی در این سینما تولید می شود. این سینما در کشورهایی چون انگلستان و ایالات متحده آمریکا، از میان مهاجران، مخاطبانی بین المللی با زبان های مختلف یافته است. داداصاحب پالکی پدر سینمای هند است. جایزه داداصاحب پالکی پرطرفدارترین و معتبرترین جایزه سینمای هند است که به افتخار نام او از سال ۱۹۶۹ توسط دولت هند و برای یک عمر فعالیت هنری، اهدا می شود.
در قرن بیستم، سینمای هند در کنار هالیوود و سینمای چین به جایگاهی جهانی دست پیدا کرد. در پایان سال ۲۰۱۰ گزارش داده شد که از نظر تولید سالیانه، سینمای هند در رتبه اول قرار دارد و پس از آن سینمای نیجریه (نالیوود)، هالیوود و سینمای چین در رتبه های بعدی قرار دارند. صنعت سینمای هند در سال ۲۰۱۱ درآمدی بیش از ۱٫۸۶ میلیارد دلار داشته است که پیش بینی شده است این رقم تا سال ۲۰۱۶ به ۳ میلیارد دلار برسد. در حقیقت، فناوری پیشرفته راه را برای گذشتن این سینما از هنجارهای معین سینمایی در به دست دادن محصول و تغییر دادن ذائقۀ مخاطبان، باز کرده است؛ فیلم هایی بر اساس جلوه های ویژه و داستان های علمی و ابرقهرمانی مانند Entiran، Ra.one، Eega و Krrish 3، سینمایی پرفروش پدید آورده است. بر این اساس، سینمای هند بازار بزرگی برای نمایش فیلم هایش در بیش از ۹۰ کشور دنیا یافته است.
کارگردانانی چون ساتیاجیت رای، ریتویک گاتاک، مرینال سن، آدور گوپال کریشان، بودادب داسگوپتا، جی آرویندان، آپارنا سن، شاجی.ان کارون و گیریش کاساروالی سهم قابل توجهی از سینمای موازی با دیگر سینماهای مطرح را به خود اختصاص داده و تحسین جهانی را برانگیخته اند. فیلم سازان دیگری هم مانند شکهار کاپور، میرا نایر و دیپا ومهتا به موفقیت هایی خارج از سینمای هند دست یافته اند. دولت هند نیز بازارهای هدفش برای ارسال فیلم را به کشورهایی مانند آمریکا و ژاپن گسترش داده در حالی که صنف تهیه کنندگان فیلم های داخلی، ماموریت های مشابهی را در سراسر اروپا پی گرفته اند؛ در همین راستا سیوانی گانسان و اس.وی زانگا رائو اولین جوایز مهم بین المللی خود را برای بهترین بازیگری در جشنواره آفریقا-آسیا در قاهره و جشنواره فیلم اندونزی در جاکارتا برای فیلم های ویراپاندیا کاتابومن و نارتانساسالا در سال های ۱۹۵۹ و ۱۹۶۳ کسب کردند.
هند بزرگ ترین تولیدکننده فیلم در جهان است. در سال ۲۰۰۹، هند در مجموع ۲۹۶۱ فیلم سلولوئیدی ساخت که شامل ۱۲۸۸ فیلم بلند می شده است. فراهم آمدن امکان سرمایه گذاری خارجی صد درصدی، بازار سینمای هند را برای کمپانی های فیلم سازی بزرگی چون فاکس قرن بیستم، سونی پیکچرز، والت دیزنی پیکچرز و برادران وارنر جذاب کرده است. کمپانی های هندی نیز چون سان پیکچرز، زی، یوتی وی سورش و آدلابز نیز در تولید و توزیع فیلم ها مشارکت می کنند. مشوق های مالیاتی چندگانه نیز بر رونق سهام در هند مؤثر بوده است. در سال ۲۰۰۳ بیش از ۳۰ کمپانی فیلم سازی در لیست بورس اوراق بهادار ملی هند وجود داشت که حضور تجاری قابل قبولی را نشان می دهد.
صنعت فیلم سازی جنوب هند نیز چهار فرهنگ فیلم سازی جنوب هند را به عنوان یک موجودیت واحد تعریف می کند؛ این چهار صنعت فیلم سازی عبارتند از کاتاناتا، مالایالام، تامیل و تلوگو. اگرچه این صنعت برای دوره ای طولانی به صورت مستقل پیش رفته، اما تبادل ناخالص عوامل فیلم و تکنسین ها و همین طور جهانی شدن، به شکل گیری این هویت تازه یاری رسانده است.
جامعه هندی های خارج از کشور، متشکل از میلیون ها هندی است که برای دسترسی به فیلم های ساخته شده، از خرید دی وی دی و پخش فیلم ها در کشورهای محل اقامت خود و در هر کجا که امکان عرضه به صورت تجاری فراهم باشد، استفاده می کنند. این درآمد گاهی تا ۱۲ درصد از فروش خالص فیلم را تشکیل می دهد که در مجموع رقمی برابر ۱٫۳ میلیارد دلار را در سال ۲۰۰۰ به خود اختصاص داده است. موسیقی در سینمای هند نیز منبع دیگری برای کسب درآمد است به طوری که حقوق حاصل از پخش آن ها در فیلم ها به تنهایی، رقمی برابر ۴-۵ درصد درآمد خالص فیلم در هند را تشکیل می دهد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سینمای هند در جدول کلمات

سینمای هند
بالیوود
از فیلم های محبوب کلاسیک سینمای هند با بازی راچ کاپور در سال 1964
سنگام

سینمای هند را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سینمای هندنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سینمای هند   • مفهوم سینمای هند   • تعریف سینمای هند   • معرفی سینمای هند   • سینمای هند چیست   • سینمای هند یعنی چی   • سینمای هند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سینمای هند
کلمه : سینمای هند
اشتباه تایپی : sdklhd ikn
عکس سینمای هند : در گوگل


آیا معنی سینمای هند مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )