انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1043 100 1

سیک

/sik/

معنی سیک در لغت نامه دهخدا

سیک. (اِ) زردی و علتی باشدکه بر روی غله زار نشیند. (برهان ). همان سواک مرقوم ،یعنی زردی کشت. (فرهنگ رشیدی ) (جهانگیری ). یرقان. زردی که در کشت افتد به فارسی سیک است. (منتهی الارب ).زنگ. رجوع به سیسک ، سیکل ، سوکل ، سوگل و سوکک شود.

سیک. (ترکی ، اِ) آلت تناسل. (برهان ) (جهانگیری ). اسم قضیب حیوانات است. (فهرست مخزن الادویه ).

سیک. [ س ِ ی َ ](عدد کسری ، اِ مرکب ) ثلث. یک سوم. سه یک :
کبک چون طالب علم است و در این نیست شکی
مسأله خواند تا بگذرد از شب سیکی.
منوچهری.
و باید که در شب و روز هشت ساعت بیش نخسبید که این سیک بیست وچهار ساعت باشد. (کیمیای سعادت ).

سیک. (اِخ ) قومی از هندوان دارای مذهب وشنو شعبه ای از دین بودایی است. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی سیک به فارسی

سیک
قومی ازهندوان دارای مذهب وشنو (شعبه ای از دین بودایی ). این شعبه در قر. ۱۶ م . بتوسط بابا نانک هندی ایجاد شد و در ۱۸۴٠ م . جامعه ای رسمی تحت تسلط انگلستان در آمد .
( اسم ) آلت تناسل مرد ذکر .
قومی از هندوان دارای مذهب و شنو شعبه از دین بودایی است .
[ گویش مازنی ] /sik/ بازنده در بازی چک داله کا
[ گویش مازنی ] /sik sik/ رعشه و لرزش در اثر سرما – لرز شدید بدن
[ گویش مازنی ] /sik sik bezaan/ لرزبدن در اثر سرما
[ گویش مازنی ] /sik haakerdan/ اخراج کردن کسی از بازی
[ گویش مازنی ] /sik sik/ رعشه و لرزش در اثر سرما – لرز شدید بدن

معنی سیک در فرهنگ معین

سیک
[ تر. ] (اِ.) آلت تناسلی مرد، ذکر.

معنی سیک در فرهنگ فارسی عمید

سیک
فرقه ای مذهبی در هندوستان که پیروان آن به خدای یگانه ایمان دارند و به تناسخ معتقد هستند.

سیک در دانشنامه ویکی پدیا

سیک
سیک (به پنجابی: ਸਿੱਖੀ) (به معنی شاگرد) دینی یکتاپرستانه و در بین ادیان اصلی جهان، از تازه ترین آنهاست که در سده پانزدهم میلادی در منطقه پنجاب از شبه قارّهٔ هند بنیان نهاده شد. باورهای بنیادین دین سیکی باور و مراقبه به نام یک خالق، یگانگی و برابری همهٔ نوع بشر، درگیری در خدمت عاری از خودپرستی، تلاش برای عدالت اجتماعی برای منفعت و شکوفایی برای همه، و رفتار و زندگی صادقانه و زیست یک حیات خانوادگی است. این آیین با بیش از ۲۵ میلیون پیرو، پنجمین دین سازمان یافته جهان است.
کوتاه کردن موی سر
مصرف مواد مخدر، الکل، تنباکو یا هر ماده دیگری که بدن را مسموم کند.
خیانت به همسر: در دین سیک افراد باید به صورت فیزیکی و روانی به همسر خود وفادار بمانند.
تقلید کورکورانه مذهبی مانند خرافات، روزه گرفتن، تطهیر مذهبی، ختنه کردن، عبادت گور مردگان و بت پرستی در دین سیک ممنوع است.
توجه بیش از حد به مال و مادیات در این دین توصیه نمی شود.
قربانی کردن جانوران: مراسم قربانی کردن حیوانات برای جشن گرفتن مناسبتهای مذهبی در این دین ممنوع است.
پیرو دین سیک نباید به صورت منزوی، گدا یا یوگی یا راهب و تارک دنیا زندگی کند.
حرف های بیهوده: لاف زدن، دروغ گفتن، تهمت زدن، غیبت کردن و غیره… در دین سیک ممنوع است.
طبقه راهبان یا روحانیون در دین سیک وجود ندارد. دهمین راهنمای بزرگ سیک به این رسم پایان داد.
خوردن گوشت حیوانی که طی مراسم مذهبی کشته شده باشد ممنوع است. (مانند گوشت حیوانی که ذبح شده یا به روش «کوتا» کشته شده است)
هر گونه رابطه جنسی قبل از ازدواج یا خارج از ازدواج برای پیروان دین سیک ممنوع است.
دین سیکی با تولد گورو نانک در ۱۴۶۹ میلادی شروع شد و ده گوروی پسین این دین را تثبیت کرده و طی قرون متمادی گسترش دادند. گورو گوبیند سینگ، آخرین گورو به شکل انسانی، پیش از مرگ، در ۱۷۰۸ فرمان داد که تنها متن مقدس، گورو گرانت صاحب، گوروی دائمی و نهایی سیک ها خواهد بود. در فلسفهٔ دینی سیک ها، منظور از واژهٔ گورو خداست، و خدا و گورو اغلب در متون مقدس سیکی مترادفند.
بر طبق گفته های سیوا سینگ کالسی، «اصلی ترین آموزه آیین سیک، یکتاپرستی است.» این آیین، زندگی های روحی و مادی را به یکدیگر متصل می داند. گورو نانک، بنیان گذار این دین، سیستم لنگر (آشپزخانه همگانی) را برای بیان نیاز به اشتراک و برابری در میان مردم بنیان نهاد. دین سیکی تأکید شدیدی بر سیمران (مراقبهٔ واژگان گورو گرانت صاحب) دارد.
توسعهٔ دین سیک تحت تأثیر جنبش بهکتی بود. دین سیکی هنگام حکمرانی امپراطوری گورکانی در منطقه توسعه یافت. دو تا از گوروهای سیک، گورو ارجن و گورو تیغ بهادر، پس از خودداری از گرویدن به اسلام، از سوی فرمانروایان گورکانی هند شکنجه و اعدام شدند. دورهٔ آزار سیک ها توسط مسلمانان ایجاد خالصه را به عنوان جنبشی برای آزادی دینی کلید زد.
عکس سیک
سیک ممکن است یکی از موارد زیر باشد:
سیک، از ادیان یکتاپرست که عمده پیروانش در جنوب آسیا هستند
امپراتوری سیک، رژیم مسلط سیاسی بر شمال غرب شبه قاره هند در نیمه نخست قرن نوزدهم
فرودگاه سیک، فرودگاهی در فیلیپین
سیک (قلعه گنج) روستایی در استان کرمان
تنب سیک روستایی در استان هرمزگان
جونگ یونگ-سیک، بازیکن تنیس روی میز اهل کره جنوبی
کیم سانگ سیک، بازیکن فوتبال اهل کره جنوبی
سایک موتور یا شرکت صنایع خودروسازی شانگهای، یک شرکت خودروساز چینی
سیک (قلعه گنج)، روستایی از توابع بخش چاه دادخدا شهرستان قلعه گنج در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان مارز قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۳ نفر (۲۲خانوار) بوده است.
سیک (به انگلیسی: Sikes) شهری در ایالت لوئیزیانا کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱۱۹ نفر بوده است.
فهرست شهرها و روستاهای لوئیزیانا
در ایران جمعیتی از سیک ها زندگی می کنند. آنها بیشتر در زاهدان سکونت دارند.
در مرکز شهر زاهدان در استان سیستان و بلوچستان ایران از سال های پیش، جمعیتی از کشور هند موسوم به «سیک» را در خود پناه داده است. با گذشت بیش از هشتاد سال از زندگی گروه مزبور در شهر زاهدان، به نظر می رسد این گروه همچنان هویت اجتماعی قومیِ خود را در محیطی ناهمگون حفظ کرده اند.
سیک های تهران در حوالی میدان بهارستان گورودواره ای به نام گورو نانک دارند.
در شهر آبادان در گذشته سیک های مهاجری که برای اشتغال آمده بودند زندگی می کردند. خیابانی که امروز در آبادان سیکلین(sick line) نامیده می شود محل زندگی سیک ها در آبادان بوده است.
سیک کداح (به لاتین: Sik, Kedah) یک ناحیه در مالزی است که در کداح واقع شده است.
فهرست شهرهای مالزی
محمود غزنوی از سلطان های ترک مسلمان بود که در قرن دهم میلادی، به هندوستان حمله کرد. در قرن یازدهم، پادشاهان مسلمان نخست بر شمال غربی هندوستان و از آن پس بیشتر سرزمین های هند تسلط یافتند. پادشاهان مسلمان، از ابتدا به دین هندو با دید کفر و شرک و بددینی می نگریستند؛ نخستین بار محمود غزنوی دستور داد که بزرگ ترین بتخانه هند مشهور به سومنات را ویران کنند و بت های آن را بشکنند. دین اسلام، ریشه در یک فرهنگ بیگانه داشت، و بسیاری از هندوها به اجبار دین اسلام را اختیار کرده بودند. در چنین شرایطی، آیین سیک در حقیقت مانند پلی میان هند و اسلام بود؛ در حقیقت پیدایش آیین سیک نتیجه طبیعی برخورد دو دین مباین و متفاوت است.
نورالدین چهاردهی (۱۳۶۲)، سیکهاو گرونانک، تهران: میر، ص. ۲۶۵
نانک، با بسیاری از علمای مسلمان نشست و برخاست داشت؛ و از کتب مقدس هندوها و نیز از کتاب قرآن آگاهی و اطلاع داشت. نانک از قرآن با احترام یاد می کرد، و حتی آن را سخن خدا دانست؛ با این حال بخش هایی از قرآن را که به زندگی پیامبران بنی اسرائیل و عبرانی می پردازد؛ بی اهمیت خواند. بی شک نانک، عقیده یکتاپرستی را که با اعتقاد به پوچی بت ها همراه بود، از قرآن گرفته است. محتوای آیه ای از قرآن که نزد مسلمانان به آیه نور معروف است، با اندکی دگرگونی در کتاب کبیا صاحب آمده است. نام محمد در کتاب گورو گرنث نیامده است؛ با این حال به قرآن اشاره هایی رفته است و نانک همواره از محمد با احترام یاد می کرد. نانک از رعایت امتیازات صنفی نظام کاستی و رسم ساتی سرباز زد؛ همچنین خوردن گوشت گاو را برای پیروانش حلال دانست؛ و گوشت خوک و سگ را ممنوع کرد.
مبلغین گرو نانک به مسلمانان و هندوها به شیوه برابر آموزش می دادند؛ و هر دو دین را با دیده احترام می نگریستند. با این حال، سیک ها نه مسلمان ها و نه هندوها را رستگار می دانستند، و می خواستند که هر دو به آیین سیک درآیند. هندوها، سیک ها را نیز یکی از فرقه های خود انگاشتند، در حالی که مسلمانان نیز آن ها را یک فرقه اسلامی دانستند که از عرفان و تصوف الهام گرفته است. چهار جانشین گرونانک که یکی پس از دیگری به جانشینی نصب شدند، با پادشاهان مغول هند ارتباط نزدیکی داشتند. رمدا، چهارمین جانشین نانک، به حمایت اکبرشاه، گردوارهٔ معبد طلایی بنا کرد، و امریستار را شهر جاودانی سیک ها نامید. با این حال در دوره پادشاهی اورنگ زیب، شرایط سختی برای سیک ها به وجود آمد؛ اورنگ زیب بر نابودی هر دو فرقه هندوگرایی و سیک گرایی اصرار داشت. سینک، هفتمین گرو، نیز به دست یک مسلمان کشته شد.
امپراتوری سیک از قدرت های عمده در شبه قاره هند که تحت رهبری رانجیت سینگ که این امپراتوری را پیرامون منطقه پنجاب تأسیس کرد ظهور کرد. این امپراتوری از ۱۷۹۹ با تسخیر لاهور به دست رانجیت سینگ شروع شد و تا، ۱۸۴۹ ادامه داشت. این امپراتوری بر بنیان خالصه از تجمیع مثل های سیک شکل گرفت. این امپراتوری در اوج خود از تنگه خیبر در غرب تا غرب تبت در شرق و از میتانکوت در جنوب تا کشمیر در شمال وسعت داشت. این امپراتوری آخرین منطقهٔ مهم شبه قاره بود که توسط بریتانیایی ها فتح شد.
زبان فارسی
زبان پنجابی
ایم هیون سیک (به کره ای: 임현식)، (به انگلیسی: Im Hyun-Sik) (زاده۳۱ دسامبر ۱۹۴۵)بازیگر کره جنوبی است. او در مجموعه تلویزیونی جواهری در قصر با بازی در نقش کنگ داگو شناخته شد. او در سریال های افسانه جومونگ، تاجر پوسان، دو دوست و ایسان وسرنوشت یک مبارز نیز ایفای نقش کرده است. ایم هیون سیک دارای مدرک دکترای افتخاری TCM از دانشگاه کیونگ هی و گروه تئاتر از دانشگاه هانیانگ می باشد. او متأهل است و سه دختر دارد و پیرو مذهب کاتولیک می باشد .
اولین متولد (۲۰۱۳) (JTBC)
تاریخچه مرد سالاری (۲۰۱۲) (SBS)
اگر فردا بیاید (۲۰۱۲) (SBS)
سرنوشت یک مبارز (۲۰۱۱) (MBC)
دو دوست (۲۰۱۱) (MBC)
گل کدوی خالص (۲۰۱۰) (SBS)
دوست دختر من دم نهم روباه است (۲۰۱۰) (SBS)
من افسانه هستم (۲۰۱۰) (SBS)
گل کدوی خالص (۲۰۱۰) (SBS)
د-مول (۲۰۱۰) (SBS)
خالق سرنوشت (۲۰۰۹) (MBC)
هرکسی می تونه عاشق باشه؟ (۲۰۰۹) (MBC)
تازا (۲۰۰۸) (SBS)
رویدادهای مبارک چون جا (۲۰۰۸)(MBC)
مخالفان قدرتمند (۲۰۰۸) (KBS2)
زندگی مخصوص تیم ویژه (۲۰۰۸) (MBC)
ایسان (۲۰۰۷) (MBC)
زن بی گناه (۲۰۰۷) (KBS2)
افسانه هیانگ دان (۲۰۰۷) (MBC)
بازگشت شیم چونگ (۲۰۰۷) (KBS2)
مون هی (۲۰۰۷) (MBC)
پیشنهاد صد و یکم (۲۰۰۶) (SBS)
افسانه جومونگ (۲۰۰۶) (MBC)
خانواده بد (۲۰۰۶) (SBS)
لی دو یونگ فراری (۲۰۰۶) (KBS2)
افسانه سودانگ (۲۰۰۵) (SBS)
سرود در ستایش عشق (۲۰۰۵) (MBC)
لبخند روز بهاری (۲۰۰۵)(MBC)
دوشیزه دیاری پیر (۲۰۰۴) (KBS2)
سن قهرمانانه (۲۰۰۴) (MBC)
سریال کره ای زنان کوچک (۲۰۰۴) (SBS)
کاسه سگی (۲۰۰۴)(SBS)
بهار کویر (۲۰۰۳) (MBC)
جواهری در قصر (۲۰۰۳) (MBC)
بانوی زیبای من (۲۰۰۳) (SBS)
بونی (۲۰۰۳) (KBS1)
همیشه عشق (۲۰۰۳)(MBC)
همه داخل (۲۰۰۳) (SBS)
مانگ بزرگ (۲۰۰۲) (SBS)
تابش آفتاب (۲۰۰۲) (MBC)
هرکسی می تونه با شما باشه (۲۰۰۱) (MBC)
خرس شیرین (۲۰۰۱) (MBC)
تاجر پوسان (۲۰۰۱) (MBC)
تازه کار (۲۰۰۰) (SBS)
بسیار خب، بسیار خب (۲۰۰۰) (SBS)
هور جون (۱۹۹۹) (MBC)
خورشید تابان، ماه تابان (۱۹۹۹) (KBS1)
ملکه (۱۹۹۹) (SBS)
جنگ قبلی (۱۹۹۹) (MBC)
هفت تازه عروس (۱۹۹۸) (SBS)
هنگامیکه او اشاره کرد (۱۹۹۷) (KBS2)
سریال کره ای سیندرلا (۱۹۹۷) (MBC)
سریال کره ای زنان (۱۹۹۷)
ساعت شنی (۱۹۹۵)
زادروز:۳۱ /دسامبر /۱۹۴۵ (۱۰ /دی /۱۳۲۴)
قد: ۱۶۹ سانتی متر (۵ پا ۷ اینچ)
گروه خونی:A
اینگو سیک (انگلیسی: Ingo Sick؛ زاده ۱۹۳۹) یک فیزیک دان اتمی اهل سوئیس است.
بائک یون سیک (انگلیسی: Baek Yoon-sik؛ زادهٔ ۱۶ مارس ۱۹۴۷) یک هنرپیشه، و بازیگر سینما اهل کره جنوبی است. وی از سال ۱۹۷۰ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
تنب سیک، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان دژگان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰۹ نفر (۴۸خانوار) بوده است.
جونگ یونگ-سیک (انگلیسی: Jung Young-sik؛ زادهٔ ۲۰ ژانویهٔ ۱۹۹۲) یک بازیکن تنیس روی میز اهل کره جنوبی است.
Blade: Korbel Forehand: Tenergy 05
وی در مسابقات کشوری و بین المللی در مجموع برنده ۲ مدال نقره، ۷ مدال برنز شده است.
چویی مین-سیک (به انگلیسی: Choi Min-sik) (زاده ۲۷ آوریل ۱۹۶۲ ) بازیگر اهل کره جنوبی است.
از فیلم های معروف او می توان به بازی در لوسی و اولدبوی اشاره کرد.
فرودگاه سیک (به انگلیسی: Sayak Airport) (به زبان بومی: Paliparan ng Sayak) یک فرودگاه همگانی مسافربری با کد یاتا IAO است که یک باند فرود بتن دارد و طول باند آن ۱۲۷۰ متر است. این فرودگاه در کشور فیلیپین قرار دارد و در ارتفاع ۳ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های فیلیپین
گری سیک (به انگلیسی: Gary Sick) (متولد ۱۹۳۵ (میلادی)) استاد دانشگاه کلمبیا که بر موضوعات مربوط به خاورمیانه و بخصوص ایران فعالیت می کند. وی در دوران ریاست جمهوری جرالد فورد، جیمی کارتر و رونالد ریگان از اعضای شورای امنیت ملی دولت آمریکا بوده است.
زندگی نامه در وب گاه دانشگاه کلمبیا
او از سال ۱۹۹۳ مدیر پروژه خلیج ۲۰۰۰ (Gulf/۲۰۰۰ Project) در دانشگاه کلمبیا است.
شهرت وی بخاطر ارائه نظریه October Surprise در قبال واقعه گروگانگیری ایران می باشد. وی کتابی به همین نام به چاپ رسانیده.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی کلمه سیک به عربی

کلاسيکي

سیک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ماهان ٢٣:٢٧ - ١٣٩٥/٠٩/١٨
کنج
|

آریا ٠٥:٠٥ - ١٣٩٥/١١/٢٥
مردم آباده به گوشه حیاط یا گوشه اتاق می گویند سیک اتاق بنابرین سیک بمعنای گوشه می باشد .
|

اتابک ٠٠:٥٢ - ١٣٩٨/٠٤/٠٧
به زبان ترکی به معنی آلت تناسلی است
|

Erfan_Z_A_D ٠٧:٤٨ - ١٣٩٨/٠٥/٠٧
در زبان ترکی به معنای (آلت تناسلی (مردانه) )
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سیک ترکی   • سیک تیر   • سیک آمجخ   • سیک های ایران   • سیک مرد   • سیک چیست   • سیک به زبان ترکی   • سیک کن   • معنی سیک   • مفهوم سیک   • تعریف سیک   • معرفی سیک   • سیک یعنی چی   • سیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیک
کلمه : سیک
اشتباه تایپی : sd;
آوا : sik
نقش : اسم
عکس سیک : در گوگل


آیا معنی سیک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )