انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 900 100 1

معنی شأن به فارسی

[sociofact] [باستان شناسی] شیء یا نمادی باستان شناختی، حاصل کنش های اجتماعی انسان، که مرتبۀ اجتماعی کاربران آن را نشان می دهد

معنی شأن در فرهنگ معین

شأن
(شَ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - کار، حال . ۲ - امر بزرگ . ج . شئون (شؤون ).

شأن در دانشنامه اسلامی

شأن
شأن به منزلت و مرتبت اجتماعی می گویند
شأن به معنی منزلت و مرتبت اجتماعی و فردی هر انسانی است و در فقه در ابوابی چون زکات و نکاح و غیره بحث شده استمراد از شأن، مقام و منزلت خانوادگی و اجتماعی انسان است که در شرع مقدس بدان توجه ویژه شده است.
لازمه درک معارف قرآن، معرفت و ایمان به شان و مقام قرآن است.
جهل به موقعیت قرآن موجب می شود که نتوانیم ارتباط صحیحی با قرآن برقرار سازیم و با آن مانوس شویم از این رو ادامه ی ارتباط غلط، زدگی و تنفر را در پی خواهد داشت.رسیدن انسان به بن بست شناخت خود و مرتبه ی خود و مقصد و غایت خویش و درک عدم گره گشایی غریزه، عقل ، قلب و تجربه و علوم بشری از معضلات اساسی انسان، آدمی را با تواضع و فروتنی و دردمندی به سوی وحی الهی می کشاند: «ویری الذین اوتوا العلم الذی انزل الیک من ربک هو الحق ویهدی الی صراط العزیز الحمید؛ آنان که علم و آگاهی به آنها داده شده است می بینند که حقیقتا آنچه بسویت از جانب پروردگارت فرو فرستاده شده است، همان حق (مقصود) می باشد و بسوی شاهراه پر جاذبه ی خدای شکست ناپذیر بسیار ستوده رهنمایی می کند.»تعبیر «عزیز و حمید» اشاره به ذلت و پستی ای دارد که به سبب دور شدن از فرهنگ وحی، بشریت را فراگرفته است.
قرآن حقیقتی ماوراء الفاظ خوددارد و در قیامت، در زیباترین صورت، جلوه گر می شود و از شأن و منزلتی خاص برخوردار است.
قرآن را بر دیگر سخنان رفعتی است که در وصف نمی گنجد و آنها را قیاس با قرآن نتوان نمود همچنان که نه مخلوق را با خلق می توان سنجید و نه افعال آنان را با فعل خدا می توان مقایسه کرد: «فضل القرآن علی سائر الکلام کفضل الله علی خلقه». «ان کلام الباری سبحانه لایشبه کلام الخلق کما لایشبه افعاله افعالهم» مگر نه اینکه قرآن تجلی خاص خداوند سبحان می باشد بی آنکه به چشم بصر بتوان مشاهده کرد، و به چشم بصیرت به کنه ذاتش پی برد: «فتجلی لهم سبحانه فی کتابه من غیر ان یکونوا راوه بما اراهم من قدرته». قرآن تجلی اعظمتجلی اعظمی که ملموس ترین و مشهودترین شهود و حضور را جلوه گر است: «اللهم انی اسئلک بالتجلی الاعظم فی هذه اللیلة من الشهر المعظم». از این رو، آنکه شوق دیدار معشوق بسر می پروراند و در هوای وصالش، شب را به صبح می رساند و از درد هجران و لذت حضور به سجده در آمده، مهر از راز دل برگرفته، عقده ها را گشوده، در خلوت انس محبوب به نجوا در آمده است و گریان و نالان درمان درد می جوید و سکونت در جوارش را مسئلت می نماید. و آنکه در بازار پرغوغای زندگی، بهشت برین را بر متاع فانی ترجیح داده، چشم امید به نعمت ابدی دوخته است. و آنکه از خوف غضب الهی، از لذت حرام، دست شسته، به انتظار عفو و مغفرت الهی نشسته است، «ان قوما عبدوا الله رغبة فتلک عبادة التجار، و ان قوما عبدوا الله رهبة فتلک عبادة العبید و ان قوما عبدوا الله شکرا فتلک عبادة الاحرار»
یکی از آیات مورد اختلاف بین شیعه و سنی آیه ولایت بر سر خلافت بعد از پیامبر است.
تفاوت اساسی دیدگاه های فریقین درباره آیات ۵۵ و ۵۶ سوره مائده (که به آیات ولایت نامبردارند) به موضع آنان نسبت به مورد نزول این آیات درباره تصدق انگشتر در رکوع نماز به وسیله امام علی - علیه السلام - وابسته است؛ چه این که بیش تر شبهه ها و نقدها درباره استدلال به این آیات بر امامت امام علی - علیه السلام - نیز، ناشی از نادیده گرفتن این روایات و یا تردید در صحت آن هاست. اگر روایاتی که فریقین درباره نزول این آیات آورده اند، تحلیل و بررسی شوند، خود به خود بیش تر این تردیدها رخت بر می بندد. بنابر این، پرداختن به اسانید و متون این احادیث در این بحث اهمیت به سزایی دارد.
ضمیر شأن وقصه:ضمیر تعظیم و گرامی داشت مخبر عنه است؛ و یکی از ضمایر منفصل محسوب می شود.
یکی از ضمایر منفصل، ضمیر شأن است که به آن ضمیر قصه، مجهول، امر و حدیث نیز می گویند. در کلام عرب هرگاه گوینده بخواهد جمله اسمیه یا فعلیه ای را بیاورد که مفهومی مهم یا مقصودی در خور توجه دارد به گونه ای که سزاوار است توجه شنوندگان بدان جلب شود، آن را مستقیماً بیان نمی کند بلکه پیش از آن ضمیری را به کار می گیرد تا رغبت شنونده را برانگیزد و وی را مشتاق کند سپس به مفاد آن آگاه اش می کند. مانند: "قل هوالله احد؛ بگو: او خداوند یگانه است. احکام ضمیر شأن ۱- عامل در ضمیر شأن یا ابتدائیت است یا ناسخ آن، مانند "هو" در آیه: قل هوالله احد. ۲ - باید جمله ای آن ضمیر را تفسیر کند؛ ۳ - جمله تفسیر کننده باید بعد از ضمیر بیاید و مرجع این ضمیر به مضمون آن جمله باز گردد؛ ۴ - ضمیر مفرد است و نمی تواند مثنی یا جمع باشد، ولی می تواند مؤنث باشد، مانند: "ماهی الا حیاتنا الدنیا. ۵ - برای این ضمیر تابعی نمی آید، نه توصیف می شود و نه توصیف می کند. فایده کاربرد ضمیر شأن و قصه تعظیم و گرامی داشتن مخبر عنه است.

شأن در جدول کلمات

شأن و شوکت
جاه
توهین و از شأن افتادن
وهن

شأن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی شأن

یوسف ٠٠:٥٢ - ١٣٩٥/٠٧/١٦
(شَ ء ن) به معنی مقام و منزلت و جایگاه است.
|

::..Farhang Farsi..:: ٠٠:٣٨ - ١٣٩٦/٠١/١٤
مربوط بودن کسی به چیزی ، شخصی ، اتفاقی و...
|

شهریار آریابد ٠٨:٢٣ - ١٣٩٨/٠١/٠٣
در پارسی " سپاوگ ، پایگاه "
|

محمد رحیمی ١٠:٣٨ - ١٣٩٨/٠١/١٠
فر
|

پیشنهاد شما درباره معنی شأننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Bahar > of course
محمد > hostile verbal
ℳ.ც > Northen
Qumars > کیومرث
گمشو دیوونه > located
مهسا خسروی > get even
هانا خصم کوب > درپی
آرام > prize possission

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شان پزشکی   • شان عسل   • شان و منزلت   • شعن   • شان جراحی   • شئن   • شان در استپ اپ   • معنی شآن   • معنی شأن   • مفهوم شأن   • تعریف شأن   • معرفی شأن   • شأن چیست   • شأن یعنی چی   • شأن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شأن
کلمه : شأن
اشتباه تایپی : aأk
آوا : Sa'n
نقش : اسم
عکس شأن : در گوگل


آیا معنی شأن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )