انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1065 100 1

شاخص توسعه انسانی

شاخص توسعه انسانی در دانشنامه ویکی پدیا

شاخص توسعه انسانی
شاخص توسعهٔ انسانی (در زبان انگلیسی: Human Development Index به صورت خلاصه شده: HDI)، شاخصی ترکیبی است برای سنجیدن موفقیت در هر کشور، در سه معیار پایه از توسعهٔ انسانی:
زندگی طولانی و سالم،
دسترسی به دانش و معرفت
و سطح زندگی مناسب. (اشتغال و بیکاری)
شاخص توسعهٔ انسانی که توسط بانک جهانی ارائه می شود، ارائه دهندهٔ جدیدترین اطلاعات مربوط به توسعهٔ جهانی است و شامل برآوردهای ملی، منطقه ای و جهانی می باشد. این آمارها، که ۲۱۵ اقتصاد جهان را دربرمی گیرد، به صورت آمارهای سالیانه منتشر می شود. این مرجع آماریِ جهانی، آمارهای بیش از ۸۰۰ شاخص جهانی را مورد بررسی قرار می دهد. هرساله در ماه آوریل، بانک جهانی اقدام به انتشار HDI می کند و بانک اطلاعاتیِ قرارگرفته بر روی وبگاه بانک جهانی درخصوص شاخص های توسعهٔ جهانی، چهار بار در سال و در ماه های آوریل، ژوئیه، سپتامبر و دسامبر به روز می شود. شاخص های توسعهٔ انسانیِ سال ۲۰۱۱ (HDI 2011)، که توسط بانک جهانی ارائه شده است، پانزدهمین گزارش از این نوع است که از سال ۱۹۹۶ در بانک جهانی آغاز شده است. هدف از ارائهٔ این گزارش ها نیز در اختیار قرار دادن آمارهای بین المللیِ قابل مقایسه و با کیفیت بالا در حوزهٔ توسعه و کیفیت زندگی افراد وتحول كارآمد در سراسر جهان است. این گزارش ها به صورت کتاب انتشار می یابد و درعین حال در وبگاه بانک جهانی (http://data.worldbank.org) می توان به صورت نسخه های متناسب با تلفن همراه، جستجوی داده ها یا سایر حالت ها از داده های این گزارش استفاده برد.
مفهوم توسعهٔ انسانی به جای تمرکز بر ابزار به اهداف پیشرفت و توسعه تأکید دارد. هدف واقعی توسعه باید خلق محیطی برای افراد باشد که در آن بتوانند از زندگی طولانی، سالم و خلاق لذت ببرند. این حقیقت ساده اغلب با بروز نگرانی ها و اولویت های لحظه ای مورد غفلت قرار می گیرد. توسعهٔ انسانی به مفهوم فرایند گسترش حیطه انتخاب افراد و بهبود رفاه آنهاست. مهم ترین ابعاد توسعهٔ انسانی زندگی طولانی و سالم، دانش و استانداردهای زندگی آبرومندانه هستند. به این ابعاد می توان آزادی های سیاسی و اجتماعی را افزود. این مفهوم بین دو جنبه از توسعهٔ انسانی تفاوت قائل می شود:
اول، شکل دهی توانایی های انسانی مانند بهبود سلامتی و دانش و دوم لذت بردن از این توانایی ها در محیط کار و تفریح است. توسعه انسانی اغلب با مفاهیم و روش های توسعهٔ زیر اشتباه گرفته یا جایگزین می شود.
عکس شاخص توسعه انسانی
در اینجا فهرستی از استان های ایران بر پایه شاخص توسعه انسانی براساس آمار سال ۲۰۱۷ گردآوری شده است.
فهرست استان های ایران
در این مقاله فهرستی از کشورها برپایه شاخص توسعه انسانی به صورت تفکیکی فهرست شده اند. این فهرست، برآوردی منتشرشده از جانب برنامه عمران ملل متحد است که شاخص توسعهٔ انسانی را در کشورهای مختلف و در سال ۲۰۱۸ نمایش می دهد. فهرست زیر بر اساس گزارشی است که در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸ از داده هایی که در ۲۰۱۷ گردآوری شده، تهیه شده است.
▲ = افزایش
= ثابت
▼ = کاهش
شاخص توسعهٔ انسانی، معیاری نسبی برای سنجش امید به زندگی، سواد، چگونگی و سطح آموزش و به شکل کلی، میزان استانداردهای زندگی در جوامع بشری است. شاخص توسعه انسانی با استفاده از سنجش میزان رفاه به ویژه رفاه در میان کودکان و افراد با سنین پایین برآورد می گردد. از این آمارها می توان برای سنجش توسعه یافتگی کشورها، تأثیر سیاست های اقتصادی بر استانداردهای زندگی استفاده کرد. این برآورد برای نخستین بار توسط یک اقتصاددان پاکستانی به نام محبوب الحق و اقتصاددانی هندی به نام آمارتیا سن ابداع شد.
۱۰ کشور برتر
۱۰ کشور پایین
این فهرست کشورها، بر پایه نابرابری تعدیل شده شاخص توسعه انسانی، توسط برنامه توسعه سازمان ملل در سال ۲۰۱۰، در گزارش توسعه انسانی به چاپ رسید. بر اساس این گزارش، نابرابری هایی در توزیع بهداشت و آموزش و درآمد وجود دارد. که شرح این گزارش در جدول زیر امده است. تمام داده ها بر اساس تخمین سال ۲۰۱۰ است.
در زیر فهرست استان های (مارزر) ارمنستان بر پایه شاخص توسعه انسانی سال ۲۰۱۷, آورده شده است که ایروان، پایتخت و بزرگترین شهر ارمنستان نیز شامل آن می شود.
فهرست استان های ژاپن بر پایه شاخص توسعه انسانی (انگلیسی: List of Japanese prefectures by Human Development Index)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شاخص توسعه انسانی در دانشنامه آزاد پارسی

شاخص توسعۀ انسانی (Human Development Index)
آمار مرکّبی برای رتبه بندی کشورها برحسب سطح «توسعۀ انسانی». این شاخص نشانگر میزان امید به زندگی، سواد، آموزش و ابزار استاندارد اندازه گیری رفاه، به ویژه رفاه کودکان است. همچنین برای اندازه گیری تأثیر سیاست های اقتصادی بر روی کیفیّت زندگی به کار می رود و در آن سه بُعد را با یکدیگر ترکیب می کنند: زندگی سالم و طولانی، دسترسی به دانش، و استاندارد یک زندگی آبرومندانه. نروژ با رقم ۰.۹۳۸ بیشترین شاخص توسعۀ انسانی و زیمبابوه با رقم ۰.۱۴۰ کمترین شاخص توسعۀ انسانی را در سال ۲۰۱۰ دارا بودند. ایران در این سال با رقم ۰.۷۰۲ رتبۀ ۷۲ را در بین کشورها دارا بود.

شاخص توسعه انسانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شاخص توسعه انسانی   • مفهوم شاخص توسعه انسانی   • تعریف شاخص توسعه انسانی   • معرفی شاخص توسعه انسانی   • شاخص توسعه انسانی چیست   • شاخص توسعه انسانی یعنی چی   • شاخص توسعه انسانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاخص توسعه انسانی
کلمه : شاخص توسعه انسانی
اشتباه تایپی : ahow j,sui hkshkd
عکس شاخص توسعه انسانی : در گوگل


آیا معنی شاخص توسعه انسانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )