انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1069 100 1

شام آخر

شام آخر در دانشنامه ویکی پدیا

شام آخر
شام آخر (به انگلیسی: Last Supper) منشأ آیین «عشای ربانی» (شام خداوندی) در میان مسیحیان است و به طور ویژه به وعده شامی در باغ جتسیمانی، اطلاق می گردد که عیسی مسیح در شبی که یهودا او را تسلیم کرد به عنوان آخرین «غذای زمینی» خورد.
یادآوری بسیاری از تعالیمی که پیشتر به شاگردان داده بود.
تأکید بر محبت بی قید و شرط.
خبر دادن از قیام او از مردگان در روز سوم پس از مرگش.
مژده آمدن و نزول روح القدس بر رسولان.
چنان که بر اساس انجیل عیسی مسیح به رسولان (حواریان) گفت: دیگر از این محصول مو نخواهم نوشید تا روزی که آنرا با شما در پادشاهی پدر خود تازه بنوشم.»
اهمیت این اتفاق در مسیحیت به خاطر تعالیم خاصی است که مسیح در آن به شاگردان داد. از آن جمله است:
نقاشی دیواری شام آخر لئوناردو دا وینچی، در سالن ناهار خوری کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه در میلان، ایتالیا واقع شده است.
عکس شام آخر
شام آخر در دین مسحیت به آخرین غذایی گفته می شود که عیسی با یارانش خورد.
شام آخر (داوینچی) یکی از دیوارنگاره های لئوناردو داوینچی ایتالیایی است.
شام آخر (فیلم). نام فیلمی از فریدون جیرانی
شام آخر (فیلم ۱۳۵۵). نام فیلمی از شهیار قنبری
شام آخر (انگلیسی: Last Supper) اثر هنرمند ایتالیایی دوران رنسانس، یاکوپو تینتورتو است. این نقاشی با تکنیک رنگ روغن روی بوم بین سال های ۱۵۹۲ تا ۱۵۹۴ کشیده شده و در کلیسای سان جورجو ماجوره ونیز نگهداری می شود.
تینتورتو در این نقاشی از شیوه تکلف گرایی از جمله ترکیب بندی به شدت نامتقارن و پیچیده بهره گرفته است. تحرک و تأکید نقاشی بر چیزهای پیش پاافتاده و روزمره (با توجه به این که مکان نقاشی شبیه مسافرخانه های ونیزی است)، آن را به سبک باروک نزدیک کرده است. «توانایی این لحظه دراماتیک در ارتباط با بیننده با ایدئال های اصلاح کاتولیک و عقیده کلیسا در مورد طبیعت و سرشت تعلیمی هنر مذهبی، هم خوانی دارد.»
شامِ آخر (به ایتالیایی: Il Cenacolo or L'Ultima Cena) یکی از دیوارنگاره های لئوناردو دا وینچی ایتالیایی است. این اثر هنری نشانگر صحنه هایی از شام آخر روزهای پایانی عمر مسیح است آنطور که انجیل به آن اشاره کرده است. این نقاشی بر پایهٔ کتاب یوحنا، باب ۱۳ آیهٔ ۲۱ است آنجا که مسیح می گوید که یکی از ۱۲ حواری اش به وی خیانت خواهد کرد. این نقاشی یکی از مشهورترین و باارزش ترین نقاشی های جهان است، که بر خلاف بسیاری از نقاشی هایی از این دست قابل مالکیت شخصی نیست چرا که به آسانی نمی توان آن را جابجا کرد.
این نقاشی سراسر یک دیوار تالار مستطیل شکلی را می پوشاند که سالن غذاخوری صومعه سانتا ماریا دله گرتزیه در شهر میلان بوده است.
از چپ به راست: ناتانائیل، یعقوب پسر حلفا، اندریاس، یهودا اسخریوطی، یهودا، یوحنا، عیسی توما،مریم مجدلیه، یعقوب پسر زبدی، فیلیپ، متی، تادئوس و شمعون قانوی.
داوینچی این نگاره را برای فرمانروای حامی خود یعنی دوک لودوویچو اسفورتزا کشید. این نقاشی حدود ۳سال طول کشید.
شام آخر فیلمی به کارگردانی و نویسندگی شهیار قنبری محصول سال ۱۳۵۵ است.
پرویز فنی زاده
نوری کسرایی
ایرن زازیانس
بهروز به نژاد
داریوش ایران نژاد
ماوندادی
بهمن پرویزی
محمدعلی کشاورز
جمشید الوندی
شهیار قنبری
غلام
کاظم صادقیان
عصمت از شوهرش مرتضی طلاق گرفته و قصد دارد با علی به شهر دیگری برود...
شام آخر فیلمی ایرانی به کارگردانی فریدون جیرانی محصول سال ۱۳۸۰ است.
لباس و صحنه پردازی: علی عابدینی
منشی صحنه: پانته آ پناهی ها
چهره پردازی: علی عابدینی
تهیه کنندگان: ناهید حاجی پور، بهارک ملک زاده
میهن مشرقی (کتایون ریاحی) استاد دانشکده معماری پس از بیست و شش سال زندگی با شوهرش به سبب ناسازگاری فکری و رفتاری با پادرمیانی دخترش ستاره (هانیه توسلی) از همسرش جدا می شود. سپس به خانه قدیمی پدریش اسباب کشی می کند و با دخترش و دایه اش آفاق (ثریا قاسمی) زندگی تازه ای را آغاز می کند. زندگی تازه او با آمدن مانی معترف (محمدرضا گلزار) دانشجوی رشته معماری در هم می ریزد و...
شام آخر پس از فیلم های صعود (۱۳۶۶)، قرمز (۱۳۷۷) و آب و آتش (۱۳۷۹)، چهارمین فیلم فریدون جیرانی است. نام پیشین این فیلم یک داستان زنانه بود.
بسیاری از بازیگران مطرح زن برای بازی در نقش میهن کاندیدا شده بودند، از جمله بیتا فرهی و رؤیا نونهالی اما سرانجام نقش به کتایون ریاحی رسید. فریدون جیرانی توانست در این فیلم محمدرضا گلزار را به شهرت برساند. این فیلم همچنین اولین بازی هانیه توسلی در عرصه سینما هم به حساب می آید.
شام آخر (اسپانیایی: La última cena) یک فیلم به کارگردانی توماس گوتییرز آلئا است که در سال ۱۹۷۶ منتشر شد.
«شام آخر» (انگلیسی: The Last Supper (1994 film)) یک فیلم است.
شام آخر (انگلیسی: The Last Supper) فیلمی در ژانر کمدی-درام است که در سال ۱۱۳ منتشر شد.
۵ آوریل ۱۹۹۶ (۱۹۹۶-04-۰۵)
«شام آخر» (انگلیسی: The Last Supper (2003 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد.
۱۴ نوامبر ۲۰۰۳ (۲۰۰۳-11-۱۴)
«شام آخر» (انگلیسی: The Last Supper (2006 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به الیزا دوشکوه اشاره کرد.
تقدیس شام آخر (انگلیسی: The Sacrament of the Last Supper) یک نقاشی از سالوادور دالی است که در سال ۱۹۵۵ پس از نه ماه کار به پایان رسید و تا به امروز یکی از محبوب ترین آثار این نقاش است. این اثر پس از نمایش در نگارخانه ملی هنر آمریکا در ۱۹۵۵ جای دختری با یک آب پاش پیر آگوست رنوآر را به عنوان محبوب ترین اثر در این موزه گرفت. این اثر سیزده شخصیت (عیسی و ۱۲ حواریون او) به دور یک میز را به تصویر می کشد و دوازده وجهی خالی ای (که نماد «خدا» است) بر فراز ایشان قرار دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شام آخر در دانشنامه آزاد پارسی

شام آخر (نقاشی)(The Last Supper)
دیوارنگارهای که لئوناردو داوینچی در سال های ۱۴۹۵ ـ ۱۴۹۸ م در ناهارخوری صومعۀ دومینیکیِ سانتا ماریا دلّه گراتسیه در میلان نقاشی کرد و در اجرای آن از اصولی بهره گرفت که در رسالۀ نقاشی اش آورده بود. لئوناردو رابطۀ نمایشی و روان شناختی حرکات و سکنات اعضای گروه، ازجمله عیسی و حواریانش، را در این اثر به خوبی پرورانده است. داوینچی به کمک ژرفانمایی، که ضمن ایجاد توهم گستردگی در فضای ناهارخوری، میز شام آخر را عملاً تا درون اتاق پیش می آورد ، جلوۀ اثر را دوچندان ساخت. متأسفانه خوی تجربه گر لئوناردو، وی را بر آن داشت که از رنگِ روغنی بر روی گچ استفاده کند. تخریب این شاهکار هنری در زمان حیات خود لئوناردو آغاز شد، و علی رغم تلاش مرمت گران، بسیار آسیب دیده است. شام آخر سفارشی است از سوی خانوادۀ اسفورتسا، که لئوناردو در میلان در خدمت آنان بود.

ارتباط محتوایی با شام آخر

شام آخر در جدول کلمات

شاهکار شام آخر اثراین نقاش است
لئوناردو داوینچی

شام آخر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عدالت مجاوری > outlook
مهرداد عزیزی > Worrisome
عدالت مجاوری > bleak
سعیده کریمی > FEMA
Zeinab > یخ زدم
لاله > افشانه اتش نشانی
کیان پور > کشانی
کسری منتظری > پادشاه

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شام آخر   • مفهوم شام آخر   • تعریف شام آخر   • معرفی شام آخر   • شام آخر چیست   • شام آخر یعنی چی   • شام آخر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شام آخر
کلمه : شام آخر
اشتباه تایپی : ahl Hov
عکس شام آخر : در گوگل


آیا معنی شام آخر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )