انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1030 100 1

شاهزاده نشین

معنی شاهزاده نشین به فارسی

شاهزاده نشین
[principality] [باستان شناسی، علوم سیاسی و روابط بین الملل] کشوری که فردی با لقب شاهزاده بر آن حکومت می کند

شاهزاده نشین در دانشنامه ویکی پدیا

شاهزاده نشین
شاهزاده-نشین ( شاه زاده نشین، شازده-نشین ) (به انگلیسی: Principality) از تیول های شاهانه یا ولایت است که شاه زاده ای، چه شاه پور چه شاه دخت یا از تبار شاهان بر آن فرمان می راند.
شاهزاده نشین آخا (به لاتین: Principality of Achaea) یک کشور سابق و دولت های صلیبیون در یونان است که در بالکان واقع شده است؛ که شامل جزیره موریا و شبه جزیره پلوپونز می شد، در سال ۱۲۰۴ به فرمان امپراتوری لاتین تشکیل شد. این قلمرو توانست به سرعت مبدل به یکی از قوی ترین ایالات و قلمروهای صلیبی شود و حتی توانست پس از سقوط و فروپاشی امپراتوری لاتین برای مدت بیشتر دوام پیدا کند. رقیب و دشمن اصلی این قلمرو، امیرنشین بیزانسی موریا بود که در نهایت توانست این شاهزاده نشین را شکست دهد و بر آن مسلط شود.
شاهزاده نشین آلبانی دولتی بود که پس از سقوط پادشاهی آلبانی توسط کارل توپیا تأسیس گشت. در این شاهزاده نشین تا سال ۱۳۹۲ میلادی، قدرت میان دو خاندان توپیا و بالشا تقسیم شده بود. این شاهزاده نشین عاقبت در ۱۴۴۴ میلادی جزئی از اتحادیه لژه شد.
کارل توپیا (بار اول) ۱۳۶۸–۱۳۸۲
بالشا دوم ۱۳۸۲–۱۳۸۵
کارل توپیا (بار دوم) ۱۳۸۵–۱۳۸۷
گجرجی توپیا ۱۳۸۷–۱۳۹۲
آندریا اول توپیا ۱۳۹۲–۱۴۲۸
آندریا دوم توپیا ۱۴۲۸–۱۴۴۴
شاهزادگی انطاکیه (به لاتین: Principality of Antioch) یک شاهزاده نشین و یکی از پایگاه های صلیبیون در دوران جنگ های صلیبی واقع در فلسطین می باشد که در خاورمیانه است.
فهرست شهرهای فلسطین
نشان
شاهزاده نشین اورانژ (Principality of Orange) در ۱۱۶۳ میلادی تأسیس شد.
نشان
در این سال فردریک یکم امپراتور مقدس روم به این بخش از امپراتوری (بخش اورانژ) استقلال کامل اعطا کرد.
این شاهزاده نشین در سال ۱۵۴۴ به ویلیام خاموش از خاندان اورانژ-ناسو منتقل شد و قسمتی از دارایی های پراکندهٔ خاندان اورانژ-ناسو باقی ماند تا اینکه در سال ۱۷۱۳ طبق پیمان اوترخت به فرانسه واگذار شد.
شاهزاده نشین پریاسلاف (اوکراینی: Переяславське князівство) یک شاهزاده نشین منطقه ای در فدراسیون روس کیف از پایان سده نهم میلادی تا سال ۱۳۲۳ میلادی بود و مقر آن شهر پریاسلاف-خملنیتسکیی کنونی در ساحل رود تروبیژ بود.اوکراین  روسیه
Coat of arms
شاهزاده نشین ترانسیلوانیا (۱۵۷۰–۱۷۱۱) (به لاتین: Principality of Transylvania (1570–1711)) یک شاهزاده نشین و کشور سابق در رومانی است که در اروپای جنوب شرقی واقع شده است.
شاهزاده نشین توروف (بلاروسی: Турава-Пінскае княства) به عقیده محققان اسلاویک شرق یک شاهزاده نشین قرون وسطی و زیربخش مهم فدارسیون روس کیف از سده ۱۰ میلادی در قلمروی جنوب بلاروس و شمال اوکراین کنونی بوده است.
شاهزاده نشین چرنیهیف (Old East Slavic: Чєрниговскоє кънѧжьство) یکی از بزرگترین ایالت ها در داخل فدارسیون روس کیف بود. برای مدتی این شاهزاده نشین پس از شاهزاده نشین کیف دومین شاهزاده مهم این فدراسیون بود.
Coat of arms
شاهزاده نشین ریازان (انگلیسی: Principality of Ryazan) از سال ۱۰۷۸ زمانی که تحت عنوان شاهزاده نشین استانی موروم از شاهزاده نشین چرنیهیف جدا شد و موجودیت یافت.
استان ریازان
نشان
شاهزاده نشین نووهورود-سیورسک (اوکراینی: Сіверське князівство) یک شاهزاده نشین قرون وسطی مردم روس (واریاگ) بود و در شهری که هم اکنون نووهورود-سیورسکیی نامیده می شود تمرکز یافته بود. این شاهزاده نشین احتمالاً در سال ۱۱۳۹ میلادی تشکیل شده باشد.روسیه  اوکراین  بلاروس
Coat of arms


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شاهزاده نشین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شاهزاده موناکو   • پایتخت سودان جنوبی   • شهر موناکو   • هزینه سفر به موناکو   • باشگاه فوتبال موناکو   • ویزای موناکو   • قیمت تور موناکو   • آلبرت دوم   • معنی شاهزاده نشین   • مفهوم شاهزاده نشین   • تعریف شاهزاده نشین   • معرفی شاهزاده نشین   • شاهزاده نشین چیست   • شاهزاده نشین یعنی چی   • شاهزاده نشین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاهزاده نشین
کلمه : شاهزاده نشین
اشتباه تایپی : ahichni kadk
عکس شاهزاده نشین : در گوگل


آیا معنی شاهزاده نشین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )