انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1077 100 1

شاهنشاهی ساسانی

شاهنشاهی ساسانی در دانشنامه ویکی پدیا

شاهنشاهی ساسانی
عکس شاهنشاهی ساسانی
شاهنشاهی ساسانی کتابی است که تورج دریایی نوشته است و مرتضی ثاقب فر به فارسی برگردانیده است.
فکر نوشتن این کتاب از هنگامی در ذهنم شکل گرفت که دانشجوی دوره دکترا در دانشگاه کالیفرنیا-لوس آنجلس بودم، یعنی یکی از چند دانشگاه جهان که در آن تاریخ دوره ساسانی تدریس می شود. در این دانشگاه دانشجویان زیادی بودندکه رشته اصلی شان تاریخ روم بود و با مورخان خاور نزدیک درباره پیوند تمدن ها به بحث می پرداختند. روزی یکی از دوستانم که در رشته تاریخ روم تحصیل می کرد به من گفت به نظرش عجیب می نماید که در حالی که صدها کتاب درباره تاریخ روم نوشته شده است، حتی یک کتاب به زبان انگلیسی درباره تاریخ و تمدن ساسانی وجود ندارد. راست آن است که به این موضوع نیندیشیده بودم که هرکس به تحصیل تاریخ ساسانی علاقه دارد باید حداقل با زبان های فرانسوی و آلمانی آشنا باشد (اگر افزون برآنها ایتالیایی و روسی را نیز بداند چه بهتر). علاوه بر آن، تک نگاری ها دراین باب نیز بسی اندکند؛ از زمان انتشار شاهکار آرتور کریستینسن به زبان فرانسه به نام ایران در زمان ساسانیان در ۱۹۴۴، فقط یک کتاب کوچک دیگر درباره تاریخ ساسانی نوشته شده که آن هم تألیف کلاوس شیپمان به زبان آلمانی است. این کتاب نیز فقط طرحی کلی از تاریخ ساسانیان ارائه می دهد.
ارتش ساسانی لشکریان و سپاهیان محافظ شاه و کشور در زمان حکومت ساسانیان بر ایران بودند. پس از شکست اردوان پنجم اشکانی از اردشیر یکم ساسانی که علیه او شوریده بود حکومت ساسانی در ایران مستقر شد. سیستم نظامی گری ساسانیان با اشکانیان متفاوت بود و قشون سواره و چریکی اشکانی که به صورت پراکنده مبارزه می کردند جای خود را به سپاه منظم و قانونمند ساسانی سپرد. این ارتش جنگ های زیادی با هپتالیان و رومیان و اعراب نمود.ارتشتاران و نامیان از طبقات دوره ساسانی بودند و هزینه و دستمزد آن ها از خزانه شاهی ایران پرداخت می شد. شاه بالاترین مقام نظامی بود.
پیکان سالار
سواران سالار
پزشک وضعیت سلامت اسب ها و چارپایان جنگی نظامیان را بررسی می کرد.
ساسانیان ابرقدرت دیگری در شرق امپراتوری روم بودند. تقریباً در هر جنگی که ایرانیان با رومی ها داشتند، سواران (سواره نظام) نیز حضور داشتند. ماشین نظامی و تجهیزات ساسانیان در تمامی جنبه ها هم طراز و حتی قوی تر از رومی ها بود؛ حقیقت تلخی که سرانجام رومیان به آن اعتراف کردند. سواره نظام نُخبه و برگزیده ساسانی همانند دیواری مستحکم در برابر رومی ها بود تا آن ها نتوانند ایران را تسخیر کنند و به مرزهای هند و چین برسند. امروزه کمتر کسی ترس و وحشتی را درک می کند که این سواران در دل رقیبان خود برمی انگیختند. برای درک این موضوع بهتر است به لیبیانوس (مورخ رومی) مراجعه کنیم، جایی که در آن نوشته است:لژیونرهای رومی ترجیح می دهند تا هر سرنوشت و قضا و قدری را تحمل کنند اما با سواران ایرانی رو در رو نشوند!.
رسته های مختلفی در نیروی نظامی ساسانی وجود داشته که از مهم ترین آن ها می توان به اسواران، دیلمیان، پایگان، کمانداران و فیلبانان نام برد. نظامی گری در دوره ساسانی موروثی بوده و بیشتر این نظامیان از خانواده هایی نظامی و تحت تربیت نظامی بوده اند. از میان تمامی این رسته ها اسواران یا همان سواران ساسانی که بیشتر پارتی تبار هم بودند از شهرت بیشتری برخوردار بودند. دیلمیان عمدتاً در شمشیر زنی و نیزه اندازی مهارت داشتند و پایگان نیز پیاده نظام ارتش ساسانی بودند و گاهی نیروهای فدایی اسواران میشند و در تیراندازی مهارت خاصی داشتند. فیلبانان دوره ساسانی هم عمدتاً سواران فیل هایی بودند که از هندوستان آورده شده بودند. کاربرد فیل بیشتر برای اِرعاب و ترساندن سپاهیان دشمن و بخصوص اسب های نظامی رومیان بود. آمیین مارسلن دربند اول کتاب ۱۹ خود با بیان این مطلب می گوید: «دیدن فیل های جنگی ایرانیان قلب ها را از کار می انداخت و صدای این حیوان مهیب و بوی او نیز موجب وحشت و رم کردن اسب های ما می شد».
زوال و سقوط شاهنشاهی ساسانی: اتحاد اشکانی-ساسانی و حملهٔ اعراب به ایران (به انگلیسی: Decline and Fall of the Sasanian Empire: The Sasanian-Parthian Confederacy and the Arab Conquest of Iran) نام کتابی نوشتهٔ پروانه پورشریعتی است که به تاریخ ایران در دورهٔ ساسانیان و حمله اعراب به ایران می پردازد. پورشریعتی در این کتاب نظریهٔ وجود یک شاهنشاهی متمرکز ساسانی را رد می کند و معتقد است که حکومت ساسانی شکلی شبیه به یک کنفدراسیون داشته که نتیجهٔ همکاری سیاسی خانواده های بزرگ اشکانی و ساسانی بوده است و خانواده های اشکانی در بر سر کار آمدن یا سقوط بیشتر پادشاهان ساسانی مؤثر بوده اند.
گریتکس، جفری (۱۳۹۳). ترجمهٔ محمد حیدرزاده. «زوال و سقوط امپراتوری ساسانی». فصلنامهٔ نقد کتاب اسلام و ایران. تهران. بهار و تابستان (۱): ۲۸۳-۲۸۶.
از جملهٔ مهم ترین نظریات پورشریعتی در این اثر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
نخست اینکه شاهان ساسانی حتی در سدهٔ ششم میلادی نیز هرگز موفق نشدند قدرت را در پادشاهی شان متمرکز کنند؛ از آغاز فرمانروایی ساسانیان در اوایل سدهٔ سوم، خاندان های اشکانی نقشی بنیادی ایفا می کردند و سمت های بلندمرتبه را در انحصار خود داشتند. شاهان ساسانی می بایست خانواده های اشکانی را به رقابت علیه یکدیگر ترغیب کنند، اما هیچ گاه موفق نشدند قدرت آن ها را تضعیف کنند، بلکه اقتدار آن ها به ویژه در مناطق شمالی و شرقی ایران همچنان پایدار ماند. افزون براین، هنگام فرمانروایی ساسانیان، توافق و هم آوایی میان خاندان های اشکانی وجود داشت که مشخصهٔ بارز آن دوران به شمار می رفت، اما هنگامی که این توافق در سدهٔ ششم و هفتم از میان رفت، شاهان ساسانی نیز متضرر شدند؛ به عنوان مثال، شورش بهرام چوبین، یک جنبه از این شکست بود.
دوم این که خاندان های پارتی با عرب های مهاجم صلح کردند و تا سدهٔ هشتم میلادی به اعمال قدرت در ایران ادامه دادند.
دوران ساسانی یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین بخش های تاریخ ایران است. در این دوران، سومین شاهنشاهی بزرگ ایرانی سر برآورد که از نظر شکوه و قدرت تنه به تنه پیشینیانش می زد. درحالی که این شاهنشاهی برای سده های متوالی با نیروهای کوچ رو در مرزهای شرقی و امپراتوری روم در مرزهای غربی درگیر بود، در نهایت این مسلمانان بودند که پایان آن را رقم زدند؛ گرچه جنگ های طولانی با روم خاوری در تضعیف ساسانیان نقش پررنگی ایفا کرد. این نوشتار به دلایل سقوط امپراتوری ساسانی می پردازد.
ساسانیان
تاریخ ایران
حمله اعراب به ایران
در سال 602 میلادی و پس از ترور امپراتور موریس، خسرو پرویز شاهنشاه ایران به روم شرقی اعلان جنگ داد. درحالی که سپاه ایران در ابتدا به طرز شگفت آور و خردکننده ای در خاک بیزانس پیشروی می کرد، به ناگهان با ظهور هراکلیوس این نبردها حالت فرسایشی به خود گرفت. پس از آن دامنه جنگ بسیار از ایران و روم فراتر رفت و پای سایر دولت های جهان، مانند چین، گوگ ترک های غربی، گوگ ترک های شرقی، آوارها و خزرها را که هر کدام اهداف جداگانه ای را دنبال می کردند، به این جنگ باز شد. در نهایت، خسرو پرویز که راضی به پذیرش صلح نبود، توسط پسرش ترور شد و این جنگ با برقراری مرزهای پیش از جنگ میان ایران و روم به پایان رسید.
اندکی پس از برتخت نشینی شیرویه که با نام کواد دوم تاج گذاری کرد، مناطق غربی ایران دچار طاعون بزرگی شدند که به نام طاعون شیرویه معروف است. طغیان دجله و فرات نیز مزید برعلت شد و کار را برای ساسانیان بدتر کرد. گفته شده که نیمی از جمعیت میانرودان در جریان این طاعون جان خود را از دست دادند که بنا به برخی روایت ها، خود شاهنشاه جوان نیز در میان قربانیان بوده است.
جامعه ساسانی به چهاربخش تقسیم شده بود: روحانیان، جنگاوران، دبیران و مردم عامه. گروه چهارم همچنین بار مالیات ها را به دوش می کشید.
نیروی دریایی شاهنشاهی ساسانی از بخش های ارتش شاهنشاهی ساسانی بود. به رهبر نیروی دریایی، ناوبِد می گفتند. چیز زیادی دربارهٔ نیروی دریایی شاهنشاهی ساسانی دانسته نیست. نیروی دریایی شاهنشاهی ساسانی هیچگاه به عنوان یک نیروی عمده مطرح نشد. این ناوگان نقشی مهم در تسخیر سواحل عرب نشین خلیج فارس در دوران اردشیر بابکان ایفا کرد. در دوران خسرو یکم (انوشیروان) او هشت کشتی را به رهبری وهریز برای تسخیر یمن به آنجا فرستاد که در هر کشتی ۱۰۰ مرد بود. این مردها، از میان مرگ ارزانان (بزه کاران محکوم به مرگ) بودند و به آنها شانسی داده شده بود تا آزادی خود را بازستانند. از هشت کشتی، شش تا از کشتی ها با کامیابی به یمن رسیدند. نیروی دریایی ساسانی به احتمال زیاد در حمله اعراب به ایران از هم پاشید.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شاهنشاهی ساسانی

شاهنشاهی ساسانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شاهنشاهی ساسانی   • مفهوم شاهنشاهی ساسانی   • تعریف شاهنشاهی ساسانی   • معرفی شاهنشاهی ساسانی   • شاهنشاهی ساسانی چیست   • شاهنشاهی ساسانی یعنی چی   • شاهنشاهی ساسانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاهنشاهی ساسانی
کلمه : شاهنشاهی ساسانی
اشتباه تایپی : ahikahid shshkd
عکس شاهنشاهی ساسانی : در گوگل


آیا معنی شاهنشاهی ساسانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )