برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1217 100 1

شاه شجاع

/SAhSojA'/

معنی شاه شجاع در لغت نامه دهخدا

شاه شجاع. [ ش ُ ] (اِخ ) فرزند مبارزالدین محمدبن امیر مظفربن منصوربن پهلوان حاجی است.53 سال عمر کرد و 25 سال سلطنت نمود و در سال 786 هَ. ق. درگذشت. حافظ شیرازی در تاریخ فوت او گوید:
جانش غریق رحمت خود کردتا بود
تاریخ این معامله رحمن لایموت.
حافظ.
اشعار فارسی و عربی سروده است که سعدالدین انسی آنها را گردآوری کرده و مقدمه ای برآن نگاشته است و دیوان او در بمبئی بچاپ رسیده است. وی قسمت بیشتر از مدت سلطنت خود را بدفع مخالفان گذرانده است و اغلب در این زدوخوردها که با برادران یا برادرزادگان خود داشته فاتح بوده است. شاه شجاع از طرف مادر منسوب به قراختائیان کرمان است و قسمتی از سپاهیان او نیز ترک و سلسله ٔ او جانشین اتابکان فارس بود. شاه شجاع مردی فاضل و شاعر و شعردوست و ادب پرور و نزد قاضی عضدالدین ایجی و جمعی دیگر ازعلمای وقت تحصیل کرد و در نه سالگی قرآن را حفظ کرد و در اقامه ٔ شعایر دینی جد بلیغ داشت. شاه شجاع دارای خطی زیبا نیز بود و مدرسه ٔ «دارالشفاء» شیراز را تأسیس کرد و سید شریف جرجانی را مأمور تدریس دانشجویان کرد و خود او هم اغلب در حوزه ٔ درس مولانا قوام الدین حاضر میشد و در نشر اصول مذهب تسنن پرداخت و بروش پدر خویش با خلفای فاطمی مقیم مصر بیعت کرد مخصوصاً در سال 770 هَ. ق. علمای دینی را واداشت که در قبول بیعت «القاهر باﷲ محمدبن ابی بکر» نامه ها بنوشتند و نام این خلیفه را در خطبه ها داخل کردند. و ممدوح حافظ شیرازی و معاصر عماد فقیه نیز بوده است. (الذریعة ج 9 ص 499) (مجمع الفصحاء ج 1 ص 35) (حافظ شیرین سخن تألیف معین ص 233 به بعد). و رجوع به جلال الدین ابوالفوارس بن مبارزالدین... شود.

معنی شاه شجاع به فارسی

شاه شجاع
صورت هفتم از صور جنوبی فلک

شاه شجاع در دانشنامه اسلامی

شاه شجاع کرمانی، از صوفیان قرن سوم بود. در برخی منابع او را شاهِ شجاع کرمانی نامیده اند. وی به ابوالفوارس ملقب بود که احتمالا نشانه ای از بزرگ زادگی یا مهارت او در اسب سواری بوده است. گفته اند او ملک زاده ای بود که بعدها زهد پیشه کرد.
مؤلف مزارات کرمان، روایات افسانه گونه ای درباره پادشاهی و توبه او نقل کرده است. سلمی و انصاری او را اهل فتوت دانسته اند؛ اما چون وی با برخی از ملامتیه، مانند ابوحفص حداد و یحیی بن معاذ، مصاحبت و مکاتبه داشته و نیز مانند ملامتیه از پوشیدن خرقه صوفیه و عبای زاهدان خودداری می کرده و قبای عامه را می پوشیده است، می توان او را واسطه ای میان اهل فتوت و اهل ملامت دانست.
رابطه با ابوحفص حداد
شاه با مشایخی همچون ابوتراب نَخَشْبی و ابوعبید بُسْری نیز مصاحبت داشت. برخی او را مرید ابوحفص حداد دانسته اند، حال آن که از ماجرای سفر او به نیشابور و صحبت ها و مکاتبات این دو، بیشتر مناسبات دوستانه استنباط می شود تا رابطه مریدی و مرادی. اما مشرب عرفانی آن ها چندان به هم نزدیک بوده است که وقتی شاه شجاع به همراه شاگردش، ابوعثمان حِیری، برای دیدار ابوحفص به نیشابور سفر کرد، ابوعثمان را برای شاگردی نزد ابوحفص حداد باقی گذاشت.
ویژگی های تصوف
از زندگی شاه شجاع حکایاتی نقل شده که نشان دهندۀ بی اعتنایی وی به جمع ظاهری طاعات و عبادات و توجه به باطن و حقایق معنوی آن است. از جمله گفته شده است که پنجاه حج خود را، در ازای نان دادن به درویشی، فروخت روزبهان بقلی این حکایت را جزو شطحیات وی آورده و در توضیح آن گفته که آن چهل حج پیاده، حجاب رؤیت حق بوده و با توجه به این که اصل عبادت، اخلاص است و التفات بر عبادت، شرک؛ لذا فروختن چهل حج به دو نان، به قصد از بین بردن شرک بوده است.شاه توجه و دیدن مقامات عرفانی را، به عنوان اهداف غایی، مخالف کمال می دانست. از سخنان اوست که اهل فضل صاحب فضل باشند تا آنگاه که فضل خود نبینند، چون بدیدند، دیگر فضل باقی نماند، و اهل ولایت را همچنین ولایت تا آنگاه است که ولایت خود نبینند. از دیگر ویژگی های تصوف او اهمیت دادن به خوف در مقابل رجا و تفضیل فقر و درویشی بر توانگری است. گفته اند وی در رد یحیی بن معاذ رازی، که رساله ای در تفضیل توانگر ...

شاه شجاع در دانشنامه ویکی پدیا

شاه شجاع
ابوالفوارس جلال الدینْ شاه شجاع از سلاطین آل مظفر و مشهورترین فرد از این خاندان است.
آرامگاه شاه شجاع
وی در ۲۲ جمادی الثانی ۷۳۳ق / ۱۰ مارس ۱۳۳۳ (میلادی) در یزد متولد شد (تاریخ آل مظفر محمود کتبی، ص۳۷). وی از جانب مادر به سلاطین قراختایی کرمان، نسب برمی کشید و نظر به همین نسب به رغم برادر بزرگترش به ولایتعهدی پدر منصوب شد. در دوره فرمانروایی پدرش مبارزالدین محمد، مأموریت هایی به وی واگذار شد که از جمله امارت کرمان در ۷۵۴ق / ۱۳۵۳ (میلادی) بود. وی همچنین در فتح شیراز در زمان پدرش که منجر به برافتادن سلاطین آل اینجو شد، نقشی عمده داشت.
امیر مبارزالدین محمد مظفر، بانی سلسلهٔ آل مظفر و پدر شاه شجاع، چنان که در دیوان حافظ و دیگر منابع مشهود است، بسیار تندخو و زودخشم بود و در عقوبت دادن، سرعت و خشونت داشت. وی در بازگشت از سفر جنگی آذربایجان بر دو پسرش شاه شجاع و شاه محمود و خواهرزاده اش شاه سلطان خشم گرفت و دو پسر را به کوری و خواهرزاده را به کشتن بیم داد. پس آن سه تن، سحرگاهی در اصفهان، امیر محمد را فروگرفتند. شاه شجاع، بر اسب برنشست و بر سرش به نشان سلطنت، چتر گرفتند و امیرمحمد را به قلعه طبرک فرستادند و در آنجا کور ساختند.
شاه شجاع پس از فروگرفتن پدر، در ۷۵۹ (قمری)/ ۱۳۵۸ (میلادی) به پادشاهی رسید. او حکومت اصفهان و ابرقو را به برادر خود قطب الدین شاه محمود و کرمان را به برادر دیگرش سلطان عمادالدین احمد سپرد و خواجه قوام الدین محمد بن علی صاحب عیار را به وزارت خود برگزید. اما پس از چندی نشانه های سرکشی از قوام الدین به ظهور پیوست و به دستور شاه شجاع کشته شد و خواجه جلال الدین تورانشاه به وزارت رسید.
شاه شجاع می تواند یکی از موارد زیر باشد:
شاه شجاع پادشاه مظفری
شاه شجاع درانی پادشاه افغانستان
شاه شجاع کرمانی
شاه شجاع درانی یا شاه شجاع افغانی یا شجاع شاه یا شجاع الملک (زادهٔ ۱۷۸۴- مرگ ۵ آوریل ۱۸۴۲) پا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شاه شجاع در دانشنامه آزاد پارسی

شاه شجاع (۷۳۳ ـ ۷۸۶ ق)
(یا: جلال الدین اَبوالْفَوارس شاه شجاع) پادشاه (حک: ۷۶۰ ـ ۷۸۶ ق) نامدار سلسلۀ آل مظفر. فرزند امیر مبارزالدین محمد و در ابتدا سپهسالار لشکر پدر بود، اما در ۷۵۹ ق، همراهِ برادرش، شاه محمود، با دستگیری و کورکردن پدر، در فارس به سلطنت رسید. وی از همان آغاز سلطنت ، درگیر جنگ های داخلی با برادرش شاه محمود شد، که حکومت اصفهان و ابرقو را داشت و سرانجام او را نیز مطیع کرد. پس از درگذشت سلطان اویس جلایر، شاه شجاع از ناتوانی حسن جلایری استفاده کرد و به آذربایجان لشکر کشید و تبریز را تصرف کرد، اما سریعاً آن جا را ترک کرد. متصرفات او از شرق تا قلمرو آل کرت و سیستان و از جانب غرب ، کردستان و عراق عجم را در برمی گرفت. او برای استحکام موقعیت خود با القادر بالله، خلیفۀ فاطمی مصر، بیعت کرد. از آن جا که دورۀ شاه شجاع همزمان با قدرت گیری تیمور بود، وی سعی کرد تا با او دوستی برقرار کند . شاه شجاع شاعر و ادیب و از ممدوحان حافظ بود.

ارتباط محتوایی با شاه شجاع

شاه شجاع را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شاه شجاع و حافظ   • شاه شجاع درانی   • شاه شجاع پادشاه افغانستان   • سلطنت دوم شاه شجاع   • زندگی نامه شاه شجاع   • دوره اول سلطنت شاه شجاع   • شاه شجاع کی بود؟   • معلومات در باره شاه شجاع   • معنی شاه شجاع   • مفهوم شاه شجاع   • تعریف شاه شجاع   • معرفی شاه شجاع   • شاه شجاع چیست   • شاه شجاع یعنی چی   • شاه شجاع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاه شجاع
کلمه : شاه شجاع
اشتباه تایپی : ahi a[hu
آوا : SAhSojA'
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس شاه شجاع : در گوگل

آیا معنی شاه شجاع مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )