انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1087 100 1

شاه صفی

معنی شاه صفی در لغت نامه دهخدا

شاه صفی. [ ص َ ] (اِخ ) ششمین پادشاه از خاندان صفویه. رجوع به صفی (شاه ) شود.

شاه صفی. [ ص َ ] (اِخ ) نام یکی از شعرای ایران. رجوع به صفی شود.

شاه صفی در دانشنامه اسلامی

شاه صفی
شاه صفی از پادشاهان سلسله صفوی در ایران که پس از پدربزرگش شاه عباس در سن هیجده سالگی به پادشاهی رسید(۱۰۳۸ق / ۱۶۲۸ م) و حدود سیزده سال حکومت کرد. جنگ با دولت عثمانی و معاهده زهاب که منجر به جدایی بغداد از ایران و تثبیت حاکمیت ایران بر ایروان و آذربایجان شد، از مهم ترین حوادث دوره حکومت شاه صفی است.
پس از شاه عباس اول، نوه اش شاه صفی در سن هیجده سالگی به حکومت رسید.(۱۰۳۸ق/ ۱۶۲۸م) «نام او سام میرزا بود، پسر صفی میرزا، پسر نواب گیتی ستان عباس ماضی. بعد از جلوس، تغییر اسم خود داده، موسوم به اسم پدرش، شاه صفی شد.»
برخی آورده اند شاه صفی قبل از جلوس بر تخت فرمانروایی، عمر خود را در حرمخانه شاهی گذرانده بود و وی را بسیار درنده خو و بی رحم معرفی کرده اند؛ «تا جایی که افراد ذکور خاندان سلطنتی را از دم کشت و ریشه خاندان های مخلص و خدمتگزاری چون امام قلی خان، فاتح هرمز، و گنجعلی خان زیگ را از ایران برکند.»
تاریخ سلطانی: ازشیخ صفی تا شاه صفی، کتابی است به زبان فارسی حاوی حوادث و تاریخ ایام زندگانی شیخ صفی الدین اردبیلی تا پایان حکومت شاه صفی، از سید حسن بن مرتضی حسینی استرآبادی.
کتاب مزبور، بخشی از کتابی است به نام «تاریخ سلطانی» و آن چه از کتاب تاریخ سلطانی مورد نظر مصحح محترم استاد احسان اشراقی قرار گرفته، باب سوم همین کتاب(تاریخ صفویان) می باشد.
در بیان موضوع کتاب و انگیزه تألیف آن، نویسنده در دیباچه چنین آورده است:
«سبب تألیف این کتاب صریح شریف و خطاب فصیح منیف که قوی ئیل سال ترکی مصادف هزار و یکصد و پانزده هجری، سال دهم جلوس میمنت مأنوس نوّاب کامیاب سپهر رکاب نقاوه مصطفوی، تازه نهال بوستان مرتضوی، خلاصه سلاطین صفوی...
اتفاق اوفتاده، این است که داعی کثیر التقصیر، ابن سید مرتضی الحسینی سید حسن استرآبادی، از روی کتب تواریخ احوال و انساب حضرات ائمه معصومین علیهم السلام و ملوک و سلاطین نامدار کامکار و سادات رفیع الدرجات موافق قانون حساب و علم سیاق دفتری طرح نموده بود. بعضی از دوستان تکلیف نمودند که به انضمام تشخیص احوال ملایکه و شیاطین و حکومت بنی الجان و کیفیت آفرینش عالم تا حضرت خاتم(ص) و سایر فواید مرقومه به عنوان کتاب در تحت هر باب به بیاض برده شود. لهذا به قلم تحریر درآورده، منظور نظر دوستان گردید و به «تاریخ سلطانی» موسوم شده...»

شاه صفی در دانشنامه ویکی پدیا

شاه صفی
دختر شاهزاده منوچهر یکم دادیانی و پرنسس تامار اهل آخسقه. حدود ۱۶۳۴ میلادی
پرنسس تیناتین، دختر جوان تهمورث خان گرجی (حکمران کارتلی و گرجستان) و پرنسس خوراشان. ۱۶۳۷ میلادی
دختر بیکا (چرکسی)، او خواهر شاهزاده موسال بود.
دختر اغورلو بیگ (برده سابق شاه صفی)
آنا خانم (چرکسی)
دختر یکی از درباریان (ترک یا فارس) نخجوان
شاه صفی (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۰۱۶۴۲-۰۵-۱۲ ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به مدت ۱۴ سال پادشاهی کرد. او جانشین پدربزرگش شاه عباس یکم شد. صفی که به هنگام تولد سام میرزا نامیده شد، پسر محمد باقر صفی میرزا، پسر بزرگ شاه عباس، است که به دستور وی به قتل رسیده بود. او از اولین شاهزادگان صفوی بود که انحصاراً در حرمسرای سلطنتی پرورش یافته بود و تا آن زمان هیچ مسئولیت سیاسی به عهده نداشت و بر خلاف اجدادش، عهده دار حاکمیت هیچ ولایتی نیز نبود. صفی کلاً پادشاه خشنی بود و در اوایل سلطنتش، به خاطر ترس از دست دادن حکومت، بسیاری از اطرافیان خود، از جمله شاهزادگان صفوی و بزرگان گرجی تبار و بسیاری دیگر را به قتل رساند. در زمان این پادشاه، سرداران بزرگ دوران شاه عباس مانند امام قلی خان، زینل خان شاملو، داوود خان گرجی و علی مردان خان یا به قتل رسیدند یا از کار برکنار شدند. به طوری که حتی، خلیفه سلطان آملی، وزیری که از انتهای پادشاهی شاه عباس در وزارت باقی مانده بود، در خشونت ورزی های شاه صفی، نه تنها در سال ۱۶۳۲ میلادی صدارت را از دست داد، بلکه فرزندانش هم کور شدند. پس از وی میرزا طالب اردوبادی به صدارت رسید. با توجه به اعتیاد این شاه به مواد مخدر و تربیت در حرمسرا، نه توانایی و نه علاقه دخالت در امور مملکتی را داشت و امور را به وزیر خود سارو تقی اعتمادالدوله و رستم خان سپهسالار سپرده بود.
در سال اول سلطنت وی، شهر مشهد مورد هجوم ازبکان قرار گرفت و طی دوره پادشاهی شاه صفی ازبک ها حداقل یازده بار به ایران حمله کردند، اما سرانجام ازبکان شکست خوردند و به فرارود گریختند. سلطان مراد، پادشاه عثمانی به محض آگاهی از مرگ شاه عباس، به آذربایجان و بغداد لشکر کشید که در آذربایجان کاری از پیش نبرد، اما در بغداد در نهایت پیروز شد و با عهدنامه زهاب، عراق امروزی به صورت همیشگی از ایران جدا شد. در گرجستان، قندهار، قزوین و گیلان شورش برپا شد. با وجود این شورش ها و از دست دادن عراق و یورش های پیاپی ازبکان در شمال شرقی، در زمان وی ایرانیان از شرایط زندگی بدی برخوردار نبودند.
منابع دوران شاه صفی، قسمتی از منابع صفوی می باشند که شامل تاریخ نگاری، نوشته های تاریخی (منشآت، فتح نامه ها، پیمان ها و آرشیوهای دولتی کشورها)، آثار هنری (نگاره ها، سروده و کتیبه بناها)، سفرنامه های اروپایی و غیراروپایی (عثمانی، هندی) و سایر منابع مانند فرهنگ عامه (فولکلور) و منابع دینی - مذهبی (مثلا وقفنامه ها و متون دینی آن زمان) هستند. سندهای بازرگانی اروپایی به صورت اعم و کمپانی هند شرقی هلند به شکل اخص، حاوی اطلاعات گرانقیمتی در مورد دوران شاه صفی و مخصوصاً بازرگانی آن می باشند.
عکس شاه صفی
مختصات: ۲۹°۱۳′۴۲٫۶″ شمالی ۵۲°۵۷′۰۸٫۱″ شرقی / ۲۹٫۲۲۸۵۰۰°شمالی ۵۲٫۹۵۲۲۵۰°شرقی / 29.228500; 52.952250حجره آرامگاه   بارگاه   فضای پشت آرامگاه
امامزاده شاه صفی الدین از نوادگان موسی کاظم است که آرامگاه آن در بخش کوهنجان شهرستانسروستان استان فارس واقع شده است.
الــلــهمحمد • علی • فاطمه • حسن • حسینسجاد • باقر • صادقکاظم • رضا • جواد • هادیعسکری • مهدی
نسب صفی الدین با چندین واسطه به امام موسی کاظم برمیگردد؛ و از برادرزادگان احمد بن موسی شاه چراغ است.
شاه صفی ششمین پادشاه صفوی ایران، جانشین پدربزرگش شاه عباس یکم بود که از ۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری، به مدت ۱۴ سال پادشاهی کرد. در زمان این پادشاه بناهای زیادی ساخته و تعمیر شد که بعضی از آنها در این مقاله بررسی می شوند.
سال ۱۰۳۸ ه‍.ق بالای محراب مرمری کتیبه ای به قلم محمدصالح اصفهانی نوشته شده است.
سال ۱۰۳۸ ه‍.ق دو کتیبه محراب چهلستون شرقی و محراب چهلستون غربی گنبد جنوبی مسجد به خط محمدرضا امامی وجود دارد.
سال ۱۰۳۹ ه‍.ق در اطراف محوطهٔ زیر گنبد غربی مسجد به خط ثلث سفید بر زمینهٔ کاشی لاجوردی کتیبه ای به خط محمدرضا امامی نوشته شده است.
سال ۱۰۴۰ ه‍.ق در ایوان غربی کتیبه ای به خط محمدرضا امامی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و حدیثی از امام صادق (ع) است.
سال ۱۰۴۶ ه‍.ق در اصلی مسجد که در جبهه جنوبی میدان شاه قرار دارد با نقر و طلا پوشیده شده و بر روی آن اشعاری از شاعری به نام واهب (احتمالاً به قلم عبدالرشید دیلمی، معروف به رشیدا) به خط نستعلیق برجسته نوشته که به تعریف طرح از مسجد و شاه صفی پرداخته است. ماه و تاریخ نوشته، عبارت بود از «شد در کعبه در صفاهان باز» که به حروف ابجد معادل ۱۰۴۶ و برابر هشتمین سال حکومت شاه صفی است.
سال ۱۰۴۶ ه‍.ق کتیبه بالای در ورودی با ذکر نام استاد علی اکبر اصفهانی وجود دارد. در کتیبه اصلی سردر مسجد به خط علی رضا عباسی و سال ۱۰۲۵ ه‍.ق نامی جز «پادشاه» به چشم نمی خورد و ذکر نام استاد علی اکبر معمار اصفهانی در کتیبه زیرین به خط محمد رضا امامی در زمان شاه صفی، در سال ۱۰۴۶ ه‍.ق اشاره به این مطلب دارد که احتمالاً شاه عباس قصدی برای آوردن نام معمار نداشته است. وجود نام استاد علی اکبر اصفهانی در کتیبه بالای در ورودی و جدای از کتیبه اصلی پس از اتمام ساخت مسجد جامع عباسی و نصب در اصلی آن، همچنین هدیه گرفتن شاه صفی در سال ۱۰۴۶ ه‍.ق حکایات از احداث بناهای بسیار ارزنده توسط استاد علی اکبر معمار اصفهانی به خصوص در دوره شاه صفی دارد.
سال ۱۰۴۷ ه‍.ق ه بنابر کتیبه ایوان غربی که به خط محمدرضا امامی است، تکمیل بنای داخلی مسجد تا سال ۱۰۴۰ ه‍.ق ادامه یافت و با نصب ازاره های مرمرین آن در حدود سال ۱۰۴۷ ه‍.ق در زمان شاه صفی خاتمه پذیرفت.
با توجه به اینکه در اوایل پادشاهی شاه صفی، عراق امروزین از زمان شاه عباس بزرگ هنوز تحت تسلط ایران بود، تلاش نمود تا جریان آبی از حله به نجف آورد که تکمیل نهر شاهی زمان شاه اسماعیل و طهماسب بود. در همین وقت تعمیر حرم امام امیر علی را هم شروع نمود. وی برای کار تعمیرات و بازسازی، مصمم بود تا از سنگ استفاده کرده و این بنا را با شکوه تمام بازسازی کند.
شاه صفی دستور داده بود تا سنگهای برجای مانده از برخی از بناهای کهن ساسانی ها را به نجف منتقل کرده و در کار ساختمان بنای حرم استفاده کنند. اما این کار یعنی انتقال آن سنگها از راه دور به نجف زحمت زیادی داشت. در همین اثناء، ضمن تلاشی که برای کندن نهر آب صورت گرفت، یکباره سنگهای زیادی که تراشیده و آماده بود و به احتمال از بناهای کهن از زیر خاک پیدا شد و از همانها برای بنای حرم امام علی استفاده شد.
واله اصفهانی در این باره توضیحات جالبی دارد و پس از اینکه نامی هم از طاق کسری به میان می آورد، می نویسد:
امیر سرتیپ خلبان حسن شاه صفی فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را از ۱۰ شهریور ۱۳۸۷ تا ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ بر عهده داشت. وی در شهریور ۱۳۹۷ به سمت جانشین معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب گردید.
فهرست فرماندهان ارتش ایران
حسن شاه صفی در سال ۱۳۴۳ در شهرستان دماوند دیده به جهان گشود. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در سال ۱۳۶۱ در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران استخدام و پس ازگذراندن دوره های مربوطه در دانشکده خلبانی با درجه ستوان دوم فارغ التحصیل شد. شاه صفی پس از آن به عنوان خلبان هواپیمای شکاری در پایگاه های مختلف نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مشغول به فعالیت شد. وی در سال ۱۳۷۵ دوره عالی رسته ای و در سال ۱۳۷۸ دوره فرماندهی وستاد را در دانشکده دافوس ارتش با موفقیت به اتمام رساند. وی دارای سه فرزند می باشد.
شاه صفی پس از اتمام جنگ تحمیلی نیز در ماموریتهای گشت هوایی، اسکرامبل حقیقی، رزمایشهای مشترک، رژه هوایی و پروازهای تست و اورهال هواپیما حضور داشت.
سرتیپ خلبان شاه صفی همچنین در مشاغل حساس و کلیدی از جمله رئیس دایره عملیات تاکتیکی معاونت عملیات نیروی هوایی ارتش، جانشین مدیر عملیات معاونت عملیات نهاجا، جانشین و فرمانده پایگاه چهارم شکاری و همچنین جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش تا کنون انجام وظیفه کرده است.
منبع شناسی دوران شاه صفی، زیرمجموعه ای از منبع شناسی کل دوران صفویه می باشد، اما بعضی از منابع از جهت نزدیکتر بودن ارزش بیشتری دارند.
باب اول در ذکر اجداد صفویه از فیروزشاه زرین کلاه تا سلطان حیدر
باب دوم در شش فصل، شامل حوادث زمان شاه اسماعیل یکم، شاه طهماسب یکم، جلوس شاه اسماعیل دوم، شاه محمد خدابنده، جلوس و حکومت شاه عباس اول، حوادث دورهٔ شاه صفی
باب سوم دربارهٔ ۲۲ سال از حکومت شاه عباس دوم
منابع دوران شاه صفی شامل تاریخ نگاریها، نوشته های تاریخی (منشآت، فتح نامه ها و پیمانها)، آثار هنری (نگاره ها، سروده ها)، سفرنامه های سفیران کشورهای اروپایی و غیراروپایی (عثمانی، هندی) و کتیبه بناها می شود. فرهنگ عامه (فولکلور) و منابع دینی - مذهبی هم قابل ذکر محسوب می شوند.
تألیف محمد معصوم بن خواجگی اصفهانی است. مؤلف در روزگار شاه عباس اول و شاه صفی به دلیل تصدی برخی مناصب دولتی، شاهد عینی حوادث بوده است. این کتاب در ۱۰۵۲ تألیف شد و در واقع مکمل تذکرة الملوک و سفرنامه کمپفر در ارتباط با مناصب صفویه است.
تألیف میرزا محمد بن یوسف واله اصفهانی است. این کتاب، تاریخ عمومی در هشت روضه و روضه هشتم آن مربوط به شاهان صفوی است. روضه اخیر خود شامل هفت «حدیقه» و هر حدیقه به نام یکی از پادشاهان صفویه از شاه اسماعیل تا شاه سلیمان است. محمد واله، تاریخ خود را از منابع متقدم مانند حبیب السیر، احسن التواریخ و عالم آرای عباسی برداشت کرده است. اما با به کارگیری لغات و تشبیهات و استعارات خوب توانسته است اثر خود مستقل جلوه دهد. حدیقه اول تا چهارم را میرهاشم محدث در ۱۳۷۲ منتشر کند و حدیقه پنجم یعنی شرح سلطنت شاه عباس، هنوز به صورت خطی است. روضه ششم و هفتم به کوشش یرهاشم محدث در سال ۱۳۷۹ خورشیدی حدیقه ششم و هفتم از روضه هشتم به کوشش محمدرضا نصیری در سال ۱۳۸۰ چاپ شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شاه صفی در دانشنامه آزاد پارسی

شاه صفی (نور ۱۰۲۱ ـ ۱۰۵۲ ق)
شهرت سام میرزا، ششمین پادشاه (حک: ۱۰۳۸ ـ ۱۰۵۲ق) صفوی، پسر صفی میرزا و نواده و جانشین شاه عباس اول . در نور مازندران به دنیا آمد. در دورۀ سلطنت وی انحصار معاملۀ ابریشم به نفع ارامنه از دست شاه خارج شد، در عوض، سیاست تبدیل ولایات ممالک به خالصه توسعه یافت . شاه صفی با عقد معاهدۀ صلح طولانی ذهاب با عثمانی (۱۰۴۹ ق) گرچه مسیرهای قدیمی تجارت ، که در دست هلندی ها بود، را احیا کرد، اما عراق و بخشی از کردستان از ایران جدا شد. در سلطنت او، ولایت قندهار و بخش هایی از سیستان و خراسان از قلمرو دولت صفوی جدا شد و به قلمرو شاه جهان تیموری پادشاه هند پیوست (۱۰۴۳ ق). شاه صفی پادشاهی بی لیاقت، سفاک و خون ریز بود و علاوه بر شاهزادگان ذکور صفوی، بسیاری از بزرگان همچون عیسی خان قورچی باشی و چراغ خان زاهدی و امامقلی خان را کشت . شاه صفی در کاشان درگذشت و در قم به خاک سپرده شد.

ارتباط محتوایی با شاه صفی

شاه صفی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شاه صفی   • مفهوم شاه صفی   • تعریف شاه صفی   • معرفی شاه صفی   • شاه صفی چیست   • شاه صفی یعنی چی   • شاه صفی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاه صفی
کلمه : شاه صفی
اشتباه تایپی : ahi wtd
عکس شاه صفی : در گوگل


آیا معنی شاه صفی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )