انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1055 100 1

شاه عباس اول

معنی شاه عباس اول در لغت نامه دهخدا

شاه عباس اول. [ ع َب ْ با س ِ اَوْ وَ ] (اِخ ) رجوع به عباس اول شود.

شاه عباس اول در دانشنامه اسلامی

شاه عباس اول
شاه عباس اول (حکومت ۹۹۶ – ۱۰۳۸ ق / ۱۵۸۸ - ۱۶۲۹ میلادی) پادشاه مقتدر صفویان که بیش از چهل سال در ایران حکومت کرد و نقش فراوانی در قدرت گیری مجدد دولت صفویه داشت.
شاه عباس با شکست دادن دو قدرت بزرگ ازبک و عثمانی اقتدار فراوانی به دولت صفوی در عصر خود داد و ایران را بسیار قدرتمند ساخت. گسترش مذهب تشیع و حمایت از آن در ایران، تشکیل سپاه جدید، تغییر در مناصب مهم حکومتی و برخی اقدامات عمرانی به خصوص در شهر اصفهان، از مهمترین اقدامات وی است.
عباس میرزا در رمضان سال ۹۷۸ق در هرات به دنیا آمد. پدرش محمدشاه خدابنده از شاهان صفوی، او را از کودکی حاکم هرات، یکی از مهمترین شهرهای ایران کرد و به دلیل کمی سن، یک قزلباش، سرپرست او در حکومت هرات بود.
شاه عباس اول صفوی، یکی از مقتدرترین پادشاهان ایران و پنجمین پادشاه سلسله صفویّه بوده است.
شاه عباس اوّل، فرزند سلطان محمّد خدابنده صفوی و پنجمین پادشاه سلسله صفویّه، در اوّل رمضان ۹۷۸ق در هرات به دنیا آمد.
رسیدن به پادشاهی
در دوره کودکی اسما حکومت خراسان را داشت. مرشدقلی استاجلو، حاکم تربت حیدریّه، او را تحت حمایت خود گرفت و در ذیقعده ۹۹۶ق وی را به عنوان شاه عباس در قزوین به تخت سلطنت نشاند و پدرش، سلطان محمّد خدابنده، را برکنار و زندانی کرد.
دوره صلح با عثمانی
شاه عباس پس از سرکوب سران یاغی قزلباش، در سال ۹۹۸ق با دولت عثمانی صلح کرد و به خراسان تاخت و ازبک ها را که خراسان را عرصه تاخت و تاز خود کرده بودند شکست داد و عقب نشاند. آنگاه در سال ۱۰۰۰ق پایتخت دولت صفویّه را از قزوین به اصفهان منتقل و با دعوت از کارشناسان نظامی انگلیسی (برادران شرلی) ارتش ایران را به سلاح های جدید مجهز کرد.
دوره جنگ با عثمانی و پرتغال
...
سفرنامه دن گارسیاد سیلوا فیگوئروآ، مترجم کتاب از زبان اسپانیایی به زبان فرانسوی مردی زباندان و فاضل است، به نام ویکفور Wicquefort که بسیاری سفرنامه های معتبر دیگر نیز به قلم او به زبان فرانسوی در آمده است. سپس توسط آقای غلامرضا سمیعی از زبان فرانسوی به فارسی ترجمه شده است.
این کتاب تنها یک سفرنامه نیست، بلکه رساله ای سیاسی و تاریخی است که در آن علاوه بر وضع جغرافیایی چند کشور، بسیاری حوادث سیاسی و رخدادهای مشرق زمین ذکر گردیده است که به زحمت آنها را در مآخذ دیگر می توان یافت. رساله بر اساس خاطرات شخصیتی تدوین گردیده است که در کار سیاست، تشخیص حقایق امور و شناخت علل حوادثی که درباره آنها به بحث و ابراز نظر می پردازد، از هر گونه صلاحیت لازم برخوردار است. این شخص «دن گارسیاد سیلوا فیگوئروآ» نجیب زاده متنفذ اسپانیایی است که هنگام بیان این خاطرات 57 سال از عمر وی می گذشته است، در دربار اسپانیا مشاغل مهم داشته، و بسبب تعهد مأموریت های بزرگ از شخصیت های والا به حساب می آمده است.
پس از ذکر فهرست مطالب، یادداشتی از مترجم و مقدمه ناشر فرانسوی، سفرنامه دن گارسیاد شروع می گردد که به ترتیب شهرهایی که سفر کرده، به ذکر اوصاف و خاطرات و تحلیل های خود می پردازد.
این سفرنامه به وسیله شخص فیگوئروآ تحریر نگردیده، بلکه منحصرا بر اساس خاطرات و تقریرات وی، به وسیله یکی از همراهانش در سفر ایران تنظیم و تدوین شده است و شاید این شخص نتوانسته باشد، کمالی را که خواجه وی انتظار داشته است، بدان بدهد. در عوض نقایص آن تا حد ممکن به وسیله مترجم رفع گردیده است.
دن گارسیاد سیلوا فیگوئروآ نجیب زاده ای از دودمان فریا است که در سال 1570 میلادی در شهر باداخوث اسپانیا به دنیا آمده است. این مرد در جوانی ندیم فیلیپ دوم (1596- 1556 م) پادشاه اسپانیا بود. سپس به سپاهی گری پرداخت و در جنگ اسپانیا و هلند فرماندهی ستونی نظامی را بر عهده داشت. فیگوئروآ در سال 1614م (1013ق) در سن پنجاه و هفت سالگی، به عنوان سفیر فیلیپ سوم به دربار شاه عباس بزرگ اعزام شد.

شاه عباس اول را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شاه عباس اول   • مفهوم شاه عباس اول   • تعریف شاه عباس اول   • معرفی شاه عباس اول   • شاه عباس اول چیست   • شاه عباس اول یعنی چی   • شاه عباس اول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاه عباس اول
کلمه : شاه عباس اول
اشتباه تایپی : ahi ufhs h,g
عکس شاه عباس اول : در گوگل


آیا معنی شاه عباس اول مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )