انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1082 100 1

شبانه روز

/SabAneruz/

معنی شبانه روز در لغت نامه دهخدا

شبانه روز. [ ش َ ن َ / ن ِ ] (اِ مرکب ) شب و روز. (فرهنگ نظام ). شبان روز. بیست و چهار ساعت. یک شب و یک روز. (از ناظم الاطباء). شباروز. || (ق مرکب ) همیشه. علی الاتصال. مداوم. (ناظم الاطباء). علی الدوام.

معنی شبانه روز به فارسی

شبانه روز
۱ - شب و روز بیست و چهار ساعت یک شب و روز . ۲ - همیشه علی الاتصال .

معنی شبانه روز در فرهنگ معین

شبانه روز
( ~ .) (اِمر.) ۱ - شب و روز، بیست و چهار ساعت ، یک شب و یک روز. ۲ - همیشه ، علی الاتصال .

معنی شبانه روز در فرهنگ فارسی عمید

شبانه روز
تمام ۲۴ ساعت، شب وروز.

شبانه روز در دانشنامه اسلامی

شبانه روز
یک شب و روز کامل، که معادل ۲۴ ساعت است را یک شبانه روز می گویند.
در فقه، گاه چند روز پیاپی، مثلا سه روز، موضوع احکامی قرار گرفته که به طور طبیعی شبهای میان آنها نیز داخل در آن موضوع به شمار میرود. چنان که گاهی در کلمات فقها «روز» به کار رفته و مراد از آن شبانه روز است. در ذیل به نمونه هایی از احکام مرتبط با آن در بابهای طهارت، صلات، زکات، اعتکاف، جهاد، تجارت، نکاح، اطعمه و اشربه، شفعه، لقطه و حدود، اشاره می شود.
احکام شبانه روز
← شبانه روز در باب طهارت
 ۱. ↑ العروة الوثقی ج۲، ص۱۶    
...
نمازهای مستحبی نمازهایی هستند که مسلمانان برای کسب ثواب بیشتر و نزدیک تر شدن به خداوند و دوری از شیطان بجا می آورند. نمازهای نافله از نمازهای مستحبی هستند که به آنها نوافل هم گفته می شود. از مهمترین نمازهای مستحبی، نافله های شبانه روزی هستند که به آنها نوافل یومیه می گویند.
نمازهای مستحب زیادند و به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:۱. نوافل.۲. سایر نمازهای مستحب.
← نافله های روزانه
 ۱. ↑ موسوی خمینی، روح الله، توضیح المسائل، ص۱۰۷، م ۷۶۴.    
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله«نافله های شبانه روز»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۹/۲۵    
...
کلید واژه: نماز شب، نمازهای مستحبی، نوافل، نشانه های شیعه
نافله به کار مستحبی، کار نیکو، که بر انسان واجب نیست. اطلاق می شود. هم چنین به معنی نوه، غنیمت و عطاء نیز آمده است.و در اصطلاح فقهاء: به نمازهای مستحبی در شرع مقدس اسلام نافله می گویند. بیشترین استعمال نافله در نمازهای مستحبّی است. معنای اصطلاحی نافله اخصّ است و فقط شامل نماز مستحبّی می شود. ولی معنای لغوی اعّم است. هم شامل نماز مستحبّی و هم شامل غنیمت و عطاء می شود. بین معنای لغوی و اصطلاحی عموم و خصوص من وجه است.
در دین اسلام تأکید فراوانی بر انجام نمازهای مستحبّی شده و ثوابهای فراوان برای آن منظور گردیده است. و در میان نمازهای مستحبّی نماز شب از فضیلت بیشتری برخوردار است. و در روایات رسیده از معصومین (ع) که نماز شب به خاطر عظمت شأن آن خداوند ثوابش را آشکار نکرده است. روایات در مورد اهمیّت نافله فراوان از معصومین (ع) است که برای تبرّک چند نمونه ذکر می شود.
محمّد بن علی بن محبوب عن ابی عبدالله (ع):« إِیّاکم والکسل. إِنَّ رَبّکُم رحیمٌ یشکُر القلیل. إِنَّ الرَجُل لیصّلی رکعتین تطوّعاً یرید بِهما وجهُ اللهِ فیدخِله اللهُ بِهما الجَنّة» امام صادق (ع) می فرمایند: بر شما باد دوری از تنبلی و کسلی! همانا پروردگار شما مهربان است. که چیز کم را سپاس و شکر می گوید. همانا مردی برای رضا و خشنودی خدا دو رکعت نماز مستحبّی بجا آورد خداوند به خاطر خواندن این دو رکعت مستحبّی او را داخل بهشت می کند.
ادله متعدّدی بر مشروعیّت آن دلالت دارد. روایات موجود در مورد نمازهای نافله که در کتب حدیثی فراوان است که به چند نمونه از آن اشاره می شود.
1)بالاسناد عن فضیل بن یسار عن ابی عبدالله (ع) قال: «الفریضةُ والنافلةُ احدی و خمسون رکعةً. منها رکعتان بعد العتدیةِ جالساً تعدّان برکعةٍ وهو قائمٌ الفریضةُ منها سبع عشرة رکعةً والنافلةُ اربعُ و ثلاثون رکعةً» «نمازهای واجب و نافله پنجاه و یک رکعت هستند. از نافله دو رکعت بعد از عشاء نشسته خوانده می شود و ایستاده بخواند یک رکعت محسوب می شود نمازهای واجب هفده رکعت می باشد. و نمازهای نافله سی و چهار رکعت می باشند».
2)خود پیامبر (ص) و معصومین (ع) که در تاریخ نقل شده است. نمازهای مستحبّی فراوان می خواندند و قول و فعل آنان برای ما حجّت است و این نافله خواندن آنان دلیل بر مشروعیّت نافله است.

شبانه روز در دانشنامه آزاد پارسی

شبانه روز (day)
مدت زمان یک دور چرخش زمین به دور محورش. آن بخش از سطح زمین که رو در رو با خورشید قرار می گیرد روز است. با چرخش زمین این بخش از خورشید رو برمی گرداند، آفتاب را مستقیم دریافت نمی کند، و در شب قرار می گیرد. روز خورشیدی مدت زمان یک دور چرخش زمین نسبت به خورشید است و به ۲۴ ساعت تقسیم می شود. این تقسیم مبنای روز عُرفی ماست. روز نجومی مدت زمان یک دور چرخش زمین نسبت به ستارگان، و ۳ دقیقه و ۵۶ ثانیه کوتاه تر از روز خورشیدی است، زیرا با مدارپیمایی زمین بر گرد خورشید، موقعیت خورشید در برابر پس زمینۀ ستارگان از دیدگاه زمین تغییر می کند.

شبانه روز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانلود فیلم شبانه روز با لینک مستقیم   • شبانه روز بازیگران   • دانلود فیلم شبانه هدیه تهرانی   • فیلم شبانه روز اپارات   • نقد فیلم شبانه روز   • بازیگران فیلم شبانه روز   • دانلود فیلم سینمایی شبانه   • فيلم شبانه   • معنی شبانه روز   • مفهوم شبانه روز   • تعریف شبانه روز   • معرفی شبانه روز   • شبانه روز چیست   • شبانه روز یعنی چی   • شبانه روز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شبانه روز
کلمه : شبانه روز
اشتباه تایپی : afhki v,c
آوا : SabAneruz
نقش : اسم
عکس شبانه روز : در گوگل


آیا معنی شبانه روز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )