انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1076 100 1

شباهت

/SebAhat/

مترادف شباهت: تشابه، مانندگی، مانندی، مشابهت، همانندی، همسانی

متضاد شباهت: اختلاف

برابر پارسی: همانندی، مانستگی، مانندگی، همانندگی، همتایی، همگونی

معنی شباهت در لغت نامه دهخدا

شباهت. [ ش َ / ش ِ هََ ] (ع اِمص ) مأخوذ از «شبه » عربی به معنی مشابهت و مانستگی و مانندگی و برابری. (ناظم الاطباء). مانندی. همانندی. ماندن. مانندگی. گراهش. مشابهت. تشابه. مانستن.

معنی شباهت به فارسی

شباهت
شبیه بودن، مانندبودن، مانندگی
( مصدر ) شبیه بودن مانند بودن . توضیح نه شباهت و نه فعل مجرد آن هیچ یک در لغت ( عرب ) نیامده است و در زبان عربی آن کلمه مشابهت را استعمال می کنند .
مانستن مشابهت داشتن
که شباهت و مانایی ندارد ٠

معنی شباهت در فرهنگ فارسی عمید

شباهت
شبیه بودن، مانند بودن، مانندگی.

شباهت در دانشنامه اسلامی

شباهت
شباهت ازجمله الفاظی است که در ابواب مختلف فقه بکار رفته است.
شباهت به معنی شبیه و همسان بودن است.

← کاربرد شباهت در فقه
 ۱. ↑ جواهر الکلام ج۳۴، ص۲۹.    
جمعی از پژوهشگران زیر نظر سید محمود شاهرودی، فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت، ج۴، ص۶۰۰. رده های این صفحه : فقه | لعان | نکاحورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری


العربیةآخرین مطالب اضافه شده
...
حضرت مهدی (عجّل الله فرجه الشریف) شباهت هایی با ذوالقرنین دارد که در آیات و روایات به آنها اشاره شده است.در ابتدا باید مقداری از خصوصیات ذی القرنین گفته شود تا شباهت های امام زمان با وی مشخص گردد.
او بر تمام زمین (مسکونی) حکومت کرد: «اِنَّا مَکَّنَّا لَهُ فِی الْاَرْضِ وَآَتَیْنَاهُ مِنْ کُلِّ شَیْءٍ سَبَبًا؛
کهف/سوره۱۸، آیه۸۴.    
به او از اسباب غیبی داده شده بود:همان آیه اشاره شده در عنوان قبل (آیه ۸۴ سوره کهف) بر این مطلب دلالت دارد؛ در مورد امام زمان نیز اسباب غیبی یاری کننده حضرت خواهد بود.
گذر بر همه جای زمین
او به همه جای زمین گذر نمود:عن امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السّلام) فی قصة المهدی قال: ویتوجه الی الآفاق فلا تبقی مدینة وطاها ذو القرنین الا دخلها واصلحها.
یزدی حائری، علی، الزام الناصب، ج۲، ص۲۴۷.    
...
مسائلی مانند اعتقاد به حضرت مهدی (عجّل الله فرجه الشریف) و غیبت و ظهور ایشان نیز به ظاهر بدیع و بی سابقه بوده و طول عمر ایشان با هاله ای از رمز و راز و شگفتی همراه است. افزون بر آن، این باور بر همه شؤون حیات آدمی تاثیری بنیادین بر جا می گذارد. از این رو، برخی افراد از پذیرش آن سر باز می زنند و آن را انکار می کنند. امامان معصوم (علیهم السّلام) در برابر این اندیشه، کوشیده اند با بیان موارد مشابهی که در تاریخ گذشته _ به ویژه تاریخ پیامبران الهی _ رخ داده است، مساله غیبت امام عصر (عجّل الله فرجه الشریف) و دیگر مفاهیم مربوط به آن را عادی جلوه دهند، تا مردم به گمان بی سابقه بودن، در آن به دیده شک و تردید ننگرند.
گفتند خلایق که تویی یوسف ثانی ----- چون نیک بدیدم، به حقیقت، به از آنییکی از ویژگی های روانی آدمی این است که هماره در رویارویی با امر تازه و بدیع، حالت دفاعی به خود می گیرد و کمتر به پذیرش آن گردن می نهد. این امر به ویژه آن گاه تشدید می شود که پدیده جدید حالت رمزگونه داشته باشد و اعتقاد به آن، زمینه ساز تحولی بنیادین در باورها، اندیشه، منش و روش زندگی او شود. برعکس در برابر موضوعی که پیشینه داشته یا در زمان های پیش، یک یا چند بار رخ داده است، مقاومت چندانی از خود نشان نمی دهد و به سادگی، آن را می پذیرد.یکی از شیوه های چیره شدن بر این وضعیت، عادی جلوه دادن آن مساله است. یعنی تبیین این نکته که موضوع مورد نظر، مسبوق به سابقه بوده و برای دیگران نیز رخ داده است. قرآن کریم نیز همین شیوه را به کار گرفته است. در صدر اسلام، روزه، حکمی جدید و همراه با اندکی مشقت می نمود؛ زیرا روزه دار می بایست از بسیاری از امور مباح چشم بپوشد و از ارتکاب آنها خودداری کند. شاید برخی از مسلمانان در برابر چنین حکم بی سابقه ای، واکنش نشان می دادند و آن را به سختی می پذیرفتند. از این رو، قرآن کریم، ابتدا مسلمانان را از نظر روانی برای پذیرش آن آماده می کند. خداوند متعال می فرماید: «یا ایها الذین امنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم؛ ای کسانی که ایمان آورده اید! روزه بر شما نوشته شد، همان گونه که بر پیشینیان شما، نوشته شد». یعنی مپندارید که این تکلیف، مساله ای بی سابقه و فراتر از توانایی شماست. هرگز چنین نیست؛ زیرا وجوب روزه، حکم متداولی است که گذشتگان نیز موظف بوده اند آن را انجام دهند.مسائلی مانند اعتقاد به حضرت مهدی (عجّل الله فرجه الشریف) و غیبت و ظهور ایشان نیز به ظاهر بدیع و بی سابقه بوده و طول عمر ایشان با هاله ای از رمز و راز و شگفتی همراه است. افزون بر آن، این باور بر همه شؤون حیات آدمی تاثیری بنیادین بر جا می گذارد. از این رو، برخی افراد از پذیرش آن سر باز می زنند و آن را انکار می کنند. امامان معصوم (علیهم السّلام) در برابر این اندیشه، کوشیده اند با بیان موارد مشابهی که در تاریخ گذشته _ به ویژه تاریخ پیامبران الهی _ رخ داده است، مساله غیبت امام عصر (عجّل الله فرجه الشریف) و دیگر مفاهیم مربوط به آن را عادی جلوه دهند، تا مردم به گمان بی سابقه بودن، در آن به دیده شک و تردید ننگرند.
← سخن حضرت مهدی با شیخ صدوق
حضرت یوسف (علیه السّلام) یکی از پیامبرانی است که امام مهدی (عجّل الله فرجه الشریف) در روایت ها به ایشان تشبیه شده اند. البته در این روایت ها، حضرت مهدی (عجّل الله فرجه الشریف) از جهت های گوناگون به حضرت یوسف (علیه السّلام) تشبیه شده اند. امام باقر (علیه السّلام) در روایتی تنها به شباهت در غیبت اشاره کرده اند. (شباهت اول) هم چنین ایشان در جایی دیگر، به شباهت های دیگری اشاره فرموده اند. (شباهت چهارم) حال آن که امام صادق (علیه السّلام) بدون اشاره به شباهت های پیشین، شباهت دیگری بر شباهت های یاد شده می افزایند. (شباهت دوم) اینها نشان می دهد که منظور، حصر شباهت ها در موارد یاد شده نبوده، بلکه تنها برای نمونه به برخی از آنها اشاره شده است. با توجه به این نکته و با الهام از فرمایش حضرت مهدی (عجّل الله فرجه الشریف) به شیخ صدوق، این نوشتار می کوشد با تامل در قرآن و روایت ها، شباهت و همانندی های موجود میان یوسف زهرا (علیه السّلام) و یوسف یعقوب (علیه السّلام) را بازگو کند، تا از این رهگذر، فهم و پذیرش امر حضرت مهدی، آسان تر گردد.
← غیبت
یوسف پس از پشت سر نهادن فراز و نشیب های فراوان، در پایان به اوج شکوه رسید. هنگامی که همه در برابر وی کرنش کردند و برادران و پدر و مادر در برابر شکوهش به خاک افتادند: «و رفع ابویه علی العرش و خرّوا له سجدا؛ و پدر و مادر خود را بر تخت نشاند و همگی برای او به سجده افتادند». یوسف زهرا (علیه السّلام) نیز پس از سپری کردن دوران جانکاه غیبت، افزون بر شکوه معنوی همیشگی به شکوه ظاهری خواهند رسید و جهان و جهانیان در برابر شکوه و جلالش، سر تعظیم فرو خواهند آورد: «و نرید ان نمنّ علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین؛ ما می خواستیم بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین گردانیم».
نجواهایی با یوسف زهرا
...

ارتباط محتوایی با شباهت

شباهت در جدول کلمات

شباهت | تشابه
همانندی
پسوند شباهت لجن ته آب
سا
از آنطرف پسوند شباهت است
راو

معنی شباهت به انگلیسی

analog (اسم)
قیاسی ، شباهت ، شی قابل قیاس ، لغت متشابه
analogy (اسم)
قیاس ، توافق ، شباهت ، مقایسه ، همانندی ، تناسب ، قرینه ، تساوی
likeness (اسم)
تطابق ، شبیه ، شباهت ، همانندی ، پیکر ، شکل ، تشابه ، تصویر ، مشابهت
resemblance (اسم)
شباهت ، همانندی ، تشابه ، همشکلی
semblance (اسم)
تظاهر ، شباهت ، قیافه ، صورت ظاهر
analogue (اسم)
شباهت ، شی قابل قیاس ، لغت متشابه ، نظیر
proportion (اسم)
قیاس ، درجه ، مقدار ، شباهت ، تناسب ، قرینه ، قسمت ، نسبت
equality (اسم)
شباهت ، تساوی ، یکسانی ، برابری ، مساوات
propinquity (اسم)
مجاورت ، نزدیکی ، شباهت ، قرابت ، خویشی

معنی کلمه شباهت به عربی

شباهت
تشابه , مظهر , نظير
اشبه
قلد
تقريب
سجع
شاذ , علي خلاف

شباهت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

جناب سید جلال حسینی ٠٠:٢١ - ١٣٩٦/٠٩/٠٤
خار شباهت :این واژه به معنی خواهر شباهت است ، نه خودِ شباهت . به همین خاطر به معنی شباهت تقریبی است ، نه دقیق .
خار شباهت معمولاً برای مسخره کردن به کار می‌رود . از برادر شباهت هم می‌توان استفاده کرد و آن در همین معناست .
پسر عموی شباهت ، فامیل شباهت به حساب می‌آید شباهت اندکی دارد .
به عنوان مثال : ممکن است در عکسی فقط موی فردی به موی فردی دیگر شبیه باشد . به همین خاطر از خار شباهت استفاده شود .

|

شهریار آریابد ٠٨:٤٨ - ١٣٩٧/١٠/١٩
مانستن ، همانندی
|

وتده و ١٧:١٧ - ١٣٩٨/٠٣/٠٧
اخوت
|

فضول ١٥:٣٢ - ١٣٩٨/٠٧/٠٩
همانند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نرم افزار تشخیص شباهت چهره   • دانلود نرم افزار شباهت چهره   • تشخیص شباهت چهره آنلاین   • سایت تشخیص شباهت چهره   • دانلود نرم افزار تشخیص شباهت چهره برای اندروید   • نرم افزار درصد شباهت چهره   • شباهت چهره با افراد مشهور   • برنامه شباهت چهره اندروید   • معنی شباهت   • مفهوم شباهت   • تعریف شباهت   • معرفی شباهت   • شباهت چیست   • شباهت یعنی چی   • شباهت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شباهت
کلمه : شباهت
اشتباه تایپی : afhij
آوا : SebAhat
نقش : اسم
عکس شباهت : در گوگل


آیا معنی شباهت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )