انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1055 100 1

شبث بن ربعی

شبث بن ربعی در دانشنامه اسلامی

شبث بن ربعی
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
فرمانده نیروهای پیاده عمر سعد در کربلا. وی از طایفه بنی تمیم و از جمله کسانی بود که به حسین بن علی علیه السلام نامه برای آمدن به کوفه نوشته بود.
گرچه وی از چهره های معروف کوفه و در ابتدا از یاران علی علیه السلام بود و حضرت او را همراه «عدی بن حاتم » نزد معاویه فرستاد و در جنگ صفین هم در رکاب امیرالمومنین بود، لیکن در مسیر حرکت به سوی نهروان، همراه چند نفر دیگر سر از اطاعت آن حضرت باز تافتند و به خوارج پیوستند.
امام علی علیه السلام از آینده او خبر داده بود و به او و عمرو بن حریث فرمود: به خدا قسم شما دو نفر با فرزندم حسین علیه السلام خواهید جنگید.
روز عاشورا نیز امام حسین علیه السلام در اولین سخنرانی مفصل خویش خطاب به کوفیان از او هم نام برد و در اتمام حجتی که با آنان داشت و سخنان او را قطع می کردند و گوش نمی دادند، از جمله فرمود: «...یا شبث بن ربعی و یا... الم تکتبوا الی ان قد اینعت الثمار و اخضر الجناب و انما تقدم علی جند لک مجندة؟...» ای شبث بن ربعی و... مگر شما به من ننوشتید که میوه ها رسیده و اطراف سرسبز است، اگر بیایی لشکریانی مجهز برای تو آماده است؟
شبث بن ربعی از چهره های متلون تاریخ بود. هم در قتل حسین بن علی علیه السلام شرکت داشت و پس از عاشورا مسجدی در کوفه تجدید بنا کرد، به شکرانه و خوشحالی از کشته شدن حسین علیه السلام، سپس همراه مختار، به خونخواهی حسین بن علی علیه السلام پرداخت و رئیس پلیس مختار شد، سپس در کشتن مختار هم حضور داشت.
پیشتر با سجاح (مدعی دروغین نبوت) همکاری داشت، مسلمان شد. بر ضد عثمان شورید، توبه کرد و از خوارج شد. به جای بیعت با علی علیه السلام با یک سوسمار بیعت کرد و می گفت با هم برابرند! این مرد بددل و خبیث، سرانجام در سن هشتاد سالگی در کوفه درگذشت.
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
شَبَث بن رِبعِی بن حصین تمیمی یربوعی (درگذشت حدود ۷۰ق)، از اشراف کوفه و شخصیت های بی ثبات تاریخ اسلام.
شبث، از مخالفان عثمان و فرماندهان سپاه امام علی(ع) در جنگ صفین بود. او در مسیر حرکت به سوی نهروان، به خوارج پیوست اما با سخنان امام برگشت و فرماندهی قسمتی از سپاه امام را در جنگ نهروان به دست گرفت. او از کسانی بود که علیه حجر بن عدی شهادت داد.
در واقعه کربلا، از کسانی بود که به امام حسین(ع) نامه نوشت و از آن حضرت خواست تا به کوفه بیاید. اما با تسلط ابن زیاد بر کوفه تغییر موضع داد و در پراکنده کردن اهالی کوفه، از اطراف مسلم بن عقیل نقش بسزایی داشت. در روز عاشورا با آنکه فرماندهی نیروهای پیاده سپاه عمر بن سعد را بر عهده داشت. اما سعی می کرد تا خود را کمتر نشان دهد.
ابو عبدالقدوس شبث بن ربعی از کسانی بود که بنا بر نقل برخی از منابع هم ایام جاهلیت و هم دوران اسلام را درک کرده بود. او در سپاه عمر بن سعد بود و در کربلا حضور داشت.
زمانی که سجاح در سال یازدهم هجری ادعای پیامبری کرد با او همراه شد و اذان گوی مخصوص او گردید. اما اندکی بعد توبه کرد و به صفوف مسلمانان پیوست.
همراهی با امام علی
پس از به خلافت رسیدن امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به ایشان پیوست. در واقعه جمل به مخالفت با امیرمؤمنان (علیه السّلام) برخاست و در کنار ابوموسی اشعری، مردم کوفه را از یاری حضرت (علیه السّلام) برحذر می داشت. او از بنی تمیم حمایت می کرد و با ازد عمان مخالفت داشت به همین جهت به امیرالمؤمنین (علیه السّلام) توصیه می کرد که به ازدیان عمان اعتماد نکند و در بصره روی بنی تمیم حساب کند و به آنها اعتماد داشته باشد. شبث، در جنگ صفین، در کنار یاران امام علی (علیه السّلام) قرار گرفت و از سوی حضرت (علیه السّلام) فرماندهی بنی حنظله را در این جنگ بر عهده گرفت. قبل از آغاز جنگ، شبث و عده ای دیگر از کوفیان به نمایندگی از سوی علی (علیه السّلام) نزد معاویه فرستاده شدند تا او را به سوی خدا و کتاب او و اطاعت از فرامین او دعوت کنند. پس از آغاز جنگ و در پی مکر عمرو بن عاص و به نیزه کردن قرآنها شبث از کسانی بود که خواهان توقف فوری جنگ شده، بر حکمیت پای می فشرد. پس از پایان نبرد صفین، او به همراه تعداد زیادی از کوفیان از سپاه امیرالمؤمنین (علیه السّلام) جدا شد و در صف خوارج جای گرفت و از سران ایشان گردید. اما اندکی بعد توبه کرد و دوباره به سپاه امام (علیه السّلام) پیوست و از سوی امام (علیه السّلام) فرماندهی جناح چپ لشکر کوفه را در جنگ نهروان بر عهده گرفت.
همراهی با معاویه
پس از شهادت علی (علیه السّلام) و واگذاری خلافت به معاویه شبث نیز از یاران و مریدان این خاندان گردید تا جایی که به درخواست زیاد بن ابیه، حاضر شد علیه حجر بن عدی شهادت دهد شهادتی که سرانجام منجر به شهادت حجر بن عدی و یارانش شد. پس از مرگ معاویه با جریان شیعی کوفه همراه شد و به همراهی جمعی از اشراف کوفه، از امام حسین (علیه السّلام) برای آمدن به کوفه دعوت به عمل آورد. او در این نامه نوشته بود: «باغ و بستان سر سبز شده، میوه ها رسیده، نهرها لبریز گردیده است؛ لذا اگر مایلی، به سپاهی که برایت آماده شده، بپیوند.» اما با آمدن ابن زیاد به شهر کوفه، شبث به او پیوست و به دستور او، به همراه جمعی از اشراف کوفه میان یاران مسلم بن عقیل رفت و آنها را از اطراف مسلم پراکنده ساخت. اندکی پس از فرود آمدن امام حسین (علیه السّلام) و همراهانش در کربلا، عبیدالله بن زیاد نیروهایش را برای خروج از کوفه و رفتن به نخیله فرمان داد. شبث به خاطر نرفتن به کربلا، خود را به بیماری زد؛ اما ابن زیاد متوجه مکر او شد و به او گفت: «آیا خود را به مریضی می زنی؟ اگر در طاعت ما هستی جهت نبرد با دشمنان ما خارج شو.» شبث نیز به ناچار با هزار سوار، راهی کربلا شد و به ابن سعد پیوست.
فرماندهی پیاده نظام
...

شبث بن ربعی در دانشنامه ویکی پدیا

شبث بن ربعی
شبث بن ربعی از شخصیتهای چندچهره ای تاریخ اسلام، وی از سرکردگان کوفه و از طایفه بنی تمیم، ابتدا از یاران علی بود و در دوره بعد از جمله افراد مؤثر در قتل حسین بن علی و دفع مختار بود.
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/07/03/1529601/مرد-هزار-چهره-کوفه-کیست
http://www.porseshkadeh.com/Question/42500/می-خواستم-بدانم-سرنوشت-واقعی-شبث-بن-ربعی-چه
http://www.javabgoo.isri.ac.ir/index.php?/Knowledgebase/Article/View/1049/232/srngm-shbthbn-rbaa-frmndh-dh-nthm-bn-saad
شبث در دوران جاهلیت فردی سرشناس به شمار می رفت. وی در زمان پیامبر اسلام مسلمان شد اما از صحابی وی نبود. گفته شده پس از مرگ پیامبر اسلام، مرتد گردید و مؤذن سجاح (از نظر مسلمانان از جمله پیامبران خودخوانده) گردید و پس از آن دوباره جایگاه سابق خود در مسلمانان یافت. در عهد عثمان او را حامی خلیفه دانسته اند یا اینکه گفته شده او از جمله شورشیان بر خلیفه بود و بدنبال آن از اقدام خود پشیمان شد.
سپس از صحابی علی شد و در جنگها در سپاه علی نقش بسیار داشت اما در جنگ نهروان پا پس کشید و به خوارج پیوست اما در جنگ شرکت نکرد.
مورخین شیعه وی را در زمان خلافت کوتاه حسن بن علی از یاران سست عنصری بشمار می آورند که پس از صلح حسن بن علی به سمت معاویه رفت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شبث بن ربعی

شبث بن ربعی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شبث بن ربعی   • مفهوم شبث بن ربعی   • تعریف شبث بن ربعی   • معرفی شبث بن ربعی   • شبث بن ربعی چیست   • شبث بن ربعی یعنی چی   • شبث بن ربعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شبث بن ربعی
کلمه : شبث بن ربعی
اشتباه تایپی : afe fk vfud
عکس شبث بن ربعی : در گوگل


آیا معنی شبث بن ربعی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )