برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1336 100 1

شبث بن ربعی

شبث بن ربعی در دانشنامه اسلامی

شبث بن ربعی
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
فرمانده نیروهای پیاده عمر سعد در کربلا. وی از طایفه بنی تمیم و از جمله کسانی بود که به حسین بن علی علیه السلام نامه برای آمدن به کوفه نوشته بود.
گرچه وی از چهره های معروف کوفه و در ابتدا از یاران علی علیه السلام بود و حضرت او را همراه «عدی بن حاتم » نزد معاویه فرستاد و در جنگ صفین هم در رکاب امیرالمومنین بود، لیکن در مسیر حرکت به سوی نهروان، همراه چند نفر دیگر سر از اطاعت آن حضرت باز تافتند و به خوارج پیوستند.
امام علی علیه السلام از آینده او خبر داده بود و به او و عمرو بن حریث فرمود: به خدا قسم شما دو نفر با فرزندم حسین علیه السلام خواهید جنگید.
روز عاشورا نیز امام حسین علیه السلام در اولین سخنرانی مفصل خویش خطاب به کوفیان از او هم نام برد و در اتمام حجتی که با آنان داشت و سخنان او را قطع می کردند و گوش نمی دادند، از جمله فرمود: «...یا شبث بن ربعی و یا... الم تکتبوا الی ان قد اینعت الثمار و اخضر الجناب و انما تقدم علی جند لک مجندة؟...» ای شبث بن ربعی و... مگر شما به من ننوشتید که میوه ها رسیده و اطراف سرسبز است، اگر بیایی لشکریانی مجهز برای تو آماده است؟
شبث بن ربعی از چهره های متلون تاریخ بود. هم در قتل حسین بن علی علیه السلام شرکت داشت و پس از عاشورا مسجدی در کوفه تجدید بنا کرد، به شکرانه و خوشحالی از کشته شدن حسین علیه السلام، سپس همراه مختار، به خونخواهی حسین بن علی علیه السلام پرداخت و رئیس پلیس مختار شد، سپس در کشتن مختار هم حضور داشت.
پیشتر با سجاح (مدعی دروغین نبوت) همکاری داشت، مسلمان شد. بر ضد عثمان شورید، توبه کرد و از خوارج شد. به جای بیعت با علی علیه السلام با یک سوسمار بیعت کرد و می گفت با هم برابرند! این مرد بددل و خبیث، سرانجام در سن هشتاد سالگی در کوفه درگذشت.
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
شَبَث بن رِبعِی بن حصین تمیمی یربوعی (درگذشت حدود ۷۰ق)، از اشراف کوفه و شخصیت های بی ثبات تاریخ اسلام.
شبث، از مخالفان عثمان و فرماندهان سپاه امام علی(ع) در جنگ صفین بود. او در مسیر حرکت به ...

شبث بن ربعی در دانشنامه ویکی پدیا

شبث بن ربعی
شبث بن ربعی از شخصیتهای چندچهره ای تاریخ اسلام، وی از سرکردگان کوفه و از طایفه بنی تمیم، ابتدا از یاران علی بود و در دوره بعد از جمله افراد مؤثر در قتل حسین بن علی و دفع مختار بود.
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/07/03/1529601/مرد-هزار-چهره-کوفه-کیست
http://www.porseshkadeh.com/Question/42500/می-خواستم-بدانم-سرنوشت-واقعی-شبث-بن-ربعی-چه
http://www.javabgoo.isri.ac.ir/index.php?/Knowledgebase/Article/View/1049/232/srngm-shbthbn-rbaa-frmndh-dh-nthm-bn-saad
شبث در دوران جاهلیت فردی سرشناس به شمار می رفت. وی در زمان پیامبر اسلام مسلمان شد اما از صحابی وی نبود. گفته شده پس از مرگ پیامبر اسلام، مرتد گردید و مؤذن سجاح (از نظر مسلمانان از جمله پیامبران خودخوانده) گردید و پس از آن دوباره جایگاه سابق خود در مسلمانان یافت. در عهد عثمان او را حامی خلیفه دانسته اند یا اینکه گفته شده او از جمله شورشیان بر خلیفه بود و بدنبال آن از اقدام خود پشیمان شد.
سپس از صحابی علی شد و در جنگها در سپاه علی نقش بسیار داشت اما در جنگ نهروان پا پس کشید و به خوارج پیوست اما در جنگ شرکت نکرد.
مورخین شیعه وی را در زمان خلافت کوتاه حسن بن علی از یاران سست عنصری بشمار می آورند که پس از صلح حسن بن علی به سمت معاویه رفت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شبث بن ربعی

شبث بن ربعی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شبث بن ربعی   • مفهوم شبث بن ربعی   • تعریف شبث بن ربعی   • معرفی شبث بن ربعی   • شبث بن ربعی چیست   • شبث بن ربعی یعنی چی   • شبث بن ربعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شبث بن ربعی
کلمه : شبث بن ربعی
اشتباه تایپی : afe fk vfud
عکس شبث بن ربعی : در گوگل

آیا معنی شبث بن ربعی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )