انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1059 100 1

شب ادراری

معنی شب ادراری به فارسی

شب ادراری
[nocturia] [پزشکی] افزایش تولید و دفع پیشاب در شب

شب ادراری در دانشنامه ویکی پدیا

شب ادراری
شب ادراری یا شب میزی به حالتی گفته می شود که در سنی که معمولاً هم سن و سالان بیمار می توانند خود را کنترل کنند، شخص به طور غیرارادی در هنگام خواب ادرار می کند. اگر از ابتدای تولد هنوز کودک در شب ادرار می کند به این حالت شب ادراری اولیه (PNE) می گویند. اگر کودک شب ادراری نداشته و بعداً دچار آن شده به آن شب ادراری ثانویه (SNE) گویند. بیشتر دختران تا سن ۶ سالگی و بیشتر پسران تا سن ۷ سالگی از این حالت خارج می شوند. تا سن ۱۰ سالگی نزدیک به ۹۵٪ از کودکان بهبود می یابند. میان ۰٬۵٪ تا ۲٬۳٪ از بزرگسالان دارای شب ادراری هستند.
۵ سالگی: ۲۰٪
۶ سالگی: ۱۰٪ تا ۱۵٪
۷ سالگی: ۷٪
۱۰ سالگی: ۵٪
۱۵ سالگی: ۱٪ تا ۲٪
۱۸ تا ۶۴ سالگی: ۰٬۵٪ تا ۱٪
به بیان دیگر شب ادراری امری ناخودآگاه است که کودک یا فرد بر آن اراده ای ندارد. در واقع این مشکل زمانی بروز می کند که مثانه فرد در طول خواب آن قدر پر می شود که ظرفیت آن تکمیل شده و ادرار اضافی را به شکلی غیرارادی خارج می کند. درعین حال حس پر بودن مثانه آن قدر قوی نیست که فرد را از خواب بیدار کند تا ادرار را دفع کند. از دلایل شب ادراری می توان به وجود اختلال در هورمون های بدن، مشکل مثانه، ناآرامی هنگام خواب، مصرف دارویی خاص، مشکلات روانی و یا ژنتیک اشاره کرد، اما یکی از عوامل تأثیرگذار مهم دیگر نوع تغذیه در طول روز است، برای مثال مصرف قهوه که نوشیدنی ادرار آور است می تواند برای کودکان 3 تا 5 سال که هنوز ماهیچه ها و عضلات آن ها خوب شکل نگرفته است دردسر ساز شود.
نرخ شب ادراری با توجه به سن عبارت است از:
در این قسمت به برخی از علت های شب ادراری در کودکان می پردازیم:
آلارم شب ادراری وسیله ای برای درمان شناختی-رفتاری شب ادراری است.
استفاده از آلارم برای درمان شب ادراری از پزشکان فرانسوی و آلمانی در دهه اول قرن ۲۰ میلادی نشات گرفته است. پزشک آلمانی مینهارد فون فاندلر، اثربخشی درمانی این روش را به صورت اتفاقی کشف نمود. هدف اصلی وی ساخت وسیله ای برای هشدار دادن شب ادراری کودکان به پرستاران بوده است اما پس از مدتی استفاده از آن، تأثیر مثبت قابل توجه دستگاه در درمان کودکان مشاهده شد. با وجود موفقیت اولیه، تا قبل از دهه ۱۹۳۰ میلادی و کارهای دو گروه مستقل روانشناسان، اوروال موورر و ویلی مورر (۱۹۳۸) و جان مورگان و فرانسس ویتمر (۱۹۳۹)، این درمان توسعه پیدا نکرد. موورر آلارم فاندلر را با اعمال تغییراتی برای ۳۰ کودک (با سن ۳ تا ۱۳) به کار برده و موفقیت استفاده از زنگ به عنوان درمان شب ادراری کودکان، در بازه زمانی کوتاه تر از ۲ ماه برای درمان، به صورت تجربی نشان دادند.
فرد پیش از خواب، سنسور را به لباس زیر خود متصل نموده و دستگاه را روشن می کند. زمانی که سنسور به وسیله ادرار مرطوب می شود، آلارم شب ادراری فعال شده و زنگ هشدار را به صدا در می آورد، بدین طریق فرد بیدار شده، برای تخلیه ادرار اقدام می کند. توصیه می شود والدین در زمان هشدار آلارم، کودک خود را بیدار نمایند زیرا ممکن است کودک آلارم را قطع کند و دوباره به خواب رود.
اکیداً پیشنهاد می شود در طول درمان، هر شب از آلارم استفاده شود. اثربخشی و نتیجه درمان سریعاً حاصل نمی شود و لازم است برای دو الی سه ماه یا تا زمانی که کودک ۱۴ شب متوالی بدون شب ادراری بخوابد درمان ادامه یابد (هر کدام زودتر پیش آید).


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شب ادراری در دانشنامه آزاد پارسی

شبْ ادراری (enuresis)
خروج بی اختیار ادرار از بدن معمولاً هنگام خواب در شب. این مسئله اگر در روز رخ دهد احتمالاً یا ناشی از بیماری مثانه یا به سبب اختلالی در دستگاه عصبی، مثلاً بیماری ام اس، است. شب ادراری اغلب در کودکان وجود دارد. داروهای ضدافسردگی، مشاورۀ روان شناختی، یا شیوه های تغییر رفتار، مانند استفاده از زنگی که به محض خروجِ ادرارْ بچه را بیدار می کند، در درمان شب ادراری کاربرد دارد؛ ولی در مواردی که علت آن فقط تأخیر در رشد بازتاب های ادراری است، بعد از مدتی خودبه خود بهبود می یابد. مطالعات جدید نشان داده که شب ادراری ممکن است زمینۀ موروثی داشته باشد.

شب ادراری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

پریا ١٢:٠٤ - ١٣٩٨/٠٣/٣٠
enuresis
|

محمدرحیم ریگی ١٢:٢٥ - ١٣٩٨/٠٣/٣٠
شب خییسی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

F > little
T_T > collect
A.M.R > School Things
فهیمه > لنیا
pardis choopani > eaten alive
مینا > it has always been you
آوین > آرن
فهیمه > لنا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان شب ادراری کودکان در طب سنتی   • قرص شب ادراری   • شب ادراری بزرگسالان   • سن شب ادراری   • شب ادراری نوجوانان   • درمان شب ادراری کودکان دکتر روازاده   • شب ادراری در کودکان 3 ساله   • شب ادراری چیست   • معنی شب ادراری   • مفهوم شب ادراری   • تعریف شب ادراری   • معرفی شب ادراری   • شب ادراری یعنی چی   • شب ادراری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شب ادراری
کلمه : شب ادراری
اشتباه تایپی : af hnvhvd
عکس شب ادراری : در گوگل


آیا معنی شب ادراری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )