انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1059 100 1

شرایع الاسلام

شرایع الاسلام در دانشنامه اسلامی

شرایع الاسلام
شرایع الاسلام کتابی است از محقق حلی (م۶۷۶ ق)، در موضوع فقه که از زمان تألیف منبع درسی حوزه های علمیه در فقه بوده است. به جهت اهمیت و شهرت این کتاب محقق حلی به صاحب شرایع معروف است.
نام کامل این کتاب شرائع الاسلام فی مسائل الحلال والحرام است.
جعفر بن حسن بن یحیی بن حسن بن سعید هُذلی نجم الدین ابوالقاسم حلی، مشهور به محقق حلی (م 676 ق) یکی از بزرگ ترین علمای اسلام و مکتب تشیع در طول تاریخ است. علامه حلی که خود شاگرد اوست درباره او می گوید: «او افضل اهل عصرش در فقه بود»
از آثار دیگر او می توان مختصر النافع، المعتبر فی شرح المختصر، نکت النهایه، المعارج فی اصول الفقه، نهایة الاصول الی المعرفة الاصول، رسالة التیاسر فی القبلة، اللُّهنة فی المنطق را نام برد.
شرایع الاسلام حاوی دوازده هزار مسئله از مسائل حلال و حرام و شامل کلیه ابواب فقهی است. شرائع فقه را به چهار بخش کلی به ترتیب زیر تقسیم نموده است:
بخش عبادات شامل ۱۰ کتاب طهارت، صلاة، زکات، خمس، صوم، اعتکاف، حج، عمره، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر است.
بخش عقود شامل ۱۵ کتاب تجارت، رهن، ضمان، صلح، مضاربه، مزارعه و مساقاة، ودیعه، عاریه، اجاره، وکالت، وقف، صدقات، هبات، سبق و رمایه، وصایا و نکاح است. کتاب های مفلس، حجر، شرکت، سکنی و حبس نیز در این بخش آورده شده است.
بخش ایقاعات از ۱۱ کتاب طلاق، خلع و مبارات، ظهار، ایلاء، لعان، عتق، تدبیر و مکاتبه و استیلاء، اقرار، جعاله، أیمان و نذر تشکیل شده است.
مؤلف:سید محمد بن علی موسوی عاملی (م ۱۰۰۹ ق).
این کتاب از بهترین کتب استدلالی در فقه می باشد که مورد توجه و اعتماد علمای شیعه از زمان تألیف تا به حال بوده است. از جمله ویژگیهای این کتاب، استدلال محکم و اعتماد بر روایات معتبر می باشد. مؤلف در این کتاب سعی کرده که روایات را به طور کامل و با دقت تمام نقل کند. لذا این کتاب از کتب معتبر در نقل روایات است. این کتاب در بردارنده بخش عبادات فقه است که از کتاب طهارت شروع می شود و به کتاب حج پایان می یابد.

شروح و تعلیقات
محقق بزرگ وحید بهبهانی حاشیه ای با ارزش بر کتاب مدارک الاحکام نوشته اند.

وضعیت نشر
این کتاب در ۸ جلد به زبان عربی، به وسیله مؤسسه آل البیت - علیهم السلام - لاحیاء التراث، چاپ و منتشر شده است.

منبع
...
مؤلف:زین الدین بن علی بن احمد عاملی معروف به شهید ثانی (م ۹۶۶ ق).
این کتاب از تألیفات ذی قیمت شهید در فقه استدلالی بوده و یکی از بهترین شروح شرایع محقق حلی است. آرا و نظریات شهید ثانی در مسالک مورد توجه و استناد فقهای متأخر واقع شد؛ به طوری که در بسیاری از موارد به رأی و نظر شهید در مسالک استناد می جویند. این کتاب یک دوره فقه کامل است که از کتاب طهارت شروع می شود و به کتاب دیات پایان می پذیرد. وضعیت نشر این کتاب در ۱۵ جلد به زبان عربی، به وسیله انتشارات «مؤسسه المعارف الاسلامیه»، در سال ۱۴۱۹ ق چاپ و منتشر شده است. منبعسایت اندیشه قم    
منبع: کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی
زین الدین بن علی بن احمد عاملی (م 966 ق).
این عالم سترگ شیعه در دهکده «جبع»، از توابع جبل عامل در سیزده شوال پا به عرصه هستی نهاد. وی در نه سالگی قرآن مجید را ختم کرد. سپس قسمتی از ادبیات عرب و فقه را نزد پدر دانشمندش، نورالدین علی آموخت.
در سال 925 ق در چهارده سالگی به قریه «میسِ» جبل عامل رفت. هشت سال نزد شیخ عبدالعالی میسی کتاب های شرایع محقق حلی ارشاد علامه حلی و قواعد شهید اول را خواند. در اواخر سال 933 به دهکده «کرک نوح» رفت و از محضر سید بدرالدین حسن بن جعفر اعرجی (مؤلف کتاب محجة البیضاء) کتاب قواعد ابن میثم بحرانی و تهذیب را خواند. در سال 937 ق به دمشق رفت و از محضر فیلسوف شمس الدین محمد بن مکی استفاده نمود.
شهید مسافرت هایی به شهرهای مصر، عراق، حجاز، بیت المقدس، روم و جاهای دیگر کرد و در آخر هم به زادگاهش جبع بازگشت و در آنجا به تدریس و تصنیف و تألیف مشغول شد. وی در سال 966 ق بدست مأمور سلطان سلیمان عثمانی به شهادت رسید.
علامه نورالدین علی بن احمد، شیخ علی بن عبدالعالی میسی، سید حسن بن سید جعفر حسینی، عاملی کرکی، شمس الدین محمد بن مکی، شیخ ابوالحسن بکری، شیخ ناصرالدین لقانی مالکی، شیخ شمس الدین محمد بن نجار نحاس، شیخ عبدالحمید سمهودی.

شرایع الاسلام در دانشنامه ویکی پدیا

شرایع الاسلام
شرائع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام با نام کوتاه شرائع الاسلام یا شرائع اثر ابوالقاسم نجم الدین جعفر بن حسن معروف به محقق حلی (۶۷۶–۶۰۲ ه. ق) کتابی است در مورد فقه امامیه که از زمان نگارش تاکنون (حدود ۷۵۰ سال) از مهمترین کتاب های آموزشی فقهی در حوزه های علمیه شیعه به شمار می رود و موجب شده تا نویسندهٔ آن به صاحب شرائع معروف شود.
مسالک الافهامِ شهید ثانی (۹۶۶ ق) در ۱۵ جلد
مدارک الاحکامِ سید محمد عاملی (۹۴۶ ق) در ۸ جلد
جواهرالکلامِ شیخ محمدحسن نجفی (۱۲۶۱ ق) در ۴۳ جلد
مصباح الفقیهِ رضا همدانی (۱۳۲۲ ق) در ۱۴ جزء
حقایق الفقه شیخ محمدرضا محقق تهرانی در بیش از ۵۰ جلد
حاشیهٔ محقق کرکی (۹۴۰ ق)، حاشیه شهید ثانی در دو جلد
حاشیه سید محمدمهدی بحرالعلوم (۱۲۱۲ ق)
به نوشته شیخ آقا بزرگ در الذریعه بیش از صد شرح و حاشیه بر شرائع نوشته شده که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
از میان این ها جواهرالکلام فی شرح شرائع الاسلام خود از کتاب های مرجع فقهی است. انصاری قمی هم در فصلنامهٔ مشکوة مشخصات ۱۰۴ شرح بر این کتاب را می نویسد که این به جز کتاب هایی ست که نام خاصی ندارند و فقط با عنوان شرح شرایع الاسلام شناخته می شوند. شرایع همچنین به زبان های انگلیسی، روسی، فرانسوی، ترکی و فارسی هم ترجمه شده است.
محقق حلی خلاصه ای از این کتاب را نیز با عنوان النافع فی مختصر الشرائع یا المختصر النافع فی مختصر الشرائع نگاشته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شرایع الاسلام

شرایع الاسلام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شرایع الاسلام   • مفهوم شرایع الاسلام   • تعریف شرایع الاسلام   • معرفی شرایع الاسلام   • شرایع الاسلام چیست   • شرایع الاسلام یعنی چی   • شرایع الاسلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شرایع الاسلام
کلمه : شرایع الاسلام
اشتباه تایپی : avhdu hghsghl
عکس شرایع الاسلام : در گوگل


آیا معنی شرایع الاسلام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )