انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1079 100 1

شرکت هواپیمایی

شرکت هواپیمایی در دانشنامه ویکی پدیا

شرکت هواپیمایی
شرکت هواپیمایی یا خط هوایی معمولاً به یک گروه صنعتی گفته می شود که از طریق خطوط هوایی مسافر یا محموله جابجا می کند.
چارتر هوایی
اتحادیه هواپیمایی
هواپیمایی باری
پرواز داخلی
پرواز بین المللی
در بخش حمل و نقل هوایی ایران ۱۹ خط هوایی خارجی و ۲۶ خط هوایی داخلی وجود دارد که رئیس سازمان هواپیمایی کشور، در تیرماه سال ۹۲، پروانه بهره برداری هشت شرکت هواپیمایی غیرفعال را لغو کرد که با لغو هشت شرکت آرام ایر (باری)، اطلس ایر، ایلام ایر (راه کربلا)، پاسارگاد، تهران ایر، سفیران، صها و صافات اکنون ۱۸ ایرلاین ایرانی فعال هستند.
خطوط هواپیمایی مختلف معمولاً بلیط های هواپیما را به مقاصد مختلف خود به صورت سیستمی می فروشند یا به صورت توزیع چارتری بین آژانس های هواپیمایی امکان ایجاد تورهای گردشگری داخلی و خارجی را به آن ها می دهند.
در حال حاضر بیش از ۲۳۱ فروند هواپیما با عمر متوسط ۲۲ سال در کشور وجود دارند که نزدیک به ۴۰ هزار صندلی در ناوگان هوایی کشور ایجاد کرده است. گفتنی است که در سند چشم انداز افق ترسیمی ۱۴۰۴، باید به پرواز درآمدن ۵۵۰ فروند هواپیما، دست یابیم.
عکس شرکت هواپیمایی
شرکت هوایی آرمنیا (به انگلیسی: Armenia Aircompany) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا RM است که در تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی تأسیس شده و در تاریخ ۳ اوت ۲۰۱۶ فعالیتش را آغاز کرده است. دفتر مرکزی شرکت هوایی آرمنیا در ایروان، ارمنستان واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی زوارتنوتس قرار دارد و به ۳ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
مقصدهای پروازی شرکت هوایی آرمنیا از نوامبر ۲۰۱۸ به شرح زیر است:
شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت (به انگلیسی: Low-cost carrier) به دسته ای از شرکت های هواپیمایی گفته می شود که هزینه حمل و نقل کمتری برای پروازهای خود دریافت می کنند و امکانات رفاهی کمتری نیز در حین پرواز و در فرودگاه به مسافران ارائه می کنند. در قاره های دیگر نیز نمونه هایی از این شرکت ها وجود دارد. به عنوان مثال در آمریکای شمالی نمونه های زیادی از اینگونه وجود دارد و در حال حاضر شرکت ساوت وست ایرلاینز آمریکا که یکی از موفق ترین شرکت های هواپیمایی آمریکا محسوب می شود و سهم بزرگی از بازار جابه جایی​ مسافران در این کشور دارد به عنوان بزرگترین شرکت هواپیمایی ارزان قیمت جهان شناخته می شود.
فهرست شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت
تولد این نوع از شرکت های هواپیمایی به سال ۱۹۴۹ بازمی گردد. در این سال شرکت پاسیفیک ساوت وست ایرلاینز کار خود را در شهر سن دیگو ایالت کالیفرنیا آمریکا با پروازهای ارزان قیمت آغاز کرد. پروازهای خود را با هواپیماهای مختلف مک دانل داگلاس، بی ای ئی، بل و بوئینگ انجام می داد. این شرکت تا سال ۱۹۸۸ فعال بود و پروازهای به شهرها و ایالت های مختلف آمریکا و مکزیک برگزار می کرد اما پس از آن به عنوان یکی از چهار شرکت تشکیل دهنده یو اس ایرویز با دیگر شرکت ها ادغام شد و فعالیتش به پایان رسید. شرکت پاسیفیک ساوت وست ایرلاینز خود را به واسطهٔ پروازهای ارزان قیمتش دوستانه ترین هواپیمایی دنیا معرفی می کرد و بر روی دماغه هواپیماهای خود طرح لبخند قرار می داد. موفقیت این شرکت هواپیمایی در کالیفرنیا به حدی بود که نشریه لوس آنجلس تایمز در مقاله ای این هواپیمایی را هواپیمایی غیررسمی حامل پرچم کالیفرنیا برای حدود ۴۰ سال اعلام کرد.
شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت برای شبکه پروازی خود که معمولاً تنها منحصر به یک قاره است نیازی به هواپیماهای پهن پیکر مناسب سفرهای بین قاره ای است ندارند و از هواپیماهای باریک پیکر همچون بوئینگ ۷۳۷ یا ایرباس ای۳۱۹ و ایرباس ای۳۲۰ استفاده می کنند البته برخی از این شرکت ها مانند ایرآسیا برای برقراری پرواز به مناطق دورتر قاره خود و به علت مسافت زیاد از هواپیماهای پهن پیکری چون ایرباس ای ۳۳۰ نیز استفاده می کنند.
یکی از دلایل اصلی موفقیت چنین شرکت هایی این است که این شرکت برنامه پروازی خود را به گونه ای تنظیم می کنند که هواپیما برای کوتاه ترین مدت ممکن در فرودگاه مبدأ یا مقصد و خارج از سرویس باشد. این شرکت ها معمولاً خدماتی که شرکت های هواپیمایی بزرگ به مسافرین خود ارائه می دهند را به مسافرین ارائه نمی کنند. به عنوان مثال مسافرین شرکت هواپیمایی یورو وینگز آلمان تنها می توانند یک ساک دستی با حداکثر وزن هشت کیلوگرم و در ابعاد مشخص را با​ خود به کابین هواپیما ببرند و در​ صورت نیاز به حمل چمدان باید هزینه حمل آن را به شرکت هواپیمایی به صورت جدا پرداخت نمایند یا اینکه امکان انتخاب و رزرو یک صندلی مشخص در هواپیما وجود ندارد. از طرف دیگر در پروازهای این دسته از شرکت های هواپیمایی پذیرایی های معمول در حین پرواز که در هواپیمایی های بزرگ و کوچک معمولی انجام می شود نیز به صورت بسیار مختصر انجام می گیرد و سرو ناهار و شام صورت نمی گیرد.
شرکت سهامی هواپیمائی پارس توسط احمد شفیق همسر مصری اشرف پهلوی در سال ۱۳۳۲ هجری شمسی در ایران تأسیس شد. هواپیمائی پارس در دهه ۳۰ و ۴۰ شمسی در کنار شرکت هواپیمائی ایرانیان ایرویز یکی از دو شرکت هواپیمایی با اهمیت در ایران بود. هواپیمایی پارس ابتدا به صورت باربری و با استفاده از هواپیماهای آورو یورک کار خود را آغاز نمود و پروازهایی را از تهران به بیروت، بریندیسی و بازل از طریق آبادان انجام میداد. پس از آن این شرکت با خرید هواپیمای داگلاس دی سی -۷ سی از شرکت بلژیکی سابنا توانست مسیرهایی را از دو شهر آبادان و تهران به مقاصد پاریس، لندن، بروکسل و ژنو پروازهایی را به صورت مرتب انجام دهد.
ویکی پدیای انگلیسی
بازرگانی ایران
تمامی حوادث اتفاق افتاده در شرکت هواپیمائی پارس مربوط به هواپیماهای آورو یورک بوده است.
این شرکت تا سال ۱۳۴۱ فعال بود. در انتها دو شرکت هواپیمائی سهامی ایران و ایرانیان ایرویز در یکدیگر ادغام شدند و شرکتی با عنوان خطوط هوایی متحد ایران تشکیل شد.
شرکت هواپیمایی پترا (عربی: طيران بترا‎) یک شرکت هواپیمایی خصوصی سابقاً اردنی است که در سال ۲۰۰۵ تأسیس شد و پروازهایش از سال ۲۰۱۱ آغاز شد. این شرکت به گروه روم وابسته بود. این شرکت در هفته ۲ پرواز به فرودگاه جده داشت که اضافه بر آن پروازهایی نیز به ترکیه و مصر داشت. در ژانویه ۲۰۱۵ اعلام کرد که شرکت ایر عربیا ۴۹٪ سهام شرکت را به دست آورده است و روم ۵۱٪ باقی مانده را حفظ کرد و نام شرکت به ایر عربیا اردن تغییر یافت.
این شرکت در سال ۲۰۱۰ هواپیمای ایرباس آ ۳۲۰ را به دست آورد. قبل از ادغام این شرکت شامل ۲ هواپیمای ایرباس آ ۳۲۰ بود.
قطب شرکت هواپیمایی اصطلاحاً به فرودگاه اصلی فعالیت یک شرکت هواپیمایی اطلاق می شود. معمولاً مبدأ یا مقصد اکثر پروازهای یک شرکت هواپیمایی، قطب آن شرکت است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شرکت هواپیمایی

شرکت هواپیمایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شرکت هواپیمایی   • مفهوم شرکت هواپیمایی   • تعریف شرکت هواپیمایی   • معرفی شرکت هواپیمایی   • شرکت هواپیمایی چیست   • شرکت هواپیمایی یعنی چی   • شرکت هواپیمایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شرکت هواپیمایی
کلمه : شرکت هواپیمایی
اشتباه تایپی : av;j i,h~dlhdd
عکس شرکت هواپیمایی : در گوگل


آیا معنی شرکت هواپیمایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )