انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 986 100 1

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در دانشنامه ویکی پدیا

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه یکی از شرکت های زیر مجموعه شهرداری تهران است که در ۲۵ فروردین ۱۳۳۵ به موجب "قانون تأسیس شرکت اتوبوسرانی عمومی" (۱۶ بهمن ۱۳۳۱، مجلس شورای ملی) تأسیس شد.
در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۳۲ این شرکت با ۱۸ خط و با ریاست شهربانی آغاز به کار کرد.
۱۶ بهمن ۱۳۳۱ "قانون تأسیس شرکت اتوبوس رانی عمومی" به تصویب مجلس شورای ملی رسید، و ۱۱ بهمن ۱۳۳۴ آیین نامه اجرایی این قانون نیز در ده ماده از سوی هیئت وزیران تصویب شد. سرانجام، ۲۵ فروردین ۱۳۳۵ شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به عنوان نخستین شرکت سهامی اتوبوسرانی عمومی ایران با سرمایه ۳۰۰ میلیون ریالی (۳۰٬۰۰۰ سهم ۱۰٬۰۰۰ ریالی بانام) به شماره ۵۱۳۷ به ثبت رسید و محل قانونی آن در ساختمان شهرداری تهران تعیین شد. ۵۱٪ سهام این شرکت به نام شهرداری تهران و ۴۹٪ باقی مانده به نام اتوبوس داران سابق تهران شد. هیئت مدیره ای هفت نفری نیز مسئولیت اداره این شرکت را بر عهده گرفت که ۳ تن از آنان از بین سهامداران خصوصی دارنده ۴۹٪ سهام و ۴ تن آنان از طرف شهرداری تهران انتخاب شدند (تیمسار سرلشکر مهدی قلی علوی مقدم، رئیس شهربانی کل کشور وقت با حفظ سمت به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل، اسدالله اکرمی، نصیر دادخواه و سرهنگ ناصر امیر نصیری). این شرکت از تیر ۱۳۳۵ با راه اندازی خط یک با کرایه بلیت یک ریالی خدمات اتوبوسرانی خود را آغاز کرد. سپس، به تدریج خطوط اتوبوسرانی موجود از بخش خصوصی تحویل گرفته شد.
خطوط اتوبوسرانی تهران از قدیم همواره با تغییراتی همراه بود که از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۶۹ خطوط به تدریج شکل گرفتند از سال ۱۳۶۹ اتوبوسرانی دچار تحولات اساسی شد و طی سال های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۴ خطوط بسیاری اصلاح یا تأسیس شد این روند در سال های بعد طی سال های ۱۳۷۷، ۱۳۷۸، ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ با روش های جدید و تلفیقی از خطوط مترو و اتوبوس پیگیری شد. در سال ۱۳۸۵ با اجرای طرح خصوصی سازی بر مبنا پر مسافر (درآمد بر مبنای تعداد مسافر) تعداد مسافران در خطوط عادی به شدت کاهش یافت و گرایش شهروندان به خودروی شخصی بیشتر شد. بیشترین تعداد انحلال خطوط اتوبوسرانی در فاصله سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ اتفاق افتاد و به طور کلی در این سال ها خطوط از حالت پیوسته و منسجم خارج شد. خطوط فعال در حال حاضر با علامت ■ نمایش داده شده است و شماره خط فعلی نیز درج شده است .
عکس شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در سال ۱۹۶۸ تأسیس شد که بعدها توسط دولت منحل گشت و خانه کارگر و شورای اسلامی کار جایگزین آن گردیدند. سندیکا در سال ۲۰۰۵ توسط کارکنان شرکت بازسازی شد و عضو رسمی ITF فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل می باشد. رضا شهابی و ابراهیم مددی از رهبران این سندیکا می باشند.
منصور اسانلو
ابراهیم مددی
رضا شهابی
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه یکی از چهار تشکل کارگری ای بود که در ۲۱ بهمن ۱۳۸۸، بیانیه ای موسوم به منشور مطالبات حداقلی کارگران ایران صادر کردند.
تعدادی از احیاکنندگان این سندیکا، با پرونده های باز و حکم های تعلیقی و اخراج مواجه شدند تا از ادامه فعالیت صنفی منصرف شوند، اما این افراد از جمله منصور اسانلو و رضا شهابی به مبارزه صنفی خود ادامه داده اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه   • مفهوم شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه   • تعریف شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه   • معرفی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه   • شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه چیست   • شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه یعنی چی   • شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
کلمه : شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
اشتباه تایپی : av;j ,hpn hj,f,svhkd jivhk , p,li
عکس شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه : در گوگل


آیا معنی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )