انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1091 100 1

شریف رضی

معنی شریف رضی در لغت نامه دهخدا

شریف رضی. [ ش َ ف ِ رَ ] (اِخ ) رجوع به رضی... شود.

شریف رضی در دانشنامه اسلامی

فروغ فقه و ادب، شرح حال فشرده ای است از زندگانی مرحوم شریف رضی، مؤلف نهج البلاغه که توسط آقای سید محسن دین پرور در عصر حاضر و به زبان فارسی گردآوری شده است.
کتاب، شامل مقدمه ای از مؤلف و نه بخش کلی است که هرکدام حاوی چندین بخش جزیی است. نثر کتاب روان و ساده است.
مقدمه: در این قسمت، مؤلف از حق علما بر گردن مردم، ضرورت تجلیل از علما، برگزاری کنگره توسط «بنیاد نهج البلاغه» و تهیه کتاب حاضر سخن گفته است.
1. نوزاد پاک علوی: در این بخش، از تولد شریف رضی سخن رفته است و طیِ سه عنوان به معرفی ایشان پرداخته شده و از مرتبط بودن نسب وی بعد از شش پشت به امام چهارم سخن به میان آمده است .
در همین بخش، در باره هوش سرشار سید رضی چنین مرقوم شده است: «شریف رضی، به نوشته «ثعالبی»، از سنّ ده سالگی شعر می سرود و مقام ادبی او از همه شاعران آل ابی طالب، بلکه از تمامی شعرای قریش والاتر بود، ولی قرآن مجید را بعد از سن سی سالگی در مدتی کوتاه از حفظ کرد و معلومات بس فراوانی داشت. او همچنین عالم و نویسنده و شاعری گران قدر بود» .
"کاخ دلاویز یا تاریخ شریف رضی "، اثر سید علی اکبر برقعی قمی به زبان فارسی است که پیرامون تاریخ زندگانی شریف رضی گردآورنده نهج البلاغه است.
کتاب های بسیاری از ارباب طبقات و تراجم درباره تاریخ این دانشمند بزرگ رضی نوشته شده است. هر یک تراجم مختصری از ترجمه او را نگارده اند، آن هم بدون ترتیب. لذا در این کتاب سعی شده تا نام و نسب را به درستی آورد و از مولد و منشاء باز گوید و از اساتید و مشایخ و روش تحصیلات نگارد و از خاصیص اخلاقی و عزت نفس و حریت وی سخن گوید و از منصب نقابت و امارت حاج و دیوان مظالم و روش حکمرانی و رحلات و اسفار و معاصرین وی از خلفاء و سلاطین و نثر و نظم و مولفات و طرز تألیف و اهمیت کتاب های که پرداخته در جامعه و علماء و ادبا نام برد.
مولف اشعاری را که در تاریخ حیات شریف رضی و به زبان عربی بوده اند را ترجمه نموده و از سایر اشعار عربی در وصف شریف رضی صرف نظر نموده است.
مطالعه کتاب ‏کاخ دلاویز، یا، تاریخ شریف رضی در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور
یادنامه علامه شریف رضی (مقالات کنگره ششم)، اثر محققان محمدرضا آل صادق، احمد الوائلی و احمد فرج الله است که به عنوان یادنامه علامه می باشد که شامل مقالات علمی و تحقیقی و در بردارنده سخنرانی های ارزنده ای است، پیرامون شخصیت شریف رضی و یا کتاب های ارزشمند او که به کنگره هزارمین سال وفات وی ارائه شده است.
تعداد مقالات مطرح شده، در این کتاب 16 مقاله در موضوعات مختلف و 5 شعر درباره کتاب و صاحبش می باشد.
بنیاد نهج البلاغه به عنوان یک مؤسسه علمی و فرهنگی، برای نخستین بار کنگره ای پیرامون کتاب ارزشمند نهج البلاغه در هزارمین سال گشت تألیف و گردآوری آن برگزار کرد.
این کار در نوع خود بی نظیر است، زیرا متعارف آنست که کنگره ها درباره شخصیت ها تشکیل گردد، نه یک کتاب؛ اما از سوی دیگر، نهج البلاغه کتابی نیست، همانند دیگر کتاب ها از مؤلفین و نویسندگان بشری، که آن ولید القرآن و مجموعه فراهم آمده ای است، از دل و سینه موّاج شاگرد مکتب وحی و از شخصیتی است، پرورده شده و تعلیم یافته در دامن پیامبر بزرگ حضرت محمد و به همین سبب بنیاد، تا کنون پنج کنگره درباره آن برگزار کرده و دانشمندان اسلامی از نقاط مختلف جهان با تحقیقات، مقالات و سخنرانی های ممتع و روشنگر خویش با استفاضه از این منبع غنی و سرشار از انواع معارف و استفاده از این بیکرانه اقیانوس، به افاضه پرداخته اند؛ ولی هم چنان، ناگفته ها از این کتاب، فراوان و ناسفته درّ، از این اقیانوس گسترده ساحل، نه چندان کم، باقی مانده است.
بنیاد نهج البلاغه کنگره ای را به تکریم و بزرگ داشت و بررسی آثار و آراء و تحلیل مطالب پیرامون شخصیت او اختصاص داده است.

شریف رضی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:سید رضی، محمد بن حسین

نقل قول های شریف رضی

محمد بن حسین رضی حسینی علوی با کُنیهٔ ابوالحسن شهرت یافته به شریف رضی (۹۷۰، بغداد - ۱۰۱۵ م، بغداد) فقیه شیعه، شاعر و مفسر عراقی در نیمهٔ دوم سدهٔ چهارم هجری بود.
• «پاکدامنی ام جز آن پرهیزکاری است که مانعم باشد/و پارسایی تو جز آن نگهبانِ نگهبان توست// من عاشق شده ام و خدا می داند که/ جز به نگاهی نیاز ندارم، آری! عاشقان گونه گون اند.»
• «دردی است که پزشکان را به درمانش فراخوانده ام/و هیچ پزشکی جز اشک ها نبود.»

ارتباط محتوایی با شریف رضی

شریف رضی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شریف رضی   • مفهوم شریف رضی   • تعریف شریف رضی   • معرفی شریف رضی   • شریف رضی چیست   • شریف رضی یعنی چی   • شریف رضی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شریف رضی
کلمه : شریف رضی
اشتباه تایپی : avdt vqd
عکس شریف رضی : در گوگل


آیا معنی شریف رضی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )