انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1012 100 1

شعله ور

/So'levar/

مترادف شعله ور: افروخته، زبانه کش، شرربار، شعله ناک، لاهب، لهیب گر، مشتعل

برابر پارسی: فروزان

معنی شعله ور در لغت نامه دهخدا

شعله ور. [ ش ُ ل َ / ل ِ وَ ] (ص مرکب ) شعله خیز. (ناظم الاطباء). آنچه زبانه زند. چیزی که آتش در آن درگرفته باشد. شعله زن. مشتعل. (فرهنگ فارسی معین ). ملتهب. (یادداشت مؤلف ). و رجوع به شعله خیز شود.
- شعله ور شدن ؛ زبانه کشیدن. گر زدن. مشتعل شدن. افروختن. شعله ور گردیدن. التهاب. گرازه کشیدن.(یادداشت مؤلف ). رجوع به ترکیب شعله ور گردیدن شود.
- شعله ور گردیدن ؛ شعله ور شدن. آتش گرفتن. اَلو گرفتن :
ار خس و خاشاک گردد پیش آتش شعله ور
چوب گل کی میتواند ساختن عاقل مرا.
صائب تبریزی (از آنندراج ).
شعله ور گردد ترابر سر درفش برق تاب
جلوه گر گردد ترا بر کف سحاب شعله بار.
شعله ٔ اصفهانی.
و رجوع به ترکیب شعله ور شدن شود.

معنی شعله ور به فارسی

شعله ور
( صفت ) آن چه زبانه زند چیزی که آتش در آن در گرفته باشد شعله زن مشتعل .

معنی شعله ور در فرهنگ معین

شعله ور
( ~ . وَ) [ ع - فا. ] (ص مر.) چیزی که آتش در آن گرفته باشد، مشتعل .

معنی شعله ور در فرهنگ فارسی عمید

شعله ور
۱. ویژگی آتش زبانه دار.
۲. ویژگی چیزی که آتش در آن در گرفته باشد، شعله خیز، شعله دار، شعله زن، شعله ناک.

شعله ور در دانشنامه ویکی پدیا

شعله ور
شعله ور فیلمی به کارگردانی حمید نعمت الله، تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی و نویسندگی هادی مقدم دوست و حمید نعمت الله محصول سال ۱۳۹۵ است. نخستین نمایش این فیلم در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر بود.
امین حیایی
زری خوشکام
بهمن پرورش
فربد قبادی
دارا حیایی
مژگان صابری(وحیده)
پانته آ مهدی نیا
احمد پورخوش
شهریار ربانی
این فیلم از تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ در سینماهای ایران اکران شده است.
داستان زندگی مردی را روایت می کند که احساس می کند «عددی نشده» است و این احساس او همهٔ زندگی اش را تحت تأثیر قرار می دهد.
مژگان صابری بازیگر نقش وحیده در نشست خبری فیلم شعله ور در جشنواره فجر ۱۳۹۶ مورد توجه خبرنگاران و عکاسان قرار گرفت و خبرساز شد. اولین کار این بازیگر باعث شد که در نشست خبری بسیار پر استرس وارد شود و عده ای با قضاوت اشتباه وی را به داشتن اوتیسم متهم کردند، اما حمید نعمت الله کارگردان این فیلم، آن را تکذیب کرد.مژگان صابری پیش از این دوره های بازیگری حمید سمندریان و امین تارخ را با موفقیت سپری کرد و کارشناس ارشد ادبیات نمایشی است.
عکس شعله ور
آنسوی سرزمین های شعله ور (به انگلیسی: Beyond The Burning Lands)داستانی علمی-تخیلی نوشته ی جان کریستوفر است. این کتاب در فارسی نیز توسط انتشارات قدیانی به چاپ رسیده.
متن کتاب شمشیر ارواح
در این جلد، لوک پری که اکنون برادر شهریار وینچستر و پرنس خوانده می شود، به همراه ادموند و گارد سلطنتی راهی آنسوی سرزمین های شعله ور می شود تا شگفتی های آن را ببیند. در در آن سوی سرزمین های شعله ور قهرمان داستان به شهرش باز می گردد و بعد به عنوان نماینده برادرش که شهریار است با عده ای از سپاهیان به آن سوی سرزمین های شعله ور که تاکنون کسی نتوانسته برود می رود و در انجا با مردمی ملاقات می کند که اداب و رسوم آنها را ندارند و از دستگاه هایی هرچند ابتدایی استفاده می کنند و به پلیمف ها مقام می دهند. پس از بازگشت از آن سوی سرزمین های شعله ور با اتهامی مبنی برکشتن همسربرادرش مواجه می شود و در دفاع از خود او را می کشد و با فریاد مردم به عنوان شهریار انتخاب می گردد.
باغستان های شعله ور (به ارمنی: Այրվող այգեստաններ) رمانی است از گورگن ماهاری رمان نویس معاصر ارمنستان که اولین بار در سال ۱۹۶۶ در ایروان به چاپ رسید. این اثر در دوران چاپش واکنش های منفی بسیاری را برانگیخت؛ با این وجود این اثر هم اکنون یکی از آثار برجستهٔ ادبیات دوران شوروی ارمنستان به شمار می رود.
قهرمان اصلی کتاب بازرگانی است به نام «آوانس آقا»، که با انقلابیون فدراسیون انقلابی ارمنی که در شهر فعال هستند میانه خوشی ندارد. انقلابیون برای تأمین هزینه های مبارزات شان از بازرگانان پول می خواهند و اگر ندهند دست به ترور می زنند. آوانس آقا اعتقاد دارد زندگی مهم تر از مرگ است در حالی که حرکت های انقلابی تکیه شان بیشتر بر مرگ خواهی است. با وجود این، از اینکه بچه هایش در جنگ مقاومت شرکت می کنند به خود می بالد. او در گیرودار جنگ مقاومت با زن برادرش روابط عاشقانه دارد. مخالفان کتاب می گفتند که ماهاری جنگ آزادی بخش را به سُخره گرفته و تصویر زشتی از فعالیت احزاب سیاسی ترسیم کرده است. می گفتند به نگاه تاریخ نگاری تُرک تن داده است که برابر آن گویی قتل عام ارامنه به خاطر فعالیت های انقلابیون ارمنی رخ داده است. دیگر اعتراض مخالفان این بود که ماهاری به تفصیل به عشق یکی دیگر از قهرمانانش با زنی تُرک پرداخته است و یک والی تُرک را شخصیتی لیبرال و مثبت تصویر کرده است.
در سال ۱۹۶۶ که این کتاب در ایروان منتشر شد خشم مردم، روشنفکران، انجمن نویسندگان ارمنستان، حزب کمونیست ارمنستان و فدراسیون انقلابی ارمنی در دیاسپورا را برانگیخت. نویسندهٔ آن گورگن ماهاری تحت فشار قرار گرفت که در رمان خود تجدید نظر کرده و نگارش جدیدی از آن را برای انتشار آماده کند، در دانشگاه ایروان همایشی برگزار شد و طی آن رسماً کتاب را به آتش کشیدند، نویسنده و خانواده اش را که به هنگام انتشار کتاب در خارج از ارمنستان به سر می بردند تهدید کردند که اگر به ارمنستان برگردند کشته خواهند شد و چون گوش نسپردند و برگشتند، به طرف خانه شان سنگ و پوست هندوانه و آشغال پرتاب کردند.
گورگن ماهاری کمتر از دو سال بعد از انتشار این کتاب از دنیا رفت، در حالی که در انزوا زندگی می کرد و روانش از این همه نامردمی مکدر بود. امروز از کتاب او و خودش اعادهٔ حیثیت شده است. انجمن نویسندگان که او را اخراج کرده بود صدمین سالگرد تولد او را جشن می گیرد و کتاب را یکی از چند رمان مهم ارمنی می دانند. اما کسی نمی گوید آن رفتار وحشیانه با نویسنده ای بزرگ که قتل عام و تبعید در سیبری را از سر گذرانده بود، محصول چه طرز تفکری بود. امروز کتاب باغستان های شعله ور به انگلیسی ترجمه شده و ارزش های ادبی آن روز به روز بیشتر آشکار می شود.
بهمن شعله ور (زادهٔ بهمن ۱۳۱۹ در تهران) رمان نویس، شاعر، ادیب، مترجم، منتقد، روانپزشک و مبارز سیاسی ایرانی است. کار نوشتن، و ترجمه را در سیزده سالگی شروع کرد.
گفتگو با بهمن شعله ور، رادیو زمانه ۱۳۸۸/۱۰/۱۷، نقد
بهمن شعله ور: در تمدن و فرهنگ آمریکا ریشه دوانده ام، رادیو فردا، ۱۳۸۸/۷/۲۶، نقد
گفتگو با بهمن شعله ور: شعر امروز ما از شعر دنیا عقب تر است، خبرنامه گویا ۰۹/۰۱/۱۳۸۸، نقد
مصاحبه Voice of America با بهمن شعله ور ۱۳۸۸/۹/۲۴، بخش ۱، نقد در یوتیوب
مصاحبه Voice of America با بهمن شعله ور ۱۳۸۸/۹/۲۴، بخش ۲، نقد در یوتیوب
مصاحبه Voice of America با بهمن شعله ور ۲۴/۰۹/۱۳۸۸، بخش ۳، نقد در یوتیوب
گفتگوی اختصاصی شهروند امروز با بهمن شعله ور، دیماه ۱۳۸۷ بخش - ۱ (مردی که زیاد می داند)
گفتگوی اختصاصی شهروند امروز با بهمن شعله ور، دیماه ۱۳۸۷ بخش - ۲ (نوشتن: رؤیا - کابوس) مروری بر رمان «سفر شب»
گفتگوی اختصاصی شهروند امروز با بهمن شعله ور، دیماه ۱۳۸۷ بخش - ۳ (شبِ زنجیری) نگاهی به رمان «سفر شب»
بهمن شعله ور: شعر امروز ما از شعر دنیا عقب تر است، روزنامه آفتاب یزد ۱۳۸۷/۱/۱۸، نقد
گفتگو با بهمن شعله ور شعر امروز ما از شعر دنیا عقب تر است، خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران، ۱۳۸۷/۱/۱۷، نقد
بهمن شعله ور آثارش را در ایران به چاپ می رساند، خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران، ۲۵/۰۹/۱۳۸۶، گزارش
آمریکا با شاعر فلسطینی کتابم مشکل داشت!، بهمن شعله ور، خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران، ۲۳/۰۹/۱۳۸۶، نقد
تقدیراز بهمن شعله ور پس از ۴۲ سال دوری از وطن، خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران، ۲۳/۰۹/۱۳۸۶، گزارش
مصاحبه الیاس احمدی از BBC با بهمن شعله ور؛ چون کشتی بی لنگر، ۲۷/۰۹/۱۳۸۶، نقد
تجلیل از بهمن شعله ور (اهدای جوایزمنتقدان و نویسندگان مطبوعات)، ۲۳/۰۹/۱۳۸۶، گزارش
گفتگوی محسن حکیم معانی با بهمن شعله ور دربارهٔ سفر شب و آثار دیگر وی، رادیو فرهنگ (دی ماه ۱۳۸۶) بخش – ۱
گفتگوی محسن حکیم معانی با بهمن شعله ور دربارهٔ سفر شب و آثار دیگر وی، رادیو فرهنگ (دی ماه ۱۳۸۶) بخش - ۲
گفتگوی محسن حکیم معانی با بهمن شعله ور دربارهٔ سفر شب و آثار دیگر وی، رادیو فرهنگ (دی ماه ۱۳۸۶) بخش - ۳
فهرست کتابها و مطبوعات ممنوعه در ایران
نویسندگان جریان گریز، مآخذ دوات
گفتگو با بهمن شعله ور، تبیان، ۲۰/۰۱/۱۳۸۷، متن گفتگو
سفری شبانه با شعله ور، تادانه، ۱۳۸۶/۹/۲۲، گزارش
زبان فارسی در حال احتضار (گفتگوی دیباچه با حسین مرتضائیان آبکنار)
گفتگو با بهمن شعله ور/ بازیابی زمان گمشده، اعتماد، ۱۲/۱۰/۱۳۸۶، نقد
سفر شب، کپو کوره، ۲۶/۰۶/۱۳۸۶، نقد
متن کامل گفتگو با بهمن شعله ور(بخش اول و دوم)، دوات
مستند جلال آل احمد، شبکه ۲ صدا و سیما
تقدیر از پنج چهره شاخص ادبی به مناسبت پنجمین سال انتشار، فصلنامه ادبی گوهران، اعتماد ملی، ۲۵/۰۹/۱۳۸۶، گزارش
معرفی و نقد رمان سفر شب، ماهنامه ادبیات ما، ۲/۰۸/۱۳۹۰، نقد
شناخت نامه و کتابشناسی تی. اس. الیوت)نگاهی اجمالی به زندگیِ تی. اس. الیوت (
گفتگو با وازریک درساهاکیان، (مترجم به مثابه هنرمند)
سفر شب، مآخذ کتابشناسی بهمن فرسی
سفر شب، درخت نشین (یادداشتهای زهرا موثق)
غلامحسین ساعدی «گوهر مراد» (دوم آذر درگذشت «ساعدی» نمایشنامه نویس، شاعر، و داستان نویس بزرگ ایران)
درباره اصالت و ادبیات، مداد، ۱۳۸۶/۷/۱۴، نقد
بهمن شعله ور در بهمن ماه ۱۳۱۹ خورشیدی در تهران در خانواده ای سیاسی به دنیا آمد. پدربزرگ پدریش از مجاهدین صدر مشروطیت و از همراهان ستارخان و باقرخان، و مادربزرگ پدریش خواهر شیخ محمد خیابانی بود. پدرش نخستین فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه تهران، قاضی، وکیل دادگستری، روزنامه نگار. و ناشر و سردبیر روزنامه شعله ور بود. به شش زبان آشنایی داشت و یک کتاب کوچک شعر هم در جوانی منتشر کرده بود. مادرش جزو نخستین گروه فارغ التحصیلان مدرسه پرستاری دانشگاه تهران بود.
بهمن شعله ور تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در تهران گذراند و دانشکده پزشکی دانشگاه تهران را تا دوره انترنی دنبال کرد؛ ولی پیش از پایان دوره انترنی و گرفتن درجه دکترای پزشکی، با پذیرفتن یک پست دیپلماتیک با سمت دبیر اقتصادی پیمان سنتو، در سال ۱۹۶۵ ایران را بقصد ترکیه ترک گفت. پیش بینی کرده بود که پس از چاپ رمان سفر شب جانش در ایران در خطر خواهد بود. سفر شب پس از گذشتن از هفت خوان سانسور در ایران در سال ۱۹۶۷ در تهران چاپ و پس از چند ماهی تحریم و جمع آوری شد.
نویسنده برای حفظ جانش از طریق ترکیه با گذرنامه سیاسی به آمریکا گریخت و با پذیرش یک «فلوشیپ» از «برنامه نویسندگان بین المللی» دانشگاه آیوا و یک «اسکلارشیپ» از همان دانشگاه به تحصیل ادبیات پرداخت. (تا آن زمان یک لیسانس ادبیات انگلیس از دانشگاه کمبریج و یک .B.A از دانشگاه تکزاس شمالی گرفته بود) پس از گرفتن درجات .M.A و .M.F.A و .Ph.D در ادبیات انگلیس و ادبیات جدید از دانشگاه «آیوا» (۱۹۶۸–۱۹۷۳) به تحصیلات پزشکی خود ادامه داد، از دانشگاه «هانمن» فیلادلفیا دکترای پزشکی گرفت(۱۹۷۶)، دوره تخصصی روانپزشکی را گذراند و در دانشگاه توماس جفرسن فیلادلفیا مشغول به تدریس شد. او فلوی انتخابی کالج پزشکان فیلادلفیا و عضو انتخابی آکادمی علوم نیویورک است.
پُل های شعله ور (به انگلیسی: Burning Bridges) نام آهنگی از گروه موسیقی پراگرسیو راک پینک فلوید است که در آلبوم ۱۹۷۲ آنها با نام تیره و تار در پشت ابر قرار دارد. این آهنگ بر اساس یک ملودی اُرگانیک توسط ریچارد رایت نوشته شده است که توسط خود رایت و دیوید گیلمور خوانده می شود، شعر آهنگ را نوازندهٔ گیتار بیس گروه راجر واترز سروده است.
دیوید گیلمور - گیتار، خواننده
ریچارد رایت - اُرگ، خواننده
راجر واترز - گیتار بیس
نیک میسن - پرکاشن
زین های شعله ور (به انگلیسی: Blazing Saddles) فیلمی طنز در سبک وسترن و کمدی به کارگردانی مل بروکس با بازی کلیون لیتل محصول کشور ایالات متحده آمریکا است.
۷ فوریه ۱۹۷۴ (۱۹۷۴-02-۰۷)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شعله ور

شعله ور در جدول کلمات

معنی شعله ور به انگلیسی

alight (صفت)
سوزان ، شعله ور ، روشن
afire (صفت)
سوزان ، شعله ور ، در حال سوختن
flaring (صفت)
شعله ور ، خیره کننده
garish (صفت)
زننده ، شعله ور ، دارای زرق و برق زیاد
aflame (صفت)
سوزان ، شعله ور
inflammable (صفت)
تند ، شعله ور ، محترق ، اتشگیر ، التهاب پذیر

معنی کلمه شعله ور به عربی

شعله ور
قابل للاشتعال
أجَّجَ
التهاب
اِحْتِدامُ الْمُناقَشَة
اِحْتِدامُ المعارِکِ
أزَّجَ

شعله ور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی شعله ور

پروانه زارعی ٠٧:٥٩ - ١٣٩٧/١٢/٢١
اشتعال
|

پیشنهاد شما درباره معنی شعله ورنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بازیگران فیلم شعله ور   • سعید نعمت الله   • معصومه بیات   • فیلم رگ خواب   • معنی شعله ور   • هادی مقدم دوست   • فروتنیان   • حمید نعمت الله   • مفهوم شعله ور   • تعریف شعله ور   • معرفی شعله ور   • شعله ور چیست   • شعله ور یعنی چی   • شعله ور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شعله ور
کلمه : شعله ور
اشتباه تایپی : augi ,v
آوا : So'levar
نقش : صفت
عکس شعله ور : در گوگل


آیا معنی شعله ور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )