انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 959 100 1

شماره استاندارد بین المللی کتاب

شماره استاندارد بین المللی کتاب در دانشنامه ویکی پدیا

شماره استاندارد بین المللی کتاب
شمارهٔ استاندارد بین المللی کتاب یا شابک شماره ای متشکل از ۱۰ یا ۱۳ رقم که به کتاب های منتشرشده منسوب می شود و هر شماره منحصر به یک کتاب (یا یک نگارش یا نوع مشخص از آن کتاب) است، اما تجدید چاپ کتاب باعث تغییر شابک نمی شود. شابک را در زبان هایی که از خط لاتین استفاده می کنند با سرواژهٔ ISBN (مخفف عبارت انگلیسی International Standard Book Number) نشان می دهند.
ویکی پدیای انگلیسی
شابک چیست؟ در وبگاه شابک ایران
اعتبارسنجی شماره شابک
در سال ۱۹۶۶ استانداردی دیگر به نام شماره گذاری استاندارد کتاب یا اس بی ان (به انگلیسی: SBN، مخفف Standard Book Numbering) برای این منظور ایجاد شد. در سال ۱۹۶۷ استاندارد شابک برای اولین بار به صورت ده رقمی مطرح شد و نهایتاً در سال ۱۹۷۰ توسط سازمان بین المللی استانداردسازی (ایزو) به عنوان استاندارد ایزو ۲۱۰۸ در سال ۱۹۷۰ به چاپ رسید. از آن زمان تا پایان سال ۲۰۰۶ شابک ها ده رقمی بودند. از سال ۲۰۰۷ برای آن که تعداد بیشتری کتاب را بتوان شماره گذاری کرد، شابک سیزده رقمی شده است.
شماره شناسایی کتاب ها در ابتدا دارای ۹ رقم بوده که کتاب فروشی های انگلیس برای فروش کتاب هایشان و همچنین برای جلوگیری از گردش اضافه و کنترل راحت ترِ موجودی، آن را به کار می بردند. بعداً این کد زیر نظر سازمان بین المللی استانداردسازی به ده رقم و سپس سیزده رقم افزایش یافت تا در سطح جهانی قابل کاربرد شود. این استاندارد تحت نام ایزو ۲۱۰۸ در سال ۱۹۷۰ (نه رقمی)، در ۱۹۹۷ (ده رقمی)، و پس از سال ۲۰۰۷ به صورت سیزده رقمی عرضه شده است.
هر ویراست از یک کتاب دارای شمارهٔ شابک خاص خود است؛ مثلاً اگر کتابی هم به صورت الکترونیکی، هم با جلد نرم و هم با جلد سخت منتشر شود هر کدام از این ها شابک متفاوتی دارد. شابک هایی که تا قبل از ۱ ژانویه ۲۰۰۷ تعیین شده باشند دارای ۱۰ رقم هستند و شابک های بعد از آن تاریخ دارای ۱۳ رقم. شابک های ده رقمی دارای چهار بخش هستند و شابک های سیزده رقمی دارای پنج بخش:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شماره استاندارد بین المللی کتاب در دانشنامه آزاد پارسی

شمارۀ استاندارد بین المللی کتاب
رجوع شود به:شابک

ارتباط محتوایی با شماره استاندارد بین المللی کتاب

شماره استاندارد بین المللی کتاب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی شماره استاندارد بین المللی کتابنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ا.امين > دادرسان
کورش شیرازی > یاقچی یول
فرشاد > paraphrase
کورش شیرازی > یاقچی
پیمان > nonchalance
zb > cross
نعمت الله سیادت مقدم شاعر > وقاهت
Ali > سخن بیهوده

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شماره استاندارد بین المللی کتاب   • مفهوم شماره استاندارد بین المللی کتاب   • تعریف شماره استاندارد بین المللی کتاب   • معرفی شماره استاندارد بین المللی کتاب   • شماره استاندارد بین المللی کتاب چیست   • شماره استاندارد بین المللی کتاب یعنی چی   • شماره استاندارد بین المللی کتاب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شماره استاندارد بین المللی کتاب
کلمه : شماره استاندارد بین المللی کتاب
اشتباه تایپی : alhvi hsjhknhvn fdk hglggd ;jhf
عکس شماره استاندارد بین المللی کتاب : در گوگل


آیا معنی شماره استاندارد بین المللی کتاب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )