انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1077 100 1

شمشک

/SemSak/

معنی شمشک در لغت نامه دهخدا

شمشک. [ ش ِ م َ ] (هزوارش ، اِ) به لغت زند: کنجد. (ناظم الاطباء). به لغت زند و پازند کنجد را گویند و آن دانه ای باشد معروف و از آن روغن گیرند. (آنندراج ) (برهان ).

شمشک. [ ش ِ ش َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان رودبار قصران بخش افجه ٔ شهرستان تهران. محصول عمده ٔ آنجا غلات و قلمستان. سکنه ٔ آن 1465 تن. آب آن از چشمه و رودخانه. شمشک از چهار محل تشکیل شده است. چند دکان و چندین معدن زغال سنگ دارد که استخراج می شود و در حدود 1200 تن کارگر در معدن زغال سنگ کار می کنند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1). شمشک امروز از ییلاقها و تفرجگاههای ساکنان تهران در فصل تابستان و محل بازیهای اسکی در زمستان می باشد. (یادداشت مؤلف ). شمشک از توابع تهران و دارای معدن زغال سنگ است. منطقه ٔ زغال سنگی شمشک و توابع آن که در شمال غربی تهران واقع گردیده ، بیشتر از ده فرسخ امتداد داشته و از سمت مغرب به مشرق ممتد و کلیه ٔطبقات زغال سنگی این ناحیه از دو طرف معین از بالا وپایین محدود است به دو طبقه از نمکهای ضخیم و معین و معلوم که طبقه ٔ تحتانی آن در کلیه ٔ طول خط از اقسام احجار گل رسی و شنی می باشد و طبقه ٔ فوقانی عبارت است از احجاری که با احجار آهکی مخلوط می باشد. طبقه ٔ زغال سنگی به انضمام طبقات فوقانی و تحتانی آن در طول خط به واسطه ٔ رودخانه ها و دره ها قطع می شود. طبقاتی که فعلاً در شمشک موجود است ، با تعیین قطر به قرار ذیل است : 1- طبقه ٔ عسلی اعظم به قطر 79 سانتیمتر. 2- طبقه ٔ توسرگانی به قطر یک متر. 3- طبقه ٔ شاهرگ به قطر دو متر. 4- طبقه ٔ بدون اسم به قطر 88 سانتیمتر. 5-طبقه ٔ روی نهر به قطر یک متر. 6- طبقه ٔ بدون اسم به قطر 76 سانتیمتر تا یک متر. 7- طبقه ٔ لازیس به قطر یک متر الی 14 متر. 8- طبقه ٔ لازیس به قطر 75 سانتی متر. 9- طبقه ٔ بدون اسم به قطر یک متر. 10- طبقه ٔ بدون اسم به قطر یک متر. چهار طبقه ٔ دیگر دنباله ٔ این طبقات واقع شده و اسامی آنها به قرار ذیل است : احمدی ، اسدی ، شوراب که خود دو طبقه است. معادن شمشک دارای اهمیت زیاد و جنس زغال آن خوب است و آن را بطریق علمی استخراج می کنند و زغال آن در شهر تهران به مصرف سوخت و کارخانه ها می رسد. (از جغرافیای اقتصادی کیهان ).

معنی شمشک به فارسی

شمشک
دهی جزو دهستان رود بار قصران بخش افجه شهرستان تهران ( استان مرکزی ) در ۳۳ کلیومتری شمال غربی افجه و انتهای راه شوسه تهران به شمشک . کوهستانی و سرد سیر است و حدود ۱۴۶۵ تن جمعیت دارد . محصول غلات شغل اهالی کشاورزی و کارگری در معدن زغال سنگ است . در شمشک چند معدن مهم زغال سنگ وجود دارد که تا این اواخر حدود ۱۲٠٠ کارگر در آنها باستخراج زغال مشعول بودند.
به لغت زند کنجد
[ گویش مازنی ] /shamshek/ از آبادی های شهرستان کردکوی - از آبادی های منطقه ی قصران
[ گویش مازنی ] /baalaa shemshek/ روستایی از دهستان روشن آباد گرگان – نام دیگر آن شموشک بالا است
[ گویش مازنی ] /paaein shemshek/ روستایی از دهستان روش آباد شهرستان گرگان مشهور به شموشک پایین
مقدار استخراج روزانه زغال سنگ آن ۷٠ تن میباشد و در ۵۹ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار گرفته .

شمشک در دانشنامه اسلامی

شمشک
شُمشک نوعی کفش بغدادی است که برخی گفته اند معرب چشمک در فارسی است.از آن در باب صلات و حج سخن گفته اند.
واژه شُمشک در لغت عرب نیامده است. از برخی، تعریف آن به کفش بغدادی نقل شده است. بعضی گفته اند: شمشک معرب «چَشمک» فارسی است که نوعی کفش می باشد.
احکام شمشک
← حکم نمازگزاردن با شمشک
 ۱. ↑ طریحی، فخرالدین، مجمع البحرین، ج۲، ص۵۴۲.    
...

شمشک در دانشنامه ویکی پدیا

شمشک
شمشک یکی از شهرهای بخش رودبارقصران شهرستان شمیرانات استان تهران است. وزیران عضو کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (۱۳) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری -مصوب ۱۳۶۲ - در آبان ماه سال ۱۳۹۱ تصویب کردند: روستاها، مزارع و مکان های سفیدستان، شمشک بالا، شمشک پایین، دربندسر، درود و جیرود از توابع دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات با یکدیگر ادغام و از این پس به عنوان شهر شمشک شناخته می شود.
جیرود
درود
سفیدستان
شمشک بالا
شمشک پایین
دربندسر
در میان ییلاق های توریستی رودبار قصران تنها شهری است که در هر یک از فصل های سال به روی انبوه دل خستگان شهر آغوش بازگشوده است. بهار دل انگیز سرمست، تابستان خرم و با نشاط، پائیز دلفریب و پر خاطره، و زمستانی سفید برای مشتاقان اسکی. پیست اسکی شمشک در این شهر قرار دارند. پیست اسکی بین المللی دیزین نیز در نزدیکی شهر شمشک در منطقهٔ دیزین شهرستان کرج قرار دارد.
حسین کریمان در جلد دوم کتاب قصران کوهسران آورده است :منطقه قصران باستانی شامل مناطق لاوشان، فشم، شمشک، گاجره و روستاهای کوهپایه ای توچلال تا مناطق غربی رودخانه جاجرود. زبان عمومی مردم قصران لهجه ای از زبان باستانی پهلوی است که زبان طبری یا مازندرانی، که از ریشه ی زبانهای دیرین ایرانی است، و عربی و اندکی ترکی، بدان درآمیخته و از زبان دری نیز در قرون اسلامی تاثیر یافته است، و هر چه از ری به مازندران نزدیک تر شوند بر میزان لهجه ی مازندرانی به همان نسبت افزوده می شود، چنانکه در لهجه ی میگون و شهرستانک و لالان و زایگان و روته و گرمابدر و شمشک و دربندسر لهجه ی مازندرانی غلبه دارد .
در ابتدا مهندسین آلمانی و سوئیسی که برای احداث معادن به ایران آمده بودند با مشاهده کوه های پر برف ایران به اسکی در ایران پرداختند.
عکس شمشک
شمشک بالا از روستاهای سابق دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران بود که در آبان ماه سال ۱۳۹۱ با تأسیس شهر شمشک به همراه چند روستای دیگر در آن ادغام شد و اکنون محله این شهر محسوب میشود.
قصران، نوشته دکتر حسین کریمان
سایت روزنامه همشهری سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۱–۱۸:۳۲:۱۱ کد مطلب: ۱۸۹۶۸۴
پایگاه اطلاع رسانی دولت، کد خبر: ۲۲۱۵۷۶ , زمان مخابره: ۱۳۹۱/۸/۹ ساعت ۹: ۵۶
«ویکی انگلیسی».
جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۶۷۲ نفر در ۱۹۲ خانوار بوده است؛ که قطعاً تا کنون تغییر یافته است.
حسین کریمان در جلد دوم کتاب قصران کوهسران آورده است :منطقه قصران باستانی شامل مناطق لاوشان، فشم، شمشک، گاجره و روستاهای کوهپایه ای توچلال تا مناطق غربی رودخانه جاجرود. زبان عمومی مردم قصران لهجه ای از زبان باستانی پهلوی است که زبان طبری یا مازندرانی، که از ریشه ی زبانهای دیرین ایرانی است، و عربی و اندکی ترکی، بدان درآمیخته و از زبان دری نیز در قرون اسلامی تاثیر یافته است، و هر چه از ری به مازندران نزدیک تر شوند بر میزان لهجه ی مازندرانی به همان نسبت افزوده می شود، چنانکه در لهجه ی میگون و شهرستانک و لالان و زایگان و روته و گرمابدر و شمشک و دربندسر لهجه ی مازندرانی غلبه دارد.
شمشک
شمشک پایین از روستاهای سابق دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران بود که در آبان ماه سال ۱۳۹۱ با تأسیس شهر شمشک به همراه چند روستای دیگر در آن ادغام شد و اکنون محله این شهر محسوب میشود.
قصران، نوشته دکتر حسین کریمان
سایت روزنامه همشهری سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۱ - ۱۸:۳۲:۱۱ کد مطلب: ۱۸۹۶۸۴
پایگاه اطلاع رسانی دولت , کد خبر: ۲۲۱۵۷۶ , زمان مخابره: ۱۳۹۱/۸/۹ ساعت ۹: ۵۶
«ویکی انگلیسی».
جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۴۶۰ نفر در ۱۳۰ خانوار بوده است. که قطعاً تا کنون تغییر یافته است.
حسین کریمان در جلد دوم کتاب قصران کوهسران آورده است :منطقه قصران باستانی شامل مناطق لاوشان، فشم، شمشک، گاجره و روستاهای کوهپایه ای توچلال تا مناطق غربی رودخانه جاجرود. زبان عمومی مردم قصران لهجه ای از زبان باستانی پهلوی است که زبان طبری یا مازندرانی، که از ریشه ی زبانهای دیرین ایرانی است، و عربی و اندکی ترکی، بدان درآمیخته و از زبان دری نیز در قرون اسلامی تاثیر یافته است، و هر چه از ری به مازندران نزدیک تر شوند بر میزان لهجه ی مازندرانی به همان نسبت افزوده می شود، چنانکه در لهجه ی میگون و شهرستانک و لالان و زایگان و روته و گرمابدر و شمشک و دربندسر لهجه ی مازندرانی غلبه دارد .
شمشک
مقبره امامزاده اسماعیل شمشک مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان شمیرانات، بخش رودبار قصران، دهستان رودبار قصران، روستای شمشک واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۱۳۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مختصات: ۳۶°۰۱′ شمالی ۵۱°۳۰′ شرقی / ۳۶٫۰۱۷°شمالی ۵۱٫۵۰۰°شرقی / 36.017; 51.500
پیست بین المللی اسکی شمشک از پیست های اسکی تهران است.
این پیست در ۵۷ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد. این پیست در شهر شمشک از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات استان تهران واقع است. این پیست از مسیرهای لشکرک-فشم و کرج-گچسر (فقط در فصل تابستان) قابل دسترسی است. بلندترین نقطه پیست ۳۰۵۰ متر و پست ترین نقطه آن ۲۵۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
ابتدا مهندسین آلمانی معدن پایه گذار اسکی در شمشک بودند. فعالیت اسکی در شمشک از سال ۱۳۲۷ شروع شد و در سال ۱۳۳۷ با نصب تله اسکی به طول ۲۵۰ متر که به صورت ۳ پایه ای بود پیست به صورت حرفه ای تر بکار خود ادامه داد. بعدها و در سال ۱۳۷۵، با اصلاحاتی که به عمل آمد، از سوی فدراسیون جهانی اسکی به عنوان پیست بین المللی شناخته شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شمشک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

اصغر توکلی کیا ١٣:٠١ - ١٣٩٨/٠٤/١٥
لطفا در مورد ریشه اسامی کسی ابراز ونظر دهد که به زبان آن محل وتاریخچه آنجا مسلط باشد .مثلا در قاجار بعضی اسامی بدین شرح است.دلیچای :روخانه طغیانگر .کهریزک:قنات کوچک.دوشان تپه:تپه خرگوشی.گلندوک: محلی که دیو عبور میکند.شمشک:رعد.قزل قلعه: قلعه سرخه.قزل حصار:حصار قرمزرنگ.داشلو برون: دماغه سنگی.آق قلا:قلعه ی سفید.پش قارداش: پنج برادران.شیری سو: آب شیرین.آق بابا:کرکس.طارم: کشاورزی.قزل اوزن:طلای شناور(قرمز شناور).ایل گولی: برکه ی ایل.سورتمه:سراندن و ....
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت بلیط پیست اسکی شمشک   • شمشک کجاست   • شمشک هتل   • شمشک به دیزین   • نقشه شمشک   • شمشک در تابستان   • فاصله تهران تا شمشک   • شهر شمشک   • معنی شمشک   • مفهوم شمشک   • تعریف شمشک   • معرفی شمشک   • شمشک چیست   • شمشک یعنی چی   • شمشک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شمشک
کلمه : شمشک
اشتباه تایپی : ala;
آوا : SemSak
نقش : اسم
عکس شمشک : در گوگل


آیا معنی شمشک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )