انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1061 100 1

شمن باوری

شمن باوری در دانشنامه ویکی پدیا

شمن باوری
شَمَن باوری یا شمنیسم (به انگلیسی: Shamanism) نام یک رشته باورهای سنتی در برخی اقوام بدوی است. که از دوران پیش از تاریخ در سراسر جهان وجود داشته است.
دوگانگی جان
شمن باوران معتقدند که به وسیلهٔ تماس با ارواح می توان بیماری و رنج افراد را تشخیص داد و درمان کرد یا در افراد ایجاد بیماری و رنج نمود. از این دیدگاه شمن باوری مانند آیین زار یکی از روش های جادوپزشکی است. توان پیشگویی آینده نیز یکی دیگر از باورها در شمن گرایان است.
بزرگان دینی که سنت های شمن باورانه را می شناسند و اجرا می کنند شمن نامیده می شوند. شمن ها مدعی هستند که می توانند با روح خود به جهان های دیگری سفر کرده و با دیگر ارواح تماس بگیرند. آن ها معتقدند که با این کار قادرند میان جهان مادی و جهان روحانی توازن و ارتباط برقرار کنند.
واژهٔ شمن از زبان تونغوزی سیبری گرفته شده و در اصل به معنی «دانا» است. برخی این واژهٔ تونغوزی را به نوبه خود وام واژه ای می دانند که از واژه سرمن سانسکریت به معنی «پارسا» گرفته شده است ولی ارتباط این دو واژه کاملاً اثبات نشده است.
عکس شمن باوری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شمن باوری در دانشنامه آزاد پارسی

شَمَن باوری (shamanism)
(یا: شمنیسم) احتمالاً قدیم ترین دین جهان، که بیش از ۸هزار سال پیش از میان اقوام تونگوز۱ سیبری برخاست و چین و آسیای جنوب شرقی را فراگرفت و از راه پل خاکی، که آن زمان سیبری را به آلاسکا وصل می کرد، از روسیه به امریکای شمالی و مرکزی راه یافت. محور آن را اعتقاد به دو دنیای ماده و روح تشکیل می دهد. شمن ها، یا روحانیان دین شمن، می توانند به تسخیر ارواح درآیند و سپس برای درمان بیماران، رفع شوربختی، تغییر در وضع آب و هوا یا وجود حیوان برای شکار، پیشگویی آینده، و غیره به کمک گرفته شوند. معمولاً به شمن ها توانایی تبدیل شدن به حیوانات نیز نسبت داده می شود، خصوصاً به خرس که حرمت خاصی دارد. شمن باوری هنوز در چین، ژاپن، سیبری و بسیاری از نواحی امریکای شمالی و مرکزی وجود دارد. به تازگی گرایش بدان به ویژه در غرب از نو رونق گرفته است زیرا مناسباتش با طبیعت، موافق طبع طالبان معنویت و جهان بینی زیست محیطی تر است. شمن ها معمولاً در کودکی یا نوجوانی، و گاه درنتیجۀ یک بیماری سخت، به توانایی های خود پی می برند. سپس ممکن است ناچار به پرهیز از برخی خوردنی ها، فعالیت ها، و امور اجتماعی شوند. برای برقراری ارتباط با عالم ارواح، شمن ها معمولاً طی مراسمی به حال خلسه می روند. در برخی جوامع شمن همیشه مرد است؛ در بعضی دیگر زن شمن نیز وجود دارد.
Tungus

ارتباط محتوایی با شمن باوری

شمن باوری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شمن باوری   • مفهوم شمن باوری   • تعریف شمن باوری   • معرفی شمن باوری   • شمن باوری چیست   • شمن باوری یعنی چی   • شمن باوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شمن باوری
کلمه : شمن باوری
اشتباه تایپی : alk fh,vd
عکس شمن باوری : در گوگل


آیا معنی شمن باوری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )